انتقال مراکز غنی‌سازی؛ برنامه جدید ایران

رئیس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی اعلام کرده ایران در صورتی که ضروری باشد، آماده است مراکز غنی‌سازی اورانیوم را به مکان‌های امن‌تری منتقل کند. وی همچنین از ساخت آنتی‌ویروس برای مقابله با ویروس "دوکو" خبر داده است.

 
 

 مرکز غنی‌سازی اورانیوم در نطنز

 

ایران قصد دارد مراکز غنی‌سازی اورانیوم را به مکان‌های امن‌تری منتقل کند. خبرگزاری مهر روز چهارشنبه (۲۳ آذر/۱۴ دسامبر) این خبر را از قول رئیس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی اعلام کرد.
 
سرتیپ غلامرضا جلالی در گفتگو با خبرگزاری مهر، با تاکید بر اینکه آسیب پذیری ایران هم اکنون در حوزه هسته‌ای به حداقل رسیده، گفت: «اگر شرایط ایجاب کند ما مراکز غنی‌سازی اورانیوم را به مکان‌های امن‌تری منتقل خواهیم کرد».
 
وی همچنین در مورد اقداماتی که تا کنون برای ایمن‌سازی تاسیسات هسته‌ای ایران انجام شده اظهار داشته که «ایمن‌سازی زیرساخت‌ها، ایمن‌سازی سایبری و نیز تفکیک حوزه‌های خطر از یکدیگر» انجام شده است.
 
این مقام نظامی ایران همچنین گفته: «اگر آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌توانستند به تاسیسات هسته‌ای ما حمله کنند و به آن ضربه بزنند قطعا تاکنون این کار را انجام داده بودند».
 
وی در مورد ایمنی نیروگاه اتمی بوشهر به قوانین بین‌المللی اشاره کرده و تاکید کرده که پروتکل‌ها و قوانین بین‌المللی مانع حمله به این نوع مراکز می‌شود.
 
سرتیپ جلالی سپس با اشاره به محل نیروگاه اتمی بوشهر گفت: «به دلیل اینکه نیروگاه اتمی بوشهر در منطقه مرزی کشور واقع شده لذا هر گونه تهاجمی علیه آن موجب به خطر افتادن امنیت و سلامت کشورهای همسایه می‌شود».
 
سخنان رئیس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی در حالی بیان می‌شود که کمتر از یک ماه قبل، در یکی از پادگان‌های سپاه پاسداران در نزدیکی تهران، انفجار مهیبی روی داد. مقامات ایران این انفجار را ناشی از جا به جایی مهمات خواندند اما رسانه‌های غربی از قول منابع مطلع از دست داشتن سرویس‌های امنیتی اسرائیل و امریکا در این انفجار خبر دادند.
 
«آنتی ویروس جاسوسی ساخته‌ایم»
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل در بخش دیگری از سخنانش درباره حمله سایبری اخیر به ایران با نام "دوکو" به خبرگزاری مهر گفت: «با انجام نمونه برداری از این ویروس جاسوسی رایانه‌ای موفق به ساخت آنتی ویروس آن شدیم که این آنتی ویروس را در اختیار افراد ذیربط قرار دادیم تا با این ویروس مقابله کنند و به پاکسازی مراکز آلوده بپردازند».
وی تاکید کرد که تمامی آزمایش‌ها و فعالیت‌های مربوط به حملات رایانه‌ای تنها در آزمایشگاه‌های زیر نظر وزارت دفاع انجام می‌شود.
 
ویروس دوکو، سومین ویروسی است که تاسیسات رایانه‌ای ایران را مورد حمله قرار داده است. پیش از آن دو کرم رایانه‌ای "استاکس نت" و "استارس" مراکز حساس ایران از جمله تاسیسات اتمی بوشهر را مورد هدف قرار داده بودند.

+141
رأی دهید
-25

m.noor - شارجه - امارات
با درود . بهترین جا برای غنی سازی لانه رهبری است که به امید حق زمان حمله برای اون دنیا هم به دردش می‌خورد.م.ن
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 11:20
baran828 - تهران - ایران
آقایون جمهوری اسلامی!!!غیر از این کارا و سرکوب اعتراض شیرینکاری دیگه ای هم بلدین؟ مردمتون !مردمتون!مردم از دست رفتن تو فقر فساد حسرت افسردگی بیصاحبی .ولمون کنین تروخدا!خفه شدیم از دست همه تون !مرده شورتونو ببرن که یه خبر شیک وشاد از اول تا حالا برای مردم نداشتین .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 11:48
love-iran - چابهار - ایران
به امید ساخت بمب اتم
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:49
mohd1975 - دبی - امارات
سلام.. با عرضِ معذرت....این آمریکا و اسرائیل اینقد ایران رو انگولک می‌کنن تا بالاخره به خاطر همین انگولک ایران جدی جدی بمب اتم رو درست کنه، مطمئن باشید اگه ایران بمب اتم رو درست کنه همشون مثال موش فرار می‌کنن و منطقه هم امن و مطمئن می‌شه واسه همه .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 20:24
minajun - تهران  -  ایران
m.noor - شارجه - امارات: دوست عزیز مردم از خنده همیشه شاد باشی‌
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 04:18
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.