مخابرات تلفن و آدرس شما را می‌فروشد

با وجودی که بسیاری از هموطنان از دریافت اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی مختلف گلایه دارند، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات(!؟) تبلیغاتی اذعان دارند که شماره موبایل مردم همراه با آدرس آنها را از مخابرات (همراه اول و ایرانسل) با مبالغ بالا خریداری می‌کنند و مخابرات به راحتی تلفن همراه مردم را بدون اطلاع آنها، در اختیار این شبکه‌ها قرار می‌دهد تا آنها نیز به شرکت‌های تبلیغاتی ارسال پیامک بفروشند!

نکته قابل تامل در این تجارت بی‌سروصدا و کاملاً غیراخلاقی که بدون اجازه از مالکان شماره تلفن‌های همراه، صورت می‌گیرد و از لحاظ حقوقی قابلیت شکایت و پیگرد قانونی دارد، این است که مدیران و مسئولان کشور نیز از این ماجرا استثنا نیستند.

با وجودی که بسیاری از هموطنان از دریافت اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی مختلف گلایه دارند، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات(!؟) تبلیغاتی اذعان دارند که شماره موبایل مردم همراه با آدرس آنها را از مخابرات (همراه اول و ایرانسل) با مبالغ بالا خریداری می‌کنند و مخابرات به راحتی تلفن همراه مردم را بدون اطلاع آنها، در اختیار این شبکه‌ها قرار می‌دهد تا آنها نیز به شرکت‌های تبلیغاتی ارسال پیامک بفروشند!

بنابراین گزارش، برای نمونه ایرانسل حتی شماره تلفن‌های همراه را با تفکیک‌جنسیتی در اختیار این شرکت‌ها قرار می‌دهد و یا همراه اول بانک اطلاعات خود را بر اساس کد پستی تقدیم این شرکت‌ها می‌کند تا آنها تنها با تایپ کردن کد پستی محل سکونت شما، انبوهی از شماره تلفن‌های آن منطقه پستی را دریافت کنند تا تبلیغات محلی با هدف‌گذاری دقیق انجام شود.

نکته قابل تامل در این تجارت بی‌سروصدا و کاملاً غیراخلاقی که بدون اجازه از مالکان شماره تلفن‌های همراه، صورت می‌گیرد و از لحاظ حقوقی قابلیت شکایت و پیگرد قانونی دارد، این است که مدیران و مسئولان کشور نیز از این ماجرا استثنا نیستند و مخابرات که جزء سودآورترین نهادهای کشور و در عین حال کم‌هزینه‌ترین نهادهای کشور محسوب می‌شود برای دریافت سود بیشتر، حتی شماره مسئولان کشور را هم به شرکت‌های تبلیغاتی می‌فروشد!

قیمت‌های دریافتی اپراتورهای تلفن همراه نیز در این تجارت غیراخلاقی، قابل توجه است؛ به طوری که دریافت لیست‌های ملی و عمده، بالغ بر ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰ و دریافت لیست‌های تخصصی و یا طبقه‌بندی شده، از ۳ تا ۷٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان در نوسان است.

شرکت‌های تبلیغاتی نیز با استفاده از نرمافزارهای ساده طبقه‌بندی اطلاعات با استفاده از این «دیتابیس»های دریافتی ارائه خدمات را به مشتریان خود تنظیم می‌کنند و اس‌ام‌اس‌های تبلیغاتی را با استفاده از اطلاعاتی چون «جنسیت، تحصیلات، شغل، منطقه مسکونی، سطح مدیریت و...» دسته بندی و برای مشتریان خود تنظیم م‌یکنند.

همچنین در گزارش خبرنگار بیستو سی از نمایشگاه الکامپ تهران، برخی ارائه‌دهنده‌های این خدمات به وضوح از مبادله هرگونه شماره تلفن و آدرس مردم با شرکت‌های مختلف و با پرداخت هزینه‌های بالا به مخابرات برای دریافت شماره‌های جدید سخن می‌گفتند و خبری از بی‌اطلاع بودن مردم و یا غیرقانونی بودن این ورود به حریم خصوصی دارندگان شماره تلفن همراه نبود!

مشخص نیست آیا هیچ مدیری در کشور توانایی پاسخ‌گویی به این تجارت غیراخلاقی را دارد یا خیر؟

لیست درخواستی هزینه دریافتی هزینه به روزرسانی سالیانه
مدیران کل ۴ تا ۶ میلیون تومان ۱ تا ۳ میلیون تومان

نظام مهندسی
یا نظام پزشکی ۳ تا ۵ میلیون میلیون تومان یک میلیون تومان

بانک کشوری ۱۴ تا ۱۶ میلیون تومان ۴ تا ۶ میلیون تومان

+162
رأی دهید
-84

fdsa60 - تهران - ایران
بر........ این مخابرات لعنت که پدر همه رو با این sms های مزخرف در آورده پدر سوخته ها تا اعتراض میکنی میگن از سال 84 تعرفه های مخابرات افزایش نیافته باید یجوری این کمبودها رو جبران کنیم.درمورد این کانالهای ایرانی هم یه چیزی است این کانالها شدن مرکز تبلیغ لوازم جنسی انگار شده س ک س شاپ هیچ توجهی هم به خانواده ها که تماشاچی این کانالها هستن نمیکنن.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 17:14
sepehr79 - وین - اتریش
این که چیزی نیست، این آخوندا پاش بیفته ناموسشون رو هم میفروشن. دین و در و دکونشون هم فقط برا مردمه مثل بقیه دزدیا و هیزیاشون. فقط مردم باید پاک بمونن!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 17:29
raisjomhur - مشهد - ايران
همه جای دنیا این مرسومه چیز عجیبی نیست من مالزی رفتم 2 روز موبایلم روشن بود 10 تا اس ام اس تبلیغاتی برام اومد تو ترکیه و گرجستان و دبی هم همینطور بود. با شماره 09990 تماس بگیرید اعلام کنید اس ام اس های تبلیغاتی رو برات مسدود میکنند
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 19:55
amir-amir - تورنتو - كانادا
اگر در ایران تازه به راه افتاده در غرب مخصوصا کانادا که مدتها است رواج دارد ساعت ۹ شب زنگ مى زنند که یک جنسى را غالب کنند شکایت هم به جائى راه ندارد
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 21:51
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
دوست عزیز که میگی‌ من هر جا رفتم مالزی و ترکیه، ... آخه اینجاهایی که شما رفتی‌ همه جهان سوم هستن،من ۲ ساله کانادا زندگی‌ می‌کنم حتا یک اس‌ام‌اس تبلیغاتی هم نگرفتم !!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 23:50
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
در کشورهای دیگر مخابرات شماره ها را نمی فروشد بلکه خودش پول می گیرد و اس ام اس می فرستد. در ایران شماره تلفن ها مانند اسپم لیست دست به دست می شوند. البته همه اش تقصیر مخابرات نیست و مثلا ممکن است کارمندان دزد نظام پزشکی یا هر سازمان دیگری این کار را بکنند. به هر دوستان من در مالزی همواره می گویند که به هیچ مرکز ایرانی (سفارت، ایران ایر و ...) نباید شماره تلفن واقعی را داد وگرنه می فروشند به بقالی ها و عطاری ها و کاباره های ایرانی و روزی صد تا اس ام اس و ...
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 01:13
noshafarin - اکلند - نیوزلند
همه جای دنیا همین جوری هست دیگه
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 05:45
morgan123 - واشینگتن - امریکا
بابا این امریکایی ها مسلمون ترند!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 06:24
avesta_afshin - تهران - ایران
خوده صاحب خط تلفن ها رو کی می فروشید.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 13:20
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
avesta_afshin - تهران - ایران اونو که سال ۵۷ فروختن حالا ی خورده ته موندش مونده بفروش گذاشتن
جمعه 25 آذر 1390 - 07:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.