تکذیب جعلی بودن 2 امامزاده معروف تهران

معاون بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با کذب خواندن ادعای کسانی که "امامزاده قاسم" دربند و "بی بی شهربانو" در شهرری را جعلی خوانند تأکید کرد: این مدعیان چه سندی در رد شیاع محلی دارند که قرنها بر وجود امامزاده در آن مکانها تأکید دارند .

حجت الاسلام محمد غلامی معاون بقاع و اماکن متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه، ادعای برخی افرادی که بر جعلی بودن امامزاده قاسم دربند و بی بی شهربانو شهرری بدون سند تأکید دارند را دروغ خواند و به خبرنگار مهر گفت: ایران از قدیم الایام مأمن بیش از ۱۰ هزار امامزاده بوده است.
 
وی تأکید کرد: وجود این امامزادگان سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر از گذشته های دور به ما منتقل شده است؛ چگونه فردی و یا برخی یک دفعه بدون مدرک ادعا می کنند که نخیر چنین مطلبی جعلی است؟ و این همه سابقه تاریخی را نادیده می گیرند؟ اگر سازمان اوقاف و امور خیریه که مرجع اصلی امور بقاع و امامزادگان است چنین مطلبی را عنوان کند جای تأمل دارد اما اگر از اهالی آن منطقه سؤال کنید نسل اندر نسل بر وجود امامزاده در این مکان تأکید دارند.
 
وی با بیان اینکه این مدعیان چگونه گفته های محلی را می خواهند رد کنند در حالیکه باید در مقابل این گفته های محلی سند بیاورند؛ یادآور شد: ممکن است بگویند که شما غیر از شیاع محلی سند و مدرک بیاورید. باید پاسخ دهیم که مگر در ۱۲۰۰ سال قبل در کشور پهناور ایران آن زمان تحصیلات و سواد خواندن و نوشتن رایج بوده که سریع در جایی نام و مشخصات و نسل افراد با آن شرایطی که امامزادگان و نسل پیامبر(ص) با آن مواجه بودند، ثبت شود؟
 
حجت الاسلام غلامی شیاع محلی را یکی از راههای تأیید و ثبت امامزادگان خواند و گفت: نام تمام بیش از ۸ هزار امامزاده که در کشور الان وجود دارند در کتب انساب و منابع تاریخی نیامده است؛ البته همیشه این تشکیکات وجود دارد اما باید ما در برابر این شیاع محلی ادله ای محکم داشته باشیم. مگر سالروز شهادت حضرت زهرا(س) در ایران به دو روایت و حتی در عراق به سه روایت نیست؟ این مسائل به دلیل شیوه های متفاوت ثبت تاریخی وجود دارد مثلا دو و سه را با یک دندانه اشتباه می گیرد و یا نه را هفت خوانده اند چون در زمان گذشته امکانات امروزی در ثبت وقایع نبوده است.
 
وی با بیان اینکه مدعی جعلی بودن این امامزادگان باید دلیل و مدرک بیاورد، افزود: ما می گوییم نسل اندر نسل آنجا می گویند امامزاده بوده است و حالا یک نفر بیاید بگوید که چنین چیزی نیست ادعای بدون مدرک که درست نیست. این مدعیان چه سندی در رد شیاع محلی دارند که قرنها و سالهاست بر وجود امامزاده بر آن مکانها تأکید دارند. از گذشته دور تا کنون این اماکن متبرکه بین مردم به امامزاده شهرت دارد. ما بر رد این چه دلیلی داریم که اقامه کنیم ولو اینکه در کتب تاریخی گذشته از آن ذکری نشده باشد؟
 

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه برای جلوگیری از چنین شبهاتی، مدارک مستند و اطلاعات لازم مربوط به امامزادگان جمع آوری شده است افزود: کارگروههای ما در حال بررسی بر روی این اطلاعات هستند و در آینده این اسناد در سامانه های اینترنتی قرار می گیرد تا مردم بتوانند از آنها بهره برداری کنند.
 
به گزارش مهر، در مورد امامزاده قاسم(ع) در شمیرانات تهران نقل قول های فراوانی وجود دارد که غالبا عامیانه و فاقد سندیت است، مثلا برخی می گویند این امامزاده همان قاسم بن الحسن معروف است که در جریان کربلا به شهادت می رسد و سر ایشان را برای عبرت مردم به اطراف شهر ری می فرستند، و بعد داستان افسانه ای و اهانت بار چوگان بازی با این سر و واسطه شدن یک زن شمیرانی برای بازپس گیری سر و بالأخره دفن سر در محل فعلی توسط یکی از فرزندان عمار یاسر که ساکن رودبار قصران بوده ذکر می شود که تمام این مطالب بی اعتبار است.
 
اما طبق معتبرترین نظرات این امامزاده، جناب "قاسم بن حسن بن زید بن حسن مجتبی(ع)" است که دختر او به نام "خدیجه" به همسری "حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)" در می آید. این امامزاده که مثل بسیاری دیگر از سادات و علویان تحت تعقیب مأموران بنی امیه و بنی عباس قرار داشته، به سمت کوههای البرز که مأمن مناسبی بود عزیمت می کنند و پس از وفات یا شهادت، در منطقه بالادژ ( که بعدها به نام ایشان، امامزداه قاسم نامیده شد) مدفون می شود.

+69
رأی دهید
-71

SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
این بی‌ همه چیزها تا هفت صد پشتشون امامزاده هستند. البته بعد از این رژیم نسلشون کنده میشه . آقا زادها‌ هم به این صورت که دیگه تخم و تناسشون دنبال سوراخ موش خواهند گشت. امروز اینها اثر باستانی خراب میکنند ولی‌ فردا روزی تٔف به فرار از مرز بوم ایران .ننگ و نفرین بر هرچی‌ آقا زادهٔ مفت خوره . از امامزاده هم که دیگه وضعش معلومه ،عاقلان دانند
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:09
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
ماست فروش که نمی گوید ماست من ترش است! این امامزاده ها مانند بوتیک های دو دهنه برای این کلم به سران درآمد دارد! مگر ما چندتا امام داشته ایم که حدود ده هزار امامزاده آنهم فقط در ایران باشد؟ بابا داشتن یه خورده عقل هم چیز بدی نیست به خدا!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:17
morgan123 - واشینگتن - امریکا
آخیش ! خیالمون راحت شد !!!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:24
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
همتون جعلی هستین، فقط مردم را گذاشتین سره کار، تا کورش و کاوه آهنگر داریم امام زاده پیشکشتون. ما شیریم و خورشید پشت ماست. جاوید ایران بدون آخوند. آمین
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:55
شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
چرا ما اینهمه امامزاده فقط تو ایران داریم و در کشورهای دیگه اصلا امامزاده نداریم؟؟؟؟
دوشنبه 21 آذر 1390 - 01:50
بحرالعلوم - یزد - ایران
خوبه. بهتر شده که!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 03:10
suhail - دبی - امارات
از این همه امامزاده که تو ایران است بگو این دوتا جعلی باشند چه فرقی می کنه اصلا چه سندی وجود دارد که بقیه واقعی است!عقل خویش را قاضی کنید.وانگهی اگرهم واقعی باشندچه دردی ازملت ایران دوامی کندجز اینکه آنها را به فلاکت می رساندچه از نظرمادی وچه از نظرعقیدتی
دوشنبه 21 آذر 1390 - 03:36
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
یعنی تمام ده هزار امامزاده ای که در دوران پهلوی و قاجار و بیست هزار امامزاده ای که در دوران جمهوری اسلامی ساخته شده اند اصلی اند و فقط همین دوتا جعلی. البته در مورد شهربانو فضیه فرق می کند چون تمام منابع تاریخی تاکید دارند که یزدگرد چنین دختری و امام حسین چنین همسری نداشته است و این قضیه بر اساس قصه ای از قابوسنامه بنا شده و بقعه بی بی شهربانو هم قبل از اسلام یک آتشکده معروف بوده است.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 04:01
parvaz 1 - پلیموس - انگلیس
شماها هموطن که گفتید امامزاده فلان و فلان ووو... جعلیه٬ فکرشو نکردی که سنگ میشی؟ شایدم چوب شدی٬ کسی نمیدونه شایدم چدن. راستی این اقا توی عکس بالا دقت کنید چرا مغزش از پیشونیش زده بیرون؟
دوشنبه 21 آذر 1390 - 03:52
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
الاغ هم چال کردن و به اسم امامزاده و تازی زاده به خورد یکعده مردم عقب افتاده و بدبخت دادند که رهایی خود را از فقر در دست به دامان شدن این امامزاده ها, جستجو میکردند. ........ گر طبیب بودی اول خود دوا کردی! اگه حسین اینقدر قدرت شفا دادن داشت و معصوم و به آینده واقف که میدونست کشته میشه و نمیرفت که خودش و آلش را به گا بده؟ این امامزاده ها هم اگه شافی بودند که خود شفا میکردن که بیشتر عمر کنند و بیشتر دخترهای زیبا و حور و پری داشته باشند. ها اینا رو جمع کنید ببرید مدینه و مکه چال کنید و برید زیارتشون.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:44
kara - روتردام - هلند
قابل توجه آنها که هنوز به اسلام اعتقاد دارند. گفته شده که جسد امامزاده‌ها و امامها سالم میماند. خوب کاری ندارد. نبش قبر کنند هر کدام سالم بود امامزاده هست. البته نبش قبر هم گفته اند که حرام است ولی‌ درین مورد برای روشن شدن مورد فتوا دهند اشکال ندارد. راه دوری نمیرود. شاید بعضی‌ از قبرها اصلا قبر اسلامی یا اصلا آدم نباشد.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 06:25
mortimer - اصفهان - ایران
راست می گه فقط این دوتا جعلی نیستند بلکه همگی در سراسر جهان جعلی اند./می گه باید ثابت کنید جعلیند خوب خودت ثابت کن راستند.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 08:33
abbass1971 - تهران - ایران
تا کور بشه هرکی نتونه ببینه علت مهاجرت امام زادگان به ایران به خاطر مهاجرت امام هشتم به ایران بود و بعدش هم که خلفای نا خلف در پی این بزرگواران بودند هر یک به سمتی مهاجرت و در شهری اقامت نمود . و در همان شهر هم تشکیل خانواده و ..
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:03
Azadikhah - تكسل - هلند
امام زادهها در ایران در 30 سال ۷ برابر شدند!!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:39
gol andam - ژنو - سویس
خودشون هم جعلی هستین ،،،چون یه مشت عرب گدا ریخن تو ایران نسل ایرانی‌ رو خراب کردن ،،گورتو نو گم کنین گم شین برین
دوشنبه 21 آذر 1390 - 12:02
ekman - شیراز - ‫ایران
‫بهترین راه برای اثبات این موضوع،نبش قبر میباشد،اگر در مرحله نخست به اسکلتِ.... برخورد شد که همه چیز روشن است،در مرحله دوم آزمایش DNA است که میتوان تشخیص داد که اجساد و بقایای آنها مربوط به چه کسانی و از چه نژادی هستند، وحتی مطابقت DNA آنها با سیّد های موجود در ایران و حتی کسانی در سایر نقاط عرب نشین است،آنوقت مشتِ سیدهای قلابی هم باز میشود.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:06
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
بی بی شهربانو اگر همسر امام حسین است و مادر زین العابدین، که من جایی خواندم سر زا رفت و زین العابدین هم که در مدینه به دنیا آمده و در نتیجه قبر بی بی شهربانو در بهترین حالت در قبرستان بقیع واقع میباشد. از این گذشته همسر امام چرا باید از مدینه تا قلعه نو و کرانه های قرچک سفر کند که پاسخش را من میدانم و نمی گویم! تازه مگر در آن زمانها زن چقدر نزد عرب منزلت داشته تا به سفر به این مهمی روانه شود. ضمنا اینجانب نایب الزیاره میباشم و یکبار که برای تهیه فیلم و عکس در خرابه های ری باستان به گنبد اینانچ رسیدم سری هم به مرقد مطهر آن بانوی بزرگوار زدم.!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:31
Anarchist - دبلين - ايرلند
استقفرلله فرداست که همتون سوسک بشید با این کامنتاتون ..!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:49
ای ایران - یوته بوری - سوئد
اینها همشون سر وته یک کرباسن سگ زرد برادر شغاله
دوشنبه 21 آذر 1390 - 14:01
Royan - بوخوم - آلمان
علت مهاجرت اما مزا ده‌ه به ایران حماقت ایرانیان و سودجوی و سؤ استفاده آخوندا از این همه سادگی و تعصب بیجا " کاسه از آاش داغتر" است که این امام ازده‌های ذهنی‌ و من درآوردی را حتا در قرن ۲۱ قبول دارند،کاش قلم پاشون میشکست و به ایران نمیرسیدند، ایرانیها کلا خود گاز و غریب نواز هستند، به قول یکی‌ از دوستان برای بابک خرمدین زیارت گاه درست کنید که اگر میدونست برای چه کسانی‌ مبارزه می‌کند الان پشیمون بود
دوشنبه 21 آذر 1390 - 15:47
avesta_afshin - تهران - ایران
آخه خاک بر سر اون عمامه ات کنن تو خودت جعلی و تقلبی هستی تو رو چه به تایید یا تکذیب وجود یه مشت قبرستون و امام زاده
دوشنبه 21 آذر 1390 - 16:39
massoudoslo - اسلو - نروژ
یه آخوند رو میفرستن به یه دهات که امام مسجد و جمه اون دهات بشه ولی یک ماه بعد دوباره اون دهات درخاست یه آخوند دیگه میده ! میگن پس اون آخوند اولی رو که براتون فرستادیم چی شده !؟ دهاتی ها میگن ما اون کشتیم باهاش یه امامزاده درست کنیم !!!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 17:41
ستار ايرانى - کویت - کویت
امامزاده سازى کار نداره,من خودم دیدم.اونای که بچه فارس اند بهتر میدونن که چشمه ای در سبیدان هست بنام شش بیرم .بیرم یا برم به معنی چشمه است.یعنی شش چشمه.ولی چند سالیست که در کنار این چشمه کارخانه اب معدنی زده اند بنام shesh peer یعنی شش امامزاده.از ان موقع همه به غلط میگن شش پیر.چند سال قبل رفتم سر همون چشمه نزدیک بود شاخ در بیارم. روی یک پارچه .زرد رنگ چند متری نوشته بودند...السلام و علیکم یا امامزاده شش پیر...به این سادگی شش بیرم( چشمه) میشه امامزاده شش پیر
دوشنبه 21 آذر 1390 - 19:32
ستار ايرانى - کویت - کویت
جالب اینه که نه در کنار چشمه و نه در ان نزدیکی هیچ اثری از قبر هم نیست.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 19:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.