اوباما: عراق متحدی قابل اتکا برای آمریکا خواهد بود

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در واشینگتن در کنفرانس خبری مشترک با نوری المالکی، نخست وزیر عراق گفت: «عراق به سوی ثبات حرکت می کند و متحدی قابل اتکا و نزدیک برای آمریکا به شمار رفته و می رود.»

                    اوباما: عراق متحدی قابل اتکا برای آمریکا خواهد بود  

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای اوباما گفت: «سربازان آمریکایی با سری افراشته خاک عراق را ترک می کنند و این تاریخ است که در مورد جنگ عراق و ابعاد آن قضاوت خواهد کرد.»

باراک اوباما گفت: «پس از ۹ سال، جنگ و عملیات نظامی ما در عراق تا چند هفته دیگر به پایان می رسد و حالا زمانی برای دور جدیدی از همکاری های مشترک میان ایران و عراق در امور نظامی، امنیتی و اقتصادی است.»

رییس جمهوری آمریکا خطاب به نوری المالکی گفت: «آقای نخست وزیر، درست است که ما به این جنگ پایان می دهیم و عراق را ترک می کنیم تا آینده خود را بسازد، اما مردم عراق باید بدانند که تنها نمانده اند. شما متحد قابل اتکا و نزدیکی به نام ایالات متحده آمریکا دارید.»

عملیات نظامی آمریکا در عراق در ۹ سال گذشته حدود ۴۵۰۰ کشته برای آمریکا و ده ها هزار کشته برای عراقی ها در پی داشته است.

آقای اوباما گفت: «همان طور که عراق تعهد داده در امور دیگر کشورها دخالت نکند، دیگر کشورها هم نباید در امور داخلی عراق دخالت کنند.»

باراک اوباما از زمان مبارزات انتخاباتی خود تعهد کرده بود حضور نظامی آمریکا در عراق را پایان دهد. در زمانی که وی به کاخ سفید رفت، حدود ۱۵۰ هزار نیروی نظامی آمریکا در عراق بودند که به تدریج از عراق خارج شده و تا حدود دو هفته دیگر تمامی آن ها خارج خواهند شد.

به گزارش رویترز، مقامات رسمی گفتند در جریان سفر نخست وزیر عراق به آمریکا، قرارداد فروش هواپیماهای اف – ۱۸ هم نهایی شده و عراق همکاری ها برای تقویت صنایع هواهیی خود با آمریکا را بیشتر خواهد کرد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق هم در جریان دیدار با آقای اوباما گفت: «عراق امروز ثروت های زیادی در اختیار دارد ولی نیاز به تجربه و امور کارشناسی دارد و تجربه آمریکا و دیگر کشورهای آمریکایی کمک می کند این ثروت شکوفا شود.»

آقای المالکی همچنین خروج نیروهای آمریکایی از عراق را «موفقیت» خواند و گفت برخلاف منتقدان آقای اوباما که فکر می کنند وی شکست خورده، وی یک پیروز واقعی است.

خروج کامل نیروهای آمریکایی از عراق، نتیجه توافقی بود که در اواخر دولت دوم جورج دبلیو بوش در آمریکا، میان واشینگتن و بغداد امضا شد و مقرر شد در صورتی که دولت عراق همکاری های خود را تمدید نکند، نیروهای آمریکایی تا پایان سال ۲۰۱۱، به حضور نظامی خود در عراق پایان دهند.

با خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق، فقط حدود شش هزار نیروی نظامی در سه پایگاه نظامی در این کشور خواهند ماند. پیش از این آمریکا حدود ۵۰۵ قرارگاه نظامی برای ۱۷۰ هزار نظامی خود در این کشور داشت.

دولت آمریکا در سال های اخیر به تربیت و آموزش نیروهای عراقی پرداخته و در حال حاضر عراق ۹۰۰ هزار نیروی نظامی کارآمد در اختیار دارد.

+90
رأی دهید
-37

samuk66 - لندن - لندن
اوباما خیلی آدم دروغ گویی هست
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 08:54
sepehr79 - وین - اتریش
کاش کشور ما هم از وجود این اشغالگران و زالو‌ها پاک بشه و ایرانی‌ آزاد به دست بیاریم
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 09:22
golly47 - فوکشتاد - المان
بجای این نوری الملکی اگر سارکوزی یا مرکل یا یکی‌ از ۵+۱ بود بوش یا اوباما نمیتونستند اینطوری بخندند بحالت تمسخر در غیر این صورت از رئیس جمهوری میافتادند
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:40
choobin - مانیلا - فیلیپین
اوباما جان خیلی‌ سفت گرفتی‌ بابا گناه داره،قیافشو ببین،معلومه از ترس داره دست میده.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:16
love-iran - چابهار - ایران
خدایی هم عکس داره میگه چه سواری این عرب ها به غرب میدن
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:10
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
شتر در خواب بیند پنبه دانه......فعلاً که نوری ملکی‌ بدون اجازه ایران اجازه خوردن یک لیوان آب رو هم نداره.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:41
danial nabi - استكهلم - سوئد
فعلا اینطور است، چند سال دیگه منتظر باش، اینها خون شیعه در رگا دارند. دخلتون اومده، باید اول منتظر سرنگونی امیران فاسد و دیگر مزدوران باشیم، منطقه شما اجنبی‌ها رو تحمل نمیکند.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 07:13
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.