صالحی اظهارات درباره حمله به سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه را رد کرد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، اظهارات برخی مقامات حکومتی جمهوری اسلامی در خصوص حمله به  تاسیسات سپر دفع موشکی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در ترکیه را رد کرده و گفته است این سخنان «دیدگاه شخصی» بوده و بیانگر نظرات رسمی دولت جمهوری اسلامی نیست.
 
علی اکبر صالحی در گفت وگو با خبرگزاری دولتی آناتولی، که روز چهارشنبه منتشر شد، گفته است، به کسانی که چنین اظهارات «غیرمسئولانه ای» را مطرح کرده اند، «هشدار داده شده است.»
 
وی اضافه کرده است:«ما کاملا چنین دیدگاه هایی را رد می کنیم.»
 
گزارش خبرگزاری رویترز حاکی است که احمد داود اوغلو، وزیر خارجه  ترکیه، نیز درگفت وگویی تلفنی با علی اکبر صالحی ، مراتب ناخرسندی دولت خود از اظهارات مقامات ایرانی در خصوص حمله  به تاسیسات سیستم سپر دفاع ضد موشکی ناتو در خاک این کشور را  به وی ابلاغ کرده است.
 
حسین ابراهیمی، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با  روزنامه «شرق» در هفدهم آذرماه هدف استقرار  طرح سپر دفاع موشکی  در ترکیه را «دفاع از اسرائیل» دانسته و گفته بود: « هدف بودن سپر دفاع موشکی در خاک ترکیه، درصورت اجرایی شدن هر نوع تهدیدی علیه جمهوری اسلامی یک واکنش حتمی و طبیعی است و قطعا نیروهای مسلح ما برای این کار و این هدف برنامه ها و تاکتیک های از پیش تعیین شده ای دارند.»
 
این در حالی است که علی اکبر صالحی گفته است: «موضع رسمی جمهوری اسلامی در قبال ترکیه برمبنای برادری و دوستی استوار است.»
 
به گزارش خبرگزاری آناتولی، علی اکبر صالحی  همچنین تصریح کرده که هرگونه دیدگاه در سیاست خارجی کشور از سوی آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد، رییس جمهور و وی بیان می شود و «هرگونه اظهار نظر دیگری بیانگر دیدگاه شخصی افراد خواهد بود.»
 
پیش از این امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی موشکی سپاه پاسداران، درپنجم آذرماه گفته بود در صورتی که ایران هدف حمله خارجی قرار گیرد سپر دفاع ضد موشکی ناتو در استان مالاتیا درجنوب ترکیه هدف قرار خواهد گرفت.
 
فرمانده هوا فضای سپاه پاسداران، با بیان اینکه استقرار سپر موشکی ناتو در خاک ترکیه برای حفاظت از اسرائیل است، گفته بود که آمریکا برای پوشش کامل ایران در یکی از کشورهای خلیج فارس هم می‌خواهد سپر موشکی ایجاد کند.
 
ترکیه، عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، سال جاری میلادی با استقرار سیستم دفاع موشکی ناتو درخاک این کشور موافقت کرد. آمریکا می گوید هدف این سیستم مقابله با تهدید های موشکی از خاورمیانه و به ویژه ایران است.
 
پیش از این شماری از مقام‌های ایرانی و از جمله یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی آیت الله خامنه‌ای از استقرار سامانه دفاع موشکی در خاک ترکیه انتقاد کرده بودند.
 
یحیی رحیم صفوی از استقرار سامانه دفاع موشکی در خاک ترکیه به عنوان «خطای استراتژیک» دیگری یاد کرده که به گفته او می‌تواند هم برای ایران و هم برای روسیه «پیام روشنی» داشته باشد.
 
مرکز پژوهش‌های مجلس نیز استقرار سپر دفاع موشکی در ترکیه را «در زمره تهدیدات امنیتی» ارزیابی کرده است.
 
در تابستان امسال دیمیتری راگوزین، نماینده روسیه در ناتو گفته بود که از این سامانه ممکن است برای حمله به ایران استفاده شود.

+154
رأی دهید
-33

love-iran - چابهار - ایران
خب حرف اشتباهی نیست با اینکه طرف حکومت نیستم اما همین هست حرفی که از طرف رئیس جمهور زده میشه حرف مردم یک کشور هست نه فرماندهان نظامی با این حال اون فرمانده هم حرف اشتباهی نزده و نظر خودش و گروه تحت اختیار رو گفته
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 19:33
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،آمریکا و اسرائیل جرات و عرضشو ندران به ایران حمله کنن. لطفا کتاب خاطرات جنگ آمریکا و ویتنام رو بخونید.(۴۰%) از سرباز ی آمریکا بعد از جنگ اعتراف کرده بودن که از ترس شلوارا شونو کتنن از خودشون خیس کرده بودن تو جنگ، و (۱۵%) اعتراف کرده بودن که از ترس توانِ بلند کردن تفنگ رو نداشتن. حالا که می‌بینید آمریکا به افغانستان یا عراق حمله کرده علتش اینه که میدونه اونا سلاح ندران و نمی‌تونن از خودشون دفاع کنن و الا اینقد شیر نمیشدن. اسرائیل هم که واسه فلسطین قلدر میشه به همین خاطره که میدونه اونا چیزی ندران از خودشون دفاع کنن ....و الا اینا آدمایه پست و خیلی‌ ترسیی هستن. رنبو و تارزان و راکی فیلمه بابا،،،برو جمعش کن.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 20:03
greentree - تهران - ایران
همین ترکیه در زمینه کشاورزی و اقتصاد و دموکراسی ۲۰ سال از ایران جلوتر ه ،،ای کاش ایران هم مثل ترکیه بود یا مالزی ،،واقعا که مردم از دست این اوباش‌های شرور و دروغگو اسلامی دیگه خسته شدند و ۹۹% دانشجو‌هایی‌ باهوش هم که از ایران رفتند همین از بمب اتم که به ایران بزنند بد تر ه
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 22:32
bahane88 - تهران - ایران
mohd1975 - دبی - امارات:به نکته خوبی اشاره کردی،در جواب بعضی از دوستان که هی میگن آمریکا فلان چیز را دارد ایران ندارد:بازنده جنگ ویتنام کی بود؟مردم ویتنام به جز اتحاد چی داشتن ؟در ضمن ایران از لحاظ نظامی در سطح بالایی قرار داره. البته باید همیشه آماده بود و دشمن را دست کم نگرفت.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 01:01
پریستوک - تهران - ایران
bahane88 - تهران - ایران (خود فروخته ) مردم ویتنام به جز اتحاد چی داشتن ؟ - خوبه خودت داری می گی. این حرفت یعنی حکومت ویتنام پشتوانه مردمی داشت که ایران فاقدشه و این مهم ترین مساله اس. تو و اون رفیقات mohd1975 و آقا الهه این قد به ساندیس معتادیت که حاضرید به خاطر ساندیس جونتون و فدا کنید؟! بر فرضم که این کار و بکنید فکر می کنی چند تا ساندیسی دیگه حاضر نشن از ساندیس دست بکشن؟ مردم عادی که نمی یان به خاطر علی یه دست و محمود چاخان بجنگن. شمام هارت و پورتت مختص این جاست و بس.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 10:40
bahane88 - تهران - ایران
پریستوک - تهران - ایران:چرا روان پریشی میکنی :-) به خودت فشار نیار واست خوب نیست فقط قدرت درک و فهمت را بیشتر کن :-) موفق باشی!!!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:10
کاوه سیاه - ریو - برزیل
آقای صالحی بهتر نیست بجای این شعر و برها بیشتر دنبال تربیت کردن دیپلمات های خودت باشی تو سفارت خانه هات که ببینی چه کسافت کاری ها میکنن .
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 21:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.