کره جنوبی تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد

کره جنوبی روز جمعه آغاز سرمایه‌گذاری‌های تازه در بخش نفت و گاز جمهوری اسلامی را ممنوع اعلام کرد و بیش از صد شخص و گروه را در ارتباط با برنامه اتمی جمهوری اسلامی به فهرست تحریمی خود افزود.

                      کره جنوبی تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران اعمال کرد  
 
کره جنوبی به منظور افزایش فشار بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، تحریم‌های جدیدی‌ را علیه ایران اعمال کرد اما در این میان با مد نظر قراردادن مراودات مالی نفتی، از تحریم بانک مرکزی ایران خودداری کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر دارایی کره جنوبی در بیانیه‌ای که در این زمینه منتشر کرد از تحریم «۹۹ گروه و شش شخص» مرتبط با توسعه برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.
 
کره جنوبی سال گذشته نیز در همراهی با تحریم‌های شورای امنیت علیه برنامه هسته‌ای ایران، بانک ملت و ۱۰۱ شرکت ایرانی دیگر را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده بود.
 
این بار، علیرغم شدت گرفتن تحریم‌ها علیه ایران، کره جنوبی که حدود ۱۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران خریداری می‌کند، به منظور برقرار بودن مراودات مالی مربوط به خرید نفت، از تحریم بانک مرکزی ایران بازماند.
 
وزیر دارایی کره جنوبی روز جمعه در این زمینه تأکید کرد که کشورش حساب‌های متعلق به بانک مرکزی در بانک‌های کره‌ای را باز نگه خواهد داشت تا سئول قادر باشد بهای نفت خریداری شده از ایران را به «وون»، واحد پول کره جنوبی، پرداخت کند.
 
به گزارش رویترز، ایران برای دریافت بهای نفت خود حسابهایی نزد بانک «ووری» و بانک صنعتی کره (ای بی کی) دارد و سئول متمایل است این حساب‌ها باز بمانند.
 
با وجود دایر بودن حساب‌های بانک مرکزی در بانک‌های کره جنوبی، از سال گذشته تا کنون ایران از محل فروش نفت به کره جنوبی، مبلغ حدود ۵ میلیارد دلار از کره جنوبی طلبکار است که با توجه به تحریم‌های بین‌المللی قادر به تحویل گرفتن این مبلغ نشده است.
 
مجلس سنا و نمایندگان آمریکا طرح تحریم بانک مرکزی را تصویب کرده‌اند و در انتظار موافقت رئیس جمهور آمریکا با این طرح هستند، با این‌حال کشورهایی نظیر کره جنوبی و ژاپن که برای واردات نفت خود از ایران نیازمند مراوده با بانک مرکزی هستند، خواهان آن هستند که از تحریم‌‌های آمریکا علیه موسساتی که با سیستم بانکی ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی همکاری می کنند، معاف شوند.
 
به گزارش رویترز، مصوبه تحریم بانک مرکزی ایران توسط کنگره آمریکا چنین معافیتی را برای کشورهایی که با آمریکا در زمینه تشدید فشار بر ایران همکاری می کنند در نظر گرفته است.
 
طبق مصوبه کنگره آمریکا درباره تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، نهادهای مالی و پولی که با بانک های ایرانی مورد تحریم آمریکا همکاری کنند، از فعالیت در آمریکا و بهره مندی از سیستم بانکی این کشور محروم خواهند شد.
 
تحریم بانک مرکزی ایران در راستای تشدید فشار بر جمهوری اسلامی برای به اجرا گذاشتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین توقف فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم انجام می شود.
 
غرب جمهوری اسلامی ایران را متهم می کند که فعالیت های هسته ای این کشور دارای بعد نظامی است، اما تهران همواره تأکید کرده است که برنامه هسته‌ایش دارای ماهیت کاملا صلح‌آمیز است.

+142
رأی دهید
-33

habibollah - تهران - ايران
کره جنوبی گفته این تحریمهاشامل حال واردات نفت خام نمیشود. آخه وجودشونداره.راست میگه نفت روتحریم کنه. من بجای ایران بودم میگفتم ماهم دیگه نفت بهت نمیفروشیم.
جمعه 25 آذر 1390 - 12:27
bavar88 - آمستردام - هلند
اندکی‌ صبر سحر نزدیک هست و صدای شکستن زورگویان به ملت مظلوم ایران شنیده میشود...هیچ غلطی هم نمیتوانند بکنند..
جمعه 25 آذر 1390 - 13:09
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
باور ۸۸ و حبیب‌الله به شما بسیجی‌ها فشار نمیاد چون حقوقتون میرسه!!
جمعه 25 آذر 1390 - 14:42
bahane88 - تهران - ایران
تف سربالا مصداق همین کاره .به زودی برمیگرده تو صورت کره......
جمعه 25 آذر 1390 - 15:14
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
پس‌وایسا‌تماشا‌کن‌تاباورت‌بشه‌که‌چی‌بسرتون‌میاد. سحر‌هم‌نزیک‌است‌البته‌با‌:شتر‌در‌خواب‌بیند‌پنبه‌دانه٬٬٬٬٬ناباور٬
جمعه 25 آذر 1390 - 16:57
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
خدا رو شکر که ایران از خارج آفتابه وارد نمی‌کنه وگرنه بسیجی‌ها تو درد سر میفتادند. پوشک ولی‌ وقیح هم که از کره وارد نمی‌شد!!! مردم عادی هم که به حساب نمیان!!! خب دیگه مشکلی‌ نداریم که!!!!
جمعه 25 آذر 1390 - 19:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.