جانشین فرمانده سپاه: هواپیمای بدون سرنشین را به آمریکا پس نمی‌دهیم

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران.
 

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران روز یک‌شنبه در تلویزیون ایران گفت که جمهوری اسلامی هواپیمای بدون سرنشین آمریکا که در شرق کشور سرنگون شده است را به آمریکا پس نمی‌دهد و تهدید کرد که «دشمنان آثار پاسخ‌های ایران را خواهند دید.»
 
به گزارش واحد مرکزی خبر، حسین سلامی در این گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت که «هر اتفاق نظامی حتما دارای یک ماهیت سیاسی است» و «مقابله به مثل آن در عرصه دیپلماسی باید انجام شود.»
 
یکشنبه هفته گذشته رسانه‌های ایران اعلام کردند که «یک فروند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکایی» که در حوالی شهر کاشمر، در عمق ۲۲۵ کیلومتری خاک ایران، در حال پرواز بوده است توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در مناطق مرزی شرق ایران سرنگون شده‌است.
 
روز پنج‌شنبه، نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران با انتشار تصاویر این هواپیما که از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، اعلام کرد هواپیمای مزبور که «قصد نفوذ و جاسوسی بر فراز ایران» را  داشته، پس از ورود به فضای شرق ایران، «در کمینگاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفت و با حداقل خسارت در ایران به زمین نشانده شد».
 
این در حالی است که مقام‌های آمریکایی می‌گویند ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که این هواپیمای بی‌سرنشین به خاطر مشکل فنی سقوط کرده و ایران از فناوری‌های الکترونیکی و رایانه‌ای برای سقوط آن استفاده نکرده‌است.
 
با این حال به گزارش واحد مرکزی خبر، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران روز یک‌شنبه بار دیگر گفت که سرنگونی این هواپیما با «غلبه فناورانه» و در کنترل قرار گرفتن توسط «سیستم ثانوی» انجام شده‌است.
 
وی اظهار داشت که هواپیمای پیشرفته آمریکایی آرکیو-۷۰ سنتینل که به دست ایران افتاده است، «فاصله زیادی با فناوری‌های ایران در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین ندارد» و این‌طور نیست که دستیابی به آن «یک آرزو برای ما بوده باشد.»
 
آقای سلامی افزود: «فرقی نمی‌کند که این پرنده از چه مبدأ و توسط چه گروه و کشوری به فضای کشور ما نفوذ کرده باشد این یک تجاوز و عمل خصمانه تلقی می‌شود و هیچ کس از یک پرنده جاسوسی در کشورش استقبال نمی‌کند و آن نماد جاسوسی و اطلاعات اش را به متجاوز پس نمی‌دهد.»
 
این فرمانده سپاه اظهار داشت که «قبلا هم پرنده‌های بدون سرنشین ولی در کلاس‌های پایین‌تری که ارزش افزوده خاصی نداشتند در دریا و نقاط مرزی ما سرنگون شده‌اند ولی به دلیل اینکه این هواپیماها بسیار پائین‌تر از سطح تکنولوژی هواپیماهای بدون سرنشین ما بوده‌اند آنها را رسانه‌ای نکردیم و البته بعضا توسط برخی فرماندهان ما اعلام شده‌اند.»
 
وی در بخش دیگری از مصاحبه خود گفت: «فاصله ما با آمریکا و رژیم صهیونیستی و دیگر کشورها این قدر نیست که دستیابی به این پرونده یک آرزو برای ما بوده باشد. البته این یک پیروزی و موضوعی عادی برای ما به حساب می‌آید.»
 
آقای سلامی با اظهار تعجب از اینکه «چطور نیروهای ایساف [نیروهای بین‌المللی تحت فرماندهی ناتو] می‌توانند از این هواپیماها استفاده کنند» گفت که «آمریکا باید با روش‌های درست این خطای تجاوزکارانه خود را جبران کند.»
 
به نوشته شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس، مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند که این کشور برای جمع‌آوری اطلاعات از ایران به خصوص برنامه‌های هسته‌ای این کشور فعالیت‌های گسترده‌ای دارد؛ به همین خاطر بعید است که پرواز هواپیماهای شناسایی و جاسوسی بر فراز خاک آن کشور برای دولت ایران نکته جدیدی باشد.
 
با این همه به گفته مقامات آمریکایی نگرانی اصلی آنها این است که به احتمال زیاد ایران هر آن چه را که از بدنه و تجهیزات این هواپیما بتواند به دست بیاورد به چین، روسیه یا سایرین بفروشد.

+219
رأی دهید
-58

elaheh85 - تهران - ایران
دست کم گرفتن قوای نظام ایران یک پیروزی برای ایران است.مطمئن باشید ایران تا یه مدل از روش نسازه و به فناوریش پی نبره ول کن هواپیما نیست.خوب بفروشه.به کوری دشمنای ایران.حالا حالاها امریکا باید حرص بخوره این و تو سخنرانی هاشون میشه فهمید.گل کاشتن.پبروز موفق باشد هر کس مایه پیروزی و سرفرازی ایران است.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:05
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
همینه دیگه! همیشه کرم از خود درخته ! ملت ایران هم باید چوب این دولت نادون رو بخوره، بیچاره مردم ما که چه تاوانی همیشه پس دادن و میدن
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:14
danial nabi - استكهلم - سوئد
فکر کردن بقیه کشور‌ها منگو لند جاسوسی میکنند به گردن میگیرند و با کامل پررویی وسیله جاسوسی را پس میخواهند. با چنین دولت‌های فاسدی باید مثل خودشان بود، رو که نیست، تو دهنی درست میخواهند.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:10
Nur_ir - هامبورگ - المان
پر واضح است که پس نمیدید . اینهمه تبلیغ که رژیم میخواهد این هواپیمای بدون سرنشین را به چین یا روسیه بدهد . در حقیقت شیپور تبلیفاتی بر ای باج گیری است . بهتر بگم هواپیما راهم گزوگانگیری کردید . مگرنه اخوند ح....ز...ه. .
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:50
fdsa60 - تهران - ایران
خدا قوت گل کاشتید سربازان وطن. کاری کردید که امریکا از زور ناراحتی هیچ اظهار نظری نمیکنه.حالا ببینم کدم کشور جرات حمله به ایران رو داره.30 ساله که توی تحریم هستیم.سختی کشیدیم اما هنوز هم سرپا هستیم.{ما درشب تاریخ تا صبح بیداریم.}
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:00
greentree - تهران - ایران
اوباش‌های بیسواد اسلامی یک هواپیمای کوچیکه آمریکا رو گرفتند گویا دنیا رو فتح کردند ،شما که نه علم دارید نه تکنولوژی که از این هواپیما چیزی بفهمید الان هم دارید اینو تحویل چین یا روسیا میدید ،تمامی‌ رفتار این حکومت شده مثل طالبان افغانستان ،بیسواد و اوباش
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:03
dkdk - اسلیس - دانمارک
آخه چقدر به عده‌ای باید بگیم که حقیران نادان نه‌ آمریکا و نه‌ هیچ کشور دیگه دلسوز ملت ایران نیست و نخواهد بود.حالا باز وطن فروشی کنید.والا منم اصلا از دولت راضی‌ نیستم اما وطنم را به‌‌ دلیل ظلم تعدادی از خدا بی‌خبر به‌‌ بیگانه نمیفروشم.هزاران بار گفتم باز میگم...هر کسی‌ فکر کنه آمریکا و غیره نگران و دلسوزه مردم ایرانند بسیار بیسواد.کم عقل.نادان.سبک سر و تهی مغزند.اگر همین امروز دولت ایران غنی سازی را متوقف کند و کمی‌ با آمریکا راه بیاید خواهیم دید که آمریکا برادر دولت ایران میشود و مردم ایران هیچ ارزشی برای دولت آمریکا ندارد.چرا که منافع آمریکا مهم است نه‌ چیز دیگر...از خواب خرگوشی بیرون بیاید.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:47
Azadikhah - تكسل - هلند
به قول یکی از دوستان، آدم چیزی رو که می تونه کنترل کنه و بشونه زمین، لابد هوا هم باید بتونه بکنه. حضرات اگه راست می گن غنیمت شون رو از روی باند بلند کنن تا برای همه ثابت بشه چه جوری کنترلش می کنن!.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:20
Azadikhah - تكسل - هلند
با این همه به گفته مقامات آمریکایی نگرانی اصلی آنها این است که به احتمال زیاد ایران هر آن چه را که از بدنه و تجهیزات این هواپیما بتواند به دست بیاورد به چین، روسیه یا سایرین بفروشد>> روسها اگه خیلی اینکاره ن یه هواپیمای مسافربری درست حسابی بسازن که تو اروپا اجازه پرواز داشته باشه. RQ170 پیشکش. 50 ساله هر چی آمریکا می سازه از روش کپی می زنن با یک دهم کیفیت. چینی ها هم که اصلا در صنایع هوایی داخل آدم حساب نمی شن!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:22
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
مزدوران بی‌ سواد و ابله حکومت جهل و جنایت وقیح در این سایت و سایت‌های دیگر اینترنتی بدانند که ما ملت ایران به چیزی به کمتر از ریشه کن شدن شما مزدوران و حکومت خون و سیاهی رهبر الدنگتان خامنه‌ای ۵ زاری بی‌ سواد رضایت نداده و بدانید دوران نکبت باره شما اشغالگران به سر آمد ه. ماکت درست کردین تا ذهن افکار عمومی را از غدهٔ سرطانی اصلی‌ یعنی‌ ولایت نکبت بار منحرف کنید، نه آقا خر خودتونین
یکشنبه 20 آذر 1390 - 21:46
Mossadegh - لندن - انگلیس
dkdk - اسلیس - دانمارک. دوست عزیز زنده باد ... واقعا باعث تعجب که اکثرا دراین سایت جانبداری از سیاستهای غربی ها میکنند.. حتی اخبار روز از عراق و افغانستان گرفته تا لیبی ... باز هم برایشان قابل درک نیست. اگر شخصی هم نظر مخالف امریکا وانگلیس و اسرائیل بنویسه فورا به اخوندها وصلش میکنند !
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:01
فضول میرزا - استكهلم - سوئد
بدبختها نمیدانند که خود آمریکا آنرا صحیح و سالم در ایران نشانده تا ژنرالهای (!) ایرانی آنرا با دستهای خودشان به آزمایشگاههای مخفی برده و سعی کنند به تکنیکش دست یابند، غافل از اینکه هر گوشه ای از هواپیما شب و روز در حال فیلمبرداری و ارسال اطلاعات به آمریکا است! یعنی اون کسی که هواپیمای به این مجهزی را ساخته اونقدر عقلش نکشیده که دستگاهی در آن قرار دهد تا به محض اینکه از کنترلش خارج شد، بصورت اتوماتیک هواپیما را منفجر کند؟
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:31
SIAVASHOMA - منچستر - انگليس
شما نادانان ،اینها همش فیلمه و دیپلماسی. ایرانی‌ هر روز همه جا ذلیل تر از روز قبل. ایرانی‌ گرسنه تر از روز قبل. رانده شده تر از روز قبل .پناهنده شده از روز قبل .خلاصه بد بخت تر از روز قبل. عدم حسابمون نمیکنند کجای کارید؟ به من چه که موشک غرّه پیما داشته باشیم ولی‌ نتونم داداشمو که در امریکاست ببینم .تاکی در به دری. لطفا ....اونهایی که واسه این کارها ارزش قائلند. ما احترام می‌خواهیم که نداریم.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:32
zamanphp - تهران - ایران
elaheh85 - تهران - ایران : تو ابرها سیر میکنی عمو! اینا اگه عرضه داشتند تو این 32 سال یه قطعه هواپیما درست می کردند. نمونه ساختن از این هواپیما پیشکش تو و اون گرگ صفتهای ولایت وقیح
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:48
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
شماها شهروندان معمولی آمریکا را هم که اگر تصادفا پایشان به ایران برسد می گیرید و پس نمی دهید آنوقت هواپیما را پس بدهید. اصلا مگر کسی پس خواسته؟
دوشنبه 21 آذر 1390 - 04:03
shahin-2ron2 - تورنتو - کانادا
ایران+اسراییل+آمریکا+. تو چقدر آتیش گرفتی‌ بابا برو یه لیوان آبه سرد بخور. خود امریکایی‌ها میگن این وسیله تو ایران هستش و ویدئو اینو که تو تلویزیون ایران پخش شده امریکایی‌ها تائید کردن باز تو بیسواد میگی‌ ماکته؟؟؟. عجب این وطن فروشا حرص میخورن. ‌ها ها‌ها ها. بابا اربابتون کم کم دارن یاد می‌گیرن که به ایران احترام قلبی بزارن و دیگه حرف .... نمیزنن شماها هم یاد بگیرین که فقط ساکت شین چون هرچی‌ حرف می‌زنین مردم بهتون میخندن و میگن طرف بی‌ سواده.‌ها ها ها. کور شه هر کسی‌ که نمیتونه پیشرفت ایران و ایرانیهارو ببینه. مرگ و ننگ بر هرچی‌ وطن فروشه که به خاطره حقوق بی‌ کاری داره وطنشو ایران رو میفروشه.‌ ها ها‌ها ها
دوشنبه 21 آذر 1390 - 05:33
armin_666 - کالیفرنیا - امریکا
دوستان این نشسته اگه بلند هم بشه هیج فرق هم نمی کنه
دوشنبه 21 آذر 1390 - 05:35
red.boy - تهران - ایران
حکومت ایران هنوز خیلی سادست خیلی کار داره تا بگه ما تو دهن امریکا میزنیم. هواپیمای جاسوسی یه سیستیمی داره وقتی از مرکز ارتباطش قطع میشه هواپیما منفجر میشه تا اطلاعاتی نمونه. اگه این هواپیما واقعا مهم بود و توش اطلاعات بود امریکا انقدر بیخیال نمیشست تماشا کنه. این هواپیما یک تله هست از طرف امریکا و مطمئن باشید همین الانش داره بر امریکا جاسوسی میکنه و اطلاعات میفرسته اونور و ماموریتش تموم شد منفجر میشه. خاک بر سر ج.ا
دوشنبه 21 آذر 1390 - 05:55
fdsa60 - تهران - ایران
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان- ای خود فروخته اجنبی پرست.فکر کنم خیلی توهم زدی که هواپیما به اون بزرگی رو ماکت میدونی.به کوری چشم شما وطن فروشهاهم که شده ما هنوز سرپا ایستادیم و یک وجب از خاک ایران عزیز رو به اربابان شما نمیدیم.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 04:53
morid - بوشهر - ایران
روسیه و چین کیلو چنده؟ از پیدایش شوروی سابق تا کنون هواپیماهای U2 جاسوسی امریکا بر فراز روسیه هر شب جولان میده فقط تونستند یکی را سرنگون کنند که ان هم منفجر شد و چیزی برای روسها نماسید. ایران هواپیمای به مراتب پیشرفته تر را هک کرده وسالم نشونده. سخنگویان امریکا هم پس از چند روز خاراندن پشت گوششاشون به این مهم اعتراف کردند.حالا اینجا بعضی میکرو نوکرهای امریکا براشون سخته افتضاح اربابشان را باورکنند اون دیگه به ما مربوط نیست.روسیه و چین هم اگر شرایطشو داشته باشند باید این تکنولوژی را از ایران بخرند.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 07:04
پیازچه - تهران - ایران
پ ن پ این بیشرفها هواپیما رو کادو پیچ کرده همراه یک دست کت شلوار پس می دهند !!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 07:36
morid - بوشهر - ایران
ایران- اسراییل+ امریکا- دیدی خودتو سکه یه پول کردی؟تازه خیلی از ایرانی ها تو این سایت نمیان.... دشمن مملکتت هستی باش.ولی موش کور نباش که توانایی دیدن نور ندارد. یکبار دیگه کامنتاتو بخون و خجالت بکش.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 09:24
Azadikhah - تكسل - هلند
morid - بوشهر - ایران: ایران هواپیمای به مراتب پیشرفته تر را هک کرده وسالم نشونده>>> کدوم هواپیمای پیشرفته تر رو ایران رو به زمین نشونده؟خبرش رو اینجا بنویس همه بدونن یا سایت و هر اطلاعاتی‌ دارید.تشکر
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:26
sash - تبريز - ايران
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان. کامنتت نشان از سوزش بسیار بسیار زیاد دارد.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:35
danial nabi - استكهلم - سوئد
ایران اسرائیل آمریکا ۴اور - مونیخ - آلمان. تو یکی‌ خیلی‌ اوت می‌زنی. خود آمریکا میگه ایرانیها هواپیما را از کنترل ما خارج کردند و انگشت به .. .. موندند که آن را سالم گرفتند، اونوقت تو میگی‌ ماکته،.....
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:26
دستان - تهران - ایران
المان -مونیخ و جماعت ... همفکر. ...تا کی میخوای سرت را گذاشتی ...فکر کردی تا بگی من ایرانیم درسته ایرانی مزدور و نوکر اجنبی نیست ایرانی غلام حلقه به گوش دشمنان کشورش نمیشه ایرانی بله قربان گوی امریکا و انگلیس و دیگران نیست .تو اینقدر بد بختی که خودتو تابلو تبلیغات دولت جعلی اسراییل کردی پاچه خوار مزدور
‌چهارشنبه 23 آذر 1390 - 04:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.