تاکید وزیر دفاع آمریکا بر ادامه عملیات هواپیماهای بی‌سرنشین در ایران

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع ایالات متحده
 

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید که با وجود از دست رفتن یک پهپاد، هواپیمای بدون سرنشین، پیشرفته این کشور در خاک ایران، ایالات متحده «قطعاً» به عملیات تجسسی خود با این گونه هواپیماها در مناطق مرزی افغانستان با ایران ادامه خواهد داد.
 
وزیر دفاع آمریکا که روز سه‌شنبه با شبکه خبری آمریکایی «فاکس‌نیوز» مصاحبه می‌کرد در پاسخ به این پرسش که آیا مأموریت‌های این گونه هواپیماها از خاک افغانستان ادامه خواهد یافت گفت که «قطعاً همین‌طور است».
 
وی در این مورد افزود: «این عملیات‌ها باید ادامه یابد تا کار و مأموریتی که این پهپادها انجام می‌دهند به سرانجام برسد.»
 
رسانه‌های ایران می‌گویند یک‌شنبه هفته گذشته نیروهای مسلح این کشور توانسته‌اند «یک فروند پرنده هدایت‌پذیر از دور، پَهپاد، متعلق به آمریکا» را که در حوالی شهر کاشمر، در عمق ۲۲۵ کیلومتری خاک ایران، در حال پرواز بوده با «اندکی خسارت» در اختیار بگیرند.
 
ایران می‌گوید که این هواپیما «در کمین‌گاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفته» و با «غلبه فناورانه» در کنترل نیروهای ایرانی آمده ‌است.
 
این در حالی است که مقام‌های آمریکایی می‌گویند ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که این هواپیمای بی‌سرنشین به خاطر مشکل فنی سقوط کرده و ایران از فناوری‌های الکترونیکی و رایانه‌ای برای سقوط آن استفاده نکرده‌ است.
 
لئون پانه‌تا در مصاحبه روز سه‌شنبه از گمانه‌زنی در این مورد که آیا این پهپاد توسط یک حمله رایانه‌ای یا با دستگاه پیشرفته ارسال پارازیت رهگیری شده خودداری کرد.
 
وی در این باره گفت: «فعلاً همه‌گونه حدس می‌شود زد و ظاهراً در حال حاضر هیچ چیز را نمی‌شود منتفی دانست.»
 
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه از اظهارنظر در این مورد خودداری کرد و تنها خبر داد که آمریکا از ایرانیان خواسته تا این پهپاد را بازگردانند.
 
احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، در واکنش به این درخواست باراک اوباما گفت: «این هواپیما مایملک جمهوری اسلامی ایران است و ما تصمیم می‌گیریم که باید درباره آن چه اقدامی انجام دهیم.»
 
حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز روز یک‌شنبه در تلویزیون ایران گفت که جمهوری اسلامی این هواپیما را به آمریکا پس نمی‌دهد و تهدید کرد که «دشمنان آثار پاسخ‌های ایران را خواهند دید».
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه‌شنبه مایک راجر، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، ادعای ایران مبنی بر دخیل بودن نیروهای مسلح ایران در سقوط این هواپیما را رد کرد و گفت که این پهپاد پیشرفته به خاطر «مشکلات فنی» سقوط کرده ‌است.
 
مایک راجر، از حزب جمهوری‌خواه، که در یک همایش بررسی سیاست خارجی آمریکا سخن می‌گفت اظهار داشت: «بدون هیچ شکی می‌گویم که هیچ‌کس در این امر دخالتی نداشته و تنها یک اشکال فنی بوده‌ است.»
 
وی افزود: «یک مشکل فنی پیش آمد که مشکل خود ماست و مشکل هیچ کس دیگر نیست. به نظر من فعلاً آن چه در مورد این حادثه گفته می‌شود یک موج تبلیغاتی است.»
 
پهپاد نوع «آرکیو ۱۷۰ سنتینل» با بال‌های مدل خفاشی یک هواپیمای بی‌سرنشین رادارگریز است که برای پروازهای تجسسی طراحی شده ‌است.
 
به گفته جیسون کمپبل، تحلیل‌گر نظامی در موسسه رند، در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، پهپاد آرکیو ۱۷۰ قابلیت‌هایی چنان جدید و منحصربه‌فرد دارد که هیچ هواپیمایی در عملیات شناسایی و جمع‌آوری مخفی اطلاعات به پای آن نمی‌رسد.
 
به گفته مقام‌های آمریکایی، یکی از اهداف تاسیس پایگاه هوایی «شیندند» در افغانستان فراهم کردن امکانات لازم برای انجام این نوع پرواز‌ها در آسمان ایران بوده‌ است و هواپیماهای بی‌سرنشین آمریکا «سال‌هاست» بر فراز ایران جاسوسی می‌کنند.

+119
رأی دهید
-39

love-iran - چابهار - ایران
داره میگه مشکل فنی بوده و سقوط کرده خب اگه سقوط کنه سالم میمونه اینقدر با این وزن اگه از ارتفاع 1 متری هم بیفته داغون میشه دوم اگه ماکته چرا رئیس جمهور امریکا خواست که ایران برش گردونه بد میگن این اشتباهی رفته تو ایران اگه اشتباهی رفته پس چرا میگن ادامه میدیم عملیات رو واقعا که این امریکایی ها ترس اخوند چه دروغ های مسخره و بزرگی نمیگن
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 10:43
danial nabi - استكهلم - سوئد
با این حیوانات پست مثل خود باید رفتار کرد. اینها جاسوسی را امری شایسته می‌دانند و ایران هم باید رفتار خود با این جغد صفتان را تغییر دهد و عمل معکوس کند. آمریکا دشمن ملت‌ها ‌ست و باید تنبیه شود به اذن الهی.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 11:27
baran828 - تهران - ایران
ما نخوایم الدرم بلدرم دولتهای عوضی دنیا از ایران تا آمریکارو بشنویم باید کیو ببینیم ؟!کار قشنگ بلدین انجام بدین والا با حرفهای مزخرف و روکم کنی هاتون برای خودتون تف و لعنت نخرین .اه اه اه اه اه ...........!حالم داره از همه شون با رذالتاشون بهم میخوره.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 11:43
mohd1975 - دبی - امارات
پس این آمریکا هست که داره زور میگه و در مسائل همه کشورا دخالت می‌کنه. مرگ بر آمریکا. در ضمن من هم مثال شما الکی‌ میگیم که این هواپیما خودش سقوط کرده و سالم سقوط کرده!! شما باز هم هواپیما بفرستید،،،ولی‌ اگه بازم سالم سقوط کرد و دست ایران افتاد به منت کشی‌ نیفتید مثال ۲ روز پیش. در ضمن اگه بفرستید بهتره. چون مردم مطمئن میشن که ایران قدرت داره یا نه....ولی‌ همش بلفه دیگه آمریکا از این غلطا واسه چن ماه نمیکنه فقط بلوف میزنه.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:10
awareh - ونلو - هلند
ظاهراً تمام ادعاهای آمریکا درست و هرچه ایران می‌گوید غلط است،آمریکا باید بداند که با پیشرفته‌ترین هواپیماهی خفاشیش هم نمیتوند به جنگ ایران بیاد،آمریکا اگر جرات می‌کند ۱ بر دیگر امتحان کند بد میفهمد نقص فنی‌ هواپیمای خودشان بود یا قدرت فنی‌ و بدون نقص ایرانیان.به‌‌‌ آقای پانه تا بگید به‌‌‌ ایران خ نمیتواند بیاد حد اقل ۱ سری به‌‌‌ لوس آنجلس و ناسا بزند تا نبوغ ایرانیان را از نزدیک ببیند
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:58
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
نقض حریم هوایی کار درستی نیست و اگر هواپیمای سرنشین دار هم بود باید بزنند و خلبانش هم اسیر جنگی به حساب می آید. چه شانسی آوردند اسرای عراقی که در زمان جنگ با ایران، کهریزک وجود نداشت. یا شاید هم داشت؟!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:30
Babak4004 - کوالالامپور - مالزی
awareh - ونلو - هلند...........دمه تو هموطن گرم،حرف حسابی که جواب هم ندارد.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 14:03
همشهری - کرمانشاه - ایران
خوب بفرست دوباره میگیرم ازتون
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 14:06
oghab - هلسينكي - فنلاند
خوبه ایران هم همشو میگیر
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 15:22
ali1111 - تهران - ایران
از بس تو این همه سال یک سیاست درست نداشتند و همیشه با شکست حکومت کردند گرفتن این هواپیمای بدون سرنشین شده براشون بزرگترین موفقیت تاریخ، انگار آمریکا را فتح کردند. برید بالا، بیائید پایین دیگه تاریخ انقضأ این حکومت سر رسیده...اون بنده خدا که یک هزارم شما ظلم نکرده بود وقتی وقتش رسید با اون همه شاه شاهان کردنشون بh اون وضع افتاد..چه برسد به شما که مردم خودتون هم به خونتون تشنه اند.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 17:09
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
امریکأیها فکر کردن خیلی‌ زورگو هستن ولی‌ کور خوندن ایران فعلا همه توی عراق، افغانستان و.. کشتشون و هیچ غلطی هم نمی‌تونن بکنن. همونطور که پزشنو زادیم همونطور هم خانواده‌های تک تکشنو به عزشون میشنیم. آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه جز این که هئّ گریه و التماس بکنه. جوانهای ایرانی‌ پوز همه‌رو میزنن. هروقت هم اراده کنیم امریکایی میکشیم. مرگ بر امریکأیها .... ‌ها ها هاااا. بجنگ تا بجنگیم ....ولی‌ قول بدین گریه نکنید. ‌ها ها ها. زنده بد ایران و جوانان ایران که پزه همه‌رو زدن.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 19:25
awareh - ونلو - هلند
سعید از ونلو: دوستان دم همتون گرم،بیاید از این مکان بسیار جلب استفاده کنیم و افتخارات مملکتمون را بزرگ بشمریم به خود و به‌‌‌ همه ایرانیانی که قلبشن به عشق ایران میتپدتبریک بگیم.بدون پیروی کرکرنه از صحبت‌های بی‌ منطق بعضی‌ از بیسوادان آویزان بیگانگان بازهم به کشورمان افتخا‌ر کنیم و خودمان مملکتمن را بسازیم،ما دلسوزی آمریکا و ناتو را در حقٔ عراق و افغانستان بی‌ هزینه تجربه کردیم،ما هچنین دلسوزی را نمیخواهیم
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 22:23
ktkntiuk - مونيخ - المان
این پانته آ !! چقدر ز‌ر می‌زنه. ریختش هم مثل زنِ . البته دور از حضور خانم‌های خوشگل ایرانی‌!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 03:43
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. درود بر ایرانیهایی که رفتن اروپا و آمریکا و‌ هنوز میهن پرست هستن.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 07:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.