توزیع سیگار با طرح پاک‌کن در اطراف مدارس

به گزارش ایسنا، مصطفی کربلایی در همایش آموزشی مبارزه با قاچاق کالای دخانی در خراسان شمالی بیان کرد: افرادی که اقدام به انجام این کار می‌کنند به طور یقین می‌توانند کارهای دیگری را نیز در این زمینه انجام دهند.

وی با تاکید بر ساماندهی دست فروشان ادامه داد: باید برای این موضوع در خراسان شمالی نیز چاره‌ای اساسی اندیشیده شود.

کربلایی با بیان اینکه چرخه مالی که در کل سیگار است۳۰ هزارمیلیارد ریال است اظهار کرد: در سال گذشته۴۰ درصد از این میزان در چرخه قاچاق بوده است.

وی با ذکر اینکه در مهار قاچاق کالای دخانی باید کار را خوب بشناسیم ادامه داد: مبارزه با قاچاق کالا در تمام حوزه‌ها قطع نظر از اینکه تکلیفی الهی است، یک تکلیف شرعی نیز است.

کربلایی اضافه کرد: این پدیده بیش از ۷۰ سال است که در این کشور قدمت دارد.

وی افزود: در سال ۲۰۰۷ پنج هزار و ۶۶۳ میلیارد نخ سیگار در دنیا مصرف شده است که از این رقم ۱۴ میلیارد نخ مربوط به کشور ایران بوده است.

کربلایی با اشاره به واردات سیگار به کشور در طرح‌هایی از قبیل آبنبات، پاکن و لواشک اظهار کرد: هدف از اجرای این امر کسب سود بیشتر نیست بلکه به خطر انداختن امنیت مردم است.

وی توضیح داد: آن‌ها با این کار خود می‌خواهند فرزندان ما را از زمان کودکی با این پدیده آشنا کنند.

کار‌شناس اداره مبارزه با شرکت دخانیات ایران نیز در این همایش گفت: ۸۰ درصد از کالای قاچاق در کشور از نوع تقلبی و غیربهداشتی است.

وحید صائب با اشاره به توزیع برخی سیگار‌ها در نزدیکی مدارس در طرح‌هایی از قبیل پاک کن و لواشک افزود: آن‌ها با این کار برای سال‌های اینده برنامه ریزی می‌کنند تا قبح کشیدن سیگار را از بین ببرند.

وی ادامه داد: مجوز ورود «مارلبرو» در ایران نیز داده نشده است و همه این نوع سیگار‌ها قاچاقی است.

رییس اداره دخانیات خراسان شمالی نیز در این مراسم بیان کرد: دخانیات یکی از بخش‌های مهم اقتصادی در کشور است و در حالیکه باید از این طریق درآمد بسیاری نصیب نظام جمهوری اسلامی ایران شود، این درامد به دست قاچاقچیان و افراد سودجو و معاندین می‌افتد.

علیرضا دوانلو اضافه کرد: سیگار یکی از مافیای اصلی جهانی است و درآمد حاصل از فروش رسمی آن در دنیا معادل ۲۰ سال فروش نفت در ایران است.

وی ادامه داد: در سال گذشته دولت مبلغ سه هزار میلیارد ریال را به این شرکت اختصاص داد اما کمتر از یک سوم این رقم محقق شد.

دوانلو گفت: با تحقق این رقم، می‌توانستیم در کشور مکان‌هایی مانند ۴۰۰ خانه بهداشت و۵۰۰ پایگاه امداد و نجات را احداث کنیم.

وی همچنین بیان کرد: اداره دخانیات استان موفق شد که بخش عمده‌ای از قاچاق را طی سال جاری در سطح عرضه مهار کند.

معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه اظهار کرد: قاچاق فرآیند پیچیده‌ای است که ممکن است ماهیت اقتصادی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی داشته باشد که بر این اساس شکل گیری پدیده قاچاق دارای ماهیت پیچیده است.

کریم سجادی با بیان اینکه تبعات این پدیده در این حوزه‌ها بسیار زیاد است افزود: قاچاق آسیب بزرگ اجتماعی برای ساختار اجتماعی نظام است.

+45
رأی دهید
-50

Camran - بـغداد - عــــراق
بجای وقت گذرانی و چرندیات بریید یه فکری به حال مصرف مواد مخدر کنید که کشور داره بطور کامل نابود میشه، اعتیاد در استانهای غرب کشور بیداد می‌کند و ماشاالله موفق شدند ۲۰ درصد عراقی‌ها را هم معتاد کنند. نابود باد دشمنان ایران
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.