صالحی: به سپر موشکی ناتو در ترکیه حمله نمی کنیم

به مقامات ایرانی که چنین گفته های غیرمسئولانه و بی معنی را مطرح می کنند هشدار لازم داده شده است / فقط مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران نظرات رسمی تهران درباره سیاست خارجی را بیان می کنند /یک مقام ارشد نظامی ایران گفته بود: آماده هستیم در صورتی که مورد تهدید قرار بگیریم اول سپرهای موشکی "ناتو در ترکیه" را خواهیم زد و بعد به دنبال اهداف بعدی خواهیم بود.

                                                   صالحی: به سپر موشکی ناتو در ترکیه حمله نمی کنیم

وزیر خارجه ایران تلاش کرد با رد صریح اظهارات برخی مقامات ایرانی درباره حمله  نظامی به تاسیسات سپر موشکی ناتو در ترکیه ، نارضایتی آنکارا را از این مطالب برطرف کند.

به گزارش عصر ایران، رویترز خبر داد: وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه ای در سایت تویتر اعلام کرد احمد داوود اوغلو وزیر خارجه ترکیه با همتای ایرانی اش علی اکبر صالحی تماس تلفنی برقرار کرد تا نارضایتی خود را از تهدیدات اخیر شماری از مقامات ایرانی علیه آنکارا بیان کند.

این مقامات ایرانی تهدید کرده بودند اگر ایران مورد حمله نظامی قرار بگیرد تهران هم تاسیسات سپر موشکی ناتو در ترکیه را مورد هدف حمله نظامی قرار خواهد داد.
وزیر امور خارجه ایران در این مکالمه تلفنی، تهدیدات برخی از مقامات ایرانی علیه ترکیه درباره سپر موشکی ناتو را رد کرد.

در این بیانیه آمده است: صالحی به اوغلو گفت چنین اظهاراتی، تنها بیانگر دیدگاه شخصی است و با دیدگاه دولت ایران، همخوانی ندارد.

خبرگزاری فرانسه هم گزارش داد علی اکبر صالحی به خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی) گفت: به طور کامل این نظرات را رد می کنیم. به مقامات ایرانی که چنین گفته های غیرمسئولانه و بی معنی را مطرح می کنند هشدار لازم داده شده است.

صالحی افزود: موضع رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره ترکیه براساس برادری و دوستی عمیق است. مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران، تنها افرادی هستند که حق دارند مواضع رسمی ایران را درباره مسائل بین المللی و سیاسی خارجی بیان کنند. هر نظر دیگری، تنها نظر شخصی محض است.

داوود اوغلو هم در واکنش به این مواضع صالحی به خبرنگاری در پارلمان ترکیه گفت: برای این اظهارات (صالحی)، از او تشکر می کنیم. دوستی ترکیه و ایران، قدیمی و ابدی است و هیچ کس نمی تواند بر آن تاثیر بگذارد.

پیش از این یک مقام ارشد نظامی ایران گفته بود: ما آماده هستیم در صورتی که مورد تهدید قرار بگیریم اول سپرهای موشکی "ناتو در ترکیه" را خواهیم زد و بعد به دنبال اهداف بعدی خواهیم بود.

حسن ابراهیمی عضو کمسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی هم در مصاحبه با روزنامه شرق گفته بود: هدف بودن سپر دفاع موشکی در خاک ترکیه، درصورت اجرایی‌شدن هر نوع تهدیدی علیه جمهوری اسلامی یک واکنش حتمی و طبیعی است و قطعا نیروهای مسلح ما برای این کار و این هدف برنامه‌ها و تاکتیک‌های از پیش تعیین‌شده‌ای دارند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، ترکیه در اوایل دسامبر جاری از اظهارات مقامات ایرانی درباره حمله به سپر موشکی ترکیه اظهار نگرانی کرده بود.

+56
رأی دهید
-35

shahab46 - هانوفر - المان
جرأت حمل ندارین
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:31
shadow of london - لیدز - انگلستان
با درود،لطفا شما ما را ببخشید شکر زیادی خوردند و دیگه تکرار نمیشه.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:56
ari jojeh - تهران - ایران
کاربران سایت، اگر دقت کنید تمام کامنت‌های ساندیس خوران سایبری به حالت عصبی رسیده و تماماً کارشان شده دری وری نوشتن و مثل ..... به دیگران پریدن!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:03
m.noor - شارجه - امارات
با درود. ترس برادر مرگ است بدبختها روز مرگ ولایت و ولایت مدار نزدیک است امین.م.ن
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:13
آدم معمولی - آرمانشهر - ایران
هدف از این تهدید این بود که آمریکا و ناتو بفهمن در صورت بروز جنگ سپر موشکی ناتو در ترکیه می تونه با یک حمله برق آسای نیروی زمینی ارتش یا سپاه نابود شه و نمی تونه سپر و حاشیه امنی برای اسراییل باشه. و مثله روز روشنه که ایران در صورت بروز جنگ این تهدید رو عملی خواهد کرد.چطور ترکیه انتظار داره ایران سپر موشکیه ناتو در ترکیه رو هدف قرار نده در صورتی که به ناتو اجازه بده از سپر موشکی ضد ایران استفاده کنه!!!!!!!!! خوب طبیعیه وقتی اونا ایران رو تهدید کنن ایران هم تهدید میکنه وقت جنگ نبرد میکنه و در وضعیتی کنونی وقتی منظورش رو به آمریکا و ناتو فهمونده با یک انکار یا ابراز تاسف ساده سر و ته قضیه رو هم میاره و جو ترکیه رو آروم میکنه. به این میگن سیاست.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:37
garfield - تهران - ایران
:)))))) وای خدا چقدر خندیدم! نه جون مادرت، بیا حمله کن. تو رو خدا بیا حمله کن! واقعا اینا گنده ...وزی میکنن در حد المپیک! حمله به ناتو! :)))))) هرچی میخونمش بازم خندم میگیره.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:42
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
حمله می‌‌کنیم .حمله نمی‌‌کنیم. شاید حمله کنیم. شکر خورده که گفت حمله می‌‌کنیم. شوخی‌ کرده فرمانده سپا. غلط کرده که گفت. ولی‌ اگر امام امّت بخواد حمله می‌‌کنیم. از این کلمات گنده.......... صدام هم زیاد می‌‌کرد. حمله کنید. تمامی‌ ناتو چنان حمله نشانتان دهند. که مثل صدام دنبال سوراخ باید برای پنهان شدن بگردید.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 13:08
koorosh55 - شیراز - ایران
دمشون گرم . به این میگن یه سیاست با دست پس زدن و با پا پیش کشیدن . ایول
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 16:01
Azadikhah - تكسل - هلند
آدم معمولی - آرمانشهر - ایران در ادامه صحبتتون:به این میگن سیاست و از سیاست سیاهتر و کثیفتر چیزی پیدا نمیکنید!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 16:06
new-iran - منچستر - انگلیس
حسابی افتادن به غلط کردن.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 22:01
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.