پایان ماموریت نظامی آمریکا در عراق

باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، روز چهارشنبه در نطقی پایان «ماموریت» نیروهای نظامی کشورش در عراق پس از هشت سال و نیم را اعلام کرد. حضور نظامی آمریکا در این کشور روز پنج‌شنبه رسما پایان می‌یابد.

                       پایان ماموریت نظامی آمریکا در عراق  
 
به گزارش شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان، لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، پنج‌شنبه صبح به منظور شرکت در مراسمی به همین مناسبت وارد بغداد، پایتخت عراق، شده است.
 
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، اواخر مهرماه اعلام کرده بود که نیروهای نظامی آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱ به طور کامل از عراق خارج خواهند شد.
 
آقای اوباما روز چهارشنبه در نطق خود از نیروهای کشورش که به آمریکا باز خواهند گشت استقبال کرد و خدمات آنان را «برای کمک به مردمی که نمی‌شناختند» ستود.
 
در مراسمی که روز پنج‌شنبه به همین منظور در بغداد برگزار خواهد شد پرچم نیروهای نظامی آمریکا پایین کشیده و تا می‌شود و در جعبه‌ای مخصوص قرار داده خواهد شد.
 
این به گفته سی‌ان‌ان پایان رسمی ماموریتی خواهد بود که برای نیروهای نظامی آمریکا در ماه مارس سال ۲۰۰۳ با حمله به عراق تحت فرمان صدام حسین آغاز شد.
 
به این ترتیب تمام نیروهای نظامی آمریکا باید تا پایان ماه جاری میلادی، دسامبر، دو هفته دیگر، از کشور عراق خارج شوند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، تنها حدود ۱۶۰ نیروی نظامی آمریکایی برای آموزش نیروهای عراقی و همچنین محافظت از سفارت آمریکا در این کشور باقی خواهند ماند.
 
این در حالی است که رویترز پیشتر گزارش داده بود که مقامات بلندپایه عراق در خلوت از خروج نیروهای آمریکایی از عراق ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که حضور این نیروها عامل اصلی حفظ آرامش بین اعراب و کردها به ویژه در مناطق مورد مناقشه نفتی بوده است.
 
به دنبال حمله آمریکا به عراق، حکومت صدام حسین در عرض چند هفته سقوط کرد و خود او در دسامبر سال ۲۰۰۳ پس از ماه‌ها زندگی در خفا دستگیر و پس از مدتی اعدام شد.
 
آقای اوباما در نطق خود که در پایگاه نظامی «فورت برگ» در کارولینای شمالی ایراد کرد به مرگ نزدیک به ۴۵۰۰ آمریکایی و مجروحیت بیش از ۳۰ هزار نفر در این «ماموریت» نیز اشاره کرد.

+126
رأی دهید
-19

ari jojeh - تهران - ایران
واویلا، آمریکا رفت نفس تازه کنه واسه ساله دیگ انشا‌الله زیارت مرقد آقا!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:05
ari jojeh - تهران - ایران
کاربران سایت، اگر دقت کنید تمام کامنت‌های ساندیس خوران سایبری به حالت عصبی رسیده و تماماً کارشان شده دری وری نوشتن و به دیگران پریدن!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:07
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
پایان ماموریت نظامی آمریکا در عراق و شروع ماموریت نظامی آمریکا در ایران؟
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:51
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
ممنون که عراق رو دو دستی دادید تحویلمون و ما رو از شعر لولو یی به نام صدام نجات دادید.سرباز‌هاتون به درک واصل شدن "ما پیروز شدیم".یانکی گو هوم! با حقارت و سر افکندگی.عراق شد متحد و جولانگاه ما.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:58
oghab - هلسينكي - فنلاند
من موافق نظام اسلامی نیستم . ولی متنفر از جیر خوارن امریکائئ که کلمه ساندیس را از زبان تلویزیونها خود فرخته یاد گرفتن و مثل میمون تکرار می‌‌کنند
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:51
morid - بوشهر - ایران
کلماتی نظیر ساندیس- ولی وقیح -دستمال به دست-و ده ها کلمه زشت دیگر که به ایرانیان وطن دوست از سوی جوجه نوکرهای امریکا نسبت داده میشه چند علت داره.1-این افراد بشدت مایوس وسرخورده اند.2-هضم پیشرفتهای جوانان ایران در داخل کشور براشون سخته.3-چاره ای جز یاوه گویی ندارند.4-تمام آرزوها و آمال خود را در امریکا وهم پالکیهای آن میدیدند که هم اکنون خلاف آن را میبینند و بر باد رفته .5- اگر این هموطنان با این کلمات زشتی که به مامیدهند آرام میگیرند اشکالی ندارد.فحش وناسزا که از گازهای شیمیایی غربیها که توسط صدام بر سربازان ومردمان عادی ایران درجبهه ها و سردشت و دیگر شهر های ایران زمین ریخته شد بدتر نیست.بدتره؟
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 14:33
Azadikhah - تكسل - هلند
به سلامتی‌..حالا ببینیم وضعیت عراق چه جوری پیش میره.ari jojeh - تهران - ایران:با این نظری که دادی سکته زدند آقایون!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:55
invincible - مینستا - آمریکا
با این کار مالکی (نوکر احمدی‌نژاد) مردم عراق رو تیک تیکه میکنه، عفع بین‌الملل در آخرین اخبارش زندانهای عراق رو غیر قابل باور علم کرده بود، مالکی حتا دیده شده که مردم رو شکنجه میکرده و به افراد تیر خالص میزده،جسدهای نبود شده، و مردم شکنجه شده بهترین شواهد اون هست مرگ بر مالکی-- احمدی‌نژاد، درود بر مردم عزیز ایران و عراق
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 16:54
ari jojeh - تهران - ایران
morid - بوشهر - ایران. بهتره این ... رو تحویل....بدی! من خودم یکی‌ از همان جوانانم که شما بهش افتخار میکنی‌، و بعد از چندین اختراع در آن مملکته آخوند زده فقط یه ممنوع الخروج گیرمان آمد و صبح تا شب برایم بپا گذاشتن، من هم با کمال افتخار از مرز پر گهر رد شدم و در سرزمین کفر اقامت جستم و به کوری چشم تو حالا بیا ببین چطوری امکانات در اختیارم میگذرند، تو هم طرفداری آخوندو بکن و بهش افتخار کن، به خاطره این دنیا اون دنیاتم بفروش به آخوند، ملت زجر بکشند تو راحت چند صباحی خوش باش.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 19:44
morid - بوشهر - ایران
ari jojeh-تهران-ایران-گوش کن مخترع یکبار دیگه کامنت مرا بخوان. .. باید یه مطلبو چند بار بخونی تا .. فهمیدی؟ ...ترسوی بزدل ملت زجر کشیده را گذاشتی ودر رفتی فکر نکردی اونا بدون تو به کی پناه ببرند..!!!
جمعه 25 آذر 1390 - 09:40
mortimer - اصفهان - ایران
MIRZADEH I ESHGHI:آلمان هم با آمریکا همکاری می کنه تو جنگا آی کیو سان/morid:بابا فیلماتون تو یوتوب هست که وقتی وانت ساندیس رو می بینید از خود بی خود می شید و سراز پا نمی شناسید به سان لحظه ی رسیدن عاشق به معشوق!
جمعه 25 آذر 1390 - 10:55
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
مورتیمر .میشه به زبان فارسی" سره" بنویسی تا بفهمیم چی‌ میخوای بگی‌!
جمعه 25 آذر 1390 - 11:21
mortimer - اصفهان - ایران
MIRZADEH I ESHGHI:آ...ل...م...ا...ن..../می خوای مثل بچه اولیا واست حرف به حرف بگم؟!
جمعه 25 آذر 1390 - 12:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.