اوباما از سیاست‌های تحریمی آمریکا در قبال ایران دفاع کرد

رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر انتقاد شدید نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ایالات‌متحده از عملکرد او برای توقف برنامه اتمی ایران، از سیاست‌های دولت خود دفاع کرد.

باراک اوباما، دیروز ۱۷ آذر در جمع خبرنگاران گفت: وقتی وارد کاخ سفید شدم، جامعه جهانی درباره برخورد با جمهوری‌اسلامی، دچار اختلاف بوده اما اکنون متحد است و شدید‌ترین تحریم‌ها را اعمال کرده که در داخل ایران موثر بوده و آن را در جهان نیز منزوی کرده است.
 
در هفته‌های گذشته، نامزدهای حزب جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۲، با انتقاد از سیاست‌های رئیس‌جمهوری آمریکا گفته‌اند که او قادر به تشدید تحریم‌ها علیه ایران نیست و همچنان همه گزینه‌ها را برای توقف برنامه هسته‌ای ایران در نظر می‌‌گیرد.
 
آقای اوباما بار دیگر دیروز با تاکید بر اینکه «همه گزینه‌ها در قبال ایران بر روی میز قرار دارد»، گفت ایران می‌داند که یک انتخاب دارد و راه خروجش از انزوای بین‌المللی، تنها توقف فعالیت‌های نظامی هسته‌ای و عمل به تعهدات بین‌المللی است.
 
او گفت: من فکر می‌کنم بسیار مهم است به‌ویژه با توجه به برخی از سر و صدای سیاسی که وجود دارد، به یاد داشته باشید این دولت به‌طور نظام‌مند تاکنون سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده است.
 
آقای اوباما همچنین یادآوری کرد که پیگیری جمهوری اسلامی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای برخلاف منافع امنیت ملی ایالات متحده، متحدان آن و از جمله اسرائیل است، پس «ما برای جلوگیری از این اقدام با جامعه جهانی همکاری می‌کنیم».
 
روز چارشنبه ۱۶ آذر، تعدادی از نامزدهای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از سیاست‌های دولت اوباما درباره خاورمیانه و ایران انتقاد کردند و درباره سیاست‌های خود در قبال ایران سخن گفتند.
 
از جمله میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست گفته بود «در ‌‌نهایت لازم است که در ایران، رژیم تغییر کند» و رقیب او، «نیوت گینگریچ» با تاکید بر اینکه تنها سیاست آمریکا در قبال ایران «تغییر رژیم» است، قول داد از تمام گروه‌های مخالف حکومت ایران حمایت کند.
 
پیش از این در آبان ماه نیز، هشت نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، به چگونگی برخورد با فعالیت‌های هسته‌ای ایران پرداختند و درنتیجه بود باراک اوباما را به نرمش در برابر اقدام‎های ایران متهم کردند.
 
در همین زمینه، به تازگی ولی نصر، عضو شورای روابط خارجی آمریکا سیاست امروز ایالات‌متحده را در قبال ایران «مغشوش» دانسته و گفته است ایران مهارناپذیر، جسور و ستیزه جوست و ائتلاف بین المللی که آمریکا علیه آن تدارک دیده، از هم گسیخته است.
 
اما تام دانیلون مشاور امنیت ملی باراک اوباما معتقد است که سیاست دولت آمریکا در قبال ایران باعث شده جمهوری اسلامی بیش از گذشته منزوی شود و رهبران این کشور تحت فشار قرار بگیرند تا دست از جاه‌طلبی‌های هسته‌ای خود بردارند.
 
آمریکا در سال‌های گذشته بار‌ها ایران را در زمینه‌های مختلف تحریم کرده و متحدان خود را در سراسر جهان را نیز به این کار دعوت کرده و بیش از همه، متحدان خود در آسیا را که روابط اقتصادی با ایران دارند، برای اعمال تحریم، تحت فشار قرار داده است.
 
در این رابطه، اوایل آذر، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا به امارات متحده عربی و اسرائیل سفر کرد تا درباره تحریم‌ها علیه ایران مذاکره کند و معاون‌اول رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در سفر به ترکیه از این کشور خواست تا علیه برنامه‌های‌ اتمی ایران تحریم‌های جدیدی در پیش بگیرد.
 
پس از انتشار گزارش آژانس اتمی درباره اهداف نظامی برنامه اتمی ایران، آمریکا همراه با کانادا و بریتانیا، صنعت پتروشیمی ایران را تحریم کرد و مجلس سنای آمریکا طرح تحریم و مجازات موسسات مالی جهانی که با بانک مرکزی ایران معامله می‌کنند را تصویب کرد.

+106
رأی دهید
-36

shabhaye-barani - اکلند - نیوزلند
بی‌چاره ما ملت ایران که کاری از دستمان بر نمیاد.
شنبه 19 آذر 1390 - 07:36
danial nabi - استكهلم - سوئد
اوباما این کار رو نکنه که ۲ روزه خلع پست می‌شه، مرده شور هر چه نو کره.
شنبه 19 آذر 1390 - 08:49
morid - بوشهر - ایران
دیروز جوانان اعجوبه نیروهای مسلح رو بدنه ی هواپیمای ARQ170 با ماژیک نوشتند امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.
شنبه 19 آذر 1390 - 08:53
choobin - مانیلا - فیلیپین
شدیم زنگ تفریح سیا سیون در دنیا،هرکی‌ میرسه یه نظری پرت می‌کنه اون وسط، جز مردم واقعاً بی‌چاره و بدبخت ایران که با یه خبر اردیناری ۲۰ روز سر کارن.
شنبه 19 آذر 1390 - 09:47
choobin - مانیلا - فیلیپین
شدیم زنگ تفریح سیا سیون در دنیا،هرکی‌ میرسه یه نظری پرت می‌کنه اون وسط، جز مردم واقعاً بی‌چاره و بدبخت ایران که با یه خبر اردیناری ۲۰ روز سر کارن.
شنبه 19 آذر 1390 - 09:48
آشی - لندن - انگلیس
امریکا یک ابرقدرت در حال سقوط است. آنها می دانند که اقتصاد جهان در حال پیشروی بسوی شرق است. چین ، روسیه و هند قدرتهای آینده اقتصاد هستند و ایران دیگرنیازی آنچنانی به غرب ندارد. برای همین تحریمها علیه ایران بی اثرند.
شنبه 19 آذر 1390 - 10:12
golly47 - فوکشتاد - المان
این امریکائئ‌ها شاه که سی‌ سال بهشون داد خوردند زیرابشو کشیدند حالا بخورید تا شما باشید که مملکت ما را خراب نکنید این تازه اول کار
شنبه 19 آذر 1390 - 17:19
ghafas - مشهد - ایران
حالم ازت به هم می خوره اوباما ..کثافت آخوندها می ارزه به تو .چند خانواده به اطر تحریمهای بی فایده ات به خاک سیاه بنشینند ؟ من از همین الآن به مخالفان تو پیوستم چون با چشم خودم کارخانه ها و معدنهای تعطیل شده و کارگران اخراجی شان را میبینم دلم می خواهد تویی را که روزگاری همه عکسهایت را داشتم و عاشقت بودم را با دندانهایم تکه تکه کنم .درود به آخوندهای خودمان
یکشنبه 20 آذر 1390 - 23:24
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.