سکس؛ از عوامل اصلی طلاق در ایران

رابطه جنسی خوب میان زن و شوهر بدون رابطه عاطفی خوب ممکن نیست

شهرزاد پورعبدالله

مشاور و روان‌درمانگر

اخیرا افزایش نرخ طلاق در ایران به ویژه در شهرهای مذهبی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

بر اساس کلیک آمار سازمان ثبت احوال ایران، تعداد ازدواج های ثبت شده در چهار ماه نخست سال ۱۳۹۰ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته تنها ۳ درصد افزایش یافته در حالی که تعداد طلاق های ثبت شده در این مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر شده است؛ یعنی نرخ رشد طلاق در این مدت بیش از سه برابر نرخ رشد ازدواج بوده است.

کلیک آمار ارائه شده توسط مسئولان قوه قضائیه ایران هم از وجود ١٢ هزار پرونده طلاق توافقی طی یک ماه در سراسر ایران خبر می‌دهد و این نوع طلاق را دومین موضوع پرونده های مدنی معرفی می کند. متقاضیان این نوع طلاق در هشتاد در صد موارد زنان هستند که ٤٠ در صد آنان در دوران عقد بسر می برند یا کمتر از سه سال سابقه زندگی مشترک دارند.

بسیاری از کارشناسان در ایران دلایلی چون عدم شناخت کافی زوج از یکدیگر، دخالت خانواده، توقعات نامعقول دو طرف از هم، عدم وفاداری، اعتیاد، مشکلات عاطفی، مشکلات اقتصادی، کوتاه بودن مدت آشنایی، تفاوت راه های آشنایی دو طرف و از همه بیشتر مشکلات جنسی را به عنوان عوامل مهم افزایش آمار طلاق بر شمرده اند.

برخی تحقیقات میدانی که در نقاط مختلف ایران انجام شده است، مسایل جنسی را مهمترین عامل طلاق آن دسته از زوج ها در ایران معرفی می کند که کمتر از پنج سال پس از ازدواج از هم جدا می شوند.

رابطه جنسی، فراتر از عمل جنسی

تجربیات و تحقیقات نشان می‌دهند که رابطه مستقیمی بین کیفیت «ارتباط عاطفی» و «ارتباط جنسی» انسان ها وجود دارد.

رابطه زناشویی سالم و همراه با تفاهم و احترام متقابل که در آن دو طرف بتوانند در مورد نیازهای عاطفی و جنسی خود به راحتی و بدون ترس از قضاوت شدن گفتگو کنند و از ملاک‌های ارزشی یکدیگر مطلع باشند، محیط مناسب و امنی برای دو طرف ایجاد می کند و می تواند بستر یک رابطه رضایت بخش جنسی شود.

طبیعت زن و مرد و انتظارات متفاوتشان، «رابطه جنسی» را از صرف «عمل جنسی» متمایز می کند.

«رابطه جنسی» فرای توانایی جسمی در انجام «عمل جنسی» است. در جریان «رابطه جنسی» که نوع رضایت بخش آن موجب ارضای جنسی دو طرف می شود، دیگر نیازهای دو طرف هم ارضا می شوند. نیازهایی چون دوست داشته شدن، درک شدن، احساس امنیت و مورد قبول طرف مقابل واقع شدن.

عدم آشنایی با خصوصیات و ویژگی های جنس مخالف عامل مهمی است که موجب مواجه شدن افراد با ناهمخوانی جنسی و عدم توانایی در برقراری یک رابطه جنسی رضایت‌ بخش می شود.

ممکن است با استناد به همین عامل، بتوان تفاوت معنی داری که در زمینه علل طلاق بین ایران و کشورهای غربی وجود دارد را توضیح داد.

در کشورهای غربی هم مشکلات جنسی یکی از دلایل مهم طلاق به حساب می‌آید، اما همچون ایران در صدر فهرست علل قرار نمی گیرد. بیشتر آمارهای موجود، مشکلات ارتباطی، عدم احساس خوشبختی، عدم تفاهم و مشکلات مالی را پیش از مشکلات جنسی، به عنوان عامل طلاق در کشورهای غربی نشان می دهند.

ناتوانی جنسی مرد، سرد مزاجی زن

کارشناسان در ایران ناتوانی جنسی در مردان و سرد مزاجی در زنان را به عنوان رایج ترین مشکلات جنسی مطرح می کنند.

آمارهای جهانی هم نشان میدهند که از هر ده مرد در دنیا یکی از ناتوانی یا عدم تحریک پذیری جنسی رنج می برد. با این حال بسیاری از این مردان در مورد این مشکل سکوت کرده و آن را به مدت طولانی از همسرشان مخفی نگاه داشته و حتی با پزشک خود نیز در میان نمی گذارند.

عدم آگاهی و اطلاع کافی موجب می شود که آن‌ها از یک سو اهمیت مسئله را درک نکنند و از سوی دیگر از راه حل های نوین موجود برای حل آن بی بهره بمانند. شرایط اجتماعی جامعه‌ و تصور غالب از «مردانگی» و انتظار بالا از «مرد»، می‌تواند به دو چندان شدن این معضل در کشوری مثل ایران بیانجامد.

همچون ناتوانی جنسی در مردان، سرد مزاجی زنان هم می‌تواند دلایل فیزیکی یا روانی داشته باشد.

فشار خون، بیماری قلبی، دیابت، مشکلات هورمونی و مصرف دارو از جمله عوامل فیزیکی هستند که می‌توانند به اختلالات جنسی منجر شوند. استرس، افسردگی، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، سابقه آزار جنسی و تمایلات سرکوب شده همجنسگرایانه هم نمونه‌هایی از عوامل روحی و روانی تاثیرگذار بر اینگونه اختلالات به حساب می آیند.

رانش های جنسی، منبع احساس گناه

در کنار علت های گوناگون فیزیکی و روانی، نقش جامعه، الگوهای تربیتی و باورهای سنتی – مذهبی را هم در بروز مشکلات جنسی نباید نادیده گرفت.

پرورش در محیط خانوادگی که در آن والدین برای کنترل فرزندان یا بر اساس باورهایشان، مسایل جنسی را بد و قبیح جلوه می‌دهند، موجب می‌شود که رانش های جنسی نه تنها طبیعی پنداشته نشوند، بلکه به منبع احساس گناه بدل گردند.

آموزش جنسی به‌موقع و مناسب سن در جوامعی مثل ایران، اغلب قربانی نگاه دینی و سنتی شده است. همین نگاه در برخی از خانواده‌ها باعث شده سکس و رابطه جنسی نه تنها مشمئز کننده و زشت دانسته شود، بلکه سرکوب شده و طبیعتا نقش خانواده هم در آموزش جنسی فراموش شود. شاید همین مجموعه شرایط است که موجب شده حتی فارسی سخن گفتن درباره مسایل جنسی – به جز جوک گویی – به سختی میسر شود. این فقر ادبیات جنسی، همراه با عدم آگاهی، باعث ضعف دو طرف در بیان نیازهای جنسی می‌شود که به نوبه خود بر کیفیت رابطه دو طرف تأثیر می گذارد.

کلاس‌های مشاوره: تنها راه حل؟

بسیاری از کارشناسانان در ایران بر اهمیت کلاس های مشاوره قبل از ازدواج و حتی در برخی موارد بعد از ازدواج تاکید می کنند. در این کلاس ها مسایل تنظیم خانواده و مشکلات زناشویی ناشی از اختلالات جنسی به طور خلاصه به زوج ها آموزش داده می شود. دولت ایران قصد دارد در آینده در کلاس‌های بعد از ازدواج هم مشکلات عاطفی و مسایل زناشویی زوج ها را مورد توجه قرار دهد.

اما آیا تنها شرکت کردن در چند جلسه مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند از بروز مشکلات جنسی جلوگیری و تداوم یک رابطه را تضمین کند؟ مشکلاتی که عموما ناشی از بزرگ شدن در محیط های خانوادگی و اجتماعی هستند که در آن سکس به جای اینکه امکانی برای لذت جنسی دو طرف تلقی شود، تنها وسیله تولید مثل، وظیفه زناشویی یا راهی برای ارضای شهوات مردان است.

تجربه نشان می‌دهد که آشنایی با ویژگی‌ها و نیازهای روحی و فیزیکی جنس مخالف در چند جلسه میسر نمی شود. علاوه بر آن درک و برداشت غلط از مقوله سکس و در بعضی موارد فایق آمدن بر ترس‌های درونی شده از رابطه جنسی، کار آسانی نیست. با توجه به پیچیدگی و شخصی بودن این مشکلات، به نظر نمی‌رسد که تنها با در اختیار گذاشتن اطلاعات عمومی در زمینه روابط زناشویی و تأکید بر جنبه تنظیم خانواده، بتوان به حل این مشکل کمک کرد.

قطعاً هر نوع آموزش به هر میزان برای پیشگیری یا کمک به حل بعضی از مشکلات زناشویی مفید است. اما نکته‌ای که نباید از یاد برد این است که آموزش، یک روند طولانی است و نخستین مدرسه ما در زندگی خانواده است. از همین رو شاید راه بنیادی تر برای حل مشکلاتی از این قبیل تلاش برای آموزش والدینی باشد که نخستین مربیان تربیتی افراد یک جامعه محسوب می شوند.

مشکلات جنسی به رغم آنکه در صدر عوامل طلاق معرفی شده‌اند نباید ما را از ابعاد دیگر این پدیده غافل کنند. ازدواج یک رابطه دو‌طرفه است و اغلب مشکلاتی که به طلاق منجر می‌شوند ریشه در ضعف یا عدم توانایی در برقراری یک رابطه سالم دارند. بخشی از مشکلات جنسی ناشی از مسایل روحی، می تواند بازتابی از اختلافات و عدم تفاهم در زندگی زناشویی باشد. به همین دلیل است که آموزش روش‌های برقراری ارتباط سالم در خلال کلاس‌های قبل از ازدواج هم لازم به نظر می رسد.

+311
رأی دهید
-55

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
خوبه! متأسفانه عین واقعیته، خوبه که بلاخره یه آمار درست ارائه دادن!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 02:26
shervin-iran - خرم آباد - ایران
دقیقا یکی از دلایل طلاق در کشورهای به اصطلاح مذهبی (مثل ایران) همین عدم شناخت جوانها از چگونگی و کیفیت روابط عاطفی و جنسی با همسر خودشون هستش...علت اون هم سانسورهای شدید جامعه در این زمینه هست...البته دلایل دیگه ای هم داره...
یکشنبه 20 آذر 1390 - 04:53
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
. خواستند... از عشق... آغوش و بوسه را... حذف کنند.../. عشق... از آغوش و بوسه... حذف شد... (افشین یداللهی)
یکشنبه 20 آذر 1390 - 05:25
adsi - شانگهای - چین
تو ایران تا اونجایی که من میدونم بیشتر مردا از 30 سالگی به بعد دیگه تعطیل میشن از بس که استرس و ناراحتیهای روزانه دارن دیگه حتی به سکس فکر هم نمیکنن.چند وقت پیش ایران بودم با یکی از دوستام راحع به همین موضوع صحبت میکردم 30 سال بیشتر نداشت میگفت یادم نیست اخرین سکسم کی بوده در صورتی که وقتی من هم ایران بودم از هم بیخبر نبودیم و امارشو داشتم . خیلی تغییر کرده بود همش میگفت انقدر فشار زندگی هست که دیگه آدم یاد این چیزا نمیفته.!!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 06:57
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
اینا اون زیر دارن چیکار میکنن!!!!!!!!!!!!!!!!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 08:47
golly47 - فوکشتاد - المان
این کاملا مشخص است در جوامع اسلامی زن برای مرد یک وسیله است برای رابطه جنسی‌ جلوگیری و جداسازی جنسیت از هدیگر از هم پاشیدگی خانواده هارا بوجود میاورد میل جنسی‌ فحشا نیست مثل تمایولات دیگر است مثل خوردن ((درصورت آزادی رابطه جنسی‌ اجتماع بطرف شکوفایی فکری میرود))
یکشنبه 20 آذر 1390 - 09:45
naslesookhteh - تهران - ایران
IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران هیچی عزیزم. دارن نخود سیاه پاک میکنن.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 12:14
nader46 - لندن - انگلیس
در روابط جنسی‌ که بازی از مردها فقط به فکر خودشونن،هروقت که ارضا شدن رابطه را تعطیل می‌کنن و اصلا تو این فکر نیستن که زن هم در این رابطه حقی‌ داره!از طرفی‌ هم زن و دختر‌های ایران ،،اکثرا مثل یک مجسمه و بی‌ احساس و سرد این کارو انجام میدن،کم می‌شه زن ایرانی‌ به شوهر پیشنهاد سکس کنه،حالا یا خجالت و یا شرم و یا هر چیزی که هست ،،خودشون هم کمکی‌ نمیکنن ،،فقط از شوهر انتظار دارن اونا رو به اوج لذت برسونن!!!حالا مرد بی‌چاره هر چی‌ می‌خواد تلاش کنه ،اینور‌و اونور کنه.چپو راست بالا پایین کنه،،،تا زن خودش نخواد به اون نقطه و ارگاسم نمیرسه،،زن و یا دختر هم باید از خودش اکشن و حرارتی نشون بده که مرد را تحریک تر کنه،،نه اینکه فقط دراز بکشه و منتظر بشه شوهر بگه بسمه لله.زن و مرد اگر از لحاظ سکس از هم راضی‌ باشن،خیلی‌ از مشکلات و مسائل دیگه پیش نمیاد.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 13:34
poriyaye_vali - دوحه - قطر
کشوری که تا دیروز یه لیتر بنزین 100تومان بوده الان شده 700 تومان دیگه چه حالی میمونه که ادم بخواد سکس کنه،،سکس،دل خوش میخواد
یکشنبه 20 آذر 1390 - 15:36
elaheh85 - تهران - ایران
چه جالب نظر میدید.آزادی جنسی باعث شکوفایی میشه!!تعجب انگیزه.مشکل جنسی در ایران نداشتن درک درست از این موهبت الهی است اگر نه خداوند هیچ وقت نگفته از جنس هم لذت نبرین.گفته تنها با همسران خود که عقد کرده یا صیغه ای شما هستن لذت جنسی ببرین.این موضوع ربطی به اسلام نداره.خانوادها هستن که فرزندان خود را درست با این موضوع اشنا نمیکنن.اینجا عشق وجود نداره.دختران و پسران تنها به دنبال یک همسر پولدار.خوشگل.تحصیل کرده و... هستن بدون اینکه انگار براشون مهم باشه واقعا طرف و دوستد دارن یا نه.واسه همین زود از هم سرد و برای هم تکراری میشن.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 15:39
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا
الهه۸۵--تهران --ایران---خانم محترم چرا تهمت میزنید.کجا خدا گفته از زن صیغه‌ای لذت ببرید.اینو آخوند شیعه گفته نه‌ خدا.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:11
mortimer - اصفهان - ایران
nemat420:آخه باید یه طوری اون شونصدتا زنی که حضراتشون باهاشون حال و حول کرده اند رو توجیه کنند دیگه.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:18
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
والا بنده که اوقات فراغتم را یا باید بخوابم و استراحت کنم یا یه سری به این سایت و سایتهای خبری بزنم و خانمم را همینجا پای کامپیوتر ملاقات کنم، پس کی وقت واسه این چیزهای جانبی میمونه( اصلی). بهترینش اینه که تنها زندگی کنی.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:39
farzanesmaili - گرگان - ایران
میبخشید کسی از fanoos خبری نداره ؟ اینجا تنها جاییه که من دیدم کامنت نگذاشته.....
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:54
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
nader46 - لندن - انگلیس حرف شما کاملا صحیحه و متأسفانه زنها و دختر خانم ‌های ایرانی‌ همین‌جورن و ۹۰% اون هم برمیگرده به همون حس شرمی که از بچگی‌ در اونها پرورش پیدا کرده و متأسفانه کنار گذاشتن این عادت برای خانم‌های ایرانی‌ تقریبا غیر ممکنه. نتیجش هم همین از آب در میاد
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:11
elaheh85 - تهران - ایران
nemat420 - لندن انتاریو - کانادا.با کامنتی که گذاشتی کوته فکری خودت و نشون میدی.خنده دارید به خدا.اگه دشمنای خدا اسلام و سایر ادیان شمایید که اصلا از خدا و ادیانش چیزی نمیدونید باز جای شکر داره.اونی که میگه شونصدتا زن.مگه کسی اون زنارو مجبور کرده اینکار و بکنن.صیغه با توافق طرفین صورت میگیره.و چون یه که به درک درست ازش نرسیدن نادرست برداشتش میکنن.صیغه مانع ایجاد فحشا میشه.چیزی که در دنیای غرب بیداد میکنه.بعدم اینجا کسای که رابطه نامشروع با کسی دارن اصولا دین ندارن.مثل خیلی از شماها.شماها که با سینما مبتذل غرب و فیلمهای سکسی و پارتی و مشروب و.....حال میکنید چه به خدا و دین.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:14
elaheh85 - تهران - ایران
بعضی ها به خودشون نگیرن.منظور من کسانی است که خدا و دین و قبول ندارن و با فحشا.عریانی.سکس نامشروع و از این موردها که جز فسادو بی امنیتی و بی ثباتی در خانواده ها و جوامع نداره.موفق و پیروز باشید.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:20
islam zoda - تورنتو - کانادا
الاهه۸۵ - تهران - ایران قانون این صیغه توافقی که شما میگید رو یک عده مرد بدون توافق زنان در زمان اجداد مهاجر شما از عربستان نوشتند.به عنوان یک زن خیلی کوتاه فکری باید باشه که کسی‌ تبلیغ برای صیغه شدن بکنه.. نوش جان شما!!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 22:47
طاطا - تهران - ایران
من 5 ساله که عضو سایتم و این اواخر کمتر کامنت میذارم . قبلا خیلی کامنت میذاشتم و بابعضی از کاربرها کل کل داشتم ولی به مرور دیدم اینا اینقدر .... هستند که بحث باهاشون مثل آب درهاون کوبیدنه. به هرحال الان گه گاهی میام توی سایت و با دیدن بعضی کامنت ها میفهمم که این ملت و این کشور درست بشونیست. یه مشت نادون که تعدادشون هم کم نیست توی این مملکت هستند که نمیخوان بذارن این کشور پیشرفت کنه چسبیدن به یه مشت عقاید پوچ و بی مغز. خلاصه اینکه هر بار بعد از مدتها میام توی سایت و میبینم یکی مثل elahe توی سایت سروکله اش پیدا شده. وقتی کامنت های دوزاری ایشون رومیخونم یاد مردخشمگین از مشهد ویرا یا ریرا از قم ... و دیگر همپالگیهای ایشون میافتم. فقط میتونم بگم متاسفم که باید شماها رو تحمل کنیم
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:11
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
farzanehsmail-گرگان/ ایران/ ایشون اثاث کشی خونه دارن و وقتشون ناچیز.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 00:27
*Fanoos* - ايران - ايران
farzanesmaili - گرگان - ایران دوست خوبم من همین دوروبرام !. اخه در این مورد نظری نداشتم چون مخالفم , من علت اصل طلاق در ایران رو سکس نمیدانم اینقدر مشکلات عمده پیدا میشه که سکس سهله !. تازه این دروه زمونه سکس از مد افتاده ( یعنی کمتر بهش توجه میشه ) به خاطر اینکه زندگی خیلی سختر و مشکلتر شده کلا فکر مردم بنده خداها مشغوله !
دوشنبه 21 آذر 1390 - 02:55
golly47 - فوکشتاد - المان
در جوامع اسلامی جلوی‌ همه موهبتهای را که خداوند به انسانها اتا کرده تا بوسیله آن زندگی‌ شیرینی‌ داشته باشند گرفته شده بخاطر نفع ‌یک عده که عرضه کارکردن ندارند
دوشنبه 21 آذر 1390 - 06:34
ario - اهواز - ایران
طاطا - تهران - ایران. منم وضعم دقیقا مثل شماست.هر چند وقت یکبار امثال اینها پیدا میشه و میره رو اعصاب بچه ها...فکر میکنم برنامه ریزی شده است.به هر حال دوستان نباید توجه کنند تا طرف از این کارش سرخورده بشه
دوشنبه 21 آذر 1390 - 06:48
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
elaheh85 - آبجی زینب بسیجی خدا گفته صیغه بکنید؟ پس چرا تنها این رسم در میان شیعه ها هست و سنی ها با ان مخالف هستند؟ برو بشین پای همان منبر روضه خوانها و مداحهای بیسواد که حتی از دین خودت هم خبر نداری.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 09:17
Nerse - اهواز - ایران
در جامعه مردن سه فاکتور شغل مناسب، تفریح و استراحت مناسب و لیبیدو مهمترین عوامل یک زندگی کامل رو تشکیل میدن در حالی که در ایران نبود شغل مناسب، تفریح و استرحت مناسب بدلیل مشکلات بسیار زیاد مردم جایی برای پرداختن به لیبیدو نذاشته. آمار طلاق بدلیل مشکلات جنسی روز به روز بیشتر شده و باعث تبعات بسیار زیادی در جامعه مانند روسپیگری یا خیانت درخانواده ها شده. چه میشه گفت جز تاسف
دوشنبه 21 آذر 1390 - 11:17
elaheh85 - تهران - ایران
این سایت تو این مدت بد تمرکز فکریم و گرفته.میخوام به مخالفهای خودم یه خبر خوش بدم به احتمال زیاد و قوی زحمت و کم میکنم.دلیلی نمیبینم وقت و انرژیم و واسه یه سری وطن فروش.خائن.بی دین و کافر که نوکری آمریکارو میکنن.لابد به قیمت خوبی خودشون و فروختن که اینجوری زور میزنن.این سایت توسط اطلاعات ایران مطمئن باشید رصد میشه.دستگرمی خوبی بودید.به ایرانی های وطن پرست دیگه هم میگم از اینجا برید.بزارید اینا واسه خودشون شلنگ تخته بندازن.ازرش شما بیشتر از این حرفاست که با یه سری کافر دهن به دهن بشید.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 22:18
mortimer - اصفهان - ایران
elaheh85:حرفای آخر ایشون بی احترامی مسلمانان به بقیه ی اعتقادات رو ثابت کرد.خوشم اومد خوب تر زدی به قیافه ی هر چی مسلمونه./زورت نمی رسه ارجاع دادی به اربابت اطلاعات؟!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 07:06
arashbehdin - اتلانتا - امریکا
elaheh85 - برو همون دور حرم بهتر است. اون وزارت اطلاعاتت هم بجای رصد کردن این سایت و دیگر کارهای بیهوده بهتر است مراقب انبارهای موشکی اش باشد. بدبختها دشمن بیخ گوشتان است اما در این سایت و آن سایت با کاربران ناشناس بگو مگو میکنید. بپایید انگشت شست پایتان در چشمتان نرود.
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 13:19
feminism - لندن - انگلستان
elaheh85 / بحمد اللهِ تان خبر خوش دادید که زحمت را کم میکنید !! مأموریت بپایان رسید ، ترفیع هم به حول قوۀ الهی به شما داده میشود :)) درست میگوئید حیف است که وقتتان را در اینجا هدر کنید شما باید انرژیتان را جهتِ تمکین و جهادِ اکبرتان صرف کنید که همانا پیامبرتان از آن به شما که مؤمنین راستینش هستید سفارش کرده و بسیار سخن گفته !! اگر توانستی کتاب 23 سال را بخوان، نویسنده اش نه سُنی بوده ، نه صهیونیست ، نه وطن فروش و نه اهل برهنگی ، شاید که مقبول بیافتد !!
‌سه شنبه 22 آذر 1390 - 21:42
sepehr79 - وین - اتریش
تا تا دوست عزیز خودت رو ناراحت نکن. پیروزی نزدیک است. این جاهلان رفتنی هستند. این الاهه ۸۵ هم ۱ بسیجی‌ که داره با چند تا ‌ای دی میاد و فکر میکنه کسی‌ نمیفهمه. به زودی باید به ذباله دان تاریخ برن. این دغل بازیهاشونم کمکی بهشون نمیکنه. خودشونم اینو میدونن
جمعه 25 آذر 1390 - 13:34
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.