رای مجلس نمایندگان آمریکا به تحریم بانک مرکزی

مجلس سنای آمریکا پیش تر طرح مشابهی را تصویب کرده بود

مجلس نمایندگان آمریکا به گسترش تحریم های اقتصادی ایران از جمله تحریم بانک مرکزی این کشور رای داده است.

نمایندگان این مجلس بعدازظهر چهارشنبه طرح بودجه دفاعی آمریکا را تصویب کردند که شامل گسترش تحریم های ایران، تعلیق بخشی از کمک مالی ایالات متحده به پاکستان و صدور مجوز بازداشت نامحدود مظنونان به تروریسم است.


مجلس نمایندگان آمریکا همچنین با تصویب دو طرح دیگر، مجموعه ای از تحریم های شدید را بر ایران وضع کرده و تحریم های پیشین خود را شدت بخشیده است.

طرح ۶۶۲ میلیارد دلاری بودجه دفاعی آمریکا عصر چهارشنبه با رای مثبت ۲۸۳ نماینده در برابر ۱۳۶ رای مخالف تصویب شد.

مجلس سنای آمریکا پیش تر طرح مشابهی را تصویب کرده بود.

ابلاغ تحریم بانک مرکزی ایران به وسیله ایالات متحده پس از امضای مصوبه کنگره به وسیله باراک اوباما صورت خواهد گرفت.

تحریم بانک مرکزی ایران با هدف فشار بر این کشور برای به اجرا گذاشتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و توقف غنی سازی اورانیوم انجام می شود.

آمریکا در هفته های گذشته برای مقابله با برنامه اتمی ایران و همچنین در واکنش به متهم شدن ایران به تلاش برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال کرده است.

کانادا و چند کشور اروپایی از جمله بریتانیا و فرانسه نیز مبادلات مالی و سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران را تحریم کرده اند.

ژاپن نیز به تازگی یکصد فرد و شرکت ایرانی را در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

مقام های دولت آمریکا پیش تر نگرانی هایی را درباره تاثیر منفی تحریم بانک مرکزی ایران بر بازار جهانی نفت ابراز کرده بودند ولی نمایندگان کنگره با ایجاد تغییراتی در پیش نویس این مصوبه سعی کردند از تاثیر آنی بر بهای نفت بکاهند.

نگرانی از برنامه اتمی ایران با انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ماهیت نظامی برنامه هسته ای این کشور افزایش یافته است.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

"تحریم های شکننده"

مجلس نمایندگان آمریکا پیش از تصویب طرح بودجه دفاعی، دو طرح دیگر را به طور جداگانه تصویب کرد.

بر اساس یکی از طرح ها که با رای موافق ۴۱۰ نماینده در برابر ۱۱ رای مخالف به تصویب رسید، آمریکا بانک مرکزی ایران را تحریم می کند و تحریم های پیشین خود بر صنایع نفت و گاز این کشور را شدت می بخشد.

این مصوبه همچنین محدودیت هایی را بر تماس دیپلماتیک با ایران اعمال کرده است. مسدود کردن دارایی های مقام های ایرانی و منع ورود آنها به آمریکا از دیگر مفاد این مصوبه است.

مصوبه دیگر مجلس نمایندگان آمریکا نیز که با ۴۱۸ رای موافق در برابر دو رای مخالف تصویب شد، مجازات هایی را برای افراد و کشورهای طرف معامله با برنامه های تسلیحاتی ایران، سوریه و کره شمالی در نظر گرفته است.

اریک کانتور، رهبر اکثریت جمهوری خواه مجلس نمایندگان پس از تصویب این طرح ها گفت: "این دو مصوبه به طور قابل توجهی تحریم های موجود علیه ایران را شدت می بخشد و به رئیس جمهوری اختیارات بی سابقه ای را برای اعمال تحریم های شکننده بر اقتصاد این کشور اعطا می کند."

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در جلسه مطبوعاتی روز چهارشنبه از اظهار نظر درباره تدابیر در نظر گرفته شده برای تشدید در تحریم های ایران در مجلس نمایندگان خودداری کرد.

شورای ملی ایرانیان آمریکا، نیاک که از طرفداران برقراری گفت و گو بین دو کشور است، با انتقاد از این مصوبات، آن را یک ا"قدام مهم در مسیر اشتباه" عنوان کرد.

به گفته جمال عبدی، مدیر سیاستگذاری این شورا، "این مصوبات به جز مجازات مردم عادی، افزایش بهای سوخت و نزدیک تر کردن ایالات متحده و ایران به جنگ، دستاورد دیگری نخواهد داشت."

بر خلاف طرح بودجه دفاعی که پیش تر (۳۰ نوامبر) در مجلس سنا به تصویب رسیده بود، سنا باید طرح های مشابه دو مصوبه مورد اشاره مجلس نمایندگان را تصویب کند تا برای امضا به کاخ سفید فرستاده شود.

تصویب قوانین در آمریکا به تصویب دو مجلس نمایندگان و سنا و امضای رئیس جمهوری نیاز دارد.

متمم بودجه دفاعی

 

تحریم بانک مرکزی ایران در قالب متمم بودجه دفاعی آمریکا تصویب شد. مصوبه بودجه دفاعی آمریکا علاوه بر تحریم های جدید علیه ایران شامل متمم های دیگری از جمله تعلیق بخشی از کمک مالی به پاکستان و اعطای مجوز بازداشت نامحدود مظنونان به تروریسم بود. علت قرار گرفتن این متمم ها در بودجه دفاعی، تسریع در تصویب آنها و دور زدن موانع احتمالی در کمیته های تخصصی دو مجلس بوده است. دو طرح دیگری که چهارشنبه به تصویب رسید، به صورت طرح های مستقل ارائه شدند و تبدیل آنها به قانون نیاز به تصویب مصوبات مشابه در سنا دارد و تبدیل آن به قانون ممکن است طول بکشد.

+77
رأی دهید
-20

yassen_uae - شارجه - امارات
بس کوامام زمان جرا ازتوى جاه بیرون نمى یادکشوررانجات بده؟لطفأبندى بفرستید درون جاه بلکه بیایید(شایدخواب مونده)
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 07:10
ضد ریش - تهران - ایران تهران
از این بهتر نمی‌شه : )
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 07:14
ضد ریش - تهران - ایران تهران
فکر کنم این صفحه بالای ۱۰۰۰ مثبت بگیرد : )
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 07:17
Arian1 - ابادان - ايران
بالاخره خبری که مردم ایران مدتها منتظر آن بودند آمد و بانک مرکزی تحریم شد و امید به نابودی رژیم جنایتکار و خون آشام اسلامی هر روز بیشتر میشود مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر جمهوری اسلامی
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 07:45
mohd1975 - دبی - امارات
سلام.. معلومه آمریکا خیلی‌ فشار روش اومده... هر کار هم که میکنه نمیتونه ایران رو مهر کنه.چین رو هم همینجوری ۲۵ سال تحریم کرد،،،ولی‌ بعدش که چین قدرت نظامی خوبی‌ پیدا کرد دیگه با چین کلّ کلّ نکرد و باهاش کنار اومد. مطمئن باشید اگه ایران هم قدرت نظامیش بهتر بشه آمریکا خودش میاد و با ایران دوست میشه. فعلا آمریکا داره تو منطقه تک خوری میکنه...رو نفت عرب‌ها نشسته حال میکنه.مطمئن باشید اگه بدونه ایران حریف ایران نمیشه به ایران میگه تو هم بیا پای سفره ما بشین و استفاده ببر،،،حالا هم که با ایران در افتاده به خاطر آخوند یا دموکراسی نیست،،،فقط می‌خواد تک خوری کنه تو منطقه. هر وقت فهمید ایران هم قدرتش زیاده دیگه تهدید نمیکنه،،،اتفاقا باهاش طرح دوستی‌ میریزه .
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 08:06
ali1111 - تهران - ایران
اول دارند با تحریم وضعیت اقتصادی را سست تر میکنند چون می‌دانند همین الان هم با این قیمت نفت ایران کسری شدید بودجه داره..بعدها ایران حتی توانایی هزینهٔ یک هفتهٔ جنگ هم نخواهد داشت..از همه طرف دارند آرام آرام فشار می‌آورند..ضمنا در جواب اون دوست که ایران را با چین مقایسه کرده!! اصلا ما موقعیت کشوری و سیاسی و ...قابل قیاس با چین نیست. ما امروزه محتاج چین هستیم.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 12:18
invincible - مینستا - آمریکا
این تحریمها رو باید ۲ سال پیش در زمان خیزش مردم میکرد، اینها فقط بخاطر خطر اتمی‌ ایران هست وگرنه اینها از ملاها خیلی‌ خوششون میاد، اگر نمیومد رژیم کثیف ملاها ۳۳ سال نمیتونست دوام بیاره. بهر حل حالا ملاها و پاسدارهای خائن باید گرشنو از ایران گم کنن، این دفعه اروپا، آمریکا، روسیه هم نمیتونه به کمکشون بید-در نومیدی بسی‌ امید است-پایان شب سیاه سفید است،، همیشه خندان و پیروزبشید، به امید پیروزی مردم از خونخواران جلاد
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 17:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.