وزیر نفت ایران: تحریم نفت ایران عاقلانه نیست

وزیر نفت ایران می گوید که در صورت تحریم خرید نفت ایران، بازار بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.

رستم قاسمی وزیر نفت ایران تحریم احتمالی خرید نفت ایران از سوی اروپا را کاری غیر "عاقلانه" توصیف کرده و گفته است که جمهوری اسلامی قصد بستن تنگه هرمز را ندارد.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا به نقل از آقای قاسمی نوشته که "من اعتقاد دارم که جایگاه نفت ایران خاص است و به لحاظ حجمی و کیفی جایگزینی برای آن وجود ندارد."


به گفته وزیر نفت ایران، پالایشگاههایی در برخی کشورهای ساخته شده که به لحاظ کیفی با نفت ایران هماهنگ است و تغییر آن هزینه سنگینی به دنبال دارد.

در پی خودداری ایران از اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا چندی پیش اعلام کرده بود که ممکن است خرید نفت از ایران را تحریم کند.

ایران از سوی کشورهای غربی متهم شده که درصدد دستیابی به تسلیحات هسته ای است اما ایران همواره تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را رد کرده و بر غیرنظامی بودن برنامه های اتمی خود تاکید داشته است.

ایران به عنوان دومین صادر کننده نفت عضوی اوپک، ۱۸ درصد از نفت خود را به اروپا صادر می‌کند و آقای قاسمی می گوید که "برای کشورها عاقلانه نیست که نفت ایران را تحریم کنند و اگر این اتفاق بیفتد، بازار بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد."

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر نفت ایران تاکید کرده است که این کشور "قصد بستن تنگه هرمز را ندارد."

چند روز پیش و در آستانه برگزاری نشست اوپک، برخی مقامات جمهوری اسلامی احتمال بستن تنگه هرمز را در صورت عملیات نظامی علیه ایران مطرح کرده بودند.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که بستن تنگه هرمز دستور کار ایران قرار ندارد و افزود که "این تهدید عکس‌العملی در مقابل تهدیدات آمریکا است".

آقای مهمانپرست گفت "افرادی که در کشور مسئولیت رسمی سیاسی ندارند، ممکن است در قالب نماینده مجلس و نماینده بخشی از مردم نظرات شخصی خود را ابراز کنند، اما موضع رسمی ایران از طریق مقامات رسمی و سیاسی اعلام می‌شود."

با این حال، خبرگزاری فارس سخنان حسین ابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس را نقل کرده که گفته است "هشدار ایران برای بستن تنگه هرمز بسیار جدی است و آمریکایی ها بدانند که شوخی با ایران برای آنها گران تمام خواهد شد."

آقای ابراهیمی گفته است که در صورت حمله نظامی آمریکا به ایران، "یکی از پاسخ های قطعی ایران به حمله نظامی، بستن تنگه هرمز است."

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که "رزمایشی که قرار است از سوی نیروهای مسلح ایران برای بستن تنگه هرمز انجام شود، هشداری جدی به آمریکایی هاست."

+137
رأی دهید
-44

the-only-one - ساحل نشین جنوب - ایران
چقدر خوش سیما تشریف دارند برادر وزیر.لول
جمعه 25 آذر 1390 - 13:04
m.noor - شارجه - امارات
با درود. تپل مپل معلومه که تو بگی‌ ماستم ترش نیست . سردار نوکر ولایت مثل اینکه درد بی‌ پولی داره ریشه میدونه التماس نکن وقت رفتنه.امین.م.ن
جمعه 25 آذر 1390 - 13:01
bavar88 - آمستردام - هلند
بهترین راه فعلا بستن تنگه هرمز است تا دنیا بفهمد که یک من ماست چه قدر کاره دارد...مرگ یک بار شیون یک بار ....هیچ غلطی هم نمیتوانند بکنند.به قول امام اگر روزی که اولین ناو (لگن!) آمریکای اومده بود خلیج فارس اونو میزدیم الان این قدر پرو نمی‌شدند...
جمعه 25 آذر 1390 - 13:25
sepehr79 - وین - اتریش
آخه این ور ورا رو نکنید چی‌ بگید؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! زبون بسته ها. دوران هالاف و هولوف داره سر میاد ناراحتید
جمعه 25 آذر 1390 - 13:48
golly47 - فرانکفورت - المان
ما اصلا نفت و گاز نداریم تموم شدن حالا برید هم بکشید کار کنید پول درارید میتونی‌ بفرما نمیتونی‌ برید کنار آنها که میتونند بیان
جمعه 25 آذر 1390 - 13:58
Nur_ir - هامبورگ - المان
قیافه وزیر نفت ایران اخوندی را نگاه / اقا رستم خان تحریم نفت عادلانه نیست . اره خوب پول کمتری در جیب سران دولت میرود . ودیگر اختلاسهای میلیاردی ته. میرود . ببینم اعدامهای فله ای وقطع دست نوجوان 16 ساله بخاطر دزدی . وتجاورات به دحتران و مردان در زندانها وشکنجه های وحشیانه و غیر انسانی . در زندانهای کهریزک و...... عادلانه است .
جمعه 25 آذر 1390 - 13:53
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
قیافه شبیه کروکدیل بعد از رفتن زیر کامیون!!!! وزیر؟؟؟؟
جمعه 25 آذر 1390 - 15:10
Azadikhah - تكسل - هلند
واقعا چقدر مملکت مسخره شده که سردار سپاه شده وزیر نفت!جای ایشون اصلا وزارت نفت نیست طبق سوابقش. ولی‌ خوب دیگه دولت اسلامی بهتر از این نمیشه
جمعه 25 آذر 1390 - 15:16
hameshehbahar - انگلستان - انگلستان
وزیر نفت!!! بیشتر شبیه قصابها می مونه!! البته با معذرت از قصابها
جمعه 25 آذر 1390 - 15:21
shomineh - انگلستان - لندن
یه کارتونی قدیما میذاشت اسمش پرین(perin) بود این یارو شبیه سگ آقای پتیبل(petibel)تو پرینه :D
جمعه 25 آذر 1390 - 15:24
ali1111 - تهران - ایران
واقعاً این آدم با این قیافه میاد چکاره باشه؟؟
جمعه 25 آذر 1390 - 15:31
Arian1 - ابادان - ايران
. من خیلی‌ کنجکاو هستم بدونم که حقوق و دستمزد شما در بسیج یا سپاه چقدر هست یا اینکه به خاطره اینکه آین چرندیاتی که در آین جا می‌نویسی دستمزد اضافی دریافت میکنی‌. مرگ بر رهبر و امام جنایتکار شماها.
جمعه 25 آذر 1390 - 17:00
greentree - تهران - ایران
باور ۸۸،،،تو این کامنت‌ها رو میذاری که جلب نظر کنی‌ ؟.مثل قورباغه می‌‌مونی که جلوی رودخانه ایستاده و می‌خواد جلوی جریان آب رو بگیره ،،،،این اوباش‌های اسلامی وطنی مثل تو همین طوری سبک مغز هستند علت هم در این هست که درس نمیخونید که مغزتون تکامل پیدا کنه، فقط مفت خورید و دروغ میگید و تقلب می‌کنید
جمعه 25 آذر 1390 - 17:27
ali1111 - تهران - ایران
باور۸۸ - آمستردام - هلند. اون امام اگر می‌تونست جلو صدام می‌‌ایستاد و جام زهر نوش جان نمیکرد...ناو آمریکایی‌ طلب تان.
جمعه 25 آذر 1390 - 17:09
siavashoma - منچستر - انگليس
ببین کی‌ از عقل صحبت می‌کنه. آخه در جمهوری اسلامی کسی‌ هست که عاقلانه و با شعور تصمیم بگیر و عمل کنه؟ از ترسشون حرف از عقل میزنند.
جمعه 25 آذر 1390 - 17:11
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
باور۸۸امستردام‌هلند٬‌خواب‌بیدار‌شو٫اقا‌هم‌وقتی‌ان‌حرف‌زد٬فکر‌کنم‌از‌خوبی‌جنس‌انموقع‌بوده٬. بابت‌هر‌کامنت‌که‌میزاری‌چقدر‌بهت‌پول‌میدن؟این‌که‌روشن‌از‌ترس‌تحریم‌نفت. خودشون‌رو‌خیس‌کردن‌٬گنده‌خوری‌بستن‌تنگه‌هرمز‌هم‌یه‌خواب‌و‌خیاله‌٬ماله‌این‌حرفا‌نیستن٬اگه‌عمرت‌بدنیا‌باشه‌می‌بینی٬
جمعه 25 آذر 1390 - 16:38
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
نه را ه قدس از کربلا گذشت نه اسرائیل محو شد و نه تنگه هرمز بسته میشه. این آخوندها دوست دارند شکر زیادی میل کنند.تنگه هرمز بستند چیز میخواد اندازه چیز فیل که این شیره ائی ها ندارند. اینها فقط سر مردم بیچاره و دست خالی ایران زرنگند.
جمعه 25 آذر 1390 - 18:50
Nur_ir - هامبورگ - المان
bavar88 - آمستردام - هلند. خیلی باورت میشه اقای باور . جرات دارد ایران تنگه هرمز را ببندد . انوقت خواهی دید یک من ماست اخوند خامنه ای چقدر کره دارد .
جمعه 25 آذر 1390 - 20:44
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
بابا وطن فروشا آنقدر اعصابتنو خورد نکنید. اربابتان هیچ غلطی نتونسته بکنه و فعلا هی‌ حرف میزنن. ایران همشونو میبره زیر خاک. فعلا آمریکا، انگلیس و.. سالهاس هئّ حرف میزنن چون میدونن همونطور که تو عراق و افغانستان کشتیمشون، تو خلیج فارس یا هر جای دیگه مثله حیوان میکشیمشون. ایرانی‌ یعنی‌ قدرت و شجاعت. به امید این که وطن فروشا واسه مرگ اربابشون شئم روشن کنن. ‌ها ها هاااا. مرگ بر آمریکا، انگلیس و... وطن فروشا که در خارج دارن حقوق بی‌ کاری می‌گیرن و اعصابشون از پیشرفت ایران خورد شده. ‌ها ها هاا .
جمعه 25 آذر 1390 - 23:51
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
باور۸۸ - آمستردام - هلند. تو که اینقدر سنگه این آخوندهای بی‌ پدر مادرو به سینت میزنی پس توی هلند چه غلطی میکنی‌؟ پاشو برو وره دله رهبره چلاقت دیگه.
شنبه 26 آذر 1390 - 01:41
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
شاهین-۲رون۲ - تورنتو - کانادا. شتر در خواب بیند پنبه دانه.فعلاً که اجساد ۸سال جنگ با عراق که داره از زیره خاک در میاد بیرون.مثله خرس زمستونی رفتی‌ تو خواب غفلت.
شنبه 26 آذر 1390 - 02:06
Andalib - تهران - ایران
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا/ ----- این بحثارو ولش - ساندیس بزن
شنبه 26 آذر 1390 - 04:48
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
شاهین‌تورنتو بعدش‌هم‌همه‌انهایی‌که‌اینجا‌کامنت‌گزاشتند‌وطن‌فروش‌نیستند‌. بلکه‌سربلند‌ی‌وآزادی‌ایران‌وایرانی‌ر‌رو‌میخوان٬تو‌هتما‌از‌مفتخورهای‌رژیم‌تو‌کانادا‌هستی‌که‌کارت‌فقط‌‌‌جاسوسیه‌و‌بوقتش‌هم‌. تو‌ایران‌جو‌انان‌مردم‌رو‌میکوشین٬منتظر‌روزی‌باش‌که‌مردم‌تو‌و‌ان‌ارباباتو‌ بیرون‌ بکشن‌
شنبه 26 آذر 1390 - 08:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.