آلن ایر: فیلتر کردن سفارت‌خانه مجازی آمریکا نشانه ترس است

آلن ایر: بعضی‌ها درباره سایت سفارتخانه مجازی انتقاد سازنده‌ داشتند و این مورد رضایت ما است


 دویچه وله : آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در گفت‌و‌گو با دویچه وله، واکنش اولیه ایرانیان از راه‌اندازی سفارتخانه مجازی آمریکا را عالی توصیف می‌کند. آلن ایر می‌گوید: «نیت ما از راه اندازی این وب‌سایت، پاک است.»

پس از فیلتر کردن سایت سفارتخانه مجازی آمریکا در ایران، واکنش مقامات دولتی جمهوری اسلامی ایران به راه‌اندازی این سایت همچنان ادامه دارد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، گفته است که تاسیس این سفارت‌خانه در جهت «تخریب و اخلال در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی» است و از نگاه «مداخله در امور داخلی ایران»، در مجامع بین‌المللی قابل پیگیری است.

پیش از این، کاخ سفید از فیلتر شدن «سفارت مجازی آمریکا» در ایران به شدت انتقاد کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید، جی کارنی جمهوری اسلامی را به «تلاش سازمان‌یافته برای کنترل آن‌چه مردم ایران می‌بیند و می‌شنود، آن‌هم در قرن بیست‌ویکم که تکنولوژی موجب توانمندی مردم سراسر جهان شده است» متهم کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، در پیامی ویدیویی به مناسبت گشایش سفارتخانه مجازی خطاب به ایرانیان گفته بود: «این پایگاهی برای ماست تا آزادانه با همدیگر ارتباط برقرار کنیم، به راحتی و بدون بیم درباره ایالات متحده، سیاست‌های ما، فرهنگ ما و مردم آمریکا با هم گفت‌وگو کنیم».

دویچه وله: با فیلتر شدن سایت سفارتخانه مجازی آمریکا، این ادعا در داخل ایران مطرح شده که آمریکا بر خلاف کنوانسیون وین که می‌گوید «برقراری روابط کنسولی و دیپلماتیک باید بر اساس رضایت متقابل صورت بگیرد، رفتار کرده است»، همین طور ادعا می‌کنند، «اگر قرار است این سایت به راهنمایی ایرانیان بپردازد چرا اسم سفارتخانه روی آن است». آیا آمریکا خلاف عرف بین‌المللی عمل کرده است؟

آلن ایر: اصلا، هدف و نیت ما از راه‌اندازی این وب‌سایت یا تارنما، تحکیم پیوند بین ملت‌های آمریکا و ایران و ارائه‌اطلاعات مفید برای ایرانیان عادی مثلا در مورد ادامه ‌تحصیل در آمریکا یا درخواست ویزا برای آمدن به این کشور است.

همین‌طور در این وب سایت، ما مواضع رسمی‌مان را در مورد موضوعات مختلف روز ارائه می‌دهیم.


 
پیش از این، کاخ سفید از فیلتر شدن «سفارت مجازی آمریکا» در ایران به شدت انتقاد کرده بود

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران نیز ادعا کرده‌اند، هدف سفارتخانه مجازی آمریکا، ایجاد شبکه‌های اجتماعی است. آیا شما درباره‌ایجاد شبکه‌های اجتماعی برنامه ‌خاصی دارید؟

 اصل مطلب این است، هنگامی که دولت ایران می‌خواهد به دور مردم خود، یک پرده‌الکترونیک بکشد، ما می‌خواهیم مردم ایران با همدیگر و با بقیه دنیا ارتباط برقرار کنند. راه‌اندازی این وب سایت، بخشی از کوشش‌های ما برای کمک کردن به مردم ایران است.

در مدت کوتاهی که از افتتاح سفارتخانه مجازی آمریکا  می‌گذرد، چه بازخوردی از سوی ایرانیانی که به این سایت مراجعه کرده‌اند، داشته‌اید؟ بیشتر پرسش‌های ایرانیان از شما درباره چه چیزهائی بوده است؟ چه نیازها و درخواست‌هایی را پررنگ‌تر می‌بینید؟

 بازخورد اولیه صد در صد مثبت بود. خیلی‌ها از ما برای راه‌اندازی این سایت تشکر کردند. بعضی‌ها راجع به درخواست ویزا یا مسافرت به آمریکا یا در مورد مهاجرت به آمریکا سئوال کرده‌اند.

بعضی‌ها انتقاد سازنده‌ای راجع به وب سایت داشتند که این هم مورد رضایت ما است. به طور کلی بازخوردها عالی بود.

مقامات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گویند، «آمریکا از طریق دنیای مجازی نخواهد توانست با ایرانیان ارتباط برقرار کند». فکر می کنید سفارت‌خانه مجازی آمریکا که در داخل ایران فیلتر شده، خواهد توانست برای آمریکا راه ارتباطی با ایرانیان باز کند؟

 سئوال اصلی و جالب این است ‌که چرا دولت ایران سعی کرد که دسترسی به این وب سایت را مسدود کند؟ به عقید‌ه‌‌ی من این اقدام از روی ضعف و از روی ترس صورت گرفت. سئوال بعدی این است که، از چه می‌ترسند؟

 به این سایت مراجعه و نگاه کنید، چه اطلاعاتی روی این سایت وجود دارد که این‌قدر ترس‌آور است؟ اطلاعاتی راجع به جامعه آمریکا، اطلاعاتی راجع به درخواست ویزا یا سفر به آمریکا و بخشی هم مربوط به همان بند گفت‌و‌گو با سخنگوست. این چه تهدیدی است؟ ما از راه اندازی این وب‌سایت ابزاری نیست. از باب خیرخواهی، می‌خواستیم به مردم ایران خدمات و اطلاعاتی ارائه دهیم.

هر کس در این مورد شک دارد، به این وب سایت مراجعه کند و به من بگوید، چه اطلاعات بدی در این سایت وجود دارد که ترس‌آور است؟ ما می‌خواستیم پیوند بین ملت‌ها‌یمان را تحکیم کنیم.

+150
رأی دهید
-18

*israel* - اورشلیم - اسرائیل
فرا تر از ترس یکی‌ نیست به اینا بگه احمقا این همه کشیده پشت کشیده خوردین از امریکا تا کی‌ فرار از حقیقت !
دوشنبه 21 آذر 1390 - 19:45
assassin - ایران - ایران
گونی گونی پشکل رجلان سیاسی ایران خوشگل
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:11
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
من از رژیم اخوندی متنفرم. و از سیاستهای آمریکا به تنگ آمدم . و مخالف سفارت مجازی هستم. و این زخم وطن را با مداوای متخصص ایرانی‌ موافقم.نه‌ فتنگران خارجی!...(در سر ندارم جز اندیشه ایران...وطن را می‌‌پرستم کور و کورانه جانان)...
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:11
assassin - ایران - ایران
ای خاک برسر همه ی سیاست مداران این رژیم که مث حیوون ترسیدند و دارن دور خودشون و یه چندتا کشور اسلامی ، عرب و ملخ خور حصار میکشند . واقعا که شرم آوره
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:12
Mossadegh - لندن - انگلیس
غلط کردی مردک.... مردم ایران را بغیراز (اندکی) احمق فرض میکند!! سی و اندی سال است که از هر خیانت و حیله ای بر مردم ایران دریغ نکردید... از براندازی حکومت شاه تا اوردن خمینی .....تا حمایت صدام در جنگ هشت ساله .. تحریم های سی ساله ...تا قطعات یدکی هواپیمائی مسافری.. تا تبلیغات منفی از ایرانیان درمطبوعات.. فیلم هائی ازقبیل بدون دخترم هرگز وووو.... حالا که در اخر نتیجه ای نداده... یک نوع بازی روانی دیگر طراحی کردنند. این کار ها برای مردم ایران دیگر کهنه شده.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:26
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
این خصلت حکومت‌های جنایتکار و فاشیستی است که همواره در صدد بستن کانال‌های ارتباطی‌ مردم خود با دنیای آزاد هستند. غافل از اینکه در مورد ایران حکومت جهل و سیاهی‌ها با فاکتوری مهم یعنی‌ پویایی، فهم و اینتلیجنت، میل به دانستن و مدرن گرایی و تن‌ به ذلت ندادن ایرانیان به اشغالگران تازی را حساب نکرده بود! به امید نابودی ملایان و پیروزی نور بر تاریکی‌ در آینده‌ای بسیار نزدیک.امین
دوشنبه 21 آذر 1390 - 20:44
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.