ایران درخواست اوباما برای استرداد هواپیمای بدون سرنشین را رد کرد

مقامات ایرانی درخواست روز گذشته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درمورد بازگرداندن یک هواپیمای بدون سرنشین این کشور را رد کرده اند.

احمد وحیدی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران ضمن اشاره به این که جزئیاتی بیش از این که تاکنون درباره این هواپیمای بدون سرنشین منتشر شده، اعلام نخواهد شد گفت وظیفه این گونه هواپیماها شناسایی است و توانمندی های تکنولوژی بالایی دارد.


آقای وحیدی همچنین درپاسخ به درخواست آقای اوباما گفت که "هواپیمای جاسوسی آمریکا جزو مایملک جمهوری اسلامی است و کشورمان تصمیم می گیرد که در این خصوص چه اقداماتی انجام دهد."

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه، هم در واکنش به درخواست روز گذشته باراک اوباما درمورد بازگرداندن هواپیمای بدون سرنشین گفت:" مثل این که ایشان فراموش کرده که به حریم هوایی ایران تجاوز شده است."

آقای مهمان پرست تاکید کرد که پیگیری این مسئله به طور جدی در دستورکار ماست و آمریکا باید در مورد این اقدام پاسخگو باشد.

یکشنبه هفته گذشته خبرگزاری های داخلی ایران به نقل از منابع نظامی گزارش کردند که نیروهای ایرانی، یک هواپیمای بدون سرنشین مدل RQ-۱۷۰ را "با اندک خسارتی" در اختیار گرفته‌اند.

ایران بعدا این هواپیما را در تلویزیون این کشور به نمایش گذاشت که سالم به نظر می رسید.


علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم امروز ( سه شنبه ۲۲ آذرماه) در جمع خبرنگاران در مورد استرداد این هواپیمای بدون سرنشین به آمریکا گفت :" قطعا استردادی وجود نخواهد داشت."

آقای بروجردی همچنین گفت:" درخواست رسمی غیر از مصاحبه آقای اوباماست . درخواست رسمی معمولا از طریق مجاری دیپلماتیک صورت می گیرد این بدین معناست که سفیر سوئیس باید به عنوان حافظ منافع آمریکا درخواست این کشور را به وزارت خارجه تحویل دهد که چنین اتفاقی نیفتاده است. "

رئیس کمیسیون امنیت ملی با اشاره به این که عذرخواهی کف مطالبات ایران از آمریکاست، یاد آور شد که "آمریکا باید کلیه خسارت های مترتب در این امر را بپذیرد، به این دلیل که برای خنثی سازی این تجاوز انرژی و امکانات صرف کرده ایم."

ایران در روزهای اخیر به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

این مدل، نوعی هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا به کارگیری آن را تایید کرد.

در سال های اخیر، نیروهای آمریکایی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، نفرات و مواضع گروه های شورشی مسلح در خاک پاکستان را هدف قرار داده اند و مشخص نیست که آیا این هواپیما به اشتباه وارد حریم هوایی ایران شده و یا ماموریت مشخصی داشته و در چنین صورتی، آیا این نخستین ماموریت از اینگونه در داخل خاک ایران بوده است یا نه.

برخی کارشناسان نظامی گفته اند که ممکن است کشورهای رقیب ایالات متحده، به خصوص چین و روسیه، به منظور آگاهی از فناوری فضایی آمریکا، در صدد دستیابی به هواپیمای ساقط شده برآیند.

+163
رأی دهید
-46

samuk66 - لندن - لندن
حالا اوباما یه بی‌ عرضه بازم تحریم کن.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:44
love-iran - چابهار - ایران
گذشت دوران امریکا سقط حکومت ها غربی نزدیک هست من که فکر میکنم قدرت اینده از شرق هستن و شامل ایران چین هند روسیه میشه حتی اگه به اینها هم نرسه دوران امریکا تمام شده
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:50
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
یک ضرب مثل قدیمی‌ : وقتی آخوند سوار خر شد دیگه پایین نمیاد، اگه می‌خوای پایین بیاد ۲ راه داری یا خر را بکشی یا آخوند را! حالا تصمیم به عهده آقای اوباما
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:19
ghashghaie - دوبلین - ایرلند
بابا اِشکالی نداره به باراک بگین هفته دیگه براش میفرستیم ،
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 20:53
خودتى - دبى - امارات
اینکه منطقیه نبایدهم بده اخه تجاوزکرده اینادیگه خیلی رودارن اوباما نباید این درخواستا میداد یعنی فکرمیکرد اوناهم میگن بفرما هواپیماتونا پس بگیرید هرکشوری بججای ایران بودپس نمیداد
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:36
Shahram khosh maram - تهران - ايران
کاش میدادیمش جاش ٤-٣ تا بویینگ یا ایرباس میگرفتیم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 23:13
gharibe UAE - ابوظبی - امارات
دلم برات سخت اوبا ما ! حالا صبر کن ببینم میتونم کاری کنم برات
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 01:20
kourosh84 - واشنگتن - آمریکا
به‌‌ یاد اون زن بدکاره افتادم . که بعد از پایان کار از مشتریهاش با التماس و صدایی لرزان گفت : پولمو بدین !.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 02:51
shahram407 - تهران - ایران
ایران+رژیم اشغالگر+امریکا=بیسوات!!! مونیخ -المان. خاک ... وطن فروشت!!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 04:26
Azadikhah - تكسل - هلند
قضیه به این سادگیا که به نظر میاد هم نیس . آمریکا می‌دونه ایران امکان نداره که هواپیما رو پس بده ، پس قطعا از اینکه میاد علناً این رو مطرح می‌کنه که تورو خدا هواپیما رو پس بدین یه هدفی‌ داره. پشت پرده چیزایی هست که فعلا ما خبر نداریم
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 06:34
danial nabi - استكهلم - سوئد
مردک رذل، رو که نیست، شما جاسوس‌ها را باید اعدام کرد تا دیگه از این غلط‌های اضافی نکنید. دولت‌ها خیلی‌ لیلی‌ به لا لا تون گذاشتند لوس شدید. شما‌ها دزد‌های پر رویی هستید که بعد از دزدی میرید زنگ همان خانه را میزنید برای پس گرفتن آلت دزدی. کثافت‌های بی‌ شرم.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 07:23
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
شهرام۴۰۷ - تهران - ایران بی‌ سواد و نه"بیسوات"!!! بعدش هم وطن فروش امثال تو هستید که عزاداری برای ۱ مشت از عربستان می‌کنید که به .... اهانت و برای بردگی به عربستان بردند، کتاب خانه‌ها ویران کرده و شهر‌ها و روستاهای ایران را به آتش کشاندند! تو یکی‌ به من درس وطن پرستی‌ نده که به قیافه تازی مآبانه ات نمیخوره، حالیته؟
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 18:24
shahram407 - تهران - ایران
ایران+رژیم اشغالگر+امریکا= بیسوات!!! مونیخ المان. تو تیتر و اسمت تابلو وطن فروشی هست! نکبت. منتظری یک خارجی یکسری اراجیف بگه بعدش روی..... سرسره بخوری!!. ننگت باد ای بیگانه پرست و ای اجنبی دوست!!
‌پنجشنبه 24 آذر 1390 - 04:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.