افزایش شمار اعدام‌های مرتبط با جرایم مواد مخدر در ایران

عفو بین‌الملل می‌گوید که بیشتر مجرمین از اقشار حاشیه‌ای هستند

عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود گفته که در ایران اعدام‌های مربوط به جرایم مواد مخدر افزایش یافته است.

عفو بین‌الملل گزارشی ۴۴ صفحه‌ای در این خصوص منتشر کرده و عنوانش را گذاشته: "معتاد به مرگ: اعدام به اتهام جرایم مواد مخدر در ایران"


این سازمان حقوق بشری می‌گوید تا زمان تهیه گزارش اخیرش در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۴۸۸ نفر در ایران به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند که به گفته آنها "بیشترشان فقیر" بوده‌اند.

عفو بین‌الملل گفته که دو سال پیش در ایران دست کم ۱۶۶ نفر به دلیل این جرایم اعدام شدند که این رقم تا امسال تقریبا سه برابر شده است.

بنا به قوانین ایران، بخشی از جرایم مربوط به مواد مخدر مانند همراه داشتن مقدار مشخصی از آن می‌تواند منجر به حکم اعدام برای متهم شود.

عفو بین‌الملل می‌گوید که ۸۱ درصد از اعدام‌ها در ایران مربوط به جرایم مواد مخدری است.

'محاکمه‌های ناعادلانه'

آن هریسون، معاون موقت بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی عفو بین الملل برای توصیف میزان اعدام‌های مربوط به مواد مخدر از واژه "سرسام‌آور" استفاده می‌کند و می‌گوید که مقصود از این اعدام‌ها این است که مقام‌های ایرانی "مشکلات عظیم خود در زمینه مواد مخدر را مهار کنند، در حالی که هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد اعدام بیشتر از زندان از قاچاق مواد مخدر جلوگیری می کند."

او به ایران پیشنهاد داده تا اعدام برای تمام جرایم را لغو کند و گفته که خوب است برای شروع اعدام متهمان به جرایم مواد مخدری لغو شود، تا "مجموع کل را به میزان قابل توجهی کاهش" دهند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که بخشی از این اعدام‌ها "پنهانی" بوده و خبر آن را دولت ایران منتشر نکرده است.

در بخشی از این گزارش آمده که اعدام‌ها در پی محاکمه‌هایی "به شدت ناعادلانه" انجام شده است و خانواده‌ها و وکلای متهمان در برخی مواقع اطلاع دقیقی از نزدیک بودن زمان اعدام‌ها نداشتند.

گروه‌های حاشیه‌ای

عفو بین‌الملل می‌گوید بیش از همه، کسانی در خطر اعدام به دلیل جرایم مواد مخدری هستند، که از "گروه های حاشیه‌ای" هستند.

در توضیح این گروه از افراد هم آمده است: "از جمله بخش‌های فقیر جامعه و اعضای جوامع قومی که با تبعیض روبه‌رو هستند و تبعه‌های کشورهای خارجی به ویژه افغان‌ها."

عفو بین الملل همچنین گفته که این سازمان علی‌رغم تکذیب ایران، همچنان "اطلاعاتی در باره اعدام مجرمان نوجوان به اتهام جرایم مواد مخدر دریافت می‌کند"

ایران در رتبه چهارم جهانی از لحاظ مرگ و میر مرتبط با مواد مخدر قرار دارد. همچنین این کشور یکی از مسیرهای اصلی قاچاق مواد مخدر به غرب است.

ایران برای مبارزه با قاچاقچیان از مجامع بین‌المللی کمک می‌گیرد.

آن هریسون با اشاره به این کمک‌ها از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی که به ایران در زمینه جلوگیری از قاچاق مواد مخدر یاری می‌کنند، خواسته تا کاری برای کاهش میزان اعدام‌ها هم انجام دهند.

+75
رأی دهید
-35

choobin - مانیلا - فیلیپین
قاچاق چیها یه جوان بدبخت کن باید۱۰ بار اعدام شن.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 09:21
new-iran - منچستر - انگلیس
اگه واقعا طرف قاچاقچی باشه ، شدیدترین مجازاتها حقشه.اعدام و قطع دست برای این جماعت باشه که عالیه .
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 09:23
samuk66 - لندن - لندن
دستشون درد نکنه.آدم قاچاق چی‌ و حتی معتادی که ۳ بر سبوق داشته باشه باید عدم بشه. گور بابای حقو بشر قلابی....
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 08:47
shahram407 - تهران - ایران
بدون شک بالا رفتن امار اعدام در هرکشوری جالب نیست.اما:. تمام کسانی که در رابطه با مواد مخدر اعدام میشوند جهت اجرای حکم چندین سال کش و قوس داره موردی رو میدونم که چهار سال از زمام دستگیری تا اجرای حکم طول کشید دوم- اعدامی ها با سی گرم هرویین یا بیست کیلو تریاک. مستحق اعدامند و زیر مقادیر بالا زندان دارند و نه اعدام سوم- در مورد اعدام غیر ایرانی ها (مثلا افاغنه) در نفاط دیگر دنیا هم معموله مثل اندونزی و عربستان البته خارجی ها هم که عنوان مهمان ایران رو دارند نباید بجای تشکر و سپاس رو به خلاف بیارند و در اخر ایا باید ایرانی محکومیت داشته باشه اما افغانی نه!! این عدالته!! (الان که ایران+رژیم اشغالگر+امریکا= بیسوات!!!! نطقشه واشه)!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 08:54
greentree - تهران - ایران
این حکومت جعلی اگه راست میگه چرا آقازاده‌ها و قاچاقچی‌های بزرگ که سران سپاه هستند رو اعدام نمیکنه .بجای که به اقتصاد ایران فکر کنند فقط فکر اعدام و شرارت هستند حتی کشور‌های منطقه هم دیگه از این شرور‌های بیت رهبری خسته شدند و هر روز به آمریکا چراغ سبز میدن که به ایران حمله کنه
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 09:42
gol andam - ژنو - سویس
گر حکم شود که مست گیرند، در شهر هر آنکه هست گیرند!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 09:42
oghab - هلسينكي - فنلاند
پس چطور دکتر روان کاو و بودجه سنگین برای این اراذل بگذارند .؟؟؟؟اعدام هم کمشونه
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 09:46
love-iran - چابهار - ایران
خب بخاطر روی گل عفو بین المنل از این به بعد به پاس کارهای شجاعانشان و بدبخت کردن جوانان با گل و شیرنی ازشون پذیرایی میکنیم نه اعدام
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 09:50
birmingham - شیراز - ایران
مواد مخدر را برادران مرزبانی از مسیر میرجاوه،نیمروز ،زاهدان وارد میکنند و بعد به اشخاص فقیر و بیسواد جامعه کرایه میدهند تا مواد را تا یک مسیر برسانند همه آنها به دلیل بی‌ کاری و فقیر تن به این کار میدهند و خیلی‌ خوب هم از جرم کار خود با خبر هستند و شما که طرفدار اعدام که یک کار ضد انسانی هست هستید چرا نمیپرسید مواد شیشه،کراک،هرویین،... کجا تولید می‌شه ...جمهوری اسلامی بزرگترین مافیایی مواد مخدر در جهان هست
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:43
noshafarin - اکلند - نیوزلند
صدا سیما جدیدأ با پخش بعضی‌ سریال هاش قیمت بعضی‌ مواد مخدرو تثبیت کرده تازه یه جورایی داره به جوونا میگه اگه میخواین یه شب پولدار شین کافیه عقلتان درست کار کنه بدونید چی‌ و از کجا وارد کنید.. آخر فیلم هم خانم یا آقای قاچاقچی متحول می‌شه و با پلیس هم کاری می‌کنه اون ا دم بده هم که معمولا یا بیلی آراد با زی‌ می‌کنه یا بولینگ حتما کشته می‌شه پس اینا کیو ا عدم می‌کنن. حتما اون معتاد بد بخت که نه پول داره نه کس و کار .. واسه همینه ریشه اعتیاد تو مملکته ما داره خشک می‌شه
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:55
Dara va sara - پرت - استرالیا
کاش که فقط بسیجی بودیند و دستمال کش رژیم. ولی کاش یه جرعه عقل و منطق در مخ گچ گرفته آدم کشتان بود.. قرن قرن منطق. قرن قرن انسان. قرن قرن پیشرفت جامعه..ارتقاع انسان به اوج معرفت و دوستداشتن و عدالت. ولی دستمال کشان ملایان از کشتن و نوشیدن خون همنوع خویش سیراب نمیشوند که نمیشوند. همان که حسین عرب و علی قصاب مدینه الگوی شماست. خاک بر ان کامنت و منطق روانیتان. حقا که عرب صفت هستین.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 13:36
hossein87 - ایران - ایران
دمشون گرم . باید واسه مصرفشم اعدام کنن این آشغالا رو . هر بدبختی که تو جامعه باشه و هرکسی هم که باعث و بانیشه ، دلیل این نمیشه که فردی بره معتاد شه ، خودش به درک ، بزنه 4تا آدم دیگه رو بدبخت کنه . کم تو همین سایت نمیخونیم قتل و تجاوز و دزدی به خاطر مواد . باز هم دم اعدام کننده ها گرم سپاسسسسسسسسسسس
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 14:33
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
hossein87 - ایران - ایران. ....؟؟؟ مگر ۱۰۰۰۰۰۰ اعدامی مربوط به این رژیم نبوده؟؟؟؟؟؟ که دستخوش می‌گویی؟؟؟؟؟ هنوز مغز ... تو و دیگر نوچه‌ها این حقیقت را نمی‌داند که این اعدام ها--------ر د گم کردن است و این اعدامیها پادوی سپاه و رژیم هستند وارد کننده‌های اصلی‌ حتا زندانی هم نیستند!!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 15:08
shali - سوپوت - لهستان
با سلام اعدام راه مبارزه با مواد مخدر نیست اگر میخوان واقعا ریشه کن بشه اول آزادش کنن و پس از مدت کوتاه مدیرات مدبرانه هر کس که از ۶۰ سال گذشته تریاک کشته داخلی با کوپن مثل زمان شاه فقید در برنامه پنج ساله می‌شه ریشه کنش کرد اما متاسفانه آخوند سواد این کار را نداره درود بر رضا شاه ناجی خاک ایران
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 16:01
oghab - هلسينكي - فنلاند
واقعاً . بعضی‌ها از بیرون ایران .مبارزه برای آزادی ایران را می‌‌کنند . پای کامپیوتر با یک مشت تخمه
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 19:12
ali1111 - تهران - ایران
شاعلی - سوپوت - لهستان. یعنی‌ شیشه، هروئین و...تماماً آزاد بشه؟ آزاد نشده اینه..
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 20:36
ali1111 - تهران - ایران
شاعلی - سوپوت - لهستان. یعنی‌ شیشه، هروئین و...تماماً آزاد بشه؟ آزاد نشده اینه..
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 21:33
shali - سوپوت - لهستان
علی‌۱۱۱۱- با سلام دوست عزیز چون آزاد نیست اینه میگن خدا نکنه مریض بشی‌ بری دکتر و دکتر بگه نون نخور اونوقته که فقط نون می‌خوای و از اون گذشته الان توی هلند آزاده مطالعه کنید درصد معتادش‌ها خیلی کمه با آرزوی موفقیت برای شما
جمعه 25 آذر 1390 - 09:31
massoudoslo - اسلو - نروژ
برادران قاچاقچی فقط تو کار سلاح و حبوبات و وسایل الکترنیکی و پول شویی نیستند همینجور که میدونیم این برادران علاوه بر واردات بطری (!!!) در مردم در کار شیشه هم هستند !!!
جمعه 25 آذر 1390 - 18:47
robo - لوس آنجلس - امریکا
قبل از انقلاب اسلامی هم معتاد داشتیم! انقلاب اسلامی کردیم که بیشترشون کنیم؟؟؟!!کی بود میگفت؟ ((ضمنا باز مسلمونا فاحشه خونه قمار خونه راه نمی‌اندازن اسم خودشونم بزارن مومن)) حالا بیاد ببینه چه شیره کش خونه و فاحشه خونه ای تو ایران مسلمونا راه انداختن!!! یه سر به مشهد و قم هم بزنه داماد میشه! دین اسلام بغیراز ننگ و فلاکت هیچ چیزی به ارمغان نمیاره!
جمعه 25 آذر 1390 - 18:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.