نیروگاه بوشهر در نیمه اول سال ۲۰۱۲ به ظرفیت ۱۰۰ درصدی می‌رسد

واحد نخست نیروگاه اتمی بوشهر در جنوب ایران در نیمه اول سال ۲۰۱۲ میلادی به ظرفیت ۱۰۰ درصدی می‌‌رسد. 

                                                      نیروگاه بوشهر در نیمه اول سال ۲۰۱۲ به ظرفیت ۱۰۰ درصدی می‌رسد

به گزارش ریا نووستی، شرکت "انرگو اتم" اوکراین اعلام کرده است در حال حاضر نیروگاه اتمی بوشهر در مرحله استفاده از ۵۰ درصد ظرفیت خود قرار دارد و قرار است مراحل بعدی استفاده از ۷۵ و ۱۰۰ درصد ظرفیت انجام شده و این نیروگاه در نیمه اول سال آینده میلادی برای بهره‌برداری به ایران تحویل داده شود.

آزمایش پیش از راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر از روز ۱۰ تا ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۱ میلادی طبق درخواست ایران انجام شد.

نمایندگان روسیه، اوکراین، ارمنستان، مجارستان، فرانسه و بلژیک در تست انجام شده توسط مرکز منطقه‌ای انجمن جهانی اپراتورهای هسته‌ای در مسکو شرکت کردند.

در اواخرژانویه ۲۰۱۱ شرکت، "اتم استروی اکسپورت"، پیمانکار نیروگاه بوشهر، مرحله نوبتی راه‌اندازی فیزیکی نیروگاه بوشهر را انجام داد.

راه‌اندازی فیزیکی به معنای پایان مرحله آزمایشات تمام سیستم‌های واحد تولید انرژی نیروگاه اتمی است و سپس به دنبال بارگذاری سوخت هسته‌ای، تولید برق در آن شروع می‌شود.

نیروگاه بوشهر نخستین نیروگاه اتمی ایران است که از ۳۵ سال پیش ساخت آن آغاز شده اما هنوز راه‌اندازی نشده است. ایران می‌گوید هدفش از راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تولید برق است.

عملیات احداث این نیروگاه در سال ۱۳۵۵ و در زمان محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران طی قراردادی با کشور آلمان آغاز شد. اما در زمان جنگ ایران و عراق در دهه ۶۰ خورشیدی، آلمان از ادامه همکاری در این پروژه انصراف داد.

با انصراف آلمان، روسیه از ۱۵ سال پیش کار احداث نیروگاه بوشهر را آغاز کرده اما تاکنون زمان راه‌اندازی این نیروگاه چندین بار به تعویق افتاده است.

علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۰ در نشست کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه گفت: "نیروگاه بوشهر از ارزشمندترین نمادهای همکاری ایران و روسیه است."

صالحی در حالی همکاری روسیه را در ساخت نیروگاه بوشهر "ارزشمند" توصیف کرده که شماری از نمایندگان مجلس ایران از نحوه تکمیل این نیروگاه به دست روسیه انتقاد می‌کنند.

حسین نجابت یکی از نمایندگان مجلس ۱۴ شهریور گفت روسیه در راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر "رو راست" نبوده و پس از افتتاح کامل این نیروگاه "باید برای همیشه با حضور روس‌ها در طرح‌های اتمی ایران خداحافظی کرد."

با تأخیرهای پی‌درپی در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر، مجلس ایران کمیته‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل داد.

حسن غفوری‌فرد، رئیس کمیته ویژه بررسی علل تأخیر نیروگاه بوشهر چندی پیش به خبرگزاری مهر گفت ممکن است ساخت یک نیروگاه اتمی‌ جدید از تکمیل نیروگاه بوشهر باصرفه‌تر باشد.

+85
رأی دهید
-29

shahab46 - هانوفر - المان
چه دستمالی گرفتن دستشون دورو بره روسیه میچرخند اینهمه پول ، باج ، و...... بهشون دادن که هیچ،حالا هنوز تکمیل نشده اسمشو میزارن نماد همکاری، روسیه از شما دزدتر شما از روسیه دزدتر
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:51
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
اگه تو این دنیا ۲تا نامرد باشه اولیش روسیه هست ۲ومیش هم روسیه
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 13:52
ایرانزمین - یوتوبوری - سوئد
سگ زرد برادر شغاله..چند سال روس نانرد لائوروف از دلار نفت چاپید الان اکراین هم مقداری بقابه.ولی امیدوارم که اسراییل هر چه زودتر ویرانش کند تا چلاغعلی این آرزوی اتمی را به گور ببرد
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:09
morid - بوشهر - ایران
بیخودی جوش نزنند این حسودان ودشمنان ایران شیرشان خشک میشه.ما ایرانی های داخل کشور خوب میدانیم روسیه خیلی بیشتر از هزینه تاسیس یک نیروگاه از دولت ایران پول گرفت.مهم اینه که ما این تکنولوژی را تو ایران ایجاد کردیم .حالا در آِینده خیلی نزدیک نیروگاهای به مراتب بهتر ساخت متخصصین ایرانی را نظاره گر باشید .امید وارم سالم وتندرست باشید تا آنموقع بعدا اساسی سکته بزنید البته دور از جون هموطنان ایران دوست دور از میهن.میدونم اونا درغربت بیشتر شاد میشن از پیشرفتهای کشور.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:47
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
بشنو و باور نکن
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 18:33
mortimer - اصفهان - ایران
morid:چی شد؟! تو که می گفتی زمان شاه چوب کبریت هم نمی تونستیم درست کنیم؟ حالا مهم آن شد که تکنولوژی را بدست بیاوریم؟ این نیروگاه رو شاه خدا بیامرز 40 سال پیش این جا بنا نهاد.حالا هی ازش تعریف کن چون در واقع داری از شاه تعریف می کنی.تناقض تا این حد؟ لطفا قبل از مصرف ساندیس به تاریخ انقضاش یه نگا بنداز عزیزم.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 19:53
morid - بوشهر - ایران
mortimor-اصفهان-ایران-خوب زمان شاه یه دیوانه خانه خوب هم در اصفهان ساخته شد.آیا متخصصین آن توانستند تو را نجات بدن؟ میبینی که هنوز مشکلت بر طرف نشده و هنوز بعد از چند سال کلمه ساندیس را تکرار میکنی.
جمعه 25 آذر 1390 - 09:51
mortimer - اصفهان - ایران
morid:چه ربطی داشت؟!!!!/تو از کجا می دانی در اصفهان دیوانه خانه خوب وجود دارد؟!...دریافتم ...!
جمعه 25 آذر 1390 - 12:37
massoudoslo - اسلو - نروژ
۱۰۰ درصد از چند درصد راه اندازی میشه !!!؟ آقا این نیرو گاه از جنگ احد تا به امروز هنوز به مرحله راه اندازی کامل نرسیده!روسیه چندین برابر هزینه یک نیروگاه رو به ملت ایران انداخته تا برادران قاچاقچی بیایند ابله هانه صلوات بفرستند که ما خود کفا شدیم و بتوانند در آینده نیروگاهی پوکیده دیگری رو جای دیگه کپی پیست کنند ! مسخره ها شما بروید همان لباس سبز و سرخ رنگ را در تعزیه خانی بپوشید و یکی جای شمر لنگ و لقت کنید و یکی دیگرتان هم جای baby اصغر !
جمعه 25 آذر 1390 - 18:39
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.