نماد شش ضلعی گنبد میدان انقلاب تخریب شد

تخریب نماد میدان انقلاب

سازه شش ضلعی نقش برجسته گنبد میدان انقلاب تهران صبح روز سه‌شنبه، ۲۲ آذرماه تخریب شد.

خبرگزاری فارس با انتشار تصاویری از میدان انقلاب گزارش کرده است که نماد گنبد این میدان توسط کارگران شهرداری تخریب شده است.
 
این خبرگزاری‌ نزدیک به اصولگرایان دلیل تخریب بخشی از این نماد را «بالا گرفتن انتقادها» به نصب این نماد اعلام کرده است.
 
تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که سیمان و مصالح حاصل از تخریب این نماد در اطراف میدان که در زیر آن مترو رفت و آمد می‌کند انباشته شده است.
 
از زمان نصب نماد شش ضلعی در میدان انقلاب، برخی از منتقدان با اشاره به ستاره داوود، معتقد بودند که سازنده این سازه هنگام طراحی به نماد اسرائیل توجه داشته است.
 
در همین راستا از تابستان گذشته و همزمان با اتمام این سازه، شماری از سایت‌های اصولگرا با انتقاد از محمد باقر قالیباف، شهردار تهران او را متهم به ترویج علایم و نمادهای اسرائیل در تهران کردند.
 
بر این اساس شهردار تهران از مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران خواست که با تخریب این میدان نسبت به سازه‌ای تازه به نام «عاشورائیان» اقدام کند.
 
پیش از این پرویز سروری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ۱۸ آذر در گفت‌و‌گو با وب‌سایت جهان‌نیوز متعلق به علی زاکانی، نماینده اصولگرای تهران از برگزاری جلسه‌ای در این ارتباط با مجمع نمایندگان تهران خبر داده بود.
 
این نماینده تهران گفته بود که شهردار تهران ملزم به بررسی همه جانبه این موضوع است تا مشخص شود که پیمانکار مربوطه از روی عمد و یا سهوی از این نمادها استفاده کرده است.
 
او با «نحس» خواندن ستاره‌های داود تاکید کرد در صورت احراز وجود این ستاره‌ها باید نهادهای امنیتی در جریان قرار بگیرند.
 
آقای سروری دلیل این کار را ریشه‌یابی جریانی عنوان کرد که در پی جا سازی ستاره‌های داود در معماری ایران هستند.
 
در همین رابطه، چندی پیش جهان نیوز از تجمع اعتراضی شماری از نمازگزاران تهرانی در ۱۲ آذر ماه برای تخریب این نماد خبر داده بود.
 
نمازگزاران به شهردار تهران مهلت دوه هفته‌ای داده بودند تا این سازه را تخریب کند و در غیر این صورت خود آن را تخریب می‌کنند.
 
جهان نیوز امروز با انتشار خبر تخریب این نماد، اقدام به تخریب این سازه از سوی شهرداری را قابل تقدیر ارزیابی کرد.
 
ستاره شش ضلعی تشکیل شده از تلفیق دو مثلث متساوی الاضلاع است از این نماد که در پرچم اسرائیل به کار رفته با نام‌هایی همچون هگزاگرام، ستاره داوود، مهر سلیمان و نگین سلیمان هم یاد می‌شود.
 
این ستاره شش گوشه دارد که نشان از شش روز هفته دارد. مرکز ستاره را نماد روز هفتم می‌دانند که روز استراحت است. ستاره‌های به کار رفته در معماری اسلامی هشت پر است.
 
همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی از سال ۵۷ تمام ارتباطات دیپلماتیک تهران و تلاویو قطع شد و هر گونه ارتباط و استفاده از نمادهای مورد استفاده در این کشور با واکنش شدید نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ایران مواجه می‌شود.
 
میدان انقلاب یکی از میادین مهم تهران به شمار می‌رود که پیش از انقلاب ۵۷، میدان مجسمه یا ۲۴ اسفند نام داشت و مجسمه رضا شاه در وسط آن نصب شده بود.
 
در جریان انقلاب، نام این میدان از ۲۴ اسفند به میدان انقلاب تغییرداده شد و مجسمه رضا شاه به پایین کشیده شد.

+181
رأی دهید
-103

iransabz - شیراز - ایران
یک مشت آدمهای روانی‌ و عقده ای، که از هنر هیچ چیز حالیشون نیست، بی‌ سواد و بی‌ شخصیت. همین و بس. فقط این کارا برایشان رفع وقت هست و شاید خالی‌ کردن عقده هایشان. امیدی به بهبودی این وضع نیست با وجود این ادامها. فقط هیچ. ایران شده ویران
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 21:28
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
خاک بر سر شما که از یک شش ضلعی وحشت دارید...شما از یک شش ضلعی که اصلا در مقابل دید و یا قابل توچه نیست را بخاطر نماد اسرائیل از بین می‌‌بریید. و آنوقت آرم سینگ هندیهای بیلمز را روی پرچم مملکتی که نشان ملتی ‌ست را انگار نه انگار..و یا به قول خودتان اگر کلمه و یا نماد الله هم که باشه .زبان تازیان است .و مورد تایید هیچ روشن فکری قرار نمیگیرد...ننگ بر شما که عقاید پوچ و بی‌ مغز خودتان را قبول دارید...
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 21:49
Naser hejazi - بهبهان - ایران
حالمونو دیگه بهم میزنید
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 00:05
srei_2003 - تورنتو - کانادا
خیلی‌ میخواین اسرائیلی نباشید مجلستون و درست کنید که از نشانهای درجه اول فراماسون است
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 01:02
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
از روی زمین که چیزی پیدا نیست. از تصاویر گوگل ارت هم هیچ شباهتی به ستاره ندارد. اگر هم داشته باشد در بسیاری مساجد هم نقش کاشیکاری ها همینطور است. فردا بریزید آنها را هم خراب کنید.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 01:09
srei_2003 - تورنتو - کانادا
کل کشور در تسخیرشون است گیر دادن به انقلاب برای مثال لوگوی کانال ۱ چشم دجال بگردید پره از این چیز هاست هماشون اسرائیلی هستند ما خوابیم
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 01:11
amir-amir - تورنتو - كانادا
افرادى که از اندیشه هاى اینان دفاع مى کنند یک کمى به خود آیند و از کنار این مسائل سرسرى نگذرند واقع بینانه بیندیشند که یک نماد ستاره که در همه جا حتى در آسمان وجود دارد چگونه مى تواند مخرب باشد که جمهورى اسلامى دستور تخریبش را مى دهد
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 02:02
romano - تهران - ایران
ستاره جالوت برای شما شانس داره! داوود که پیغمبر بود
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 02:31
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
کثافتها چطور تمام قوانین شرم آور تورات را که خود یهودیان اجرا نمیکنند ۴ چنگولی چسبیده‌اید!!!! آنوقت ستاره ی داوود شما را میترساند
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 02:33
پرستو33 - تهران - ایران
واااااااااااااییییییی خاک بر سرشون. خرن به خدا. . واقعا روانی شدن ها . پول حروم و دزدیدن مال ملت خلشون کرده .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 03:47
mortimer - اصفهان - ایران
انسان های با ایمانی که از یک نماد می ترسند.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 04:24
yashainiran - ایران - ایران
پول های ملت ایران را چگونه حیف و میل می کنند مگه الکیه همینجوری بدوم نقشه ساخته بشه و کسی نقشه سازه رو نبینه!! اول چندنقشه تهیه میشه وبعد کلی در باره شان تبادل نظر می کنند و در نهایت یکی از نقشه ها را تایید می کنند تا مراحل عملیاتی آن پس از تامین اعتبار انجام بگیره
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 04:24
demokrasi-solh - صحنه - ایران
این شهردار تهران چقدر پوله مردمو خرجه النگ و دولنگه تهران میکنه در حالیکه مترو و حله مشکله ترافیک که در جلوگیری از آلوده تر شدنه هوا بسیار حیاتیه و بدون بودجه مانده عوضه اینکه درختکاری رو بیشتر کنه آسفالت پیاده روها را میکنه و جاش موزاییک کار میزاره و... بابا از دود و ترافیک تهران مرد این مردکه بی شعور فقط به فکره ظواهره ، خانه از پای بست ویرانست قالیباف در بنده نقشه ایوانست ،تهران مثله پیره زنی از ترافیک و آلودگی در حاله مرگه که این بی شعور فقط هی بزک دوزکش میکنه آنهم با چه هزینه های هنگفتی، مثلا یک نمونه، سنگفرش پارکها را با چه زحمت و هزینه ایی میکنن و دوباره با سنگی پست تر ،سنگش میکنن خاک بر سرش که فقط به فکر پر کردنه جیبه پیمانکاراشه
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 05:04
baran828 - تهران - ایران
یعنی خاک دو عالم تو سرتون ! گیر همین چیزا هستن که مردم و کشور داره فنا میشه . با ساخ وساز خودشونم مشکل دارن !میدون انقلاب هم یه بدبخت مثل میلیونها مورد دیگه در ایران !در اعتراض به اسم خیابون امیر اکرم هم هم بعنوان عامل مزدور ومنفی رضاشاه به قالیباف نامه داده شده بود .
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 07:02
differenta - استکهلم - سوئد
من قول میدم که تا چند وقت دیگه تو خونه ی همه یک نفر مامور میزارن که مبادا خلاف شرع انجام بشه تا به بهشت نصیبت بشه.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 07:39
fv007 - دوسلدورف - المان
امید وارم روزی بیاد که تو همه جای ایران ستاره داود نصب کنن و تمام قدس‌ها را خراب کنند.زنده با د ایران و اسرائیل...........
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 09:28
danial nabi - استكهلم - سوئد
سریع_۲۰۰۳ - تورنتو - کانادا. هر گردی که گردو نیست. ولی‌ ستاره شش پر نه تنها ستاره داوود نیست بلکه نشان `´با فو مت´´ یا همان نشان شیطان پرستی‌ ‌ست´که آمریکا و اسرائیل و چند کشور دیگر آن را نشان برتری می‌دانند، غافل از اینکه در باطل سیر میکنند.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 11:44
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
آرم وسط پرچم را چکار کنیم که شبیه خفاش های کارتون چــوبین می باشد؟!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 12:38
Azadikhah - تكسل - هلند
آثار باستانی رو خراب می‌کنن این دیگه برای آقایون که دیگه چیزی نیست!ننگ به این حکومت ضدّ ایرانی‌
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 13:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.