ژاک شیراک به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد

روز پنجشنبه دادگاهی در شهر پاریس ژاک شیراک، رئیس جمهور سابق فرانسه را به جرم فساد مالی و زیرپا گذاشتن مقررات مربوط به اعتماد به نهادهای دولتی محکوم کرد.

                     ژاک شیراک به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد  
این اتهامات مربوط به استفاده وی از اموال دولتی برای پرداخت حقوق به اعضای حزب او در دوران عهده داری مقام شهرداری شهر پاریس بوده است.

طبق حکم دادگاه ژاک شیراک به جرم سوء استفاده از اموال دولتی برای پرداخت مبالغی به حزب سیاسی خود به دو سال حبس تعلیقی محکوم شد. این پرونده مربوط به خلق مشاغل دولتی جعلی برای پرداخت حقوق به اعضای حزب او در فاصله سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۵ است که آقای شیراک شهردار پاریس بود.
این اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم است که یک رییس جمهور سابق فرانسه به خاطر ارتکاب جرم محکوم می شود.
دادستان این پرونده گفت که ژاک شیراک شخصا « طراح، مدیر و دریافت کننده» اقدامی مجرمانه برای استفاده از منابع دولتی برای « تقویت نفوذ حزب سیاسی » خود و « در راستای منافع شخصی و یا سیاسی حزب اش» بوده است.
به گفته برخی از تحلیلگران صدور این حکم قضایی برای ژاک شیراک از دو نظر بسیار بد خواهد بود. نه تنها دادگاه او را مجرم شناخته است بلکه در حکم خود اعلام کرده که وی شخصا مرتکب این جرم شده است و نه افرادی که تحت مسئولیت او بوده اند.
ژاک شیراک که اکنون ۷۹ ساله است بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۷ رییس جمهور فرانسه بود. وی در جلسه دادگاه حضور نداشت و پزشکان وی اعلام کردند که آقای شیراک در حال حاضر به خاطر بیماری های مربوط به دستگاه عصبی از سلامت کافی برخوردار نیست.
وکیل آقای شیراک به خبرنگاران گفت که با وجود این حکم دادگاه امیدوار است که رییس جمهور سابق فرانسه که از محبوبیت فراوانی برخوردار بوده وجهه مثبت خود را در افکار عمومی کشور حفظ کند.
در سال ۲۰۰۴ نیز آلن ژوپه نخست وزیر سابق و وزیر خارجه فعلی فرانسه به جرم مدیریت نادرست اموال دولتی در همین پرونده محکوم شناخته شد.
+76
رأی دهید
-95

Nur_ir - هامبورگ - المان
اوایل عن قلاب ژاک شیراک با چمدانهای خالی به ایران رفت وبا چمدانهای پر از قرارداد به پاریس بر گشت . خوشحالم در دادگاه محکوم شد . و حیف فقط دوسال حبس تعلیقی گرفت . مرد زن باز وکثیفی هم بود
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:16
ایرانزمین - یوتوبوری - سوئد
طفلکی از قیافه اش معلومه که آرزو میکرد رییس جمهور ایران میبود یقینأ هیچ پاداش میگرفت لااقل تنها نمیبود چندصد نفری شریک هم داشت.بیچچچچچچچاره نازی
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:24
hossein87 - ایران - ایران
اوه. ، ژاک ، تو دیگه چرا پسرم؟!! ; )
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:26
shahab46 - هانوفر - المان
حقشه کاشکی‌ به اعدام محکوم شده بود. در زمان وزارتش خیلی‌ با آخوندها حال کرد
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:28
mortimer - اصفهان - ایران
به این می گن دموکراسی.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:45
massoudoslo - اسلو - نروژ
در کشوری قانون مند و متمدن حتا رایس جمهور هم میره زندان ولی تو کشور امام زمان و اسلام عزیز هیچ گردن کلفتی جوابگو نیست و میلیارد ها دولار پول رو تو حساب های شخصی خودشون برا امام زمان گذاشتن !!!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:49
karaji - گتنبرگ - سوئد
چه جالب تو ایران به روسای دزد و فاسد ارتقای شغلی داده میشود , چه احمقهایی هستند این فرانسوی‌ها !!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:50
invincible - مینستا - آمریکا
این همون کسی‌ بود که تمامی قوانین فرانسه رو زیر پا گذشت تا زندگی‌ رو به پناهنده‌ها تلخ کنه، رژیم کثیف ملاها به او میلیونها دلار پول داد تا جلو تظاهراتها و تجمع ضاد رژیم رو بگیره، موقعی که برای تظاهرات در سال ۱۹۹۸ (جام جهانی‌) به فرانسه رفته بودم رژیم با کمک ژاک شیرک و صدها پلیس می‌خواست جلو تظاهرات مجاهدین در جم بگیره،حتا تلویزیونهای ا‌ب‌س و ورزشی آمریکا هم ۲۵۰۰۰ ایرانی‌ که تیم ایران رو تشویق میکردن و در ضمن مرگ بر ملاها میگفتن،
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 16:45
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
این دیگه چه کشوریه؟!!! تو مملکت ما هر کی‌ کلاه برداری یا اختلاس‌های میلیونی بکنه می‌شه رئیس!!! مخصوصاً وقتی‌ اون پولها رو در بانک‌های خارجی‌ بذاره.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 17:11
Nur_ir - هامبورگ - المان
karaji - گتنبرگ - سوئد. دوست عزیز طنز با حالی بوداما در حقیت همینطور است که نوشتی . مرسی
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 17:46
porharfi - آرنم - هلند
بــَد به حال ما که روز انتخابات هیجان زده به امثال ..ژاک..بوش..احمدی نژاد.. برلوسکونی..و..و..وراَی میدهیم ..!!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 17:53
Nur_ir - هامبورگ - المان
hossein87 - ایران - ایران. دوست عزیز خیلی باحال بود. هنوز دارم می خندم . مرسی
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 18:31
awareh - ونلو - هلند
از این اتفاقها تو سرسردنیا میفتد،چ ابرری مالی و چه جنسی‌ از بیلکلینتن گرفته تا ژاک شیراک،تا بهلز کنی‌ رئیس جمهور ایتالیا،ولی‌ مردم اونها با منطق برخورد میکنند،و هیچ وقت به‌‌‌ مملکتشن اهانت نمیکنند
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 19:11
Nur_ir - هامبورگ - المان
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان. دوست عزیز - محشر گفتی غش کردم از خنده . مرسی
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 20:15
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.