هشدار ایران به افغانستان برای جلوگیری از پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا

 وزیرامور خارجه ایران برای نخستین بار به مسئولیت افغانستان در انجام عملیات جاسوسی آمریکا علیه ایران اشاره کرد و از همسایه شرقی خود خواست که زمینه‌ اقدامات «خصمانه و تهاجمی» آمریکا از خاک این کشور را فراهم نکند.

 
 
نمایش پهپاد آمریکایی در تلویزیون ایران


علی‌اکبر صالحی٬ وزیر امور خارجه ایران٬ روز پنج‌شنبه (۲۴ آذر/ ۱۵ نوامبر) از افغانستان خواست که به آمریکا اجازه استفاده از پایگاه‌های موجود در این کشور برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین جاسوسی (پهپاد) را ندهد. آقای صالحی ورود هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به ایران را اقدامی «خصمانه و تهاجمی» خواند و از همسایگان ایران خواست که امکان «سوء استفاده آمریکا از حریم هوایی» خود را از بین ببرند.
 
وزیر امور خارجه ایران٬ این سخنان را در گفت‌وگویی اختصاصی با ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی بیان کرده و اظهارات وی در رسانه‌های غربی نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است. به گفته آقای صالحی «افغانستان باید این موضوع را به‌ طور جدی پیگیری کند و تحت هیچ شرایطی اجازه تکرار چنین حوادثی را ندهد٬ چون در این صورت اقداماتش غیردوستانه تلقی خواهد شد.»
 
این نخستین باری است که یک مقام رسمی جمهوری اسلامی به مسئولیت افغانستان در این موضوع اشاره می‌کند. ایران مدعی است که پهپاد آمریکایی با قصد جاسوسی و شناسایی وارد حریم هوایی ایران شده بود، اما تا کنون هیچ‌یک از مقامات رسمی افغانستان به اظهارات علی‌اکبر صالحی واکنشی نشان نداده‌اند.
 
تاکید بر تداوم عملیات هواپیماهای بدون سرنشین
 
لئون پانه‌تا٬ وزیر دفاع آمریکا٬ روز چهارشنبه در دیدار با حامد کرزای٬ رئیس‌جمهور افغانستان٬ تاکید کرد که «پروازهای جاسوسی» هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی بر فراز ایران٬ به‌رغم ناپدید شدن یکی از آنها٬ هم‌چنان ادامه خواهد یافت. حامد کرزای٬ در واکنشی محتاطانه و محافظه‌کارانه به اظهارات آقای پانه‌تا٬ اعلام کرد که «افغانستان قصد دارد با همه همسایگانش روابط خوبی داشته باشد و نمی‌خواهد درگیر روابط خصمانه ایران و آمریکا شود.»
 
از دو هفته پیش که نمایش سیاسی ایران با محوریت هواپیمای بدون سرنشین و رادارگریز RQ-170 آغاز شد٬ فضای متفاوتی پدید آمده و سخنان پیچیده و متناقضی بیان شده است. برخی از مقامات جمهوری اسلامی اعلام کردند که متخصصان ایرانی با هدف قرار دادن یکی از آسیب‌پذیری‌های امنیتی موجود در سیستم ناوبری این هواپیمای پیشرفته٬ در یک حمله پیچیده الکترونیک/سایبری٬ آن را وادار به فرود کرده‌اند٬ بدون این‌که خسارت زیادی به هواپیما وارد شود.


 
پهپاد‌های جاسوسی و رزمی بیش از پیش در عرصه‌های نظامی و شناسایی به کار گرفته می‌شوند


 
این هواپیما که از طریق کنترل‌گرهای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا٬ سیا٬ در افغانستان هدایت می‌شد٬ به گفته برخی مقامات آمریکایی ماموریتی جز شناسایی تاسیسات مشکوک هسته‌ای در ایران نداشته است. مقامات آمریکایی اظهارات مقامات ایرانی درباره نحوه در اختیار گرفتن این هواپیما را تکذیب کرده ‌و آن را «برساخته ماشین تبلیغاتی جمهوری اسلامی» خوانده‌اند. به اعتقاد آنها یک اختلال تکنیکی نامشخص منجر به از دست دادن کنترل این هواپیمای جاسوسی شده است٬ اما با این همه آنها جزییات بیشتری در این‌باره منتشر نکرده‌اند.
 
هفته گذشته تلویزیون دولتی ایران تصاویری از این هواپیما را منتشر کرد که در آن متخصصان و مقامات نظامی ایران در کنار این ماشین پیشرفته جاسوسی که سالم و بی‌خدشه به نظر می‌رسید٬ اعلام کردند که با مهندسی معکوس و رمزگشایی داده‌ها٬ این هواپیما را به تولید انبوه خواهند رساند.
 
روز دوشنبه هفته جاری نیز باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا٬ اعلام کرد که دولت این کشور رسما خواستار بازگرداندن هواپیمای بدون سرنشین شده است. در واکنش٬ سردار محمد حجازی٬ معاون ستاد کل نیروهای مسلح٬ درخواست رئیس‌جمهور آمریکا را «پیشنهادی بی‌شرمانه» خواند و گفت: «امروز ما شاهد هستیم که با وجود این تجاوز آشکار و نقض قوانین بین‌المللی، مقامات آمریکایی از جمله رئیس‌جمهور این کشور با پررویی و جسارت چنین مسائلی را مطرح می‌کنند.»
 
افزایش عملیات جاسوسی٬ نتیجه افزایش تردیدها درباره پنهان‌کاری هسته‌ای ایران
 
روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی افزایش عملیات پنهانی جاسوسی آمریکا علیه ایران را ناشی از تشدید تردیدها در غرب نسبت به برنامه بحث‌برانگیز هسته‌ای ایران خوانده است. ایران همواره اتهام پیگیری برنامه توسعه تسلیحات هسته‌ای را با قاطعیت رد کرده٬ اما با انتشار آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه گذشته٬ تردیدها نسبت به برنامه هسته‌ای ایران سیری صعودی در پیش گرفته است. این موضوع تا جایی پیش رفته که برخی محافل سیاسی خواستار جنگ پیش‌گیرانه علیه ایران شده‌اند.
 
در پی انتشار همین گزارش٬ موج جدید و گسترده‌ای از تحریم‌ها علیه ایران به راه افتاده است. ایالات متحده و اتحادیه اروپا تحریم‌ها بر علیه ایران را تشدید کرده‌اند و کنگره آمریکا٬ بانک مرکزی جمهوری اسلامی٬ نبض اقتصادی کشور را نیز هدف تحریم‌های یک‌جانبه قرار داده است. این تحریم‌های فلج‌کننده بنا به تعریف قرار است آن‌قدر کمرشکن باشند که مقامات جمهوری اسلامی را وادار به تغییر رفتار در قبال جامعه جهانی کنند.

+66
رأی دهید
-96

mo.miyai - اسلو - نروژ
بابا عجب آدمائی هستین خوب زوره شما با این همه امکانات به آمریکا نمیرسه بعد از افغانستان انتظات دارین و بهش فشار میارین واقعا که شماها دیگه کی‌ هستین اگه مردین به آمریکا فشار بیارین این کارارو نکنن
جمعه 25 آذر 1390 - 10:49
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
قطار هسته ای جمهوری فاشیستی اسلامی از زمانی که اعلام شد ترمز بریده٬ با سرعت روزافزون به سمت باتلاق مرگ پیش میرود. مرگ بر جمهوری فاشیستی اسلامی٬ لعنت بر خمینی دجال
جمعه 25 آذر 1390 - 12:19
massoudoslo - اسلو - نروژ
این آقایان که در ایران (هش ) دار میدهند خوب میدانند که هواپیما های امریکایی هر روز و هر شب تو خاک ایران آزادانه در حال ولگردی و عکسبرداری هستند .
جمعه 25 آذر 1390 - 12:32
bavar88 - آمستردام - هلند
رو که نیست سنگ پای قزوین است اوباما میگه که برشگردونید!!! اگر یک موشک کاغذی ایران به دست اونها افتاده بود الان ۵۰۰ تا قطعنامه صادر میکردند..اینجا است که کشک بودن سازمان ملل معلوم میشود..چه خوب گفت امام عزیز که این سازمان‌ها برای چپاول مردم است و بس...
جمعه 25 آذر 1390 - 13:20
Nur_ir - هامبورگ - المان
جمهوری اسلامی هنوز توی خواب خرگوشی است . بابا دیگر هیج کس ترا بحساب نمی اورد . مرد انروزها . در اخرین نفسها هم دارید قلدری میکنید
جمعه 25 آذر 1390 - 16:03
morgan_xbo - کرج - ایران
نمیدوم چه جوری روش شد بگه پسش بدید
جمعه 25 آذر 1390 - 17:16
aghareza27 - برگن - نروژ
mo.miyai - اسلو - نروژ. میگن حرف راست را از دهن بچه بشنو همینه ایول .
جمعه 25 آذر 1390 - 23:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.