دیدار وزیر اطلاعات ایران با ولیعهد و رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در هفته جاری به عربستان سعودی رفته و با ولیعهد و رئیس سازمان اطلاعات این کشور به منظور «رفع سوء تفاهم های پیش آمده در روابط دوجانبه» دیدار و گفت و گو کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روزسه شنبه در کنفرانس خبری هفتگی خود گفت که سفر وزیر اطلاعات به عربستان سعودی به منظور گفت و گو با مقام های این کشور برای رفع سوء تفاهم های پیشامده و به بحث گذاشتن مسائل امنیتی صورت گرفته است.
 
سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در این باره اظهار داشت: «دو کشور ایران و عربستان از کشورهای مهم منطقه هستند که در جهان اسلام نیز نقش و تاثیر بسزایی دارند. وجود این تماس‌ها و تبادل نظرها و رایزنی‌ها به رفع سوء تفاهم‌ها کمک می‌کند و از طریق آن به موضوعات سیاسی و امنیتی دوجانبه می‌پردازیم. این سفر و مذاکرات نتایج و دستاوردهای مفیدی را برای ایران و عربستان و منطقه‌ی ما داشته است.»
 
خبرگزاری دولتی عربستان سعودی نیز گزارش داد که حیدر مصلحی با شاهزاده نایف بن عبد العزیز ، ولیعهد و وزیر کشور سعودی دیدار و گفت و گو کرد.
 
بنا بر این گزارش، در این دیدار که «مسائل دارای اهمیت مشترک به بحث گذاشته شد» شاهزاده مقرن بن عبد العزیز رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی نیز حضور داشت.
 
روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط هم سه شنبه نوشت که شماری از مسائل مربوط به روابط دو کشور به بحث گذاشته شد. هیچکدام از این گزارش ها اما از جزئیات بیشتری از دیدار و گفت و گوهای انجام شده سخنی به میان نیاورده اند.
 
سفر حیدر مصلحی به عربستان سعودی اولین سفر یک مسئول بلند پایه ایرانی به این کشور پس از تیره شدن روابط تهران و ریاض است. تنش ها در روابط دوکشور پس از  اعزام نیروهای نظامی عربستان سعودی به بحرین برای سرکوب اعتراضات در این کشور آغاز شد.
 
ماه های فوریه و مارس گذشته بحرین شاهد اعتراض های خیابانی معترضان شیعه بود که خواستار برقراری نظام پادشاهی مشروطه هستند. این اعتراض ها با دخالت نیروهای امنیتی پایان یافت. در این میان بحرین از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواست نیروهای نظامی خود موسوم به «سپر جزیره» را برای کمک ارسال کنند. نیروهای نظامی عربستان سعودی، امارات عربی متحد و کویت به بحرین رفتند و در مقابل ساختمان های مهم حکومتی و مرزها مستقر شدند. بحرین جمهوری اسلامی ایران را متهم به دخالت در امور داخلی خود و تحریک شیعیان می کند.
 
اوج تنش در روابط دوجانبه حدود دوماه پیش بود که ایالات متحده آمریکا، مقامات ایرانی را متهم به توطئه برای ترور سفیر عربستان سعودی در واشینگتن کرد. اگر چه مقام های ایرانی هرگونه دخالت در چنین توطئه ای را رد می کنند، اما به هر حال، این اتهام تنش های میان تهران و ریاض را اوج بخشیده است.
 
عربستان سعودی از ایران به دلیل توطئه برای ترور سفیرش در واشینگتن، به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت برده است.

+60
رأی دهید
-105

baran828 - تهران - ایران
اصلا نمیدونم چرا امروز حالم از اسم همه ی سفیرها و وزیرها و شاه ها و رهبرها بهم میخوره .یک لحظه دنیایی رو تجسم کنین که این زورو ها وجود ندارن ...آخیش ..........چه آرامشی !
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:07
so_real - زنجان - ایران
واقعاً تأسف داره به این حرکت ، اونا توهین می‌کنن بعدش ما میریم معذرت میخوایم ، توجه کنین حتا پرچم ایران را هم پشت صالحی نزاشتن که این تو دنیا مرسومه ، این یعنی‌ توهین .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:30
Azadikhah - تكسل - هلند
ج اسلامی ۳۲ ساله شعار‌های مرگ بر این مرگ بر اون رو میده و با همه همین کشورهای رو که بر علیه آنها شعار داده گفتگو میکنه!چقدر پست و فرومایه هستی‌‌ ای آخوند!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 13:35
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
۲ تا خوک کثیف.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 15:11
oghab - هلسينكي - فنلاند
خاک ٔبر سرتون واقعا آخوند دوزاری هستید
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 15:19
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.