وقتی فارس نیوز مایکل مور را روانه زندان می کند

پارسینه: چند روز پیش خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر برگزاری همایش روز دانشجو در دانشگاه تهران و سخنرانی ویدئویی «مایکل مور» (مستندساز آمریکایی) در این همایش. سید محسن میرحاجی (مسئول سیاسی بسیج دانشجویی دانشگاه تهران) در این‌باره به خبرگزاری مهر گفته است: «قیام وال استریت در همایش روز دانشجو مطرح خواهد شد و در این زمینه ارتباط اختصاصی با مایکل مور برقرار می شود.»

دعوت‌های ناکام از مور برای سفر به ایران و ارتباط با ایرانیان، سوژه‌ی جدیدی نیست. سال 86، «محمد آفریده» (مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) از برنامه‌ی مایکل مور برای سفر به ایران و حضور در جشنواره سینما حقیقت خبر داده بود. در همان زمان سایت مایکل مور طی بیانیه‌ای این دعوت را «شایعه جمهوری‌خواهان برای تخریب او» عنوان کرد. امسال نیز «جواد شمقدری»‌ (معاون سینمایی وزیر ارشاد) دعوت از مور را دوباره مطرح کرد. به گفته‌ی شمقدری، «مایکل مور پس از شنیدن اینکه جوانان ایرانی به کافی‌شاپ می‌روند تعجب کرده است و می‌خواهد با حضور در ایران، اعتراض خود را نسبت به آمریکا نشان دهد.»

انتخاب مایکل مور به عنوان سخنران اختصاصی برای همایش بسیج دانشجویی، می‌توانست تعجب‌برانگیز باشد. این مستندساز پیش از این توسط یکی از مسئولین فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، «بزرگترین سانسورچی حقیقت در آمریکا» لقب داده شده بود. در حال حاضر نیز حضور او به عنوان مدافع جنبش اعتراضی «اشغال وال‌استریت» مورد تردید است. فارس‌نیوز در خبری اظهارات «گاوین پلونه» (تهیه‌کننده‌ی هالیوود) را منتشر کرده بود که او طرفداری «مایکل مور» میلیونر از جنبش وال استریت را «عوام‌فریبی» خوانده بود. همچنین فارس‌نیوز به نقل از فاکس‌نیوز، خبری را مبنی بر انتقاد شدید معترضان وال‌استریت به ثروت میلیونی و خانه‌ی چندهزار متری مور در آمریکا منعکس کرده بود. در هر حال، مایکل مور تا به امروز حضوری کم و بیش فعالانه در جریان جنبش‌‌های اعتراضی در آمریکا داشته است و در سایت رسمی خود نیز پیرامون این مسئله اطلاع‌رسانی می‌کند.
 
به گزارش پارسینه، اما صبح دیروز خبری درباره‌ی مایکل مور در رسانه‌های ایران منتشر شد که شنیدنش می‌تواند باعث شگفتی خود او نیز شود. خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت: «مایکل مور دستگیر شد؛ به نشست دانشگاه تهران نرسید». طبق ادعای فارس‌نیوز «قرار بود مایکل مور کارگردان آمریکایی طی یک ارتباط تصویری مستقیم نظرات خود را در خصوص قیام وال استریت برای دانشجویان دانشگاه تهران بیان کند. اما دستگیری این کارگردان آمریکایی در روزهای گذشته توسط پلیس آمریکا باعث شد که وی نتواند نظرات خود را در این خصوص بیان کند.»

 

 این خبر صبح دیروز توسط یکی از مسئولین بسیج دانشجویی در گفتگو با برنامه‌ی «پیک بامدادی» اخبار رادیو ایران نیز عنوان شد. سایت «خبرنامه دانشجویان ایران» نیز نوشت: « به دلیل دستگیری روز گذشته مایکل مور در آمریکا و ترس سایر فعالین وال‌استریت، از حضور به صورت ویدئو کنفرانس در این برنامه به دلیل تهمت دولت امریکا به جاسوسی علیه آنان، این امر امکان پذیر نشد.» با وجود آنکه هیچ منبع خبری انگلیسی‌زبان چنین ادعایی را مطرح نکرد، این خبر به سرعت در سایت‌های خبری ایران منعکس شد.
 
طبق پیگیری پارسینه، این مدعا کاملا خلاف واقعیت است و مایکل مور در روزهای اخیر بازداشت نشده است. Jonathan Schwarz از مسئولین دفتر مایکل مور در پاسخ به سوال پارسینه، بازداشت این مستندساز را تکذیب کرد.

 در پاسخ «جاناتان سوارتز» آمده است: «مایکل مور در آمریکا دستگیر نشده است و در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای حضور در ایران ندارد.»

 

 


 

+46
رأی دهید
-129

mortimer - اصفهان - ایران
دو تن کود بار کسی کنند بهتر از اینه که این طوری ضایع شه.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 14:21
hamedrif - ایران - ایران
دروغ پشت دروغ برای سرپا موندن
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 14:23
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
در کشوری که تخصص سردمدارانش دروغ گفتن باشد.وای به حال رشته‌های زیرربط.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!k
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 14:51
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
اگه مموتی گفته بود من باور می‌کردم. ولی‌ وقیح سقط شه اگه دروغ بگم.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 16:44
Alborzi - کرج - ایران
درستش میشه شوارتس نه سوارتز !
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 17:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.