مردانی که ریش درنمی‌آورند

ریش و سبیل یکی از علائم مردانگی در آقایان تلقی شده و وجود آن نقش بسیار مهمی در زیبایی صورت و حس اعتماد به نفس یک مرد دارد، بنابراین نداشتن ریش و سبیل به هر دلیلی می تواند فرد را دچار استرس شدیدی کرده و او را به جهت مداوا به سمت انواع درمان های دارویی و یا جراحی سوق دهد.


چرا برخی از پسران ریش در نمی آورند؟
 
گاهی در برخی از پسران موهای کرکی صورت تبدیل به موهای نهایی نمی‌شود. بعد از بررسی غدد اولین مسئله ای که برای کم مویی پسران مطرح است مشکل ارثی است.
 
ترشح هورمون تستوسترون به هنگام بلوغ در پسران که معمولا در سن 13 تا 17 سالگی اتفاق می افتد، موهای کرکی را در نواحی خاصی که گیرنده تستوسترون دارند به موهای نهایی تبدیل می‌کند. این نواحی خاص شامل ریش، سبیل، قسمت های جلوی سینه، کتف‌ها و تنه می شود که به محض بلوغ، این موها از حالت کرکی تبدیل به موهای نهایی می‌شوند، یعنی موهایی هستند که دوره رشد طولانی داشته و حدود یک سانتیمتر در ماه می‌توانند رشد کنند.
 
گاهی در برخی از پسران موهای کرکی تبدیل به موهای نهایی نمی‌شوند که این مشکل یا به این دلیل است که وی هنوز بالغ نشده است و مشکل هورمونی دارد و اگر رشد موها تا 17 یا 18 سالگی به تاخیر افتد، والدین بایستی فرزند خود را به نزد پزشک متخصص غدد ببرند.
 
گاهی مشخص می‌شود که فرد بالغ شده است و دیگر آثار بلوغ همچون رشد عضلات بدن، افزایش میل جنسی، دو رگه شدن صدا را دارد و این سوال پیش می آید که چرا موهای نواحی خاص بدن فرد رشد نکرده است. بعد از بررسی غدد، اولین مسئله‌ای که مطرح است مسئله نژادی و ارثی است.

برخی از نژادها مثل نژادهای زرد و آسیای میانه این کم مویی را دارند و طبیعی است.برخی هم به صورت وراثتی در جاهایی از نواحی بدن دچار کم مویی هستند.


گاهی هر سه ی این عوامل رد شده و مشخص می شود که مشکل کم مویی به عنوان صفت پیشینه یا بدون علت است.
 
برای رشد کردن مو در این افراد، تجویز محلول های موضعی مثل ماینوکسیدیل ممکن است در موارد محدودی موثر واقع شود و به رشد موهای کرکی و تبدیل به موهای نهایی کمک کند.

درمان‌های جراحی برای کاشت ریش و سبیل امکان پذیر است، اما کاملا طبیعی نیست و به دلیل این که صورت در معرض دید مستقیم است فرد بایستی واقعا از نظر روحی طالب این جراحی باشد و تا جایی که امکان دارد اگر از این کار پرهیز شود بهتر است.
 
از دو روش جراحی FIT و FUE برای کاشت سبیل و ریش در فرد استفاده می‌شود. در روش FIT یک مو را از پشت سر برداشته و پس از تقسیم کردن، مو را به صورت تک تک درآورده و سپس در داخل پوست کار گذاشته می شود، اما در روش FUE موها به صورت تک تک از پشت سر برداشته و تک تک هم کاشته می شوند.
 
کاشت مو بایستی توسط متخصص پوست و مو، متخصص جراحی پلاستیک و متخصص گوش و حلق و بینی انجام گیرد و این کار بایستی حتما در اتاق عمل و با شرایط مناسب صورت گیرد.
 
عمل کاشت موی صورت در واقع نه تنها عملی برای بازیابی موهای صورت در ناحیه ریش و سبیل است، بلکه برای ایجاد موهایی ضخیم تر در ناحیه گونه و یا نواحی دچار اسکار (جای زخم) سوختگی یا آکنه می باشد.
 
مشکلات و بیماری های موثر در کاهش ریش


عدم وجود موی صورت می تواند مادرزادی، یا به علت الکترولیز و یا لیزر موی زائد و یا حتی ضربه و جراحت ناشی از سوختگی یا انواع حوادث باشد.
 
از طرفی بسیاری از مشکلات و بیماری های سیستمیک مثل مشکلات هورمونی یا بیماری هایی نظیر آلوپسی آره‌آتا (طاسی منطقه ای) و یا بیماری تریکوتیلومانیا (کندن ریش و سبیل به دلیل بیماری روانی مثل وسواس و یا عادت به کندن آن) می تواند منجر به کاهش میزان ریش و سبیل و یا از بین رفتن بخشی از آن شود.
 
اشعه درمانی، شیمی درمانی و برداشت تومور در ناحیه ریش و سبیل یا جراحی از علل دیگر از بین رفتن ریش است.

با توجه به علل متفاوت این مشکل، مشاوره قبل از هر گونه اقدام درمانی می تواند در انتخاب روش درمانی به پزشک کمک کند.
 
در صورت وجود تریکوتیلومانا، کاشت ریش و سبیل فایده ای نداشته و بایستی فرد ابتدا به روانپزشک مراجعه کند.

همچنین کاشت ریش و سبیل در بیماری آلوپسی آره آتا که در آن دایره های کوچک و بزرگ در منطقه ریش و سبیل کاملا خالی از مو می شوند، فایده ای نداشته و انجام آن در این بیماری ممنوع می باشد.
 
مشکلاتی که برای کاشت ریش و سبیل وجود دارند
 
1- در هیچ کجای بدن مویی وجود ندارد که کاملاً شبیه موی ریش و سبیل باشد. لذا موهای کاشته شده به با موهای فعلی ریش و سبیل تا حدی تطابق ندارند (البته این مشکل در مواردی که بیمار اصلاً ریش و سبیل ندارد، وجود نخواهد داشت).

موهای کاشته شده از لحاظ مشخصات ظاهری (مثل رنگ، ضخامت و غیره) تا حدی با موهای قبلی ریش و سبیل فرق می کنند. البته باید در انتخاب محل برداشتن مو برای کاشت ریش و سبیل دقت کافی به عمل می آید تا این مشکل تا حد امکان کمتر شود. ولی باید توجه داشت که هیچگاه این موها کاملاً شبیه موهای قبلی ریش و سبیل نخواهند شد.
 

2- با توجه به لوازم فعلی مورد استفاده برای کاشت ریش و سبیل (که البته بسیار ظریف و میکروسکوپیک هستند) این عمل معمولا موفقیت آمیز است و می توان تراکم شبیه ریش و سبیل طبیعی را ایجاد کرد.

ولی ممکن است فاصله موهای کاشته شده بیشتر از موهای طبیعی ریش و سبیل باشد که می توان در جلسه دوم کاشت ریش و سبیل این فاصله ها را کم کرد. ولی به هر حال از نظر تراکم، بعضی مواقع شبیه ریش و سبیل طبیعی نخواهد شد.
 
 
 
3- با توجه به چرب بودن طبیعی پوست صورت در ناحیه ریش و سبیل، امکان بروز جوش های چرکی پس از کاشت ریش و سبیل بیشتر از کاشت موی سر است. لذا گاهی لازم است بیمار برای مدتی پس از کاشت ریش و سبیل از آنتی بیوتیک استفاده نماید. البته این مطلب ارتباطی با رشد موهای کاشته شده ندارد.
 
مراحل برداشت و کاشت موها در مورد کاشت ریش و سبیل، شبیه کاشت موی سر است، با این تفاوت که در کاشت ریش و سبیل فقط از واحدهای فولیکولی دارای یک یا دو تار مو استفاده می گردد و سوراخ های پوست با استفاده از ابزار بسیار ظریف و کوچکی ایجاد می شوند تا محل کاشت کاملا نامشخص باشد.

+54
رأی دهید
-176

*Fanoos* - ايران - ايران
من ریشهای چکمه ای رو خیلی دوست دارم به بعضی از آقایان خیلی میاد
دوشنبه 21 آذر 1390 - 21:13
benetton - لندن - بریتانیا
*فانوس* - ایران - ایران / آخ گفتی‌ فانوس جان ،منم چکمه‌های ریش ریش رو خیلی‌ دوست دارم به بعضی‌ از خانوما خیلی‌ میاد.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 23:05
potatis - مالمو - سوئد
benetton - لندن - بریتانیا.ولی من از خانم هایی که ریش دارند یا آقایونی که چکمه میپوشند بدم میاد !
دوشنبه 21 آذر 1390 - 23:45
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا
من ریش رفسنجانی رو دوست دارم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 00:15
Naser hejazi - بهبهان - ایران
صورت وریشم به طرزعجیبی به ژابی آلونسو شبیه هستش بیشتردوستهام هم اینو بهم گفتند
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 00:20
بحرالعلوم - یزد - ایران
منم ریش چکمه ای دارم با چکمه های ریش ریش پس نتیجه می گیریم که...
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:36
Geelongcat - سیدنی - استرالیا
فانوس خانوم. ریشهای چکمه‌ای دیگه یعنی‌ چی‌؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:55
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
*Fanoos* - ایران - ایران ریش چکمه ایی دیگه چیه؟ اولین باره می‌شنوم !
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 05:17
shervin-iran - خرم آباد - ایران
آخه یه مشت پشم وپیل کجاش باعث زیبایی صورت می شه؟؟؟؟ همش باعث رشد و نمو میکروبها و انواع بیماریهای پوستی میشه...بجز موی سر که در زیبایی انسان بسیار موثره بقیه موهای بدن ازجمله ریش و سبیل جزء موهای زائد محسوب شده وبایستی به جهت رعایت بهداشت مرتبا SHAVE شوند...
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 05:05
mortimer - اصفهان - ایران
ریشای منم مثل دوجنسی هاست!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 06:53
*Fanoos* - ايران - ايران
benetton - لندن - بریتانیا. عجب تفاهمی پس حالا که اینجوریه منم کشور چکمه یعنی ایتالیا رو دوست دارم . :)):)).
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:09
*Fanoos* - ايران - ايران
بحرالعلوم - یزد - ایران خوب میشه نتیجشو به ما هم بگی تا ما برو بچه های این سایت بدونیم ما همگی خودمونی هستیم :d
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:11
avesta_afshin - تهران - ایران
من خیالم راحته اصلا ریش و پشم ندارم همش تو انفجار ملارد پودر شد و ریخت
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:31
persian_aria75 - شفیلد - انگلستان
Geelongcat - سیدنی - استرالیا / salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا/ دوستان عزیز خانم فانوس منظورشون خط ریش چکمه ای ، من که ریش و سبیل زرد داشتم و هر وقت ریش میگذاشتم دوستام میگفتن ریشهات زنگ زده و بر عکس من برادرم هم ریشهای مشکی و خوبی داشت و خیلی هم بهش می امد .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:11
amir58 - مشهد - ایران
چقدر گیر میدید به فانوس خانم منظورش خط ریش مدل چکمه ای است مگه نه فانوس جان؟؟شایدتیپ دوستش مدل چکمه ای........
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:41
*Fanoos* - ايران - ايران
. Geelongcat - سیدنی - استرالیا// salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا// خدمت دوستان عزیز که ریش چکمه ای تا حالا ندیدن عرض کنم میتونن ویدیوهای ساسی مانکن خواننده ایرانی رو ببینن . :d
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:47
*Fanoos* - ايران - ايران
Naser hejazi - بهبهان - ایران. پس تو همون رئال بمونید و بارسا نرید لطفا. :))=))
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:00
*Fanoos* - ايران - ايران
shervin-iran - خرم آباد - ایران . دوست عزیز . . کلا به بعضیا ریش میاد به بعضیا نمیاد . شاد باشی
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:04
*Fanoos* - ايران - ايران
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا. رفسنجانی الان میاد از شما تشکر میکنه چون اولین کسی که از ریش اون خوشش اومده شمایید:))
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:08
*Fanoos* - ايران - ايران
mortimer - اصفهان - ایران. ریش دوجنسی من تاحالا نشنیده بودم . منظور ریش کم پشت هستش ?. ////avesta_afshin - تهران - ایران. خدا رو شکر ریشهای شما باعث شد از اون انفجار سالم بیاید بیرون و همه قدرت انفجار رو مهار کرد و خودشون رو فدا کردن:)).
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:58
*Fanoos* - ايران - ايران
Geelongcat - سیدنی - استرالیا///salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا دوستان عزیز من ,منظور من خط ریش چکمه ای است که من فقط گفتم ریش . موفق باشید
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:34
choobin - مانیلا - فیلیپین
mortimer_اصفهان_ایران. شهرضا نزدیکته یه سر بزن،تو حیفی.یه سایت دو جنس هم بهت معرفی‌ می‌کنم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:45
mortimer - اصفهان - ایران
*Fanoos*:من ریشام یه هفته در میون در اومده.مگه دو جنسیا ریش دارند؟.البته ریشای فاطی کوماندویی رو همه دارند غیر از اون.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 14:46
felora - تهران - ایران
بعضی ها واقعا با ریش و سیبیل خوش قیافه ترمیشن . داریوش وستار و ابی, بدون ریش.. اصلا !
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:09
felora - تهران - ایران
Fanoos* - ایران - امان از دست تو :)) ولی من خیلی دوست ندارم یاد فیلمهای وسترن و تگزاس و مگزیک و کلاه مگزیکی و.. این چیزها میفتم.برادرهای دالتون یادته
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:14
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
من تا حدود بیست و پنج سالگی و شاید هم بیشتر ریش و سبیل خود را به چشم ندیدم چون از شوید اول شروع به تیغ کشی و ماشین کردن صورتم کردم. وقتی به دلیلی یکماه صورت خودمو نزدم سبیل هام خیلی دیدنی بود. سبیلم عینه هو شمشیر دوسر دوشاخه بود! یکی مثل آدم سرپایین و سر دیگه مثل سبیل پادشاهان یه فـر سمت بالا خورده بود!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 15:18
mortimer - اصفهان - ایران
choobin:خوب معرفی کن، چرا معطلی؟/تو از کجا بلدی شهرضا چه خبره؟!!..آهان،فهمیدم چرا این اسم رو بر گزیده ای.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 16:07
benetton - لندن - بریتانیا
حالا که اینطور شد فانوس جان من هم چکمه‌های ایتالیایی رو دوست دارم،...(البته شما رو هم دوست دارم چون مثل خودم با سلیقه ایی)
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 16:54
Naser hejazi - بهبهان - ایران
Fanoos_ایران_ایران. زنده بادبارسا
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:05
benetton - لندن - بریتانیا
*Fanoos* - ایران - ایران /حالا که اینطوریه من هم چکمهٔ ایتالیایی رو خیلی‌ دوست دارم فانوس جان
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:22
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
مردم خاورمیانه و مدیترانه ای مشکل کم مویی که ندارند هیچ، که پرمو ترین آدمهای روی زمین هستند. برایم جالب است بدانم که چرا اینگونه است؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:51
*Fanoos* - ايران - ايران
persian_aria75 - شفیلد - انگلستان. دقیقا منظورم همین بود خط ریش چکمه ای ,مگه ریش چکمه ای هم داریم ?. پاینده باشید .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 20:36
*Fanoos* - ايران - ايران
amir58 - مشهد - ایران دوست عزیز دقیقا همینطوره من به اشتباه نوشتم فقط ریش در صورتی که فقط باید مینوشتم ریش چکمه ای , موفق باشی .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 20:19
*Fanoos* - ايران - ايران
benetton - لندن - بریتانیاخوشحالم که شما هم مثل من چکمه دوست دارید . ممنو از لطفتون
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:52
*Fanoos* - ايران - ايران
felora - تهران - ایران. آره فلورا جان برادران دالتون یادمه .تازه یادمه چکمه های اونا و چکمه های تو فیلمای وسترن یه چیزای تیغ مانندی داشت که اونا رو منحصر به فرد کرده بود. راستی ای ول منم همیشه میگم ستار و داریوش و ابی با ریش واقعا خوش تیپ میشن چون خوش سیما هم هستن. موفق باشی فلورا جونم
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.