رئیس جمهور ‌آلمان مسیحیان و مسلمانان جهان را به همبستگی فراخواند

کریستیان وولف، رئیس‌جمهور آلمان


 رئیس جمهور آلمان در همایش بین‌المللی "اتحاد تمدن‌ها" در دوحه مسلمانان و مسیحیان را به کنار گذاشتن اختلاف‌های عقیدتی و فرهنگی و تلاش برای صلح و عدالت دعوت کرد. وی از مسلمانان خواست، به دگراندیشان احترام بگذارند.

کریستیان وولف، رئیس جمهور آلمان، یکشنبه (۱۱ دسامبر/۲۰ آذر) در آغاز چهارمین همایش بین‌المللی "اتحاد تمدن‌ها" در دوحه، پایتخت قطر، از مسلمانان و مسیحیان جهان خواست، صرف نظر از تمامی تفاوت‌های عقیدتی و فرهنگی خود مشترکا برای برقراری صلح و عدالت در جهان تلاش کنند.

وی در نخستین روز از این همایش سه‌روزه تصریح کرد: «هر یک از ما باید از خود بپرسیم که آیا می‌خواهیم جزیی از مشکل باشیم یا جزیی از راه‌حل». وی افزود «انتخاب من... همکاری است به جای رویارویی». هدف همایش "اتحاد تمدن‌ها" که به همت سازمان ملل متحد بر پا شده بهبود و افزایش تفاهم میان غرب و جهان اسلام است.

وولف که در  جریان سفر شش‌روزه‌ی خود به کشورهای حوزه خلیج فارس از قطر دیدن کرده، در دوحه از رهبران مذهبی جهان خواست، به دگراندیشان احترام بگذارند و به صراحت به مخالفت با سوء استفاده از مذهب به منظور ایجاد اختلاف و درگیری برخیزند. وی از مسیحیان و مسلمانان جهان خواست، به خلقت احترام گذاشته و از شأن انسان‌ها دفاع کنند.

رئیس جمهور آلمان اعلام کرد، در تلاش است تا این آگاهی که «همه ما به جامعه جهانی تعلق داریم و به حکم سرنوشت در این جامعه قرار گرفته‌ایم» افزایش یابد.

وی وظیفه جامعه بشری را «عظیم» خواند و آن را شامل «برقراری صلح، مبارزه با تروریسم، ایجاد نظمی نوین در بازارهای مالی و حفاظت از محیط زیست» دانست. وولف با اشاره به اینکه «تمامی این موضوع‌ها می‌توانند، موجب اختلاف یا اتحاد باشند» افزود: «می‌خواهم آنچه که ما را به هم می‌پیوند،د از آنچه که ما را از هم جدا می‌کند نیرومندتر باشد.»

رئیس جمهور آلمان روز شنبه (۱۰ دسامبر) تهدید کرده بود، در صورت شرکت عمر البشیر، رئیس جمهور سودان، در همایش حضور نخواهد یافت. دادگاه بین‌المللی لاهه در سال ۲۰۰۹ عمر البشیر را به جنایت علیه بشریت در دارفور، واقع در غرب سودان، متهم و علیه او حکم بازداشت صادر کرده بود. در اواسط ۲۰۱۰ اتهام نسل‌کشی نیز به پرونده البشیر اضافه شد.

ستایش وولف از "بهار عربی"

وولف به "بهار عربی" و جنبش دمکراسی‌خواهانه در کشورهای عربی اشاره کرد و آن را نشانی از افزایش «عدالت‌طلبی» و تمایل نسل جوان برای «مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها» دانست.

وی تصمیم‌‌های اخیر اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس در مورد لیبی، سوریه و یمن را بیان‌گر «مسئولیت‌پذیری بالا و تصمیم‌هایی جسورانه» خواند و آن را ستود.

رئیس جمهور آلمان کشورهای اروپایی را به تقویت انتقاد از خود فراخواند و گفت، در اروپا نیز مردم برای سال‌های متمادی در نظام‌های استبدادی زندگی کرده‌اند.


 

+94
رأی دهید
-109

mortimer - اصفهان - ایران
زور الکی نزن مسلمونا به هیچ اعتقادی احترام نمی ذارند و نخواهند گذاشت.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 08:31
shali - سوپوت - لهستان
با سلام به این میگن انسان به تمام معنا زمانی‌ که پرزیدت نیدرسکسن آلمان بود هر یکشبه به یک کلیسیا با باوری دیگر میرفت و همیشه از اتحاد سخن می‌گوید مسیحیان معتصب سر مخالفت به ایشان دارن اما حرفش را میزند به امید روزی که رهبران ادیان مختلف سر عقل بیان
دوشنبه 21 آذر 1390 - 09:31
sakura - توكيو - ژاپن
مسلمانی که به عقاید دیگران احترام بگذارد که دیگه مسلمان نیست !!! .بابا یک نفر برای اینها کمی‌ قرآن ترجمه کنه . بلکه بفهمند ما چه میگیم.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 14:40
sakura - توكيو - ژاپن
من که هر چی‌ رساله خوندم در مورد همبستگی چیزی ندیدم . ولی‌ تا دلتون بخواد در مورد همبستری ( حتی با شتر ) مطلب هست .
دوشنبه 21 آذر 1390 - 15:07
shakila99 - شارجه - امارات
فکر کنم این از جونش سیر شده ،می‌خواد با مسلمونا هم بسته شه...lol
دوشنبه 21 آذر 1390 - 16:23
massoudoslo - اسلو - نروژ
ساکورا .توکیو .ژاپن . کلی خندیدم :) :) در ضمن همبستری با شتر را من تا حالا نشنیده بودم !!!!! شتر و همبستری !!؟ اخه شتر رو که نمیشه بیاریش تو بستر ! پناه بر چیزای نشنیده و ندیده :)
دوشنبه 21 آذر 1390 - 17:35
benetton - لندن - بریتانیا
ساکورا - توکیو - ژاپن/ همبستری با شتر و خوب امدی....‌ها ها ها
دوشنبه 21 آذر 1390 - 19:45
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
کاش یکی‌ پیدا شه بگه دست از دین بردارید و همه زیر یک سقف و خدای درون خود با احترام به یکدیگر یک زندگی‌ با آرامش......همهٔ این بدبختیها سر دین هست که هر کس می‌خواد دین خودشو به دیگری تحمیل کنه...دین هر کس شعور و معرفت وِ انسانیت اونه که درش نهفته اما متاسفانه نمیذارن و فرصت نمیدان کسی به آن برسه...همش بازی بیش نیست...
دوشنبه 21 آذر 1390 - 22:44
Islam zoda - تورنتو - کانادا
چه خوش باور !
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 03:31
sepehr79 - وین - اتریش
آقا من تعجب درد گرفتم!!!! :) ۸ تا کامنت خوندم و آثاری از بسیجی دستمال به دست و فاطمه کماندو و زینب زورو ندیدم (امروز روز خوبی می‌شه!)در ضمن ساکورا خیلی‌ قشنگ نوشته بود
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 07:10
ofoghe baz - وشترزباخ - آلمان
مسوداسلو -اسلو -نروژ .حالا من برات یه قصه تعریف که بشنوی .یک روز یه بیابان گردی سوار بر شترش بود و میرفت در نیمه راه فشار بر او مستولی شد .چون عجله داشت وقتی‌ برای توقف نبود. پس فکری کرد و دو عدد چوب بلند از درختی کند و به دوپهلوی شتر بینوا محکم بست آنگاه سوار بر شتر منتهی‌ الییه پشت شتر شد و براه خود ادامه داد. پس از اجرای نیت پلیدش آهی کشید. و با گفتن استغفرالله لعنتی بلند بر شیطان فرستد .که ناگهان شیطان جلویش ظاهر شد و گفت، لعنت بر خودت لعنت بر پدر و مادرت لعنت جاد و آبادت مرتیکه من که بقول شماها شیطان هستم اگر تمام روز را فکر می‌کردم چنین نقشه بیستی به ذهنم نمی‌رسید که هم به سفرم ادامه بدم هم به نیّتم . حالا دیدی مسعود جان احتیاج به بستر نیست.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.