قانون اجازه رد صلاحیت بی‌جهت را به شورای نگهبان نمی‌دهد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اجرای نظارت استصوابی شورای نگهبان هنگام بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات مجلس نهم گفت اگر اعضای این شورا در بررسی‌‌های خود به این نتیجه برسند که اصلاح‌طلبان در سه سال اخیر «رفتار خلاف قانون» نداشته‌اند رد صلاحیت نمی‌شوند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان دوشنبه، ۲۱ آذرماه در گفت‌و‌گو با ایرنا مدعی شد که قانون اجازه رد صلاحیت بی‌جهت افراد را به این شورا نمی‌دهد.
 
به گفته این عضو شورای نگهبان صرف عضویت افراد در احزاب و گروه‌های دارای مجوز دلیلی بر تائید یا رد صلاحیت نیست.
 
او با رد وجود نگاه حزبی، جناحی و گروهی در شورای نگهبان تصریح کرد این شورا افراد را به دلیل وابستگی به گروه یا جریان رد صلاحیت نمی‌کند.
 
بر اساس اظهارات این عضو شورای نگهبان تنها نسبت به عضویت افراد در «گروه‌ها و احزاب منحل شده» حساسیت وجود دارد.
 
آقای کدخدایی احزابی را «منحله» خواند که قانون به طور رسمی درباره آنها تصمیم گرفته و از طریق مراجع رسمی اعلام کرده باشد.
 
او بار دیگر تاکید کرد که شورای نگهبان به تمام گروه‌های سیاسی فعال در ایران که در چارچوب قانون عمل می‌کنند نگاه یکسانی دارد.
 
سخنگوی شورای نگهبان همچنین وعده داد که اعضای این شورا هنگام بررسی صلاحیت افراد به «جوسازی رسانه‌ها» توجه نخواهند کرد.
 
از چند ماه پیش اصولگرایان «جریان انحرافی» را متهم می‌کنند که می‌خواهد با استفاده از امکانات دولتی در انتخابات مجلس نهم که در اسفندماه امسال برگزار می‌شود، پیروز شود و زمینه ریاست‌جمهوری اسفندیار رحیم‌مشایی را در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری فراهم کند.
 
در این راستا اردیبهشت ماه احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان در خطبه‌های نماز جمعه در تهران گفته بود که گروه‌های «انحرافی» برای انتخابات نهمین دوره مجلس در حال گرفتن و توزیع پول هستند و روزی می‌رسد که «نظام و مردم به حساب آن‌ها می‌رسند».
 
«جریان انحرافی» به اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران و نزدیکان او گفته می‌شود.
 
آقای کداخدایی  همچنین یکی از پارامترهای تاثیرگذار در تائید صلاحیت‌ها را روش تبلیغات کاندیداهای انتخابات عنوان و تاکید کرد که در این دوره شورای نگهبان نسبت به این موضوع نگاه سختگیرانه‌تری دارد.
 
در عین حال او تصریح کرد که آنچه در نهایت تعیین کننده صلاحیت نامزدها است نه گزارش مراجع چهارگانه که تشخیص هیئت‌های نظارتی استانی و هیئت‌های مرکزی و این شورا است.
 
عباسعلی کدخدایی سابقه و به جا آوردن فریضه‌هایی مانند نماز و حضور در مجالس را برای تامین نظر شورای نگهبان کافی ندانست و یادآور شد که ممکن است فردی همواره نماز بخواند اما به مال مردم دست درازی کرده باشد و به همین دلیل صلاحیتش از سوی شورای نگهبان تائید نمی‌شود.
 
این عضو شورای نگهبان البته تاکید کرد که اعلام این رای به منزله نامسلمان خواندن این افراد نیست چون اعلام این موضوع در شان شورای نگهبان نیست.
 
آقای کدخدایی بدون ذکر نام فردی خاص تصریح کرد که در حال حاضر افرادی در شورای نگهبان حضور دارند که هنگام بررسی صلاحیت افراد بسیار دقت می‌کنند.
 
او مدعی شد که اگر اسامی این افراد گفته شود در نگاه جامعه نسبت به شورا تحول ایجاد می‌شود و از تهمت به اعضای این شورا کم می‌شود.
 
عباسعلی کدخدایی تاکید کرد تفسیر اعضای شورای نگهبان از نظارت «استصوابی» است به گونه‌ای که نهادهای دیگر حق دخالت در آن را ندارند.
 
چگونگی بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی در مجلس یکی از چالش‌های دایمی فعالان و گروههای سیاسی ایران  بعد از پیروزی انقلاب بوده است.
 
نهمین دوره انتخابات مجلس که روز جمعه، ۱۲ اسفند‌ماه در ایران برگزار می‌شود، نخستین انتخابات پس از انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم در خرداد سال ۱۳۸۸، در ایران است.
 
اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری که در آن محمود احمدی‌نژاد برنده اعلام شد، به بزرگ‌ترین ناآرامی در طول تاریخ جمهوری اسلامی،حصر خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد این انتخابات، زندانی شدن شمار زیادی از اصلاح‌طلبان، شخصیت‌های سیاسی، روزنامه‌نگاران و شکل‌گیری جریان‌های اعتراضی منجر شد.
 
همچنین جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دو تشکل سیاسی عمده اصلاح‌طلبان پس از انتخابات به دلیل  نقش آن‌ها در «حوادث و اغتشاشات پس از انتخابات» منحل شدند.
 
اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات، شروطی از جمله آزادی زندانیان سیاسی، آزادی فعالیت احزاب و سلامت انتخابات را تعیین کرده‌اند.
 
پیش از این، در انتخابات مجلس هشتم شمار زیادی از داوطلبان منتسب به جریان اصلاح طلبان از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.

+131
رأی دهید
-27

sabrozafar - ساری - ایران
اگه داد کدام ی جلوشو می گیره؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 00:17
Geelongcat - سیدنی - استرالیا
کسی‌ هست این حرفها را باور کنه؟. اعضای شورای نگهبان توسط "رهبر" منصوب میشوند. --یعنی "رهبر" بطور غیر مستقیم تعیین میکنه کی‌ کاندید میشه و کی‌ کاندید نمی‌شه. باقیش - یعنی‌ قانون و این حرفا فقط کشکه.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:51
farhad352 - تهران - ایران
. این همان مردک بیشرمی است که در انتخابات سال 88 با توجه به تقلبات گسترده سیدعلی گدا ، آمار دروغین را صحه گذاشت تا به غلام زادگی بی چون و چرای خود به حاکمان بی ارزش و جبار،. ، نوکری ، پابوسی و در اختیار بودن بی قید و شرط خود را اعلام کند و حالا او خود را به وسط معرکه انداخته تا از فراموشکاری عمدی و یا سهوی مردم در جلب توجه آنان برای ادامه تن دادن وزیر بار ننگ حکومت ملا زیستن زا برای آنها آسان تر کند.. بی آبرو وقاحت هم حدی داردو بس است تیمار آخوند و خیانت به ایران و ایرانی
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:57
farhad352 - تهران - ایران
. مردک عوضی توی بیشرم از کدام قانون صحبت میکنی؟ در کشوری که از رهبرش ورئیس جمهور وسایر عمامه بسران جملگی دزدند و قاتل .. در آن کشور دیگر قانونی باقی نمانده است که تو باز هم مردم را به وسیله آنها بفریبی.این بار باید تو وسید علی گدا و یاران جنایتکارت فقط با قلیل خود فروختگان داد ملت بزنید و خود را باز هم وکیل مدافع مزدوران خود ببینیدولی بدانید ایران و ایرانی برای شما به اندازه یک ارزن هم ارزشی قائل نیست و به آرزوی مرگ دسته جمعی شما روز ها را میگذراند،به امید فرا رسیدن آن روز باشکوه که خیلی هم تا رسیدنش باقی نیست.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 05:06
ملاصدرا - شیراز - ایران
مشکل اینجاست که در مملکت ما قانون هیج جایی ندارد.وگرنه مگر در انتخابات ریاست جمهوری تقلب به آن وسعت و فضاحت صورت نگرفت کی جواب ملت را داد جز یک مشت جوجه بسیجی ابله؟.مگر بچه های مردم را در کهریزک نکشتند کی جواب مردم و خانواده های شهدای جنبش سبز را داد؟مگر یک مشت انسان نمای پست و بی اراده به کوی دانشگاه تهران حمله نکرد کی جوابگوی خون شهیدان آن زمان بون؟مگر قتلهای زنجیره ای در وزارت اطلاعات اتفاق نیفتاد کی جز سعید امامی ملعون واجبی خور جواب ملت را داد؟فیلم بازجویی زن سعید امامی را همه دیده اند کی جواب آنهمه بی قانونی و توهین را داد؟ مگر قانون مصوب مجلس نمیگه که در طرح هدفمندی باید یارانه تولید به تولید کنندگان پرداخت بشه؛مگر همان قانون نگفته که افزایش قیمتها در 5سال باید اتفاق بیفته پس چرا وقتی یک شبه این مردک دیوانه قیمت بنزین را 7 برابر کرد کسی از کسی جوابی نخواست؟اگر بخوام بنویسم مثنوی 70من کاغذ خواهد شد....
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:30
amir58 - مشهد - ایران
حتی اگه لاس وگاس بیادجماران.جنتی توخطبه های نمازجمعه 1ساعت کردی برقصه.دوباره بتزین لیتری40تومن شه نیروی انتظامی به هرخونه یه دیش اهداکنه لیدی گاگامجری برنامه زلال احکام شه داریوش تومهدیه تهرات بخونه....درانتخابات شرکت نخواهم کرد!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:52
asemane iran - تهران - ایران
تو این انتخابات هیچ کی‌ شرکت نمی‌کنه ، البته برا شماها درست کردن آمار کاری نداره ، از حالا تیتر روزنامه‌ها رو میبینم lt; مشارکت بیش از ۹۰% مردم در انتخابات gt;
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:08
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.