نماینده مجلس: سایت هسته‌ای جدید در اصفهان راه‌اندازی می‌شود

یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از راه‌اندازی یک سایت هسته‌ای جدید در شهرضای اصفهان خبر داده است..

                     نماینده مجلس: سایت هسته‌ای جدید در اصفهان راه‌اندازی می‌شود  
 

به گزارش خبرگزاری فارس، عوض حیدرپور، نماینده شهرضا در مجلس، روز پنجشنبه در خصوص راه‌اندازی این سایت هسته‌ای گفت که اقدامات کارشناسی لازم در این زمینه انجام و مصوبات آن نیز از سوی دولت تصویب شده است.

وی خاطرنشان کرد که راه‌اندازی سایت انرژی هسته‌ای در این منطقه «در مرحله تملیک زمین قرار دارد.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: «گام بزرگ دیگری با تغییر کاربری یک کارخانه در منطقه مهیار (در شهرضا) در حال شکل‌گیری بوده که مصوبات اجرایی را از دولت اخذ کرده است.»

روزنامه گاردین در ماه آبان (نوامبر) سال جاری نوشت، در حال حاضر ۹ سایت هسته‌ای در شهرهای مختلف ایران در حال فعالیت هستند؛ تهران، فردوی قم، اراک، نطنز، اصفهان، اردکان و ساغند یزد، بوشهر و گچین بندرعباس.

در این میان تأسیسات تهران، اراک و بوشهر مجهز به رآکتور هسته‌ای است و همچنین سایت‌های فردو، نطنز و اصفهان به غنی‌سازی اورانیوم می‌پردازند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران را متهم می کند که در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای خود پنهانکاری می‌کند.

اواخر آبان‌ماه سال جاری مقام‌هایی از سه کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار کردند که تصاویر جدید ماهواره‌ای نشانگر فعالیت‌های مشکوکی در یک سایت مربوط به برنامه هسته‌ای ایران واقع در پارچین، در جنوب شرقی تهران است.

در همین زمینه، اواخر تابستان ۸۸ نیز افشای ساخت سایت غنی‌سازی موسوم به فردو در نزدیکی قم، وقفه‌ای تازه در مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در پی داشت، چرا که ارزیابی غرب بر این بود که ایران با پنهان‌کاری در ساخت این تأسیسات جدید غنی‌سازی، تعهدات خود به آژانس را نقض کرده است.

کشورهای غربی ظن آن می‌برند که فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارای بعد پنهان نظامی است و بارها از ایران خواسته‌اند تا در این زمینه شفاف‌سازی کند.

جمهوری اسلامی اما همواره تأکید کرده که برنامه هسته‌ایش دارای ماهیت صلح‌آمیز است و تولید انرژی هسته‌ای را حق خود می‌داند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تا کنون با تصویب چهار قطعنامه تحریمی، از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و بر سر برنامه هسته‌ای خود با جامعه بین المللی همکاری بیشتری داشته باشد.

+150
رأی دهید
-37

mortimer - اصفهان - ایران
من اینو می شناسم، این مردک بابا و بابابزرگش رفته گر و نوکر بودند حالا شده نماینده!!!!یه دونه ویلا دولوکس تو منچستر واسه پسرش خریده کلیم زمین خواری کرده وباج از این و اون گرفته.خلاصه از اون تازه به دوران رسیده هاست.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 13:30
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
بمب هسته‌ای جنایت حماقت ۱۴۰۰ سال پیش از عربستان در ایران منفجر شد---همان کافیست برای هر کثافتکاری!!!ملت گرسنه- کارگر یا بیکار-- یا حقوق عقب افتاده--- آنوقت این‌ها به دنبال هسته خرمای وطنشان عربستان!!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 14:58
Azadikhah - تكسل - هلند
۲۰۰ تا سایت غنی سازی هم راه بندازید ببینیم مشکل کشور حل می‌شه یا نه!؟
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 16:02
massoudoslo - اسلو - نروژ
حالا این سایت ها چه هسته ای هستند !!؟ هسته هلو ،هسته آلبالو ،هسته خرما !؟
جمعه 25 آذر 1390 - 12:48
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.