اعتراض رسمی به افغانستان به دنبال نقض حریم هوایی ایران توسط آمریکا

ایران عبدالله عبید، سفیر افغانستان در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرده است.

                                              اعتراض رسمی به افغانستان به دنبال نقض حریم هوایی ایران توسط آمریکا

علت احضار سفیر افغانستان در تهران، اعتراض به در اختیار قرار گرفتن خاک و حریم هوایی افغانستان توسط هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا علیه ایران است. ایران هفته گذشته از سرنگون کردن یک فروند هواپیمای تجسسی بدون سرنشین آمریکا در حریم هوایی خود خبر داده بود.

این هواپیمای تجسسی بدون سرنشین به جانور قندهار موسوم است.

ایران مطابق قوانین بین المللی می گوید که این هواپیمایی تجسسی بدون سرنشین حریم هوایی اش را نقض کرده و از خاک افغانستان به این منظور استفاده کرده است.

در جریان احضار آقای عبید ایران طی یک یادداشت اعتراض رسمی خواستار توضیح فوری دولت افغانستان، جلوگیری از تکرار این گونه حوادث و رعایت حسن همجواری این کشور با ایران جلب شده است.

ایران پیش از سفیر سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است را به همین دلیل به وزارت احضار کرده و یادداشت اعتراض رسمی برای مقام های آمریکایی فرستاده بود.

نماینده دائم ایران سازمان ملل متحد هم خواستار محکومیت ورود هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به حریم هوایی ایران از سوی سازمان ملل شده است.

تلویزیون دولتی ایران اواخر هفته گذشته تصاویری از هوایپمای سرنگون شده تجسسی آمریکا را به نمایش گذاشت که بدنه آن سالم به نظر می رسید.

مقام های ارشد نظامی ایران گفتنه اند که سرنگونی این هواپیما "با اطلاعات جمع آوری شده و مراقبت های دقیق الکترونیکی" صورت گرفته است.

گفته می شود که این هواپیما از نوع «RQ۱۷۰ سنتینل» است.

این مدل، نوعی هواپیمای بدون سرنشین شناسایی است که خبر ساخت آن در سال ۲۰۰۹ به رسانه های فعال در حوزه امور نظامی درز کرد و در سال ۲۰۱۰ نیروی هوایی آمریکا به کارگیری آن را تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ها، این نوع هواپیمای بدون خلبان در عملیات شکار اسامه بن‌لادن، رهبر سابق القاعده، برای زیر نظر گرفتن محل اقامت او در هنگام انجام حمله کماندوهای آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت.

ساعاتی پس از آنکه ایران اعلام کرد هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را سرنگون کرده است، نیروهای ائتلاف به رهبری ناتو در افغانستان در بیانیه‌ای به انتشار این خبر واکنش نشان دادند.

نیروهای ائتلاف اعلام کردند که هواپیمای مورد اشاره ایران احتمالا یک هواپیمای شناسایی آمریکایی بوده که در یک ماموریت بر فراز غرب افغانستان پرواز می‌کرده است.

+111
رأی دهید
-31

سالار123 - کوالالامپور - مالزی
درود بر غیرت ایران و ایرانی. ناگفته نماند نصف سختی های ما از دست کشورهای همسایه هست که از ترس، منافع کشورشون و در اختیار آمریکا و انگلیس قرار دادن (اقتصاد آزاد و ارتباط با دنیا امری طبیعی است ولی اینکه کشور را در اختیار بیگانه قرار دادن برابر است با مستعمره شدن بشکل امروزیش). به امید آزادی و ایرانی آباد
شنبه 19 آذر 1390 - 18:44
Emam zaman - قم - ايران
آورین آورین ..!
شنبه 19 آذر 1390 - 21:35
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
سالار123 - کوالالامپور - مالزیEmam zaman - قم - ایران.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 00:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.