نشست اضطراری برای آلودگی هوای تهران

افزایش مرگ و میر تهرانی‌ها در پاییز

در پی آلودگی شدید هوای تهران، روز شنبه جلسه‌ای اضطراری به منظور بررسی این بحران تشکیل شد اما به گفته یکی از شرکت کنندگان در این جلسه تصمیم خاصی در این مورد گرفته نشده است.
 
یه گزارش خبرگزاری مهر محمدرضا محمودی، مدیر بحران استانداری تهران، در این باره گفت پس از سفر مرتضی تمدن به ورامین و مشاهده هوای تهران از این منطقه، استاندار دستور تشکیل جلسه فوری به منظور بررسی آلودگی شهر تهران را صادر کرد.
 
به گفته مدیر بحران استانداری تهران در این جلسه سازمان هوا‌شناسی اعلام کرد وضعیت آلودگی هوای تهران از روز دوشنبه تشدید شده و پایدار خواهد بود.
 
محمدرضا محمودی افزود: «اگر در روز دوشنبه شاهد تهدید سلامت شهروندان بر اثر آلودگی هوا بودیم برای تعطیلی تهران کمیته اضطرار تشکیل می‌دهیم.»
 
با این حال یوسف رشیدی، مدیر کل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، که در این جلسه شرکت کرده بود، می‌گوید در استانداری تهران تصمیم خاصی درباره کاهش آلودگی هوای تهران گرفته نشد.
 
مدیرکل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت که در این جلسه تنها تصمیماتی درباره افزایش سختگیری در مورد معاینه فنی خودرو‌ها و نیز اقدامات صدا و سیما در مورد پیام‌های هشدار و برنامه‌های مربوط به آلودگی هوا اتخاذ شد.
 
به گفته مدیر شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اکنون به دلیل قرار گرفتن «شاخص ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون روی عدد ۱۴۰» هوای تهران در شرایط «ناسالم» قرار دارد و بیماران قلبی، ریوی، خردسالان و سالخوردگان باید از قرار گرفتن در این شرایط خودداری کنند.
 
 «افزایش مرگ ومیر تهرانی‌ها در پاییز»
 
از سوی دیگر روزنامه همشهری با استناد به آمار سازمان بهشت زهرای تهران و نظر کار‌شناسان، نوشت در پاییز امسال مرگ و میر شهروندان تهرانی نسبت به  نیمه نخست سال افزایش یافته است.
 
به نوشته این روزنامه از اول فروردین امسال تا آخر آبان ۱۸هزار و ۶۴۲ شهروند تهرانی بر اثر ایست و سکته قلبی که با آلودگی مرتبط است، جان خود را از دست داده‌اند.
 
به نوشته همشهری علاوه بر عارضه‌های قلبی، سکته مغزی نیزکه گفته می‌شود آلودگی هوا در بروز آن موثر است، دومین عامل مرگ و میر در تهران است.
 
به گفته انوشیروان بندپی، نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در پاییز آمارمرگ‌های ناشی از عوارض قلبی و مغزی که به آلودگی مرتبط است، در تهران افزایش می‌یابد.
 
این روزنامه می‌افزاید بر اساس آمار سازمان بهشت زهرا در ۲ ماه نخست پاییز امسال ۲هزار و  ۸۲۴ نفر بر اثر سکته مغزی جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در ۶ ماه نخست سال یک هزار و ۲۱۶ نفر بوده است.
 
برپایه این گزارش ببماری‌های تنفسی در ۲ماه پاییز عامل مرگ ۲هزار و ۴۸۰ شهروند تهرانی بوده که این رقم در ۶ماه اول سال به خاطر کمتر بودن آلودگی ۹۸۱ مورد کاهش پیدا می‌کند.
 
همشهری در ادامه می‌نویسد اگر مجموع مرگ‌های ناگهانی در پاییز را که به گفته کار‌شناسان بهداشت ارتباط معناداری با آلودگی هوا دارد در نظر بگیریم ۱۸هزار و ۶۰۶ نفر تنها در ۲ماه اول این فصل جان خود را از دست داده‌اند؛ به عبارت دیگر در مهر و آبان امسال هر روز  ۳۱۰ شهروند تهرانی  دچار مرگ ناشی از آلودگی هوا شده‌اند
 
روزنامه همشهری می‌نویسد به دلیل اینکه وزارت بهداشت خلف وعده کرده و آماری در این زمینه منتشر نکرده اقدام به انتشار این آمار و ارقام کرده است.
 
 سال گذشته به دلیل شدت آلودگی هوای تهران، دولت چند روز را تعطیل  اعلام کرد.
 
از سوی دیگر خبرآنلاین در مصاحبه با «طراح تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی» به نقل از وی گزارش کرده است که این طرح به دلیل اینکه به طور مناسب اجرا نشده، به آلودگی هوا دامن زده است.
 
فریبرز پناهی به خبرآنلاین گفت: «روند اجرایی تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی بدون استفاده از روند اصلاح و بهسازی بود. طرح بنده این نبود که استفاده کردند.»
 
پس از آنکه ایالات متحده فروش بنزین به ایران را تحریم کرد، ایران بخش عمده‌ای از نیاز خود را با توسل به شرکت‌های پتروشیمی داخلی که محصولات دیگر تولید می‌کردند جبران کرد.

+70
رأی دهید
-149

emad45 - اصفهان - ایران
ای بابا حواص مسئولین رو پرت نکنید بزارید به این شکار بزرگ تاریخی به قول خودشون رسیدگی کنند. چی؟ کجا؟ مگه هوا آلودست؟ مگه آقایون به فکر من و شما هستند؟ که بخوان به فکر هوای آلوده باشن.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 10:44
delmorde - یوتوبوری - سوئد
قبرستان بزرگ تهران قبرها از سه طبقه به چهار طبقه رسیده و دولت از این اشوبی که بوجود اورده سود کلانی به جیب میزند و از این راه هم دزدهای دولتی سر در اخور دارند. سازمان محیط زیست ما را مشتی نامرد و خائن به ملت و محیط زیست تشکیل داده. و رژیم ایران نیز تعدادی متظاهر و ریاکار و بی ایمان در لباس مومنین و خداپرستان هستند که در ویلاهای خود در شمال تهران و ایران بسر میبرند چون خود امنند اهمیتی به مردم نمیدهند. کی از این شیاطین خلاص میشویم خدا داند.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:27
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.