ایران از کشف یک مخزن گازی بزرگ در جنوب دریای خزر خبر داد

وزیر نفت ایران روز یک‌شنبه از کشف یک مخزن گازی با «حجم قابل توجه» در آب‌های ایران در دریای خزر خبر داد؛ وی در همین روز درباره احتمال تحریم نفت ایران گفت از آنجا که این کار «تعادل بازار نفت را بر هم می‌زند» به باور او اتحادیه اروپا چنین اقدامی نمی‌کند.

                     ایران از کشف یک مخزن گازی بزرگ در جنوب دریای خزر خبر داد 
 
رستم قاسمی که در نشستی خبری به مناسبت کشف یک مخزن گازی جدید سخن می‌گفت توضیح داد که این مخزن گازی در ۱۸۸ کیلومتری ساحل رودسر گیلان و در انتهای آب‌های مرزی قرار گرفته‌است اما این میدان گازی با کشورهای دیگر مشترک نیست.
 
به گفته او، این مخزن گازی در عمق ۷۰۰ متری دریای خزر کشف شده و «حجم این مخزن بیش از حجم پیش‌بینی شده ۵۰ تریلیون فوت مکعب، و ۱۰ برابر حجم میدان شاه‌ دنیز در جمهوری آذربایجان است.»
 
رستم قاسمی افزود که «مخزن کشف شده یک مخزن گازی است اما پیش‌بینی می‌شود ذخایر نفت نیز داشته باشد» و پیش‌بینی کرد که کشف این مخزن «تأثیر زیادی» بر زندگی ساکنان شمال کشور داشته باشد.
 
وی با بیان اینکه سابقه انجام عملیات اکتشاف در دریای خزر به پیش از انقلاب بر می‌گردد گفت: «در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۴۶ بلوک در دریای خزر شناسایی شد که عمده آنها در آب های عمیق است.»
 
ایران دارنده دومین ذخیره گاز در جهان است و در زمینه نفت نیز دومین تولیدکننده بزرگ نفت در میان کشورهای اوپک به شمار می رود. بیشتر گاز ایران در داخل کشور مصرف می‌شود و ۸۰ درصد از درآمدهای ایران نیز از محل صدور نفت تأمین می‌شود.
 
طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، ایران در سال ۲۰۱۰ حدود ۱۴۷ میلیارد متر مکعب گاز در سال تولید کرده که ۱۴۴ میلیارد متر مکعب آن به مصرف داخلی رسیده است. ایران تا ۱۰ سال آینده به طور متوسط شاهد افزایش سالانه هفت درصدی مصرف داخلی گاز خواهد بود.
 
با وجود این حجم از ذخایر، بنا بر گزارش یادشده، ایران از کشور ترکمنستان گاز وارد می‌کند و هم‌اینک  کفه ترازوی واردات گاز ایران پایین‌تر از صادرات آن قرار دارد.
 
«نفت ایران را تحریم نخواهند کرد»
 
وزیر نفت ایران در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری روز یک‌شنبه با اشاره به بررسی تحریم نفت ایران از سوی اتحادیه اروپا گفت: «ایران جزء کشورهای عمده تولیدکننده نفت در دنیا است که نبود تولیدات اش، تعادل بازار نفت را بر هم می‌زند.»
 
رستم قاسمی در این مورد افزود: «مایل نیستیم برای کشورهای دنیا مشکل ایجاد شود و به طور قطع عقلای دنیا نیز با اشراف به این موضوع نفت ایران را تحریم نخواهند کرد.»
 
وی در ادامه گفت که «هم اکنون ۱۸ درصد فروش نفت ایران به کشورهای اروپایی صورت می‌گیرد، اما در صورت تحریم از طرف این کشورها، ایران مشکلی برای فروش نفت نخواهد داشت.»
 
اگرچه گونتر اوتینگر، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا به تازگی تأکید کرده بود که اتحادیه اروپا در مورد ضرورت تحریم نفت ایران اتفاق نظر دارد، گزارش‌ها حاکی است که اتحادیه اروپا تصمیم دارد در نشست روز جمعه خود بر شدت گرفتن تحریم‌ها علیه ایران تأکید کند، اما به طور مشخص به تحریم نفت جمهوری اسلامی اشاره‌ای نخواهد داشت.
 
تحریم‌های غرب در واکنش به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است؛ فعالیتی که به گفته غرب دارای ابعاد نظامی است. با این‌حال جمهوری اسلامی همواره تأکید کرده‌است که برنامه هسته‌ای‌اش ماهیتی کاملا صلح‌آمیز دارد.
 
وزیر نفت ایران پیش از این نیز گفته‌بود که در صورت اعمال تحریم، جایگزینی برای نفت ایران در بازار جهانی وجود ندارد و سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز هشدار داده‌است که تحریم نفت ایران موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازار جهانی خواهد شد.
 
سال گذشته صادرات نفت ایران به کشورهای اتحادیه اروپا به‌ویژه به ایتالیا، اسپانیا و یونان ۱۸ درصد از کل صادرات نفت ایران را به خود اختصاص داد. بقیه مشتری‌های عمده نفت ایران، کشورهای چین، هند، ژاپن و کره جنوبی هستند.
 
دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرد که برای اعمال فشار بر ایران به دلیل ادامه برنامه هسته‌ایش، تحریم‌ها علیه تهران را افزایش می‌دهد، با این‌حال تحریم‌های جدید ژاپن شامل خرید نفت خام از ایران نمی‌شود و یوکیو ادانو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن می‌گوید: «ژاپن باید در مورد هرگونه توقف واردات نفت خام مراقب باشد.»

+139
رأی دهید
-24

sepehr79 - وین - اتریش
میگما،، من کاری به مخزن گاز ندارم! برا من این سئواله که چرا سردمدارهای این حکومت اینقدر زشتن. همه رؤسا بدون استثنا قیافه کریه دارن!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 16:23
Azadikhah - تكسل - هلند
500 تریلیونم که باشه به مردم ایران چیزی نمی رسه.اول باید به چینی ها تبریک بگم! . حتی چینی ها هم برای استخراج این گاز تکنولوژی لازم رو ندارن ( به علت عمق زیاد آب) . البته با سعی و خطا و به هدر دادن کلی منابع شاید بتونن یه غلطی برای شادی چشم بادامی ها بکنن. این تکنولوژی عمدتن دست شرکتهای اروپایی و آمریکایی. کاش این منابع کشف نشن تا آیندگان ایران بتونن از اون بهره برداری کنن نه این وطن فروشان. به خدا اگه پیدا کردن اینهمه میدان های بزرگ نفتی ذره ای از فقر و بدبختی مردم ایران کم کنه با انتشار چنین اخباری مردم به خیابون ها میریزند و خوشحالی میکنند اما آقایون با بالاکشیدن حق این ملت مظلوم باعث شدن وقتی مردم این خبر رو میشوند یا بهش بی تفاوت باشند یا بگند نون آقایون بیشتر از پیش توی روغنه.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 16:35
Alborzi - کرج - ایران
این یارو قیافش اینجوریه یا داره ادا درمیاره؟
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:17
mortimer - اصفهان - ایران
علی چلاق امشب خوابش نمی بره.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:11
love-iran - چابهار - ایران
sepehr79 - وین - اتریش. به نظر شما فرهنگ و شعور درک یک انسان بار علمی یک انسان در قیافه اش هست شما از همون ادم ها هستنی که وقتی ازدواج کردین یا میکنید میرید دنبال قیافه طرف بد 2 هفته میزنید تو سر خودتون
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:31
greentree - تهران - ایران
چابهار ...iran شما درست مگید ما نباید در باره قیافه افراد صحبت کنیم ،اما این وزیره نفت نه سواد داره نه درس خوانده نه دانشی از صنعت نفت داره ،خوب چرا چنین اوباشی باید بشه وزیره نفت ایران ؟...آیا ایران متخصص و باهوش کم داره ؟..چرا این اوباش‌های اسلامی ایران رو به خاک سیاه نشاندند
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:56
birmingham - شیراز - ایران
اینم از این حالا دیگه چی‌ میخواین پول نفت و گاز میاد سر سفره ،،لعنت بر قبر خمینی
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:17
mehdikhoda - پادربورن - آلمان
با عرض تبریک خدمت مردم شریف لبنان و فلسطین و سوریه مخصوصا خالد مشعل و سید حسن نصرالله و بشر اسد
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:55
golly47 - فوکشتاد - المان
sepehre 79 وین اتریش برای اینکه به حق خود قائل نیستند گناهکارند مال حرام میخورند فکر‌ شیطانی و شهوانی تجاوز قتل و غارت در مخشان جایی برای دوستی‌ مهربانی صمیمیت وطن پرستی‌ برادری مردم داری کار و فعالیت نگذاشته است
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:21
golly47 - فوکشتاد - المان
چابهار. ایران وزیر نفت بایست حداقل سوادش دکترای پتروشیمی یا شیمی‌ با طرح عملی داشته باشد به این یارو بگن از مرحله یازدهم برج تقطیر چی‌ میاد بیرون میگه کباب کوبیده
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:16
felora - تهران - ایران
خیلی خوب ...! خیلی بد ....!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 07:32
پریستوک - تهران - ایران
Azadikhah - تکسل - هلند من که بی تفاوت نمی مونم همیشه وقتی از این جور خبرا می خونم غم دنیا می ریزه تودلم چون می گم یه منبع دیگه پیدا شد که این آفت ها ازش تغذیه کنن!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:59
danial nabi - استكهلم - سوئد
نوش جانمان. کور شه هر کی‌ نتونه ببینه.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 13:39
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
خوش به حال آذربایجان و ترکمنستان و روسیه!
دوشنبه 21 آذر 1390 - 14:36
Azadikhah - تكسل - هلند
پریستوک - تهران - ایران:شما مورد سومی‌ هستی‌ که نگفتم و من هم جزو همین مورد هستم.آفت=ج اسلامی،حماس،حزب الله،سوریه،چین،و ،،،،
دوشنبه 21 آذر 1390 - 17:05
amoo uk - ليدز - انگليس
مهدیخدا - پادربورن - آلمان. / درود بر شما ،
دوشنبه 21 آذر 1390 - 22:14
علی محمودی نژاد - تهران - ایران
جای بن ملجم مرادی خیلی خالیه!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 04:57
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.