مدودیف دستور بررسی دوباره نتایج انتخابات روسیه را صادر کرد

در پی اعتراض‌های گسترده در روسیه، دمیتری مدودیف، رئیس جمهور این کشور دستور تحقیق و تفحص درباره ادعاهای مطرح شده در مورد تقلب در انتخابات پارلمانی یکشنبه گذشته را صادر کرد.
 
ده‌ها هزار معترض روس روز شنبه در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی، علیه ولادیمیر پوتین و حزب او «روسیه متحد» شعار سردادند و خواستار برگزاری دوباره انتخابات شدند؛ تظاهراتی که گفته می‌شود از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بی‌سابقه بوده است.
 
اپوزیسیون می‌گوید در انتخابات پارلمانی به نفع حزب حاکم، روسیه متحد، تقلب شده است. برپایه نتایج اعلام شده این حزب که نزدیک به ولادیمیر پوتین است، نزدیک به ۵۰ درصد از کل آرا را به خود اختصاص داده است.
 
در واکنش به این اعتراض‌ها دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه، در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد که دستور داده تا درباره انتخابات تحقیق و تفحص صورت گیرد.
 
مدودیف نوشت: «من با هیچیک از شعار‌ها و بیانیه‌هایی که در انتخابات داده شد موافق نیستم. با این حال، من دستور دادم تا در حوزه‌های رای گیری همه اطلاعات در مورد مطابقتشان با قوانین انتخاباتی مورد بررسی قرار گیرد.»
  وی با این حال مشخص نکرد چه نهادی مسئول این بررسی خواهد بود.
 
معترضان روز شنبه پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود «دزد‌ها و متقلب‌ها! انتخابات را به ما پس بدهید.»
 
شعارهایی که نوک پیکان آن ولادیمیر پوتین و حزبش، روسیه متحد، را هدف قرار داده بود.
 
دمیتری مدودیف با اشاره به این اعتراض‌ها در صفحه فیس بوک خود نوشت: «شهروندان روسیه از آزادی بیان و اجتماعات برخوردار هستند. مردم حق دارند همانند روز گذشته موضع خود را ابراز کنند. هر آنچه که روز گذشته روی داد در چارچوب قانون بود.»
 
 در راهپیمایی روز شنبه که با مجوز دولت انجام شد، هزاران نیروی نظامی، انتظامی و امنیتی نیز در خیابان‌های مسکو حضور داشتند.
 
 ولادیمیر پوتین که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ دو دوره رئیس جمهور روسیه بوده، اعلام کرده است که قصد دارد بار دیگر خود را نامزد ریاست جمهوری این کشور کند.
 
در انتخابات هفته گذشته، پس از حزب پوتین، کمونیست‌ها، حزب سوسیال دموکرات «روسیه عادلانه» و حزب راستگرای «لیبرال دموکرات روسیه» به دوما، راه یافتند اما «حزب دموکراتیک متحد روسیه» از رفتن به دوما باز ماند. راه نیافتن حزب دموکراتیک متحد روسیه به دوما یکی از دلایل اعتراض‌های اخیر در روسیه است.

+59
رأی دهید
-28

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
. صدا و سیمای ایران در حال سبک سنگین کردن تظاهرات مردم روسیه است که آن را فتنه بنامد یا بیداری اسلامی!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 01:21
massoudoslo - اسلو - نروژ
فردا در نماز های ۹ گانه، امام های آنتنی در ایران خاهند گفت که ملت روسیه تحت تاثیر انقلاب و سخنان روح بخش رهبر(البته مثل همیشه قید نخاهند کرد که از کدام در ) بوده که به خیابان ها آمده اند !!!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 07:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.