چگونه روبان سفید نماد معترضان روسیه شد؟

نارضایتی در روسیه در حال گسترش است، چه در اینترنت و چه در خیابان، چرا که هزاران نفر به آنچه تقلب در انتخابات پارلمانی یکشنبه هفته پیش می دانند، اعتراض دارند.

چندین گروه معترض در اینترنت شکل گرفته است. آنها از مردم می خواهند برای نشان دادن همبستگی خود با معترضان، روبان سفید ببندند.


به نظر می رسد روبان سفید تقلیدی از نماد انقلابهای جمهوریهای شوروی سابق است: نارنجی در اوکراین، گل سرخ در گرجستان و گل لاله در قرقیزستان.

حالا روبانهای سفید نه تنها در وبلاگها، بلکه روی وسایل نقلیه و لباس روسها دیده می شود.

آلنا، راننده تاکسی که اهل شهر ماگادان در شرق دور روسیه است، می گوید: "دیروز به فروشگاه رفتم و ۲۵ سانتی متر روبان سفید خریدم و به آنتن ماشینم بستم. برای من روبان سفید، نشانه ای بصری از اعتراضم است."

او می افزاید: "من انقلاب نمی خواهم، ولی می خواهم انتخابات جدیدی در روسیه برگزار شود، انتخاباتی که آرای مردم را نمی دزدند."

آلنا از طریق شبکه اجتماعی مجازی توییتر با کارزار روبان سفید آشنا شد.

ویتالی از شهر تولای روسیه می گوید: "من روبان را به کیفی که برای حمل اسناد و مدارک به سرکار می برم، بستم. مردم از من می پرسند که این چیست که از کیف تو آویزان است؟ و من جواب می دهم که آن موضع سیاسی ام به عنوان یک شهروند است."

ویتالی که مدیر رستوران است، می گوید که در تظاهرات شهرش علیه نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی روسیه شرکت می کند. او می افزاید که اگر در شهرش تولا تظاهراتی برگزار نمی شد، حتما به مسکو می رفت تا آنجا به معترضان بپیوندد.

او تمام اخبار اعتراض را از طریق توییتر دنبال می کند، شبکه ای که به یکی از منابع اصلی خبررسانی معترضان روس بدل شده و برای همین حامیان حکومت با ارسال "اسپم" (پیامهای هرز) می کوشند به جنگ مخالفان ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه، بروند.

ویتالی می گوید: "برای من روبان سفید، نماد مخالفت با انتخاباتی است که تازه برگزار کردیم. هیچ کسی قصد ندارد نظام اجتماعی کنونی را تضعیف کند، اما جامعه مردم سالاری که این همه سال برای ایجادش زحمت کشیدیم، انتخابات نامنصفانه را تاب نمی آورد."

به گفته ویتالی، طرفداران کارزار روبان سفید، ضرورتا مخالف آقای پوتین یا دمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه نیستند. آنها صرفا خواهان "انتخابات صادقانه و عادی" هستند.

اما این کارزار بین همه روسها محبوب نیست.

آرینا، از کاربران توییتر، می گوید: "تا آنجا که عقلم قد می دهد، روبان سفید نماد انقلاب است، حالا می خواهد سفید باشد، سفید برفی یا هر رنگ دیگری، و روسیه اصلا نیازی به انقلاب ندارد."

چندین نفر از مجریان شبکه تلویزیونی خصوصی "دوژد" (باران) در سرکار روبان سفید به لباسشان بسته اند. سوتلانا دویلا، مدیر هنری این شبکه، نیز یک روبان سفید به سینه اش سنجاق کرده است.

او می گوید: "برای من، از بسیاری جهات، نماد شفافیت و روشنی است. هر چقدر افراد بیشتری روبان سفید ببندند، روشن تر می شود که هیچ کسی نتایج انتخابات و تقلب را قبول ندارد."

ماموران پلیس تظاهرات معترضان روس در سن پترزبورگ را سرکوب کردند

اطلاعات مربوط به این کارزار، از طریق شبکه های اجتماعی پخش می شود.

آرسن روازوف، که در صفحه فیس بوک خود درباره "انقلابی برفی" نوشته، می گوید: "ایده روبان سفید از مدتی قبل مطرح شده بود."

او از مردم مسکو خواست که روبانهای سفید را به کیف دستی، دست و یقه لباس خود ببندند.

همچنین نشانه هایی هست که قدمت این نماد اعتراضی به دو ماه پیش بازمی گردد. وبلاگ "بلایالنتا" (روبان سفید) از ۹ اکتبر راه اندازی شده بود. گردانندگانش پیشنهاد کردند که همه مخالفان انتخابات پارلمانی روسیه شروع به استفاده از این نماد کنند.

یکی از نویسندگان این وبلاگ نوشته است: "اسمم الناست و در مسکو زندگی می کنم. مانند بسیاری از شما، هرگز به سیاست فکر نمی کردم و هرگز عضو حزبی نبودم. مانند بسیاری از شما، پس از آن که دیدم رهبران کشورمان علنا، در مقابل چشم همه، سمت خود در کرملین را به همدیگر دادند، متوجه شدم باید کاری کرد."

+187
رأی دهید
-25

bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
فتنه سفید روسی !!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 08:28
porharfi - آرنم - هلند
در همه اعتراضات بجا و بحق و درست..در سراسر جهان//از همه مسخره تر. انجام وظیفه پلیـــــــــــــــــس ! است //که خود بنوعی در اون منجلاب فریب گرفتار !..اما برخلاف و بر علیه ش انجام وظیفه میکند!!//.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 08:39
کاپیتان - تهران - ایران
اما خیلی باید مراقب باشند که حرمت ولایت ولادیمیر آسیبی نبیند. در غیر این صورت غیرتمندان روسی به صحنه کارزار آمده و .. هرچه باشد تمام نعمت های موجود در آن سرزمین پهناور (یک ششم کل زمین) از ازل تا به امروز فقط به عشق پوتین و ولایت او به وجود آمده اند تا بتوانند در ید با کفایت او قرار گیرند.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 10:43
zpirooz - آخن - آلمان
این آیت ا.. روسی هم دست کمی از مال ما نداره
یکشنبه 20 آذر 1390 - 13:54
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.