اتحادیه اروپا نفت ایران را تحریم نخواهد کرد

در حالی که مقامات اروپایی از توافق بر سر تحریم نفت ایران و مشاوران اقتصادی از آغاز تلاش‌ها برای یافتن جایگزینی سخن می‌گویند، وزیر نفت جمهوری اسلامی مدعی شده است که اتحادیه اروپا "قطعا" نفت ایران را تحریم نخواهد کرد.

 

 

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران روز یکشنبه (۲۰ آذر / ۱۱ دسامبر) در یک نشست خبری گفته است، «تحریم ایران بازار نفت جهانی را به هم می‌زند و نباید یک مشکل نامتعارف را با تحریم نفت ایران به اقتصاد جهانی تحمیل کرد.» قاسمی افزوده که تحریم نفتی ایران، موجب نوسانات شدید قیمتی می‌شود و به همین دلیل اتحادیه اروپا هرگز به دنبال تحریم‌های جدید نفتی علیه ایران نخواهد بود.»

وزیر نفت ایران در عین حال گفته که ایران نگران تحریم‌های جدید نیست، زیرا برای " ۱۸ درصد نفت صادراتی به اروپا جایگزین دارد."

پیش از این (۱۳ آذر/ ۴ دسامبر)، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز مدعی شده بود که «در صورت تحریم نفت ایران توسط کشورهای غربی، قیمت هر بشکه نفت خام به بیش از ۲۵۰ دلار خواهد رسید.»

سخنان  وزیر نفت ایران درباره عدم تحریم نفت این کشور توسط اروپا در حالی ادا می‌شود که  آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در هفته‌های اخیر تلاش‌های خود در راه تحریم نفت ایران را تشدید کرده‌اند.

گونتر اوتینگر، مسئول انرژی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (۶ دسامبر / ۱۵ آذر) اعلام کرد که کشورهای عضو این اتحادیه برای تحریم نفتی ایران به توافق رسیده‌اند.

رستم قاسمی

 

مقامات دیگر اتحادیه اروپا می‌گویند که در مناقشه بر سر برنامه‌اتمی جمهوری اسلامی ایران،  توقف خرید نفت از این کشور را بررسی کرده  و در صدد گسترش همکاری با کشورهای نفت‌خیز دیگر هستند تا ممنوعیت خرید نفت از ایران را جبران کنند.

در همین زمینه، رستم قاسمی وزیر نفت ایران، در نشست خبری روز یکشنبه (۲۰ آذر/۱۱ دسامبر) با اشاره به این‌که تحریم تولیدکننده‌ مهمی چون ایران به بازار جهانی آسیب می‌زند، گفته است: «برای ما پیدا کردن جایگزینی برای اروپا آسان است.»

تلاش برای پیداکردن کشورهای جایگزین ایران

 در آخرین نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روز پنج‌شنبه (اول دسامبر/۱۰ آذر) در بروکسل برگزار شد،  تحریم‌های جدیدی علیه ۱۸۰ فرد و شرکت‌ ایرانی وضع شد، اما وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تحریم نفت ایران به توافق نرسیدند.

بنا بر گزارش‌ها، یونان، پرتغال و اسپانیا که واردکننده نفت از ایران هستند، مخالفان تحریم نفت این کشور در نشست یاد شده بوده‌اند.

  مهرداد عمادی، مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا درباره تلاش اعضای اتحادیه اروپا برا ی  توافق بر سر تحریم نفت ایران در نشست بعدی اتحادیه اروپا که در ماه ژوئن برگزار خواهد شد به دویچه وله گفته بود: «من تصور می‌کنم تا ماه ژوئن، به احتمال زیاد تمام اتحادیه‌ی اروپا در اجرا و مدیریت تحریم‌ها، همگامی و هم‌سویی خواهد داشت. کشورهای عمده و کلیدی اتحادیه‌ی اروپا تا جلسه‌ی بعدی سران اتحادیه  تلاش زیادی خواهند کرد تا راه‌حلی برای عرضه‌نفت جایگزین ایران به یونان، پرتغال و اسپانیا ارائه دهند.»

در این میان روسیه که معمولا با وضع تحریم‌های تازه از سوی شورای امنیت به علت برنامه هسته‌ای ایران مخالفت می‌کند، اعلام کرده که در موضوع تحریم نفت ایران توسط اتحادیه اروپا «تا جایی که ممکن است بی‌طرف باقی خواهد ماند.»

 سنای آمریکا در متمم بودجه‌ی نظامی ۲۰۱۲ این کشور، طرح تحریم بانک مرکزی ایران را تصویب کرده است.  این متمم در شامگاه  ۳۰ نوامبر و در چارچوب  لایحه‌ی بودجه‌ی نظامی ایالات متحده به اتفاق آرا تصویب شده و در صورت تصویب نهایی و تبدیل به قانون، بانک مرکزی جمهوری اسلامی و تمام خریداران نفت ایران را تحریم می‌کند.

+50
رأی دهید
-49

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
این تحریمها که مهم نیست ،مهم اینه که احمدی‌نژاد گفت تو ایران هیچکس محتاج نون شبش نیست شماها بلدین چه‌جوری همه چیزو وارنه جلوه بدین.مردم زیر فشار تحریمها و تورم دارن له‌ میشن آنوقت شما درغگوها میگین تاثیری بر ایران نداره آخه چطور ممکنه؟فرزندان شماها تو آمریکا و انگلیس دارن درس میخونن و زندگی‌ می‌کنن آنوقت شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس شما چه معنی‌ میده...
دوشنبه 21 آذر 1390 - 01:39
dkdk - اسلیس - دانمارک
من نمیدونم این احمقها نمیخوان بفهمند که هر چه بیشتر تحریم کنند مردم بدبخت بیشتر بدبخت میشوند؟آیا آقا زادها و خانواده سران مملکت گرسنه می‌مانند یا مردم عادی؟آیا از ویلاها.ماشینهای گران قیمت.کاخها و غذاهای آنچنانی آنها کم خواهد شد؟هرگز.اما بدبخت ۷۵ درصد مردم که زندگیهای معمولی‌ و زیر خط فقر دارند روزگار‌شان سیاه خواهد شد.برنج کیلو ۶ تومان..آخوند اومد شد ۶۰ تومان..تا نشده ۶۰۰ تومان مهدی بیا مهدی بیا.اینم شعر مردم فقیر و زجر کشیده.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 01:48
پریستوک - تهران - ایران
این تیتر خبر کاملاً اشتباهه چون از زبون قاسمی بیان شده در صورتی می تونید این تیترو برای خبرتون انتخاب کنید که واقعآ از طرف اتحادیه اروپا بیان شده باشه. بنابراین اطلاع رسانی اشتباه نفرمایید لطفاً
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:13
بی خیال - کرمان - ایران
اینها تحریم ها رو تبدیل به فرصت میکنند. فرصت اختلاس، شکنجه، ادم کشی، ترور
دوشنبه 21 آذر 1390 - 15:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.