ترکیه، ایران هسته‌ای را تحمل نخواهد کرد

سفیر ترکیه در آمریکا می‌گوید، «اگر آمریکا هم با ایران هسته‌ای کنار بیاید، ‌ما نمی‌آییم». در پی تهدید نظامیان ایران علیه ترکیه، رهبران آنکارا پی بردند که یک ایران هسته‌ای تا چه اندازه می‌تواند برای ترکیه خطرناک باشد.

 
 

روزنامه "کریستین ساینس مانیتور" به نقل از نمیک تان،‌سفیر ترکیه در واشنگتن گزارش داده است که «شاید هیچ کشوری به اندازه‌ی ترکیه که با ایران مرز مشترک دارد، برای دور نگاه‌داشتن تهران از دستیابی به سلاح هسته‌ای انگیزه نداشته باشد».

سفیر ترکیه در مصاحبه با این روزنامه‌ی آمریکایی که ویدئوی آن نیز در تارنمای آن منتشر شده، از "بدتر‌شدن و زوال" مناسبات دو کشور در سایه‌ی مسئله‌ی هسته‌ای سخن گفته است.

تشدید اختلاف میان ترکیه و ایران

 اختلاف ایران و ترکیه در پی رویدادهای خونین سوریه و نیز موافقت ترکیه با طرح سپر دفاع موشکی ناتو شدت یافت. برخی مقام‌های نظامی ایران ترکیه را تهدید کردند و سخنان تندی علیه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور بیان کردند.

کارشناسان ترک به دویچه‌وله می‌گویند، سخنان اخیر مقام‌های بلندپایه نظامی ایران، رهبران ترکیه را عصبانی کرده است.

هفته پیش بولنت آرنچ، معاون نخست وزیر در واکنش به سخنان مقام‌های ایرانی سکوت را شکست. وی گفت،حرف‌هایی که از سوی مقام‌های ایران مطرح می‌شود مورد قبول ترکیه نیست. معاون نخست وزیر این کشور از ایران خواست که اینگونه سخنان دیگر تکرار نشود.

"ایران صاحب بمب اتمی، به ضرر منافع ملی ترکیه است"

عارف کسگین، کارشناس "مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه"

به نظر عارف کسگین، کارشناس "مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه" ،مسئله‌ی هسته‌ای ایران در ترکیه تا به حال بیشتر به عنوان مشکل آمریکا و ایران، اسرائیل و ایران و اروپا و ایران مطرح می‌شد و ترکیه از برنامه‌های هسته‌ای ایران ابراز نگرانی نکرده بود.

برخی از تحلیل‌گران ترک حتی می‌گفتند که «ایران صاحب بمب اتمی هم، ضرری به ترکیه نمی‌رساند». اما به نظر آقای کسگین اکنون در ترکیه پی ‌برده‌اند که این نگرش اشتباه بوده است.

عارف کسگین همچنین خاطرنشان می‌کند: «دیدگاه ارتش ترکیه و وزارت امور خارجه این بود که ایران هسته‌ای به ضرر منافع ملی ترکیه است. سخنان تند رهبران نظامی ایران افکار عمومی و سیاست‌مداران این کشور را آگاه کرد که ایران صاحب بمب اتمی به ضرر ترکیه است و ایران می‌تواند این بمب را علیه ترکیه استفاده کند».

مخالفت افکار عمومی ترکیه با ایران

 افکار عمومی ترکیه پس از سخنان تند برخی از مقام‌های ایرانی علیه ترکیه به این نتیجه رسیده است که دسترسی ایران به بمب اتمی در وحله‌ی اول به ضرر ترکیه است.

کسگین می‌گوید: «اگر ایران به توانایی هسته‌ای برسد معادلات داخلی و منطقه‌ای به ضرر ترکیه تغییر می‌کند. ترکیه مجبور است به لحاظ نظامی یا تسلیم غرب شود و یا خود مجبوراست به سمت ساخت بمب اتمی حرکت کند. بنابراین دستیابی ایران به بمب اتمی بدترین کابوس ترکیه خواهد بود».

سخنان سفیر ترکیه در آمریکا حاوی چه پیامی است؟

محمت سیف‌الدین ‌ارول، رئیس "مرکز استراتژیک اویروآسیا" (آسام) در ترکیه

 

پروفسور محمت سیف‌الدین ‌ارول، رئیس "مرکز استراتژیک اویروآسیا" (آسام) در ترکیه می‌گوید «سخنان سفیر ترکیه در واشنگتن ماهیت سمبولیک دارد و حاوی این پیام است که ما در مقابل سخنان تند رهبران نظامی ایران سکوت نمی‌کنیم و پاسخ تهدیدها را می‌دهیم».

برخی از تحلیل‌گران در روزهای اخیر ماهیت مناسبات ترکیه و ایران را یک روند "دوستی به دشمنی" توصیف کرده‌اند.

سیف‌الدین از مرکز استراتژیک "اویروآسیا" نظر دیگری دارد و می‌گوید: «نه دولت ترکیه و نه مردم این کشور هیچ دشمنی با ایران ندارند. ترکیه واکنشی به سخنان تحریک‌آمیز رهبران نظامی ایران نشان نمی‌دهد. اما سکوت ترکیه به قدم‌های بعدی ایران بستگی دارد».

«هنوز اختلافات به تنش و بحران تبدیل نشده است»

سفیر ترکیه در واشنگتن در مصاحبه‌ی خود به کاهش تبادلات تجاری ترکیه و ایران هم اشاره کرده است. عارف کسگین پیش‌بینی می‌کند که تبادلات تجاری کشور آنگونه که گفته می‌شد دیگر توسعه نخواهد یافت.

کسگین در این رابطه می‌گوید: «مناسبات اقتصادی متأثر روابط سیاسی ترکیه و ایران است. اگر روابط سیاسی دو کشور خوب باشد ، تبادلات تجاری بین دو کشور هم رشد می‌کند. اینها به هم وابسته‌اند».

بنا به گفته‌ی این کارشناس مقیم ترکیه، حدود ۲۰ درصد از نیازهای گازی ترکیه بوسیله‌ی ایران تامین می‌شود و ترکیه می‌تواند به‌جای گاز ایران جایگزینی پیدا کند.

حجم تبادلات ترکیه با ایران ۱۰ میلیارد دلار است. بخش عمده‌ی این مبادلات خرید نفت و گاز است و تبادلات غیرنفتی با ایران حدود ۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

کسگین نتیجه می‌گیرد: «ما شاهد بیشتر شدن اختلافات در روابط دو کشور هستیم ولی این اختلافات هنوز به نقطه تنش و بحران نرسیده است».

بدترین توهین به اردوغان از سوی ایران

سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان

مسئولین ایرانی از جمله سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی و جانشین فرمانده‌ی نیروی انتظامی ایران، رجب طیب اردوغان، نخست وزیرترکیه را «نوکراسرائیل» خطاب کرد و سیاست‌های ترکیه را با نمایش و تئاتر و برهم زدن اوضاع کشورهای اسلامی توصیف کرد.

رسانه‌های ترکیه می‌نویسند این بدترین توهین از زبان یک مقام نظامی ایران علیه نخست وزیر این کشور بوده است.

پروفسور محمت سیف‌الدین ‌ارول، رئیس "مرکز استراتژیک اویروآسیا" (آسام) در ترکیه هم می‌گوید: «تهدیدهای ایران علیه ترکیه می‌تواند ابعاد خطرناکی برای این کشور داشته باشد، زیرا ترکیه عضو پیمان نظامی ناتو است و دفاع از ترکیه بر عهده‌ی ناتو خواهد بود».

آیا ترکیه به تحریم‌های جدید خواهد پیوست؟

 جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا در سفر خود به ترکیه در ۱۲ آذر ۱۳۹۰ این کشور را تشویق کرد به تحریم‌های یکجانبه آمریکا و اروپا بپیوندد. اما آیا ترکیه با این درخواست موافقت خواهد کرد؟

 در این رابطه کسگین از مرکز تحقیقات استراتژیک ترکیه می‌گوید: «به‌رغم اینکه مناسبات ایران و ترکیه همچون گذشته نیست، اما این کشور فقط به تحریم شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند خواهد بود و به تحریم‌های یکجانبه‌ی اتحادیه اروپا و آمریکا نخواهد پیوست. اما اگرتنش و بحران بین دو کشور بوجود بیاید، ترکیه نیز به تحریم‌های جدید اروپا و آمریکا علیه ایران خواهد پیوست».

کارشناسان در گفت‌وگو با دویچه‌وله تائید کردند که سیاست کنونی ترکیه نسبت به ایران تغییر یافته و این کشور دیگر «ایران مجهز به بمب هسته‌ای را در همسایگی خود تحمل نمی‌کند».

گرچه اختلافات ایران و ترکیه به تنش و بحران تبدیل نشده، اما ادامه‌ی روند کنونی از بدترشدن هرچه بیشترمناسبات دو طرف حکایت دارد.

+149
رأی دهید
-70

fdsa60 - تهران - ایران
آخه ترکیه رو چه به این غلطها که در مورد ایران نظر بدهد.ترکیه از پس یه زلزله 5/5 ریشتری برنیومد و نمیتونست امداد رسانی کنه. بعد درمورد بمب اتم ایران حرف میزنه!!!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:28
choobin - مانیلا - فیلیپین
برو خر تو سوار شو بابا ،یادت رفته مردمتون توریستی میومدن ایران،ولی‌ شاه آدم حسابتون نمیکرد.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:30
morid - بوشهر - ایران
این آقای اردوغان یه لچک گذاشت سر زنش و جلو دوربین تلوزیون هم یه مشت بد وبیراه گفت به وزیر اسرائیلی خاطر جمع شد که ایرانیها حقه اورا باور میکنند دستش کاملا رو شد.حالا این سفیر لکنته اش میگه ایران اتمی به ضرر ترکیه است.خوب مردیکه احمق اینکه اربابت امریکا ده ساله فریاد میزنه.بمب اتمی جز درد سر چیزی نداره.پاکستان مگه اتمی نیست چرا روزی 3 بار توسط امریکا بمباران میشه؟آنچه که ایران را قوی وسربلند ساخته جوانان خلاق و مخترع و عدم وابستگی کامل به قدرتهای موجود جهانی است نه ترکیه که انقدر ذلیله بدون اجازه آب هم نمیتونه بخوره.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:01
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
دیگر کسی‌ برای شما نمانده است. بجز سودان و کره شمالی. از دوستانتان پیدا می‌‌باشد. که چقدر بی‌ ابرو شده‌اید. .همه دست شما را خواندهاند. نگاهی‌ به تونس کنید و از شرم زیر پتو پنهان شوید. هیچ مسلمانی دیگر فریب شما را نمیخورد. دست از سر ایران بردارید. ۳۰ سال جنایت کافی‌ می‌‌باشد
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:15
m.noor - شارجه - امارات
با درود .بعضی‌ از دوستان راست راستی‌ کم دارند به چه چیزی گیر میدن زلزله.‌هاها‌ها .زلزله چه ربطی‌ به مشکلات منطقه‌ای داره؟ ایران هسته‌ای برای ایران هم خطرناکه تا چه برسه به همسایگان.م.ن
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:48
compatriot - تورنتو - کانادا
به قول مموتی ضایع نژاد دو کلمه هم از مادر عروس!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:53
sepehr79 - وین - اتریش
fdsa60--آدمیزاد چه طوری باید از پس زلزله بر بیاد ?
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:57
danial nabi - استكهلم - سوئد
ترکیه از بمب اتم بدش میاد چه غلطی تو آمریکا میکنه که از این بمب استفاده بیشماری کرد. آی‌ خدا مرده شور هر چی‌ آدمهای دستمال به دست که آفریدی. آدم قحطی بود این کرمها را آفریدی به جون ما انداختی آخه.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:02
yaman - استانبول - ترکیه
تو برو غلطه خودت کن که عرضه نداشتید سه روز تظاهرات کنید دو روز تو تهران دوام نیاوردید. برای تو همان پاسدارها هم خیلی زیادند یعنی برا بیشتر از اونها لیاقت ندارید
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:32
ronas - تهران - ایران
چوبین - مانیلا - فیلیپین. بازم اونا یه خری دارن که سوار بشن، اما ایران فعلا خودش داره به کشورهای دیگه سوار‌ی میده. چشاتو باز کن و ببین که الان هم اونا ایرانیها رو آدم حساب نمی‌کنن.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:49
asemane iran - تهران - ایران
ایران متاسفانه با ادبیات سیاسی غلط و دور از تمدن تمام کشورهای دنیا رو داره با خودش دشمن می‌کنه .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:17
Pezhman - وين - اتريش
اتفاقا برای سر جا نشاندن ترکیه همسایه فروش و خواهان تجزیه ایران باید قوی باشیم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 14:13
Danial001 - استکهلم - سوئد
choobin - مانیلا - فیلیپین....شما که از پیشرفت دنیا ناآگاه هستید و فکر میکنید مردم هنوز سوار خر میشن بهتره چیزی نگید. بخشی از مشکلات امروز ایران مربوط به آدمهای ناشونالیستی مثل شما هست. شما برای اینکه احساس بزرگی بکنید باید سی سال برید عقب و یک مثال از زمان شاه بیارید. ولی ترکیه از حال امروزش میتونه هزار و یک مثال بیاره, مثالهایی که ما رو باید به فکر فرو ببره و وادار به یاد گرفتن چیزای جدید بکنه. نمیگم ترکیه امروز بی اشکال هستش, اما اونا در بخشهای مدنی, سیاسی و اقتصادی پیشرفتهای زیادی کردند در حالی که ما فقط در حال رفتن به عقب و دشمن تراشیدن برای خودمان در منطقه هستیم. عربها اخن, ترکها اوخن, روسها.... دشمن تراشیدن آسونه و کاری نداره. این دوست و همپیمان پیدا کردن هستش که سخت و دشواره, کاری که سیاست مدارها و دولت مردان باید انجام بدن. ولی متاسفانه هر روز که میگذره ایران در متنطقه منظوی تر میشه. .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:35
love-iran - چابهار - ایران
بابا این ترکیه هر چی داره از توریست داره و چه چیز مهمی داره که به درد ایران بخوره ایران رو هم تحریم بکنه یک لطف بزرگ به ایرانی ها کرده و مردم ایران که دیگه دشمن رو روبری خودشون دیدن واسه مسافرت هم نمیرن اونجا پولاشون رو خرج کنن این ترکیه خودش رو نمیتونه جمع کنه به امید روزی که حکومت مردمی داشته باشیم و هم بمب اتم اش رو
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:05
oghab - هلسينكي - فنلاند
خوب اگر نمی تونی تحمل کنی‌ .چه ... می‌‌خواهی بخوری ..؟؟کباب چی‌ بیشتر راهی‌ اروپا کنی‌ ؟؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:15
choobin - مانیلا - فیلیپین
استکهلم_سوئد دوست آگاهه من لازم نیست به خاطره خر هفت خط بنویسی‌ حال، داریا در ضمن مگه اینکه نسل خر از رو زمین برداشته شده باشه تا امثال شماها فکر کنن دیگه سوار خر نمیشن،خوبم میشن،اصلا من همین الان سوار شدم،در جریانی که؟نیستی‌؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:50
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
.... سگ تربیت شده آمریکاس و همیشه به آمریکا نخ داده که بر ضد ایران عمل کنه. چرا به دشمن شماره یک ایران (آمریکا) اجازه داده تو خاکش سپر دفاعی بزنه؟. اگر ناتو هست دیگه نگرانی از چیه؟. اگر ترکیه پیشرفت کرده چون همیشه موس موس آمریکا رو کرده و همه ارتشش امریکایی هست حالا هم می‌خواد عرضندام کنه ولی‌ نمی‌دونه با کی طرف. می‌خواد با این حرفا کاری کنه که آمریکا بیشتر سلاح پیشرفت بهش بده مثله عرب‌ها که از همین حرفا زدن و آمریکا از خدا خسته بهشون چند بیلیون سلاح داد ولی‌ اینا پیش ایران پشه هم نیستن. زنده بد ایران و مرگ بر آمریکا و ساگ هاش در منطقه و مرگ بر وطن فروشا. ها‌ها هاااا
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 16:47
massoudoslo - اسلو - نروژ
ترکیه یعنی ناتو و ناتو یعنی قدرت و نظم جدید جهانی که جلوی حکومت های اغتشاش گر و و تروریست می ایسته و اونها رو به وقتش سر جاشون منگنه میکنه .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 17:29
paya55 - ارومیه - ایران
اگه ترکیه درشو ببنده از گشنگی تلف میشین درسته عددی نیست ولی از این شپشوها هزاربار متمدن تره که بوی گندشون دنیارو خفه کرده. . این رادان قهرمان کهریزک رو باش که باید بره هفت تا سوراخ موش قایم شه اگه ناتو حمله کنه.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 18:05
azarbayjan362 - تهران - ايران
Danial001 - استکهلم - سوئد. لذت بردم
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 18:13
ali1111 - تهران - ایران
ترکیه به عنوان همسایه ایران حق داره نگران برنامهٔ هسته ایه ایران باشه...حالا یک عده بد و بیراه میگن که ادبیات سیاسی با بد و بیراه گفتن متفاوته و همین حرفها خدایی نکرده باعث میشه که استحقاق ملت ما بشه آقای متکی‌(ادبیات ایشان را حتما بیاد دارید)! ما ایرانیها باید بیشتر چشم‌هایمان را نسبت به اطرافمان باز کنیم و انقدر در زمان گذشته زندگی‌ نکنیم..اکثر جملات ما(شد،بود، بودیم، کردیم..)دنیا با امروز ما کار داره..پس واقع بین باشیم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 18:16
golly47 - فوکشتاد - المان
ترکیه نباید گول غرب را بخورد همسایه بالاتر از این حرفهاست ما برای هزاران ساله دیگر همسایه ایم غربی‌ها سود شون را که بردند کنار میکشند
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:04
benetton - لندن - بریتانیا
یه ۲تا تریلی شمش طلا براش بفرستید ایران اتمی‌ رو هم قبول میکنه
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:26
golly47 - فوکشتاد - المان
خیانت کردن در قاموس .... هاست ایرانی‌ هیچ وقت به همسایه خود خیانت نمیکند حتا اگر مثل تمام همسایه‌های ما نامرد باشند
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 20:39
golly47 - فوکشتاد - المان
ترکیه چرا اسرائیل اتمی‌ را تحمل کرده که بغل گوشش است ولی‌ ایران که فرهنگ‌هاشون یکی‌ است و همسایه هم است نمیتونه تحمل کند
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 20:48
Camran - بـغداد - عــــراق
ترکیه همسایه فروش و خواهان تجزیه ایران باید به این موضوع بجد توجه کند که ایران، در عمل، بارها قدرت‌های بزرگ را در برابر خود به زانو و کرنش واداشته است؛ بنابراین، سکوت و خویشتنداری ایران در قبال رفتارها و حرکات آنها، به معنای درست بودن اقدامات این کشور و بسته بودن دست ایران نیست و تداوم رفتار‌های ضد ایرانی این کشور در شرایط زمانی، خود پاسخ کوبنده خود را خواهد داشت.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:49
golly47 - فوکشتاد - المان
شما که از آمریکا ده تا بمب اتمی‌ گرفتید چطور ما می‌تونیم شماها را تحمل کنیم از خواب بیدار شید بسه دیگه هرچه سواری دادید
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 21:01
bizham - تهران - ایران
خدا یاری کند روزی شاهد باشیم که رادان وامثالهم با آبروی بین المللی کشورمان اینگونه بازی نکنند
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:30
baran828 - تهران - ایران
وا ! اینا که همراه با برزیل !با ایران پیمان هسته ای بستن .....چی شد ؟!!!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 07:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.