ذره خدا احتمالا در آزمایش‌های فیزیکی پدیدار شده است

پژوهشگران در مرکز تحقیقاتی سرن در ژنو که روی طرح برخورددهنده بزرگ هادرون کار می‌کنند، گفته‌اند که احتمالا بوزون هیگز که "ذره خدا" هم خوانده می‌شود، در آزمایش‌های این مرکز برای مدتی بسیار کوتاه ظاهر شده است.

مشاهده این ذره، یکی از آرزوهای دانشمندان فیزیک ذرات بوده است.


پژوهشگران می‌گویند که در دو آزمایش جداگانه در سرن، نشانه‌هایی از ذره‌ای مشاهده شده است که در هر دو مورد، جرم مشابهی داشته و احتمالا ذره هیگز است.

با این حال، پژوهشگران هنوز داده‌های کافی برای اعلام رسمی این کشف جدید را در اختیار ندارند.

یافتن هیگز می‌تواند یکی از بزرگ ترین دستاوردها و پیشرفت‌های علمی جهان در ۶۰ سال اخیر باشد. این ذره تاکنون در آزمایش‌های فیزیکی مشاهده نشده است و یافتن آن، برای آن که شناخت مناسبی از نحوه تشکیل جهان به دست آید، عاملی تعیین‌کننده و حیاتی به شمار می‌رود.

این نظریه وجود دارد که ذره هیگز اولین ذره‌ای است که پس از انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) به وجود آمد و زمینه‌ساز شکل‌گیری جهان کنونی شد.

پژوهشگران در سرن برای یافتن هیگز، دو آزمایش عظیم را به طور جداگانه انجام داده‌اند. این دو آزمایش، اطلس و سی‌ام‌اس نامیده شده‌اند.

از آنجا که در مدل استانداردی که برای پدیدار شدن جهان تعریف شده است، جرم دقیق هیگز برآورد نشده است، فیزیکدانان برای آزمایش‌های خود باید از شتاب‌دهنده‌های ذرات، مثل طرح هادرون استفاده می‌کردند تا بتوانند به صورتی سازمان‌یافته، به دنبال یافتن این ذره باشند.

روز سه‌شنبه، ۱۳ دسامبر، مسئولان پروژه‌های اطلس و سی‌ام‌اس در کنفرانسی خبری در سرن گفتند که در این آزمایش‌ها ذراتی دیده‌اند که معادل ۱۲۴ تا ۱۲۵ گیگاالکترون‌ولت، جرم داشته‌اند.

با این حال گفته شده است که از نظر آماری، اطمینان کمی نسبت به این یافته و جرمی که سنجیده شده است وجود دارد و پژوهشگران برای آن که رسما مدعی این اکتشاف شوند، باید به آزمایش و تحلیل‌های بیشتری دست بزنند.

در عین حال، نتایج آزمایش‌های اخیر، هیجان و تب‌وتاب عظیمی را در بین پژوهشگران و دانشمندان فیزیک ذرات به وجود آورده است.

پروفسور اشتفان سالدنر رمبولد، استاد دانشگاه منچستر، نتایج آزمایش‌های انجام‌شده را "استثنایی" خواند و گفت: "احتمالا در مدت یک سال خواهیم فهمید که آیا ذره هیگز وجود دارد یا نه."

+78
رأی دهید
-163

sepehr79 - وین - اتریش
جدیدترین ورژن خدا با امکانات پیشرفته! منم می‌خوام شما م میخواین؟
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 08:05
romano - تهران - ایران
دوستان عزیز این قضیه ربطی به خدای زمینی ما ندارد آن خدا موجودی بسیار عصبانی عبوس پرقدرت است که با یک خط کش و کرنومتر بالای سر ما نشسته و وقت دعا و همه چیز را بر جزاندن و کباب کردن ما میسنجد لطفا دور بر ندارید بروید خدای خود را پیدا کنید همانطور در کتابهای الهی که از آن به نشانه در طبیعت اشاره شده نه در چاه جمکران و عبای ملا علی و ذولفقار دو شقه کن. اگر نیازی به این داستانها بود در قرآن یا انجیل یا تورات گفته می‌شد آیا به عبای سید علی نمینگرید آیا به ته چای جمکران نمیپرید تا او را بیابید و از زلال آب نه چاه مارا دریبابید! آیا به تیزی و دوشقگی ذولفقار نگاه نمیکنید قسم به شقه قسم به چاه قسم به عمامه قسم به گامهای پاپ که قصر واتیکان را در می‌نورد. بلکه می‌گوید به این آدرس https://img27.picoodle.com/img/img27/5/11/11/f_bangm_719ff41.jpg بروید که سال 2006 جایزه نوبل گرفته و آسمان را در هفت طبقه آفرید و خود بر عرش آن نشست و چون گفت باش و بود و خداوند همه نورهاست (به اندازه موهام در کتابها اومده) که در اینجا ایندفعه از ترس دوستانی که باور ندارند این بحث را تمام می‌کنیم چون فحاشی می‌کنند.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 09:32
topo0l.mopo0l - کرج - ایران
استغفرالله توبه چی باید بشنویم
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 09:43
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
( با آجازه مسئولین محترم وب سایت) :. دوستانی که مایلند در مورد ذره بوزان -هیگز موسوم به ذره خدا (که البته هیچ ارتباطی با خدا) ندارد مطالب بیشتری بدانند میتوانند به ترجمه اینجانب در همین وب سایت در لینک زیر مراجعه فرمایند. https://www.iranianuk.com/mobile/article.php5?id=52601. این کشف میتواند توضیح چگونگی آفرینش جهان خلقت از هیچ و توضیح اینکه چگونه ذرات بنیادی دارای جرم میشوند را میسر سازد. دانشمندان زیادی نسبت به وجود این ذره شک داشتند اما ظاهرا نشانه هایی از آن دیده شده که برای اثبات وجود آن نیازمند آزمایشات دیگری هست که تا یکسال طول میکشد. طبق قانون بقای ماده و انرژی, این دو فاکتور نه خلق میشوند و نه از بین میروند اما تئوریها (مدل ماده تاریک کیهانی و اصل عدم قطعیت هایزلبرگ) ) ثایت کردند که جهان خلقت از یک نوسان کوانتومی و به واقع از هیچ میتواند خلق شود و دارای جرم و انرژی شود بدون آنکه قانون بقای ماده و انرژی نقض شوند. برای درک نحوه آفرینش از هیچ میتوانید به ویدئو کلیپ زیر که مجموعه ای از 22 ویدئوی دنباله دار است توجه فرمایید. https://www.youtube.com/watch?v=3Gy1e2olvMw
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 09:58
ariana11 - تورنتو - کانادا
چرا یه سری ایقدر از خدا میترسن؟ اصلا خدا کیه؟ چه جوریه؟ شنیدم میگم مرد؟؟ هکلش چطوره؟؟ از کجا معلوم زن نباشه؟ کسی‌ خوب چکش کرده؟ بابا جان یه ذره به جای این همه ترس از مرگ که به جهنم نرید و خدا شمارو درسته کباب نکنه، به این فکر کنین که این ۲ روز زندقیتنو آدم باشین. کدوم بهشت؟ کدوم جهنم؟ کدوم دین؟ کدوم کتاب؟ ولمون کنین بذارین آزاد زندگی کنیم و جایی که خودمون عقل درین به نتیجه برسیم. با الکی‌ گریه کردن نوح خونی و چشم بسته کسیو پیروی کردن حماقته محض!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:41
feminism - لندن - انگلستان
پژوهشگران تکه تکه شدۀ خدا را پیدا کردند !!! zebelkhan / درود بر شما که همیشه سرچشمۀ اطلاعات ، معلومات و دانستنیها هستید، حتما این کلیپ ها را خواهم دید مرسی .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 13:23
romano - تهران - ایران
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا لایک بیا کمک آقا دو کلمه بنویس وقت تو نمی‌گیره ماهم استفاده می‌کنیم. امروزه حاشیه نویسی در وب اهمیتش کمتر از خود مقاله نیست چه عجب یک نفر پیدا شد دو کلمه علمی بنویسه. آقا خیلی خوشحالم بنویس یا گزیده اخباری را که در سایتهای انگلیسی می‌خوانی به مطالب و کامنتهایت ربط بده تا بقیه بخوانند یاد بگیرند و یکم فضای بحث به محل بهتری انتقال پیدا کند. با اینکار به تعداد زیادی کمک می‌کنید که بحث را به محل جر نبرند و از آن استفاده مفید کنند من سعی می‌کنم این فضا را بوجود بیاورم ولی واقعا برایم سخت است و گاهی با گلی گویی یا حتی آمار غلط همراه می‌شود چون واقعا نمی‌کشم دقت کنم باید یکباره بنویسم برود پی کارش که از این بابت از دوستان عذر خواهی می‌کنم. مجددا از لطف شما تشکر می‌کنم راه رو ادامه بده سپاسگذارم.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 14:14
shakila99 - شارجه - امارات
این که بعضی‌ها در چیزهای خدا را جستجو می‌کنند که هیچ وقت در آنجا پیدا نمیکنند خیلی‌ من را ناراحت می‌کند فقط میگویم خدا در قلب آدم و در وجدان آدم است .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 15:48
Royan - بوخوم - آلمان
ariana11 - تورنتو - کانادا با این چهره خشن و سخت گیری که مذاهب از خدا ساختن ، خدا هرگز نمی‌خواهد خدا باشد.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 15:49
robo - لوس آنجلس - امریکا
romano - تهران - ایران /دوست گرامی در این سایت کم نیستند کسانی که مطالب علمی مینویسند یا حرفی منطقی میزنند! پیشنهاد میکنم شما از دوست گرامیzebelkhan دعوت به همکاری نفرمایید چون با شناختی که من از ایشون دارم کاملا ضد دین! و بخصوص دین اسلام هستند و میدونم که به مزاق خیلی ها خوش نخواهد آمد! بهرحال من فکر میکنم چه با یافتن ذره بوزون هیگز و چه با نیافتن آن تئوری های علمی در آینده نه چندان دور بر خرافاتی که سالها بر انسان سایه افکنده قالب خواهد شد، ذهن انسان رو نباید دست کم از خدایی دانست که هنوز وجودش به اثبات نرسیده!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 18:23
golshan - اهواز - ایران
. zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا / طبق قانون بقای ماده و انرژی, این دو فاکتور نه خلق میشوند و نه از بین میروند اما تئوریها (مدل ماده تاریک کیهانی و اصل عدم قطعیت هایزلبرگ) ) ثایت کردند که جهان خلقت از یک نوسان کوانتومی و به واقع از هیچ میتواند خلق شود و دارای جرم و انرژی شود بدون آنکه قانون بقای ماده و انرژی نقض شوند ! اتفاقا خدای محمد هم در قرآن ادعای خلق از عدم را دارد و این هم قابل تامل دلرد و این نکته قابل تامل بیشتری است که بعضی ها هم ازسر ترس به انکار خدا روی میاورند و اگر خدا خدا باشد فکر نکنم جایی برای ترس وجود داشته باشد
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 21:33
romano - تهران - ایران
golshan - اهواز - ایران عزیز Like آها اینطوریه بیا بنویس، بخدا لازمه من جونم در اومد. آخیش ما بالاخره دو نفر اینجا پیدا کردیم دور از فحاشی با حرف حساب بخوان حرف بزنن و بحث کنند به شخصیت طرف هم احترام بگذارن. آفرین بازم بنویس. نمره برای این نوشته 20
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 01:32
پریستوک - تهران - ایران
golshan - اهواز - ایران محمد بی سواد نبوده و یه چیزایی از یهودی ها آموخته بوده و این و الان هر بچه ی 7 سالی می دونه.( و این هر کودکی از زمانی که شمردن متدوال شده بوده می دونسته ) و موقع شمارش می گه 0 ( هیچ ) 1 2 3 4 .... و اگر شما یک قانون ابتدایی ریاضی که به صورت ادبی ( به شعر) بیان می شه رو از بین همه حرف غیرمنطقی استخراج کردی نباید هیجانزده بشی. تو هنروری قرآن و بار ادبی داشتنش هیچ شکی نیست ولی از لحاظ علمی مردوده.
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 07:27
romano - تهران - ایران
پریستوک - تهران - ایران اتفاقا چون در کتاب ادبیه مهمه خوب یک کتاب ادبی گیر بیار که اینطور باشه حتی انجیل هم بخشهایی مانند این داره که نیوتن زمان زیادی روی کشف اعداد و روابط منطقیشون گذاشت و به نتایجی هم رسید. آخه خانم محترم شکا که نمیتونی سر لجبازی و هیچ تحقیق علمی و عملی صحیحی روی مطالب یک کتاب با چندین هزار جمله همینطوری ریاضی عربستان و یهود بکنی بعد هم بگی غیر علمیه. ما در علم متد داریم چون فعلا هیچ تحقیقی بر مبنای هیچ متد علمی نشده پس فعلا قرآن و کلا کتب مقدس وجود دارند و نظریات مقابل مردودن چون حتی یک کتاب در رد نتونستن بیارن (بر مبنای متد) وگر نه بله کتاب زیاده اینجا اینو گفته اونجا اونو گفته اعدام کنین سنگسار گفته این کتابها کتاب علمی نمی‌شن کار نیوتن کار با ارزشی بود اما عمرش کفاف نداد. کار هاوکینز هم به شیوه فیزیک ارزش زیادی داره امیدوارم راهگشا باشه همینطور نظریات مخالفش کار کنن تا ببنیم عاقبت این خدا چی می‌شه! ادامه ...
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:17
romano - تهران - ایران
ولی آنکسی که بر مبنای تعصب می‌گه ما به کتابهای مذهبی کار نداریم از اصل مهمل می‌گه و دانشمند نیست چون ریاضی و فلسفه با هم دوش به دوشی دارند و کتابهای مذهبی رو می‌شه از متد فلسفی بررسی کرد اونها دانشمند تک بعدی هستند یک دانشمند واقعی از هیچ چیز برای بررسی دوری نمی‌کنه. از golshan - اهواز - ایران هم تشکر می‌کنم حرفش بی ربط نیست نه به این دلیل که جواب zebelkhan داده امیدوارم که zebelkhan جواب خوبی آماده کنه به این می‌گن بحث خوب صحیح و با ارزش (اگر متعصب نباشیم تهش یک چیزی برامون می‌مونه وقتمون هم سر جهل و تعصبمون تلف نمی‌شه). تشکر
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 11:20
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.