ایران فعلا در بریتانیا حافظ منافع تعیین نمی کند

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که تعیین حافظ منافع ایران در بریتانیا، "فعلا مطرح نیست."

آقای مهمانپرست در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: "با توجه به اینکه رابطه کشور ما و انگلیس به طور کامل قطع نشده، فعلا به لحاظ روابط سیاسی در مرحله ای نیستیم که تعیین حافظ منافع در انگلیس مطرح باشد."

آقای مهمانپرست در ادامه این مصاحبه گفت: "ما به دنبال روشن شدن آخرین وضعیت روابط و تصمیمات مقتضی در این زمینه هستیم."

در حال حاضر ایران در بریتانیا دیپلمات ندارد و هیچ دیپلمات بریتانیایی نیز در ایران مشغول به کار نیست اما دو کشور گفته اند که روابطشان را به طور کامل قطع نکرده اند.

وزارت خارجه ایران پیشتر گفته بود به زودی حافظ منافع خود را در بریتانیا مشخص خواهد کرد.

رامین مهمان‌پرست روز جمعه، ۱۸ آذر، در همین مورد به خبرگزاری فارس گفته بود ایران در حال بررسی گزینه هایی برای تعیین حافظ منافع در بریتانیا است.

به دنبال حمله معترضان به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران در روز هشتم آذر، این کشور کارکنان سفارت خود را از تهران خارج کرد و وزارت امور خارجه بریتانیا ۴۸ ساعت به دیپلمات های ایرانی مهلت داد که خاک این کشور را ترک کنند.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران بعد از ظهر سه شنبه ۸ آذر (۲۹ نوامبر) مورد حمله گروهی از معترضان به سیاست های بریتانیا قرار گرفت و اموال و مدارک آن تخریب شد.

این تشنج پس از آن رخ داد که مجلس ایران در روز یکشنبه در واکنش به تحریم شدن بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی بریتانیا تصمیم به کاهش سطح روابط دوجانبه از سفیر به کاردار گرفت.

در صورتی که طرح مجلس ایران به همان کیفیت اجرا می شد، دامنیک چیلکات سفیر تازه منصوب شده بریتانیا در تهران باید ظرف دو هفته ایران را ترک می کرد.

در این وجود، روابط سیاسی دو کشور در سطح پایین تری برقرار می ماند اما تغییری در روابط کنسولی دو کشور داده نمی شد.

روابط ایران و بریتانیا در هفته های قبل از بحران اخیر و در پی تشدید تحریم ها علیه ایران توسط دولت بریتانیا پرتنش بوده است.

+99
رأی دهید
-29

behnam2009 - لندن - انگلستان
هیچ کنسولگری حاضر نشده حافظ منافع جمهوری اسلامی بشه!
شنبه 19 آذر 1390 - 18:19
amoo uk - ليدز - انگليس
هیچ کشوری مغز بسیجی‌ یا آخوند نخورده بیاد به اینها اجازه بده سفارتشونو به گند بکشن ،اعتبار ندارند ،فقط تو ایران با زور تفنگ و پول مردم دارن دروغ میگن و تجاوز می‌کنن
شنبه 19 آذر 1390 - 20:46
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
به غیر از سوریه و حزب‌الله لبنان کسی‌ رو نمیتونند گیر بیارند که نمایندگی‌ شون رو قبول کنه. نمایندگی‌ ولی‌ وقیح یعنی‌ ننگ ابدی برای طرف مقابل. این ننگ رو فقط کسانی‌ قبول میکنند که توی دنیا اعتباری ندارند و خودشان هم با جامعه بین‌المللی مشکل دارند.
شنبه 19 آذر 1390 - 21:14
bita tehrani - ويكتوريا - كانادا
منافع ایران که سالهاست معنی‌ شو از دست داده،منظور منافع جمهوری جهل و دروغ و فساد آخوندی و منافع حزب‌الله لبنان و سوریه و ونزوئلا و بولیوی و جزایر قمر و بقیه تروریستها و کور و کچل‌های دنیاست البته.خدا را شکر که دستتون واسه دنیا رو شد.حالا ببینیم برادران کمونیست و بلشویک سابق چه میکنند واسه تون!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 02:26
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.