اوباما: از ایران خواسته ایم هواپیمای بدون سرنشین را برگرداند

ایران هفته قبل تصاویری از هواپیما را در تلویزیون این کشور نشان داد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گفته است که دولت آمریکا خواستار بازگرداندن یک هواپیمای بدون سرنشین این کشور که هفته پیش به دست ایران افتاد، شده است.

آقای اوباما در کنفرانس مشترک خبری با نوری مالکی نخست وزیر عراق در واشنگتن گفت: "ما خواستار بازگرداندن آن شده ایم. خواهیم دید واکنش ایرانی ها چه خواهد بود."


این اولین بار بود که دولت اوباما به طور علنی تایید می کرد که ایران هواپیمای بدون سرنشین این کشور را در اختیار دارد.

با این حال آقای اوباما چیزی درباره ماموریت آن هواپیما نگفت و اینکه چرا موفق به بازگشت به پایگاهش نشده است.

او گفت: "در ارتباط با هواپیمای بدون سرنشین در داخل ایران، من در مورد مسائل اطلاعاتی که محرمانه هستند چیزی نمی گویم."

همزمان تلویزیون ایران در روز دوشنبه گزارش داد که کارشناسان ایرانی در حال طی کردن مراحل نهایی استخراج داده ها از این هواپیما هستند.

یکشنبه هفته گذشته خبرگزاری های داخلی ایران به نقل از منابع نظامی گزارش کردند که نیروهای ایرانی، این هواپیمای مدل RQ-۱۷۰ را "با اندک خسارتی" در اختیار گرفته‌اند.

ایران بعدا این هواپیما را در تلویزیون این کشور به نمایش گذاشت که بسیار سالم به نظر می رسید.

ایران می‌گوید این هواپیمایی تجسسی بدون سرنشین حریم هوایی اش را نقض کرده و برای این کار از خاک افغانستان استفاده کرده است.

این کشور در روزهای اخیر در این زمینه به افغانستان و سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، روز جمعه با ارسال یادداشتی برای بان کی مون، دبیرکل سازمان، نسبت به ورود هواپیما به حریم هوایی این کشور به شدت اعتراض کرد و خواستار "اقدامات صریح و موثر" شورای امنیت علیه آمریکا شد.

ایران در آن یادداشت آمریکا را به انجام "عملیات تحریک آمیز و محرمانه علیه جمهوری اسلامی که در ماه های اخیر شدت گرفته" متهم کرده است.

گفته می شود که این هواپیما از نوع «RQ۱۷۰ سنتینل» است.

این مدل، نوعی هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا به کارگیری آن را تایید کرد.

ورود و فرود ابهام آمیز

در پی انتشار خبر افتادن آن هواپیما به دست ایران در یکشنبه هفته گذشته، نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کردند که هواپیمای مورد اشاره ایران احتمالا یک فروند هواپیمای شناسایی بدون سرنشین آمریکایی بوده که هفته گذشته در ماموریتی بر فراز غرب افغانستان، ناپدید شده بود.

منابع نظامی ایران گفتند که با عملیات سایبری، کنترل این هواپیما را در دست گرفته و آن را سالم به زمین نشاندند.

شماری از مقامات جمهوری اسلامی نیز با استناد به این گزارش ها، فرود هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را نشانه توانمندی فنی و علمی نظامی ایران دانستند.

منابع نظامی آمریکایی اظهارات مقامات ایرانی در مورد در اختیار گرفتن کنترل این هواپیما را "بی اساس" و "غیرممکن" دانسته اند هر چند در مورد دلیل سالم ماندن این هواپیما هنگام فرود توضیحی نداده اند.

در سال های اخیر، نیروهای آمریکایی با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، نفرات و مواضع گروه های شورشی مسلح در خاک پاکستان را هدف قرار داده اند و مشخص نیست که آیا این هواپیما به اشتباه وارد حریم هوایی ایران شده و یا ماموریت مشخصی داشته و در چنین صورتی، آیا این نخستین ماموریت از اینگونه در داخل خاک ایران بوده است یا نه.

برخی کارشناسان نظامی گفته اند که ممکن است کشورهای رقیب ایالات متحده، به خصوص چین و روسیه، به منظور آگاهی از فناوری فضایی آمریکا، در صدد دستیابی به هواپیمای ساقط شده برآیند.

+154
رأی دهید
-43

shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
حتما اوباما خانم. بد جوری به ..خوردن افتادید.‌ها ها ها. تو خواب تونم این هواپیما رو نخواهید دید. جوانان با هوش ایران از روش یه دونه میسازند و بعد میدان روسیه ازش س۳۰۰ یا چیز دیگه میگیره. چه رویی دارن کثافتا. جاسوسی کردن حالا به التماس افتادن. این که امریکایی‌ها باید سیاستو از ایرونی‌ها یاد بگیرن. زیادم حرف بزنید همه چیزتنو هک می‌کنیم که هر روز گریه کنید. زنده بد ایران و ایرونی‌های با هوش. وطن فروشا حالا سینه بزنید.‌ ها ها ها
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:32
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
آقای اوباما. هواپیمای بدون سرنشین شما در آسمان ایران چه می‌‌کرده؟...جاسوسی!..حالا می‌‌خواهید پس بگیرید؟...از محالات!...در تکنولوزی شما شکی نیست .اما در سیاست شما حرفهای ناگفته فراوان هست.......اینکه جمهوری اسلامی اخوندی کثیف هست.بحثی درش نیست..اما ما ایرانیان وطن پرست اجازه نمی دهیم از این آب گًل الود بیگانگان ماهی‌ بگیرند....
دوشنبه 21 آذر 1390 - 21:14
khosh bavar - يزد - ايران
باورم نمیشه که اوباما به این خفت و خواری افتاده باشه و مثل یک رقیب شکست خورده، خواهان غرامت جنگیش باشه ?! من که واقعا برای آمریکا و اوباما خجالت می‌کشم که پیش آخوند سر تعظیم فرود بیارود و آن همان چیزیست که در این کامنتم https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20111208224620046 به آن اشاره کردم ! پس وای بر ما و وای بر آمریکا ! ولی‌ طبق بازی باید گفت :100 : 0 به نفع آخوند، نه ایران !!. ‌
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:37
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
به روی چشم حسین بنگی!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 22:13
پیامک - تهران - ایران
از لحن باراک معلومه کجاش داره میسوزه!!!. و همچنین نوچه های مثلا ایرانیش که میگن ماکته... دلا بسوز که سوز تو کارها بکند!!!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 23:53
دنیای وحشی - تهران - ایران
وقیح تر وپر رو تراز آمریکا تو دنیا ندیدم که ندیدم که ندیدم . خجالت نمی کشند اومدند تو آسمون ایران برای جاسوسی وحالا به جای عذرخواهی باکمال وقاحت ایستادند و هواپیماشون رو هم میخواهند .واین حکایت دقیقا مثل این هست که مرده تو مرده شور خونه پا بشه و مرده شور رو بخواد بشوره .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 02:38
krag - ويرجينيا - امريكا
اوباما، خواب دیدی خیر باشه، هواپیما بی‌ هواپیما. . درسته تو کشورت زندگی‌ می‌کنم و کشورت خیلی‌ بیشتر از کشورم بهم لطف کرده، اما این رو بدون ، که دوست ندارم چپ چپ به ایران نگاه کنی‌. از این بابت که ایران این هواپیما رو از دستتون خارج کرد خیلی‌ خوش حالم. و به ایران و ایرانیان افتخار می‌کنم
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 02:47
abbass1971 - تهران - ایران
دم بچه ها گرم من جای ایران بودم اونقدر از روش کپی درست میکردم و می فروختم تا پولهایی که از سالهای قبل تو امریکا بلوکه کردند را جبران کنه
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 02:57
shaali - سوپوت - لهستان
وقتی‌ که بچه بودم سریال بالاتر از خطر را میدیدم که آمریکای بود اول فیلم نوار ضبط صوت پس از اتمام اتوماتیک نابود میشد پس به نتیجه می‌رسم این آمریکای توی این ۳۳ سال چه تنزلی کردن البته اگر امداد غیبی نبوده
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:19
laleh_khanoom - مونترال - کانادا
روشو برم.. والا! ماشالا سیاستمدارهای این دوره زمونه یکی از یکی پرروتر!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:20
دستان - تهران - ایران
این خواسته اوبا ما دو پیام شرمساری و خفت دارد.پیام اول شرمساری و اعلام شکست امریکاییها در مقابل توان بالای نیروی نظامی ایران وهمچنین در مسئله تقابل جنگ الکترونیک وپیام دوم برای آن افراد خود فروخته اندک داخلی و خارجی که خود را کاسه داغ تر از آش کرده و بیشتراز دول غربی حرص آنان را میخورند همانانی که هواپیما را ماکت میخوانندند .تا کی میخواهید چشم بر واقعیت ببندید تا کی میخواهید نوکر اجنبی باشید امثال نوری زاده ها دیگر در ایران بزرگ جایی ندارند .یادتان باشد که این جوانان در این زمان رشد پیدا کرده اند که توان دارند چنین کارهایی انجام دهند مطمئنن اگر رژیمی که شما در نظر دارید برسر کار بیاید اجازه نمیدهد جوانان دست به چنین فعالیت هایی بزنند نمونه اش بحث انرژی هسته ای میباشد که به خاطر عدم دستیابی ما هر روز یک انگ میچسبانند که ایران بدنبال بمب اتم است این است سیاست کثیف دولتمردان امریکا و کشورهای ادامه دهنده سیاستهای او.مطمئنن در رژیم ایران اشتباه و کوتاهی هست و کمبود هست ولی باد همه دست به دست هم دهیم و کشور خودمان را خودمان بسازیم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:13
shervin-iran - خرم آباد - ایران
بنظر من مقامات ایران می تونن این هواپیما رو وجه المصالحه قرار بدن و بر سر بازپس دادن اون با آمریکا معامله کنن...بعنوان مثال ......در قبال برداشته شدن بخشی یا حتی تمامی تحریمهای اعمال شده درقبال ایران ازطرف آمریکا این هواپیما پس داده بشه....البته صلاح مملکت خویش آخوندان دانند(یا شاید هم ندانند)!!!!!!!(LOL)
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:43
ktkntiuk - مونيخ - المان
این یارو اوباما با این کار هاش داره محبوبیت اولی که داشت رو از دست میده. این غربی‌ها ( اروپا / آمریکا) همیشه ما هارو شتر سوار خطاب میکنند. فرقی‌ هم نمی‌کنه که در چه حد از کلاس باشی‌. با‌هات تو روت خوبند اما پشت سرت به ریشت می‌خندند. مرگ بر خامنه‌ای و مزدوراش، اما این کثافت ها( غربی ها) فکر نکنند که فقط خودشونند.ما موظفیم (از هر اپوزیسیون که هستیم فرقی‌ نداره)در مقابل دشمن اجنبی یکپارچه باشیم.اگر از آخوند بدمون میاد،مساله ایران که باشه باید با چنگ و دندون مبارزه کنیم بعد حساب آخوند جماعت رو برسیم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:50
fdsa60 - تهران - ایران
این خائن خود فروخته {ایران اسرائیل امریکا }کجاست ؟؟ هی میگفت دروغه ماکته ؟؟. وطن فروش دیدی دروغ نبود. به کوری چشم شما هنوز ایستادیم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:34
جاوید احمدی - کابل - افغانستان
دست آورد خوبی است و برای گرفتن موشک های اس300 از روسیه و اینکه حالا روسیه خودش به التماس میفته
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:41
Azadikhah - تكسل - هلند
شما مقداری پول بده به آخوند اگر تونستی ازش پس بگیری!هواپیما رو که دیگه بی‌خیال
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 06:39
kouroshi - بازل - سوییس
این حرفهای اوباما منو یاد این میندازه که بچه ی توپش افتاده توی خونه همسایه، اومده حالا میگه توپم بدهید. جناب رئیس جمهور شما و دولت شما کجا تشریف داشتید وقتی‌ شرکتهایی آمریکایی‌ و اروپایی گاز‌های مرگبار تحویل صدام میدادند؟ شما که برای پول همه کار می‌کنید خوب چرا پیشنهاد خرید اسباب بازی تون به ایران نمیدهید. در جهان شما هرچیزی قیمتی دارد. خوب پیشنهاد بدهید. واقعا به ریش ارتش شما خندیدن چه لذتی داره. اصلا شاید بهتر باشه از دوستتون اسرائیل کمک بگیرین. این دفعه سر گاو بد جوری تو خمره گیر کرده. من به عنوان یک ایرانی‌ از اینکه باعث خنده شده‌اید ازتون تشکر می‌کنم.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 06:13
red.boy - تهران - ایران
ایران این هواپیما رو پس نمیده و امریکا هم بیخیال این هواپیما نمیشه. دیگه بقیشو خودتون پیش بینی کنید.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 06:46
danial nabi - استكهلم - سوئد
میگم اینها حروم......ه هستند میگید نه.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 06:59
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. درود بر میهن دوستان عزیز.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 07:50
love-iran - چابهار - ایران
ترو خدا یک نظر از دوستان کاسه به دست امریکا ندیدم همشون قایم شدن جالبه دیگه حرفی نبود که بخوان بگن وقتی اون داره تائئید میکنه کاسه به دست های امریکا چی میخوان بگن هههههههه دورد بر مهندسان ایرانی
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 08:02
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
جمهوری اسلامی پلیدترین حکومت دنیا می‌باشد. اینها خواهان نابودی میلیونها نفر از مردم دنیای غرب، اسرائیل،.. هستند. من شخصا مخالف سیاستهای آمریکا و اسرائیل هستم. اما کشتار شهروندان و کودکان این کشورها را جنایت میدانم. کسب بمب اتمی‌ توسط حکومت آخوندها باید به هر طریقی ممانعت شود.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 08:31
ehsanusa - تهران - ایران
krag - ویرجینیا - امریکا , حالا اگه بفهمن که این کامنت رو گذاشتی و به تعهدی که در قبال امریکا داری و قسم خوردی که به امریکا وفادار باشی!!! پشت کرده ای و برای دشمن امریکا به به و چه چه میزنی، اگه اقامت یا شهروندی ات رو لغو کنن و بیرونت کنن!!! بازم این حرفو میزنی و ذوق زده میشی؟؟؟؟؟ خیلی بی چشم و رویی میخود به خدا!!!.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 08:02
red.boy - تهران - ایران
khosh bavar - یزد - ایران_ دوست عزیز کامنت های شما اغلب حکیمانه و مبتنی بر فکر هست. ولی در نظر داشته باش اوباما ابتدا محترمانه درخواست میکند که هواپیما رو پس گیرد و با علم به اینکه میداند ج.ا هواپیما را پس نمیده منتظر جواب منفی ج.ا میماند و بهانه ای محکم برای برخورد قاطع تر و شاید متاسفانه حمله نظامی به ایران میشود. مسائله هواپیما و قضیه سفارت انگلیس و طرح ترور سفیر عربستان و مسئله انرژی اتمی و دخالت در سرکوب مردم بی دفاع سوریه و ارتباط با تروریست ها و نقض حقوق بشر و اشوب به پا کردن در بحرین و دامن زدن به فتنه اخیر بحرین همگی دلایلی هستن که دنیا میخواهد ج.ا نباشد. مطمئن باشید قضیه هواپیما 3-1 به سود امریکا تمام میشود.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 08:33
morid - بوشهر - ایران
میکرو نوکرهای امریکا مگه نمیگفتین این ماکته؟ خوب حالا از ارباب سئوال کنید که ماکتو میخوای چکار؟ میگن ارتشبد اظهاری رئیس ارتش شاه به فریادهای مرگ برشاه مردم ایران در سال 57 میگفته اینا صدای نواره!!نکنه شما هم بر اثر کهولت سن چشماتون مثل مرحوم اظهاری ضعیف شده؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 08:43
choobin - مانیلا - فیلیپین
krag ویرجینیا_آمریکا خوشمان آمد.پرچمو قشنگ بردی بالا.هرجا هستی‌ موفق باشی‌.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:59
danial nabi - استكهلم - سوئد
...- تهران - ایران. معلومه که زیاد به صدای آمریکا رادیو فردا گوش میکنی‌، یک مشت دروغ تحویل آدم میده. حرفهات درست کپی برداری شده از این رادیو تحت امر آمریکا ‌ست. در مورد بحرین سوریه انرژی اتمی‌ تروریست خلاصه شودی کبک که از از همه چی‌ بی‌ خبره. در ضمن مطمئن باش نه آمریکا نه اسرائیل دیگر جرات حمله به ایران را ندارند. خواب دیدی خیره
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 11:57
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
من نمیدانام دلیل اینکه بوشهریها با آخوندها خوبن چی‌ می‌شه یکی‌ توضیح بده
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:28
red.boy - تهران - ایران
- استکهلم - سوئد_ من به شما نگفتم. ولی حالا که دخالت کردی جوابت رو میدم. انفجار انبار مهمات کار اسرائیل بود ج.ا جراتش رو نداشت وجودش رو نداشت به اسرائیل یعنی سگ نگهبان امریکا بگه چرا کردی؟؟؟!!! فتنه بحرین هم به کوری چشم ج.ا خاموش شد و بحرین و دیگر امیرنشینهای خلیج فارس در ارامش به سرمیبرند. سوریه هم در سراشیبی سقوط هست. چند وقت دیگه که سوریه سقوط کرد تق ج.ا هم درومد تو اینجا با چه رویی میای کامنت بزاری نمیدونم. ایران حریف سگ نگهبان امریکا هم نمیشه چه برسه خود امریکا. اوباما فوت کنه خامنه ای و عباشو باد برده.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 14:29
khosh bavar - يزد - ايران
red.boy - : دوست گرامی‌، شما مثل همیشه لطف دارید و مرا شرمنده می‌کنید، ولی‌ بریم بر سر موضوع جنگ ! دوست عزیز، چرا رئیس جمهور usa کسی‌ که باعث چرخش اقتصادی کشورش میشود ، آنرا نابود کند !؟ از سر نعمت آخوند، همه کشورهای حومه خلیج فارس در حل خرید تسهیلات جنگی هستند و از همه مهمتر، مردم آمریکا مانند مردم ایران از جنگ خسته شدند و هیچ رییس جهموری بخودش اجازه چنین حماقتی را نمیدهد که با ایران جنگ کند که باعث برکناریش شود ! و از همه مهمتر، چه کسی‌ باید پول جنگ را بپردازد، زیرا همه کشورها در حال ورشکستگی هستند !؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 18:02
red.boy - تهران - ایران
امریکا چند سال پیش هواپیمای جاسوسیش رو در مورد مشابه از چین که خودش یه ابر قدرته پس گرفت. ایران که دیگه نخود لوبیاست براش
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 18:10
khosh bavar - يزد - ايران
red.boy - : در ضمن اگر شما به این کامنتم https://www.iranianuk.com/page.php5?id=20111208224620046 توجه کرده باشید، من " فقط " حدس زدم که مثلا آمریکا از ایران درخواست برگشت این هواپیما را بکند که اصلا هیچ فکر نمیکردم که آمریکا خود را اینقدر کوچک کند که متاسفانه میبینیم که سیاست خیلی‌ " کثیفتر و پیچده تر " از آنست که ما فکر می‌کنیم ! آیا اصلا به اینفکر افتادید، که مثلا " دلیل " برگشت و خواستن این هواپیما به آمریکا که آمریکا‌ها آنرا به ایران فرستادن این می‌بود که " ما " ( آمریکا ) می‌خواهیم بدانیم که چرا این هواپیما سوقط کرد، که بعد از برطرف کردن عیب آن، آنرا " مجدد " به ایران بفرستیم که به مأموریت خودش به نحو احسن ادامه دهد ! واقعا که خنده دار است و جای فکر داره که چطور آمریکا از کجا این متکی‌ به نفس بودن را پیدا کرد و از همه مهمتر که اگر سیاست که اینقدر کثیف و افتضاح هست که با پررویی چنین " معامله سیاسی " با هم میکنند، پس وای بر ما که در خفا چه‌ها باهم میکنند !؟ شاد و هوشیار باشیم .
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 19:18
پیامک - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران---- فعلا که فوت اربابت داره از یه جای دیگش در میره!!!. بحرین و مصر و یمن و تونس و لیبی هم به همون فوته بند بودن که الان دیکتاتورای آمریکایی یکی یکی گور بگور شدن نه!!!. مواظب باش از اون فوتا نکنه که شما باید تا چند سال دوده جمع کنین!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 20:42
پیامک - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران---- فعلا که فوت اربابت داره از یه جای دیگش در میره!!!. بحرین و مصر و یمن و تونس و لیبی هم به همون فوته بند بودن که الان دیکتاتورای آمریکایی یکی یکی گور بگور شدن نه!!!. مواظب باش از اون فوتا نکنه که شما باید تا چند سال دوده جمع کنین!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:07
پیامک - تهران - ایران
red.boy - تهران - ایران---- فعلا که فوت اربابت داره از یه جای دیگش در میره!!!. بحرین و مصر و یمن و تونس و لیبی هم به همون فوته بند بودن که الان دیکتاتورای آمریکایی یکی یکی گور بگور شدن نه!!!. مواظب باش از اون فوتا نکنه که شما باید تا چند سال دوده جمع کنین!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 22:07
krag - ويرجينيا - امريكا
اهسنوسا - تهران - ایران. آمریکا کشور دموکراسیه. مثل ایران دیکتاتور نیست. تو آزادی حرف بزنی‌. حتی اگر بر ضد دولت باشه اون‌ها به صحبتت احترام میذارن و تو رو به زنجیر نمی‌‌کشن. ضمنا من هنوز هیچ تعهدی به این کشور ندادم.
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 03:09
Azadikhah - تكسل - هلند
red.boy:شاید بدون سر و صدا هواپیما رو بهشون پس بدن!پیامک - تهران - ایران: خیلی‌ شلوغش کردی!abbass1971 - تهران - ایران:دوست عزیز مگر پراید میخوان تولید کنند!؟اینقدر ساده با این جریان برخورد نکنید!
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 06:48
red.boy - تهران - ایران
پیامک - تهران - ایران_ این از سوزش بعضیاست که سه تا سه تا کامنت میزارن.!!! تا چشم های بعضی ها دراد بحرین در ارامش بسر میبره
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 07:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.