دو اثر باستانی در ایران تخریب شدند

گرزی که در سمت چپ تصویر دیده می‌شود،‌ تخریب شده است

گزارش‌ها حاکی است که دو اثر تاریخی نقش برجسته تنگ چوگان و سنگ نگاره شش هزار ساله زایش انسان طی روزهای گذشته در ایران تخریب شده‌اند.

خبرگزاری میراث فرهنگی و روزنامه شرق روز یکشنبه، ۲۰ آذرماه گزارش داده‌اند که بخشی از  نقش برجسته‌های باقی مانده در تنگ چوگان در شهرستان کازرون تخریب شده است.
 
قدمت این مجموعه به دوران ساسانیان برمی‌گردد و بر اساس گزارش‌ها، گرز بهرام دوم پادشاه ساسانیان که به صورت آویزان برروی سنگ برجسته بود به وسیله پتک یا جسمی مشابه کاملا تخریب و از بدنه کوه جدا شده است.
 
در گزارش روزنامه شرق آمده است که جمعه شب گذشته، فرد یا افرادی به محوطه حفاظت شده تنگ چوگان در ضلع شمالی شهر باستانی بیشابور شهرستان کازرون وارد شده و گرزی را که قدمت آن به بیش از هزار سال می‌رسد، نابود کرده‌اند.
 
در همین رابطه، عبدالرضا نصیری، معاون حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی در گفت‌و‌گو با این روزنامه با تائید تخریب سنگ‌نگاره بهرام دوم از اهداف مسببان این کار ابراز بی‌اطلاعی کرده است.
 
او می‌گوید که هیچ قسمتی از سنگ‌نگاره‌ها سرقت نشده و در محل رها شده است. به زعم او تنها هدف افرادی که مبادرت به تخریب این نقش برجسته کرده‌اند آسیب رساندن به این اثر تاریخی بوده است.
 
آقای نصیری همچنین ورود به فنس‌های این محوطه تاریخی را کار ساده‌ای دانسته است.
 
موضوعی که مورد توجه خبرگزاری میراث‌فرهنگی هم قرار گرفته و کارشناسان آن، این تخریب را نتیجه خصومت شخصی تعدادی از اهالی منطقه با سازمان میراث‌فرهنگی ارزیابی کرده‌اند.
 
بر این اساس ممانعت‌های صورت گرفته از سوی سازمان میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در اطراف این بنا دلیل این تخریب برشمرده شده است.
 
در همین رابطه، محسن عباسپور، عضو انجمن هم‌اندیشان جوان کازرون از بی‌توجهی سازمان میراث فرهنگی به این آثار تاریخی انتقاد کرده و گفته است که برای حفاظت بهتر از این مجموعه ۲۰۰ هکتاری بیشاپور و نقوش برجسته تنگه چوگان تمهیدات لازم اندیشیده نشده و تنها یک نگهبان بدون وجود دوربین مدار بسته در نظر گرفته شده است.
 
بخشی از این محوطه به کوه و قسمتی از آن هم به رودخانه منتهی می‌شود.
 
به جز نقش برجسته تخریب شده بهرام در تنگ چوگان شهر کازرون شش نقش‌برجسته ساسانی وجود دارد، این آثار تاریخی سال ۱۳۱۰ با قدمت ساسانی و به شماره ۲۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌اند.
 
کارشناسان آثار تاریخی این شش نقش‌برجسته را همپای نقش‌های ساسانی در بیستون و جزو زیباترین آثار تاریخی حکاکی‌شده بر سنگ در ایران ارزیابی می‌کنند.
 
با همین اینها، معاون حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی با توجه به موجود بودن بقایای تخریب شده گرز بهرام مرمت آن را کار چندان سختی نمی‌داند اما محسن عباسپور معتقد است که ۲۰ درصد از گرز مورد نظر به طور کامل تخریب شده و یک گروه ماهر مرمت کننده تنها می‌تواند ۸۰ درصد آن را بازسازی کند.
 
پیش از این، در آخرین روزهای شهریور عملیات راهسازی پیمانکاران در نزدیکی این محوطه باعث اعتراضات فعالان این بخش شده بود.
 
همشهری آنلاین همان زمان از انفجارهای متعدد و تردد ماشین‌های سنگین که با موافقت سازمان میراث فرهنگی انجام می‌شد، در محدوده ورودی شمالی تنگه تاریخی چوگان و محل مجسمه بزرگ و تاریخی غار شاهپور در نزدیکی شهر باستانی و بزرگ بیشاپور خبر داد.
 
مساله‌ای که محسن عباسپور آن را خطری برای آثار تاریخی دانسته و تاکید کرده که به جز این تردد ماشین‌های سنگین راهسازی و تبدیل جاده روستایی به جاده ترانزیتی در بلند مدت تاثیر مخربی بر آثار تاریخی موجود در این تنگه می‌گذارد.
 
این انفجارها یک ماه پیش هم باعث هشدار فعالان این عرصه به مقامات میراث فرهنگی شد. در همین رابطه، روزنامه شرق بهار امسال با انتشار گزارشی نسبت به رشد گیاهان مختلف روی این نقش‌برجسته‌ها هشدار داده بود.
 
نقش‌برجسته‌های تنگه چوگان دربرگیرنده جنگ‌ها، پیروزی‌ها و تاج‌ستانی‌های پادشاهان ساسانی به خصوص شاپور اول و بهرام دوم بر اعراب است.
 
تخریب سنگ نگاره شش هزار ساله در تیمره
 
همچنین امروز خبرگزاری میراث فرهنگی از تخریب سنگ نگاره شش هزار ساله زایش انسان در تیمره شهرستان خمین خبر داده است.
 
براین اساس افراد ناشناسی با استفاده از دستگاه سنگ‌بری با حضور در منطقه تیمره که در در کوه‌های اطراف شهرستان خمین قرار دارد این سنگ نگاره را تخریب کرده‌اند.
 
برخی از کارشناسان قدمت این آثار را که حاوی اطلاعات کم‌نظیری از آئین‌ها و اسطوره‌های ایرانی است، مربوط به پیش از میلاد دانسته‌اند.
 
این منطقه با ۲۱ هزار قطعه سنگ نگاره موجود که تعدادی از آنها نظیری ندارد، یکی از غنی‌ترین نقاط ایران به لحاظ تعداد و نوع سنگ نگاره‌های کشف شده است.
 
در ماه‌های گذشته علاوه بر سرقت مجسمه‌ها در تهران بزرگ‌ترین نقاشی دیواری شاهنامه در میدان فردوسی مشهد شبانه پاک شد. همچنین به دستور دادستان ساری مجسمه اسب‌های برنز با قدمت ۵۰ سال از میدان امام این شهر برداشته شد.
 
در همین راستا و تنها چند ماه بعد از نصب مجسمه آریوبرزن در یکی از میادین شهرستان یاسوج دستور حذف آن صادر شد.
 
برخی از تحلیلگران برخورد با آثار تاریخی و حذف تندیس‌های ایرانی از میادین شهرها را به اختلافات سیاسی در ایران مربوط می‌کنند.
 
این افراد معتقدند که همزمان با اظهارات اسفندیار رحیم مشایی درباره «مکتب ایرانی» و تاکید بر نمادهای ایرانی مانند برگزاری جشن نوروز و نمایش پرسروصدای منشور کوروش اصولگرایان و روحانیان مذهبی به مخالفت تاریخی خود با مجسمه‌ها و نمادهای تاریخی روی آوردند.

+147
رأی دهید
-130

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
نابود باد حکومت ضد ایرانی‌ ولی‌ وقیح. مرگ بر خامنه‌ای و مزدورانش
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:21
mortimer - اصفهان - ایران
باز هم حرکتی ?خودجوش؟
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:28
Nur_ir - هامبورگ - المان
تازگی ندارد / اینها برای خرابی و ویرانی امده اند . وقتی نام بزرگان تاریخ چون . کوروش کبیر را از کتوب مدارس جمع اوری میکنند . ایا ارزسی برای اثارشان دارند?
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:48
Azadikhah - تكسل - هلند
قلبم گرفت ای نازنین . نفس دیگــه نفس نیست. آه این زمیــــــــن و سرزمیـــن. واســــم بجــــــــــز قفس نیست. تا کی بگم آه ای خدا !. مگــــه دل درد آشنـــــــــــام . هرچـــــی کشیده بس نیست؟. رنجـــــــــــی که دیده بس نیست؟
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:53
Naser hejazi - بهبهان - ایران
خامنه ای لعنتی
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:22
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
آیا می‌‌دانیستید خمینی جلاد هندی زاده هست.و حتی برادر ناتنیش این موضوع را تایید کرده است._.آیا می‌‌دانیستید برادران لاریجانی عراقی هستند.و چند سال پیش در دانشگاه جلوی دانشجویان به آنها گفت ایرانیان قبل از اسلام وحشی بودند._.آیا می‌‌دانیستید رفسنجانی ایرانی‌ اصل نیست...با این معلومات می‌‌توانید حدس بزنید.اینها دلشان نه‌ به حال ما و نه‌ به تاریخ ما نمی سوزد..........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:41
Royan - بوخوم - آلمان
خاک بر سر بی لیاقت کسانی که این آشغالهارا به ملت ایران تحمیل کردنند , بی لیاقتهائی که افتخار پادشاهی خاندان پهلوی را که تمام هم و غمش بها؛ دادن به ایران و ایرانی بود نداشتند روشنفکران بدون مغزی که قدرت تفکر و تشخیص نداشتند مرگ برـ... های آخوند و هرکسی که قدمی علیه خاک ایران بر میدارد .
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:56
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
برای این عربها اینها که آثار بستنی نیستند. فقط نابودی جمهوری اسلامی. تٔف و لعنت تو روح بنیان گزارش و حامیانش. ‌ای بی‌ همه چیز‌ها از دست ایرانی‌ و ایرانی‌ چه می‌خواهید؟ بس دیگه این همه بی‌ آبرویی.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:59
Royan - بوخوم - آلمان
. درب سازمان میراث فرهنگی ایران را باید گل گرفت و تمام مسئولین بی عرضه و بی لیاقت آنجا را باید بدار آویخت که بود و نبود آنها نقشی در حفاظت این آثار ندارد و فقط نقش لولوی سر خرمن و یا تزئین چارت اداری دولت را بازی میکنند. اگه این آخوندهای بی اصل و نصب کثافت را بدن دست من میدونم باهاشون چکار کنم.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:00
feminism - لندن - انگلستان
Azadikha / در عین حالی که این خبر مرا سخت دگرگون و متاثر کرد ولی این نوشتۀ شما باعث شد که چون همیشه یاد و خاطرۀ هایده بانوی خوشخوان و خوش نغمۀ ایران گرامی بدارم !
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:06
Mahyar-Tpour - تـهـران - ایـران
تا زمانی که عرب و عرب زاده و یهودی و مغول زاده در کشور ما هست وضع ما همینه.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 02:50
*miti* - تهران - ایران
korosh2500 - برمینگام - انگلستان. آخه شما که اسمتو کوروش گذاشتی!!!. حداقل یک دور بخون خودت چی‌ نوشتی‌ بد بفرست!!!!. در مورد لاریجانی‌ها نمیدونم پس نظر هم نمیدم. ولی‌ خمینی مال شهر خمین بود اصالتش مال اونجاست. رفسنجانیم که مال رفسنجانه!!!!!. خواهش می‌کنم ما هم مثل حکومت دروغ رو ترویج ندیم
دوشنبه 21 آذر 1390 - 07:33
mortimer - اصفهان - ایران
جالبه که تو یه فروشگاه کوچیکم دوربین امنیتی کار میذارند ولی برای آثار باستانی با این قدمت هیچ تدابیر امنیتی در نظر نمی گیرند.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 08:35
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
دوست عزیز (میتی_تهران -ایران) شما برای اثبات کامنت بنده...از .یوبتوب...کانال اندیشه...کانال پارس...و یا نام هر کدام از این اشخاص را در ...گوگل سرچ بزنی‌ مطمئنا به حقیقتی که من رسیده‌ام می‌‌رسی‌....
دوشنبه 21 آذر 1390 - 17:07
Azadikhah - تكسل - هلند
feminism پاینده باشید
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 16:39
Azadikhah - تكسل - هلند
اینک مهمتر از توقف پژوهش های باستان شناسی، تخریب آثار و میراث فرهنگی و ملی کاملاً سازمان یافته توسط یک تیم امنیتی در کشور کلید خورده و دنبال می شود. آن هم به بهانه جلوگیری از رشد تمایلات ملی گرایانه. قرار نیست چهار تا جوجه اطلاعاتی بی سواد برای مملکت طرح بدهند و راهکار برای بحران ها بریزند و تعدادی مقام و مسئول هم امضاء کنند.دولت که با ارائه طرح مکتب ایرانی موجب تشدید این حساسیت ها شده، مسئول اصلی است و باید مانع از این تخریب سازمان یافته حکومتی شود. پُر واضح است که بردن دستگاه سنگبر به بیابان برای نابودی آثار باستانی کهن نمی تواند بر اثر تخریب افراد غیرمسئول باشد، بلکه کاری سازمان یافته و هدفمند است.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 16:42
Azadikhah - تكسل - هلند
اخیراً هم که درصددند خرید و فروش عتیقه را آزاد سازند! یعنی مجوزی برای حیف و میل رسمی و علنی آثار تاریخی، که کاملاً پیداست در راستی همین نابودی هویت ایرانی است. ابتدای پروژه با دزیدن مجسمه ها در تهران شروع شد که عوامل آن نیز نهادهایی رسمی هستند که هیچ یک دستگیر نشده اند، چون دستور از بلا بوده است. یعنی تعدادی روضه خوان بی سواد و آقازاده های متعصب شان که دین را در تقابل با هویت فرهنگی و ملی می بینند –در حالی که دو مقوله جدا از هم اند- که تو گویی قرار است آخر عمری کارهایی کنند که سوابقی بدتر از مغول ها در این کشور از خود به جای بگذارند و مردم بلایی سرشان بیاورند، حتی بدتر از آنچه بر سر قذافی و آخوندهای متعصبی که در مقابل مشروطه ایستادند، آوردند!؟
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 16:43
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.