آلودگی مرگ‌آور هوا در اهواز

سعید بیانی ـ امروزه با گذشت بیش از ۲۰ سال از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، در حالی که داغ گلوله‌های خمپاره و توپخانه رژیم بعث عراق از سیمای شهر و خاطره‌ها اهواز هنوز پاک نشده است، مردم این منطقه با پدیده بسیار خطرناک‌تری از جنگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

                                                      آلودگی مرگ‌آور هوا در اهواز 
 گرد و غبار معلق درهوا، آلودگی‌ای که میانگین سالانه ذرات معلق در این شهرها را به بالای ۳۰۰ میکروگرم بر متر مکعب رسانده است، خطرناک‌ترین سطح در زمینه آلودگی هواست. آلودگى هوا به معناى مخلوط شدن هوا با گازها، قطرات و ذراتى است که کیفیت هوا را کاهش مى‌دهند. استان خوزستان که اهواز مرکز آن است، مرکزیت اصلی تولید نفت و صنایع دیگری همانند فولاد را در ایران برعهده دارد که برمیزان آلودگی هوا در این شهر روزبه ‌روز افزوده و آن را شدیدتر کرده است. مهم‌ترین علت آلودگی هوای اهواز، گرد و غبار و حمل و نقل درون‌شهری ، گسترش افسارگسیخته بافت شهر و رسیدن آن بهکارخانه‌هایی مانند ایران کربن و فولاد خوزستان است. ازچندسال گذشته عوامل طبیعی همانندتوفان‌های غبار از عربستان سعودی و عراق و خشکسالی بحران آلودگی را تشدید کرده است.
سازمان بهداشت جهانی (WHO)، یکی از آژانس‌های تخصصیسازمان ملل متحد که نقش مرجعیت سازمان‌دهنده را بر بهداشت جامعه جهانی ایفا می‌کند، در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی وضعیت شهرهای جهان از نظر آلودگی هوا پرداخته است.
 
دراین گزارش کلان‌شهرهای ایران جزو آلوده‌ترین شهرهای جهان و شهر اهواز ازنظر وجود ذرات معلق در هوا که کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر هستند، آلوده‌ترین شهر جهان شناخته شده است.
توصیه این سازمان این است که میزان این ذرات از ۲۰ میکروگرم در هر متر مکعب تجاوز نکند. گزارش یادشده بر مبنای اطلاعات آماری دولت‌ها بر اساس وضعیت وجود گرد وغبار و ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرو متر در آسمان شهرهای بیش از هزار و ۱۰۰ شهرجهان تهیه شده‌ است. شهر اهواز با میانگین ۳۷۲ میکرو گرم ذرات معلق کمتراز ۱۰ میکرومتر در هر متر مکعب از هوا در صدر فهرست آلوده‌ترین شهرهای جهان قرارگرفته است.
 
در این گزارش با اشاره به اینکه آلودگی هوا مسئول مرگ و میر سالانه یک میلیون و ۳۴۰ هزار نفر انسان در کره زمین است تاکید شده که سرمایه‌گذاری دولت‌ها در کاهش آلودگی هوا، سرمایه‌گذاری زودبازده است که تاثیرات آن به صورت کاهش مرگ و میر‌ها و بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا و در نتیجه کاهش هزینه‌های درمان و دیگر هزینه‌ها‌، به سرعت در جوامع درگیر با این پدیده قابل مشاهده خواهد بود.
 
در گزارش سازمان بهداشت جهانی دلیل اصلی آلودگی هوا در اهواز یک میلیون و سیصد هزار نفری‌، استانداردهای پایین خودروها و کیفیت نامرغوب سوخت‌های مورد مصرف در آنها و آلودگی ناشی از کارخانجات صنعتی و نیز آلودگی ناشی از نیروگاه‌های تولید برق عنوان شده است.
 
شهروندان اهوازی و مرگ تدریجی


علی فرهادی، ۳۲ ساله، کارگر است و درباره شهروندان اهوازی می‌گوید: "دیگر این شهر جای زندگی نیست، ۳۰ سال است از خداوند عمر گرفته‌ایم و در این شهر زندگی کرده‌ایم، با تمامی بدبختی‌ها‌ی این شهر دست و پنجه نرم کرده‌ایم، از جنگ و حملات بعثی‌ها تا بی‌کاری و فقر. حال هم تا شکلی به زندگی خودمان داده‌ایم، آلودگی هوا جان فرزندان و پدر و مادرم را به خطر انداخته است."
 علی در ادامه می‌گوید: "پدرم با ۸۰ سال سن دیگر جرئت بیرون رفتن از خانه را ندارد. در خانه حبس شده. خود من وقتی از سر کار باز می‌گردم گلویم به شدت می‌سوزد. احساس سنگینی در سینه‌ام می‌کنم و مدام سرفه می‌کنم."
 
سیدشریف حسینی، نماینده مردم اهواز در مجلس، در ارتباط با آلودگی شهر اهواز در گفت‌وگویی با خبرآنلاین گفته است: "اهواز توسط سازمان بهداشت جهانی در رتبه اول آلودگی هوا قرار دارد و این یک واقعیت است که اعلام شده است."

وی با طعنه یادآور شده است: "ما می‌توانستیم قبل از این‌که سازمان بهداشت جهانی وارد شود و کشور ما را زیر سئوال ببرد و ما را در رتبه اول به لحاظ آلودگی قرار دهد، این مشکلات را حل کنیم."

نماینده اهواز با اشاره به سفر دوم استانی هیئت دولت به استان خوزستان و وعده و وعید‌های محمود احمدی‌نژاد در مورد‌ مصوبه‌ای مبنی بر اختصاص ۲۰۰ هزار هکتار از زمین‌های استان خوزستان برای کاهش پدیده ریزگردها گفته است: "متاسفانه بعد از گذشت دوسال و نیم از این مصوبه هنوز هیچ اتفاق عملی‌ای صورت نگرفته است. متاسفانه شهر اهواز از ۳۶۵ روز سال، ۱۲۰ روز هوای آلوده بحرانی دارد وگرد و غبار و مشکلات در این شهر فرصتی را نه برای تفریح مردم در هوای آزاد می‌گذارد و هم تهدیدی است برای بچه‌های مدرسه‌ای. مشکل اینجاست که اگربخواهیم از قانون تهران استفاده کنیم و بچه‌ها را در این ۱۲۰ روز تعطیلکنیم، فرصتی برای تحصیل نمی‌ماند. همه ما هم می‌دانیم که تعطیلی تنهاراه حل نیست."
 
وی افزوده است: "هم‌چنین قرار بود با کشورهای همسایه نشست‌هایی برای حل این مشکل برگزار شود. اگرچه نشست‌های اولیه در این زمینه برگزار شد ولی اقدام عملی اتفاق نیفتاد."
 
آقای حسینی خاطرنشان کرده است که "قرار بود برای رفع این مشکل از استان‌های جنوبی کشور اعتبار پیش‌بینی شود ولی این کار نیز صورت نگرفت".
وی با بیان اینکه نباید برگزاری این جلسات بدون نتیجه و صرف برقراری یک نشست باشد، اظهارداشته است: "متاسفانه اهواز امروز به جای آن‌که رتبه‌های اول علمی را داشته باشد، در رتبه اول آلودگی جهان قرار گرفته است."
 
وقوع پدیده گرد و غبار در خوزستان از سال ۸۰ در شهرستان‌های آبادان، خرمشهرو شادگان آغاز شد. در این سال گرد و غبار شش نوبت با حداکثر غلظت دوهزار و۱۰میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۳ برابر حد مجاز اتفاق افتاد و حداکثر زمان وقوع آن ۴۸ ساعت بود. ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعبحد مجاز آلودگی است. این پدیده بعد از چهارسال تمام شهرهای خوزستان، پس از هفت سال پنج استان و درحال حاضر ۱۷ استان کشور را درگیر کرده و به یک معضل ملی تبدیل شده است.
 
در سال ۸۷ در خوزستان، گرد و غبار ۵۵ نوبت با حداکثر غلظت ۶۳ برابر حد مجازآلودگی و پایداری ۸۴ ساعت اتفاق افتاد. این پدیده در سال ۸۸، ۶۶ نوبت باحداکثر غلظت ۴۶ برابر حد مجاز آلودگی و پایداری ۱۴۴ ساعت، در سال‌ گذشته نیز ۴۲ نوبت، با غلظت ۳۸ برابر حد مجاز آلودگی و پایداری ۷۶ ساعت و امسال نیز تاکنون ۳۱ روز در خوزستان رخ داد.
 
عوارض آلودگی هوا
 
اخیراً مطالعه تازه‌ای در انگلستان انجام شده است که نشان می‌دهد تنفس در دود ترافیک و آلودگی هوا می‌تواند باعث حمله قلبی شود.این مطالعه که در مجله پزشکی بریتانیا منتشرشد، این موضوع را روشن می‌سازد که آلودگی احتمال حمله قلبی را تسریع می‌کند نه اینکه مستقیماً عامل آن باشد.
 
دکتر کریشنان باسکاران از دانشکده بهداشت دانشگاه لندن و در ارتباط با این مطالعات گفته است: "مادریافتیم که در شش ساعت اول پس از به اوج رسیدن آلودگی خطر حمله قلبی براییک مدت کوتاه افزایش پیدا می‌کند، اما جالب اینکه وقتی بعد از گذشت این شش ساعت، شمار حملات قلبی از حدانتظار کمتر است"، به گفته او نتایج مطالعه نشان می‌دهد که آلودگی برای چند ساعت حمله قلبی را جلو می‌اندازد.
 
به علاوه، رژیم غذایی ناسالم وکشیدن سیگار عوامل خیلی بزرگ‌تری در حمله قلبی هستند، اما آلودگی ناشی ازدود اگزوز مثل خامه روی کیک است که می‌تواند کار را یکسره کند. برخی مواد آلاینده ناشی از سوخت خودرو مانند بنزن و فرمالدیید سمی‏اند و اثر سرطان‏زایی‏شان شناخته شده است. این ترکیبات حتی در مقادیر کم تماس خطرناک هستند و ممکن است موجب تغییرات ژنتیکی، نقایص مادرزادی و سایر بیماری‌هایخطرناک شوند. این ترکیبات می‏توانند به‌طور مستقیم استنشاق و به وسیله ذرات کوچک گرد و غبار وارد ریه‏ها شوند. ذرات آلاینده و ترکیبات زیان‌آور هوای آلوده از طریق دستگاه تنفسی یا پوست جذب بدن می‌شود و از طریق جریان خون به مغز می‌رسد و موجب اختلالات و التهاباتی همانند آلزایمر در افراد مسن‌تر در اثر تماس مداوم با هوای آلوده و همچنین باعث پایین آمدن توانایی ذهنی در کودکان می‌شود.
 
از دیگر آسیب‌های هوای آلوده می‌توان به بیماری‌های ریوی، سرطان ریه و مرگ زودرس اشاره کرد. پژوهشگران هلندی با بررسی ۶۳۲ کودک ۷ تا ۱۱ ساله دریافتندناراحتی‏های تنفسی در کودکان با افزایش آلودگی هوا تشدید می‏شود. تماس مداوم باذرات معلق شامل ذرات ریز میکروسکوپی و قطرات بسیار کوچک مایعات که به دلیل اندازه کوچک‏شان در بینی و قسمت فوقانی دستگاه تنفس ته‌نشین نمی‏شوند و درسیستم دفاعی طبیعی بدن به دام نمی‏افتند، می‏تواند سبب خس‌خس و تنگی نفس وعلایم مشابه در افراد مبتلا به آسم یا افرادی شود که سیستم تنفسی حساسی دارند.
 
ذرات آلاینده در هوای آلوده که جذب خون می‌شود موجب غلیظ شدن خون و بالا رفتن احتمال تشکیل لخته، آسیب به سرخرگ‏ها، تصلب شرائین و ایجاد رسوب چربی در دیواره رگ‏هامی‏شود و احتمال مرگ در اثر سکته قلبی را در افرادمبتلا به تصلب شرایین بالا می‌برد.
 
درد‌های شکمی از دیگر عوارض آلودگی هوا می‌تواند باشد. به گفته محققان کانادایی دردهای شکمی، از شایع‌ترین علل مراجعه به بخش اورژانس در بیمارستان‌ها است که می‌تواند با آلودگی هوا در ارتباط باشد. محققان با بررسی‌ بیش از ۱۲۰ هزاربیمار مبتلا به دردهای شکمی و بررسی اطلاعات مرکز ملی کنترل آلودگی هوا درکانادا برای تعیین سطح تماس با ازن، دی‏اکسید نیتروژن، دی‏اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و ذرات معلق مشاهده کردند شمار مراجعه بیماران به دلیلبروز این قبیل دردها به بیمارستان در روزهایی که آلودگی هوا بیشتر است، افزایش می‌یابد.
 
دهان، حلق و بینی مسیر اصلی عبور هوای آلوده است. بینی نقش مهمی در تصفیه آلودگی‏ها دارد. مواد آلاینده‏ای که در بینی تجمع پیدا می‏کند می‏تواند به بافت بینی، سینوس‏ها و مخاط تنفسی آسیب برساند. آسیب سلول‏ها در اثر تماسبا مواد شیمیایی آلاینده سیستم ایمنی بدن را در حالت دفاعی قرار می‏دهد. این موضوع می‏تواند بدن را در برابر بیماری‏های ویروسی و عفونی آسیب‏پذیر کند.
 آزمایشات و مطالعات مختلف نشان داده است، افزایش آلاینده‌ها در هوا زمینه تغییرات در کروموزم‌ها را فراهم می‌کند که خود موجب کاهش شدید تحریک اسپرم، کاهش شدید درصد اسپرم طبیعی از نظر شکل و ساختمان می‌شود. این عامل خود دلیلی برای ناباروری در مردان است. از دیگر عوارض آلودگی هوا، می‌توان به عدم رشد طبیعی جنین در زمان بارداری وهمچنین بالا رفتن آمار سقط جنین به‌طور ناخواسته اشاره کرد.

عدم تحقق وعده‌های دولت
 
متخصصان زیست محیطی طی تحقیقات خود اعلام کرده‌اند در صورت تخصیص بودجه از جانب دولت برای افزایش ۵۰۰ هکتاری پوشش گیاهی در شهر اهواز و انجام پروژه کمربند سبز، بین چهار تا شش درجه ازگرمای هوا در اهواز کاسته خواهد شد، و آلودگی هوا نیز تا حد چشمگیری پایین خواهد آمد. دوسال و نیم گذشته است و هنوز بودجه‌ای برای حل این مشکل حاد ملی در نظر نگرفته‌اند.
 
بحران دیگری نیز وجود دارد که باعث اعتراض سازمان محیط زیست و حساسیت در میان مردم شده است: در فاصله جاده اهواز تا آبادان مقدار بسیار زیادی مزارع نیشکر وجود دارد که بعضی از آنها را بعداز برداشت آتش می‌زنند. همین مسئله موجب بروز آلودگی بسیار زیاد در محیط شده است.سوخت کم کیفیت و صنایع سنگین داخلی در این آلودگی نقش به‌سزایی ایفا می‌کند.
 
تا زمانی که دولت فکری برای حل این مشکل نکند که تبدیل به یک مرگ تدریجی برای اهوازی‌ها شده است، وضعیت هر روز حادتر و نگران‌کننده‌تر می‌شود. نکته جالب توجه در گزارش سازمان بهداشت بین‌المللی آن است که دو شهر کوچک از کانادا و آمریکا به ترتیب با دارا بودن سه وشش میکروگرم ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرومتر در یک متر مکعب از هوا جزو پاک‌ترین شهرهای جهان شناخته شده‌اند. همچنین در این گزارش واشنگتنبا دارا بودن ۱۸ میکروگرم‌، توکیو با ۲۳ و پاریس با ۳۸ میکروگرم ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرو متر در هر متر مکعب از هوا جزو شهرهای پاکیزه جهان طبقه‌بندی شده‌اند.

+169
رأی دهید
-71

Camran - بـغداد - عــــراق
هموطنان عرب زبان اهوازی حالا دیگه بهترین بهانه برای تجزیه طلبی دارند ولی‌ بپا که نیفتیید
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:05
amoo uk - ليدز - انگليس
دریاچه ارومیه داره خشک میشه ،،پارسه جنوبی که ۱۲ ساله در عسلویه مشغول بودن از کار افتاده قطر داره برداشتش می‌کنه ،،مواد مخدر به وفور خریدو فروش میشه ،،دریا‌‌ی خزر هر روز تقسیم میشه ،،قتل جنایت ،،بیکاری ،فقر ،،خوزستان با این آلودگی‌ که می‌تونن با قیر پاشی در بیابانهای اطراف به این روز نیفته ،،دزدیهای کلان که میگن اختلاس ،زندانها پره از سیاسی ،،بدهکار ،و و و،،این نظام جور و جهل چه غلطی می‌کنه و ایران به کجا میره ؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:22
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
ای بی شرفها! بیش از صد سال هست که تمام سرمایه این اقلیم اصیل ایران را می چاپید و میدزدید و خرج اجنبی های ملا و تازی زاده ها و تنبل هایی که معلوم نیست گذشتگانشون از کدام خراب شده ای به ایران اومدند، میکنید و مردم جنوب که عمریست برای این سرزمین از خون تا جون و زحمت مبارزه و همه چیزه خود را گذاشته که سهم خودش را با دیگر ایرانیان تقصیم کنه ، اینگونه محروم شود؟ ای لعنت به شرفتون که اگر روزی مردم جنوب قیام کنند همتون از گرسنگی پوست و گوشت یکدگر را می جوید.  که امیدوارم بزودی این اتفاق بیفته و دست این دزدان و غارتگران از این بخش بریده بشه و خوزستان دوباره به دوران قدیم شکوفایی و زیبایی و بی مانندی خودش برگرده.اونوقت دوباره میخونیم؛ لب کارون چه گل بارون میشه ، وقتی که می شینی با دلدارون.  
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:26
bestofthebest - كي يف - اكراين
بغداد‌عراق لطفا از خودتون نظریه ندید.من خودم اهوازی هستم و همچنین چیزی بین مردم اهواز نشنیدم که کسی‌ قصد داره از ایران جدا بشه یا ...فکر کنم زمان جنگ با رژیم بعثی مردم خوزستان وفاداریشونو به این خاک نشون دادن ،شما از محل زندگیتون مشخص با کیا می‌‌پرید. کم زجر کشیدن این مردم الان هم این گردو غبار.بقول اهوزیها مثل کرهٔ مریخ می‌شه اینجا، سرخ سرخ. حالا محرومیت این منطقهٔ نفت خیز بماند ...
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:33
greentree - تهران - ایران
این حکومت شیطانی اسلامی فقط تخصص خاصی‌ در کشتن و شکنجه دانشجو‌ها داره ،این شیاطین حتی برای حیوونها و طبیعت هم ا ارزشی قائل نیستند ،حال شما چه طور مخواهید به این اوباش‌های اسلامی بفهمانید که باید برای فضای سبز ایران هزینه کرد و با تکنولوژی روز به داد محیط زیست رسید؟..
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:32
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
camran-عراق/ دست از این چرندیات بردارید . شما چی از اهواز میدونی؟ اهواز همون گندی شاهپور زمان ساسانیان هست و خوز قدیم و سابقه بیش از 2000 سال داره و عرب و پارس هزاران سال هست که در نزدیکی و جوار هم زندگی میکنند و خوب همدیگه را می فهمند و تمام خوزستان هم عرب نشین نیست و مهد پارسیان اصیل هست و اگر کمی مطلع بودی , میدونستی که تمامی آثار پارسی و تمدن ایران زمین در جنوب و جنوب غربی هست و نه در شمال یا مرکز ایران. پایتخت ساسانیان هم در کنار دجله و در عراق کنونی هست و نه در تهران یا تبریز یا مشهد. اشکانیان هم از جنوب بودند و نه از جای دگر. پس مردم خوزستان بیش از آنکه دیگران باشند, ایرانی الاصل هستند و نه تازی زاده. هر کس که عرب هست دال بر تازی بودن آن نیست. ما مردم خوز با عربهای ایرانی هیچگونه مسیله حادی نداریم. لطفآ جوسازی نکنید. مرسی
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:32
demokrasi-solh - صحنه - ایران
واقعا روزگاره درد آوری شده به مسئولین تبریک میگویم خوب ایرانی برای این ملت ساختید
دوشنبه 21 آذر 1390 - 04:12
tiger.man - گیلفورد - بریطانیا
بعنون یک عرب(نه عرب زبان)من هر چی به مغزم فشار میارم حتی یک دلیل فقط وفقط یک دلیل برای اینکه وابستگیی به ایران داشته باشم نمیبینم،شخصا از این نظام گله ای ندارم چون معقول نیست حیوانی درنده را بدلیل ماهیت درنده خویی که دارد ملامت کنی اما اگر کمی فقط سر سزونی انصاف وجود داشت ملت وبخصوص فعالان سیاسی وحقوقی میبایست این همه ظلم وستمی که اعراب از نظام وتوهین های بی شماری که که به ما اعمال میشود را میدید وبه حق اجرای رفراندم را به ما میداد یا لااقل بجای چپ وراست توهین کردن از وضع موجود در حق ملت های مختلف وبخصوص اعراب جنوب انتقاد میکرد. من یک سوال دارم وامیدوارم بجای فحش وتوهین جواب معقولی از عقلایی که در این سایت کامنت مینویسند بشنوم وان اینکه، یک دلیل منطقی برای اینکه به ایرانی بودنم افتخار و بخاطر ان به ایران احساس وابستگی داشته باشم را بنویسید؟
دوشنبه 21 آذر 1390 - 00:31
felora - تهران - ایران
bestofthebest - کی یف - اکراین_ پاینده و سربلندتر.. باشی هموطن که گل گفتی
دوشنبه 21 آذر 1390 - 06:04
felora - تهران - ایران
Camran - بـغداد - عــــراق_ مردم اصیل و بی ریا و شجاع اهواز فرقی نمیکنه که به چه زبانی حرف میزنن. مطمئن باش ایرانین وعاشق خاک خودشون. خودت مواظب باش و بپا که نیفتی مخصوصا که عراقی هستی واینوبدون ایرانیها, شما عراقیها ی ..... رو تا دنیا دنیاست نمیبخشه.فهمیدی یا نه
دوشنبه 21 آذر 1390 - 06:02
hamedrif - ایران - ایران
چتونه به هم می پرید در امد خوزستان از نفت میلیاردیه اما یک قونش رو خرجش نمی کنند میتونن جلو اینو بگیرن اما کیه که بکنه --- درضمن همین عراق شما و بحرین بعلاوه امارات زمانی برای ایران بود . از همشهری های عرب هم چیزی نشنیدم که بخوتن جدا شن از کشورشون
دوشنبه 21 آذر 1390 - 09:32
garfield - تهران - ایران
Camran - بـغداد - عــــراق، بوی .... ساندیست کل سایت رو برداشت. بزن به چاک.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 09:36
Nerse - اهواز - ایران
جالبه ما که خودمون اهوازی هستیم چیزی رو که این کاکران میگه ندیدیم حالا این بابا از کجا از خودش نظر در آورده خدا می دونه. جنگ عراقی ها هم برای تجزیه اهواز بود که خدا رو شکر بدجور سیلی خوردن. بعدشم اهواز از اقوام پارس و لر و عرب تشکیل شده نه فقط عرب. اوضاع هوا هم داغونه بخصوص در این چندسال که به مسئله ریزگردها رسیدگی نشده
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:10
Nerse - اهواز - ایران
جالبه ما که خودمون اهوازی هستیم چیزی رو که این کامران میگه ندیدیم حالا این بابا از کجا از خودش نظر در آورده خدا می دونه. جنگ عراقی ها هم برای تجزیه اهواز و خوزستان بود که خدا رو شکر بدجور سیلی خوردن. بعدشم اهواز از اقوام پارس و لر و عرب تشکیل شده نه فقط عرب. اوضاع هوا هم داغونه بخصوص در این چندسال که به مسئله ریزگردها رسیدگی نشده
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:11
Camran - بـغداد - عــــراق
فلورا - تهران - ایران. از کردها، آذریها و بلوچها این داستان را بپرسید تا شاید از خواب همیشگی‌ تان بیدار شوی، من کرد هستم و اصل و نصب بنده از اسم و قومیتم مشخص است و احتیاج به گواهی امثال نااا معلومی مثل شما نداره،عراقی نیستم ولی‌ اگه هم بودم بهش افتخار می‌کردم چون ۷۰۰۰ هزار سال تاریخ ثبت شده داره و نه‌.....
دوشنبه 21 آذر 1390 - 12:12
Pezhman - وين - اتريش
کامران - بـغداد - عــــراق. جهت اطلاع شما باید بگویم؛یک پنجم خوزستانیهاعرب زبانند.اهالی شوشتر ودزفول و اندیمشک و ایذه و مسجد سلیمان و بهبهان و بسیاری از مناطق اهواز , فارس هستند.بعضی‌ مناطق اهواز مثل لشکر آباد و چهار صد دستگاه عرب زبانند.آنهم عربی‌ با واژه‌های محلی و فارسی. در اهواز اکثریت فارسی صحبت کرده و شوشتر , دزفولی‌ها و لرها و یزدی ها و ترک‌ها همگی‌ فارسی صحبت میکنند.اگر در دزفول بدانند شما ضد ایران هستید, در خیابان سرتان را خواهند برید.در جنگ و در کوت شیخ این را ثابت کردند.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 12:29
Camran - بـغداد - عــــراق
فلورا -تهران‌ایران حقیقت همیشه واسه امثال شما سخته می‌خوام فقط یک مورد از ظلمی که به اقوام دیگه در ایران می‌شه بگم چرا جنابعالی حقّ خواندن و نوشتن با زبان مادری تان دارید ولی‌ مابقی اقوام ایران این حقٔ را ندارند و در قانون اساسی‌ ایران به این مورد ذکر شده، در هیچ تاریخی‌ و حکومتی این حقٔ را ندشتند، حال از ایران و ایرانی‌ بودن صحبت میکنی‌، ظاهراً شما اصلا از اهواز و خوزستان خبری نداری اون هم بعلت اینکه جنابعالی تهرانی‌ بالا شهری هستی‌ و جنوبی‌ها را قبول نداری و از ثروت دیار خوزستان داری پوز میای،اونها جون به لبشون رسیده و بخاطر امثال ...چون شما از ایرانی‌ بودن بیزارند...
دوشنبه 21 آذر 1390 - 12:04
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
tiger-man- عزیز جون من بچه اهواز و بزرگ شده این اقلیمم و بین اعراب و شوشتری و دزفولی و بختیاری و.و.و. بزرگ شدم و هیچ سخنی و یا گلایه ای که بخواد اینو از اون متمایز کنه ندارم و ندیدم. بگذریم که یکعده وطن فروش در اثنای جنگ وطن فروشی کردند و با صدام همکاری کردند و نمونه اونها توی قشر دیگر ایرانی هم وجود داشت مانند عده ای از مجاهدین که با صدام دست دوستی دادند, اما کلآ و مجمعآ من بنا به همزیستی تاریخی که اعراب خوزستان با دیگر اقوام این منطقه دارند, دلیلی بر ایرانی نبودن آنها نمی بینم. شما همانطور که حتمآ میدانید اعراب خوزستان با اعراب بادیه نشین تازی تفاوت به سزایی دارند و خیلی از این افراد میتونم به جرآت بگم که اینها عرب زبان هستند...دنباله
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:26
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
tiger-man- ادامه. کما اینکه, این فقط مردمان جنوب ایران نیستند که بنا به شرایط حکومتی و محیطی زبان اصلی خود را فراموش کردند بلکه شما باید یک نگاه به شمال افریقا بیندازید که کاملآ هویت خود را از دست دادند مثل الجزایر یا تونس یا مراکش و فلسطین. مگه عراق کنونی مملو از ایرانیها نبود و حاکم و سرداران آن تا پیش از اسلام ایرانی نبودند؟ مگه پایتخت ساسانیان در عراق نیست؟ مگر حکومت ایلامیان و شوش تا عراق کنونی نبود؟ بهر حال انسان در محیطی که زندگی میکند بخاطر ایمنی و آزادی شخصی خودش هم که باشد باید با افراد حاظر در محیط اطراف همکاری , همیاری و دست در دست هم برای رونق دادن محیط کوشا باشد. ما همه زیر یک آسمان و بر روی یک زمین زندگی می کنیم تنها خانه هایمان از هم فاصله دارند اما امنیت ما همه بستگی به شخص شخص ما دارد. بهتر زندگی کردن و در صفا زندگی کردن ما مبسوت بهم هست و گسیخته زهم نیست. ببینم وقتی صدام سوسنگرد را اشغال کرد آیا به مردم بومی آنجا که 65 تا 70% عرب زبان هستند رحم و مروتی نشان داد؟ نه اون گفت تمام ایرانی ها مجوسند و غیر از ما. موفق و سربلند باشی.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:52
Nerse - اهواز - ایران
اینکه در اهواز سختی هست بخصوص با ثروتی که داره در اون شکی نیست. اگر کسی بخواد در مورد مشکلات بگه من و دوستانی هستیم که در خود اهواز ساکنیم و روز بروز داریم با مشکلات و ناامنی ها دست و پنجه نرم می کنیم. تا اونجایی که من میدونم در اهواز عرب عراقی بخصوص بعد از دو جنگ ایران و عراق و عراق و کویت زیاد مهجرت کردند حتی همساه ما هم عراقی هستش ولی چنین تفکری وجود نداره که کسی از ایرانی بودن خودش بیزار باشه. اتفاقا بدجوری هم به خودشون میبالن. دوست عزیز عراق هم پره از مردم خوب و بد که از حکومت خودشون بیزارن پس دلیل نمیشه این حرفا ها رو بزنید. بنظر من هم هرکسی حق داره با زبون مادری خودش بخونه بنویسه و حرف بزنه اما همونقدر که به دیگر زبانه ظلم شده به زبان فارسی (پارسی) هم ظلم شده این و مطمئن باش. در مورد تاریخ هفت هزار ساله عراق بخصوص شهر بابِل صحیح میگی ولی فراموش نکن نام پایتخت عراق یک نام ایرانی هست و آثار بجای مانده از فرهنگ و تمدن ایرانی در بسیار از کشورها بجا مونده. این افتخارات هم مال همه ی اقوام ایرانیه
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 10:44
felora - تهران - ایران
Camran - بـغداد - عــــراق_ پس اقرار کردی که هم کردی وهم افتخار به عراقی بودن میکنی! باید هم افتخار کنی چون عراق با سابقه 7000ساله جزیی از ایران وما ایرانیهابوده . خوشحالم هم شناسنامه" ایرانی دارم وهم مثل بقیه ایرانیهای با اصل و نسب به وطنمون و خاکمون با تمام مشکلات و خیانتها وفاداریم وراضی نیستیم یک دونه از شنهای بیابونش و از دست بدیم !!! ...
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:21
felora - تهران - ایران
Camran - بـغداد - عــــراق - لطفا برای مردم جنوب ایران زمین ما کاسه داغتر ازآش نشو که خودشون از غیرت و مردانگی وشرف و وفاداری, برگهای زیادی از تاریخ ایران زمین رو رنگین کردن و احتیاج به وکیلهای کرد ندارن! در مورد خوندن ونوشتن به زبون فارسی هم که برای شما نشونه ظلم و ستم و بیداده .. یک "اتحاده" برای تمام اقوام چند گونه و چند زبان ایرانی که بهترین و قشنگترین سیاستی بوده که اززمان محمد رضا شاه ایجاد شده ! تا در تمام ایران همه از تحصیلات یکسانی برخوردار باشن . یعنی یک ارزش معنوی خیلی درست !
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 12:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.