کسری چهل هزار میلیارد تومانی بودجه‌

درآمد دولت از فروش نفت در شش سال اخیر بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار می‌شود که از درآمدهای نفتی در ربع قرن پیش از آن بیشتر است. یک نماینده‌ی اصولگرای مجلس می‌گوید به رغم این، بودجه‌ی سال جاری ۴۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد.

                                          کسری چهل هزار میلیارد تومانی بودجه‌

دولت محمود احمدی‌نژاد امسال نیز مطابق سنتی که از زمان روی کار آمدن مرسوم کرده لایحه‌ی بودجه را تا پایان مهلت قانونی (۱۵ آذر) به مجلس تقدیم نکرد. این موضوع هر سال به یکی از مناقشه‌های میان دو نهاد قانون‌گذاری و اجرایی تبدیل شده است. اکنون کسری بودجه‌ی سال جاری و بدهی‌های دولت، تاخیر در ارائه لایجه‌ی بودجه‌ی سال ۹۱ را تحت‌الشعاع قرار داده است.

درآمدهای محقق نشده‌ی دولت

خبرگزاری فارس ۱۹ آذر ماه در گزارشی نوشت «برخی نمایندگان معتقدند دولت مخصوصا لایحه بودجه را دیر ارائه می‌کند که نمایندگان مجلس فرصت تغییر اساسی در لایحه بودجه نداشته باشند، اما آنچه مسلم است، هرچه دیرتر لایحه بودجه به تصویب برسد، به زیان اقتصاد کشور است.»

رضا اکرمی، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس از قول کارشناسان اقتصادی می‌گوید «امسال ۴۰هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم که حدود ۱۴ الی ۱۵هزار میلیارد آن مربوط به اجرای طرح هدفمند کردن یارانه هاست.» او ۱۹ آذر در گفتگو با خبرگزاری ایلنا خاطر نشان کرد دولت دوبرابر درآمد خود از طریق افزایش بهای حامل‌های انرژی را به عنوان یارانه‌های نقدی به شهروندان پرداخت می‌کند.

بررسی عملکرد اقتصادی دولت در مجلس

دولت در کنار کمبود بودجه، بدهی‌های سنگینی نیز به نهادهای دیگر دارد. رضا اکرمی می‌گوید برخلاف تصریح قانون، دولت از ابتدای سال جاری از پرداخت یارانه مترو و اتوبوسرانی خودداری کرده است. شماری از نمایندگان از کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس خواسته‌اند "به عملکرد دولت در تخصیص و پرداخت اعتبارات یارانه بلیط حمل و نقل عمومی شهرها" رسیدگی کند.

+44
رأی دهید
-51

juvel - اسلو - نروژ
ای حـ...ای کلاهبردار.
شنبه 19 آذر 1390 - 18:34
morteza-bikhial refigh - گرگان - ایران
همه دزدن.. لعنت به این مملکت.. دولت قانون گریز بقول میرحسین عزیز
شنبه 19 آذر 1390 - 19:31
korosh2500 - برمینگام - انگلستان
((ریاست به دست کسانی‌ خطاست=که از دستشان دستها بر خداست))وقتی‌ موش موزی بر مسند قدرت نشست.برای پاچه خواری به حساب علی‌ گدا موقعی‌ که میلیاردها میلیارد می‌‌ریخت باید حساب چنین روزی را میکرد .که در کیسه خلیفه را بیش از اندازه شل کرده است ...( اه از آن روزی که نفرین بچه یتیم گرسنه تو را ..دروغی نژاد..از اینی که هستی‌ پست تر و پست تر خواهد کرد...پس تا آن موقعه من پلکهایم را بهم نمی زنم)
شنبه 19 آذر 1390 - 19:33
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
از رهبر گرفته تا مزدور بسیجی‌ همه دزدو کلاهبردار و جنایتکار.
شنبه 19 آذر 1390 - 21:06
amir-amir - تورنتو - كانادا
با سرمایه گذارى صحیح نیمى از این درآمد هنگفت در امور اقتصادى مشگلات بسیارى از قبیل آموزش و اشتغال جوانان, بخش هاى کشاورزى و صنعتى قابل حل مى بود ولى افسوس که به دست نااهلان افتاد و هدر رفته است
شنبه 19 آذر 1390 - 22:05
كيارش 88 - تورنتو - كانادا
با سلام . اخه وقتی چندتا دزد و کلاه بردار میشن رئیس و روسای جمهوری اسلامی ( در سال چندتا اختلاس افشا میشه ) نباید وضعیت بودجه مملکت از این بهتر باشه
شنبه 19 آذر 1390 - 22:56
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
۴۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ .آخه مگه ممکنه یه همچین چیزی ؟ ! ! ! ! ! یعنی‌ لبنان و فلسطین و سوریه و حزب الله و . اینقدر کم اشتها هستن ؟ میخواید یه شماره حساب هم بدید واسه کمک‌های مردمی ، اگه هنوز کسری دارن برادران عرب !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خدایا کجایی پس ؟ دیگه چیزی به نام " وطن " وجود نداره :-((( ۱۰۰ رحمت به چنگیز خان مغول ! !
یکشنبه 20 آذر 1390 - 00:51
vudvudak - لس آنجلس - امریکا
جون هر کی دوست دارین یه حرف تازه بگین، کسری بودجه‌ خیلی تکراریه !!!!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 02:14
ملاصدرا - شیراز - ایران
پس اون بی شرفهایی که استدلال میکردن که با افزایش قیمت بنزین روزی خدا تومان صرفه جویی اقتصادی خواهیم داشت چطوری حساب میکردن؟؟؟؟؟؟. اون پدر سگی که اجرای طرح هدفمندی را عین عدالت میدانست و خودش را جر میداد تا مجلس همونجوری که اون می خواد اجرای طرح هدفمندی را تصویب بکنه چرا حالا جوابگوی بد بختیهای این ملت نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
یکشنبه 20 آذر 1390 - 17:34
baba bozoorg - تنسبرگ - نروژ
تٔف به شرفت‌ای خامنه‌ای باج گیر اسلامی پول نفت در بانکهای سوریه خوابیده
یکشنبه 20 آذر 1390 - 20:04
ghalamfarsai - مالمو - سوئد
love chah bahar کجایی؟
دوشنبه 21 آذر 1390 - 14:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.