ایران در بریتانیا حافظ منافع معرفی می‌کند

وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که به دنبال اخراج دیپلمات های این کشور از بریتانیا، به زودی حافظ منافع خود را در بریتانیا مشخص خواهد کرد.

                                                ایران در بریتانیا حافظ منافع معرفی می‌کند

رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به خبرگزاری فارس گفته است کشورش در حال بررسی گزینه هایی برای تعیین حافظ منافع در بریتانیا است.

به دنبال حمله معترضان به اماکن دیپلماتیک بریتانیا در تهران که منجر به خسارات های گسترده به سفارت این کشور و اقامتگاه دیپلمات های بریتانیا در باغ قلهک شد، ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا ۴۸ ساعت به دیپلمات های ایرانی مهلت داد که خاک این کشور را ترک کنند.

آقای هیگ گفته بود اگر بریتانیا نمی تواند فعالیت های معمول دیپلماتیکش را در تهران انجام دهد دلیلی ندارد که سفارت ایران در لندن بتواند به کارش ادامه دهد.

با اخراج همه دیپلمات های ایرانی از بریتانیا، کنسولگری ایران هم در لندن به تعطیلی کشیده است.

حسین قشقاوی، معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران پس از تعطیلی بخش کنسولی ایران در بریتانیا گفته بود که مجلس شورای اسلامی از یک سال پیش به دنبال قطع کامل روابط میان دو کشور بود اما اصلی ترین دلیلی که وزارت خارجه نمی خواست این روابط قطع شود، مسائل کنسولی ایرانیان مقیم بریتانیا بود.

"مجلس شورای اسلامی از یک سال پیش به دنبال قطع کامل روابط میان دو کشور بود اما اصلی ترین دلیلی که وزارت خارجه نمی خواست این روابط قطع شود، مسائل کنسولی ایرانیان مقیم بریتانیا بود."

معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران

آقای قشقاوی گفته بود: این موضوع نه از سر عشق و علاقه به حوزه های مختلف روابط دو کشور، بلکه به دلیل مسائل مربوط به بیش از ۲۰۰ هزار ایرانی مقیم این کشور بود.

به گفته معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران، بریتانیا حتی اجازه نداده است که یک نفر از ماموران کنسولی ایران در این کشور حضور داشته باشد.

بریتانیا ساعاتی پیش از اعلام تصمیم به اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، کارکنان خود از ایران را خارج کرده بود.

حمله معترضان به سفارت بریتانیا در تهران در پی تصویب طرح مجلس ایران در کاهش روابط با بریتانیا از سطح سفیر به کاردار اتفاق افتاد.

در صورتی که طرح مجلس ایران به همان کیفیت اجرا می شد، دامنیک چیلکات سفیر تازه منصوب شده بریتانیا در تهران باید ظرف دو هفته این کشور را ترک می کرد.

با این همه روابط سیاسی دو کشور در سطح پایین تری برقرار می ماند اما تغییری در روابط کنسولی دو کشور داده نمی شد.

با تعطیلی سفارت بریتانیا در تهران و اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن، سفارتخانه ها و بخش کنسولی دو کشور تعطیل است و ایران و بریتانیا باید برای ارائه خدمات کنسولی به اتباعشان کشور ثالثی را با عنوان حافظ منافع معرفی کنند.

سایت سفارت بریتانیا در تهران می گوید که این کشور در حال حاظر در تلاش است تا کشوری دیگر را به عنوان حافظ منافع خود در ایران معرفی کنیم. بریتانیا اعلام کرده است که تا زمان تعیین حافظ منافع این کشور در ایران، اتباع بریتانیایی که نیاز به خدمات کنسولی فوری دارند می‌توانند به هر یک از سفارت‌های اعضای اتحادیه اروپا در تهران مراجعه کنند.

در حال حاضر ایران و آمریکا و ایران و مصر هم روابط سیاسی با یکدیگر ندارند. به همین دلیل سفارت سوئیس در تهران وسفارت پاکستان در واشنگتن حافظ منافع ایران و آمریکا هستند.

ایران و مصر در پایتخت های یکدیگر دارای دفتر حفاظت منافع هستند که توسط دیپلمات های کشور خودشان اداره می شود.

+64
رأی دهید
-115

paria45 - گوتنبرگ - سوئد
سلام من عضو جدید هستم خوشحالم که دربین شما هستم
جمعه 18 آذر 1390 - 16:31
massoudoslo - اسلو - نروژ
کشور بیمار و بی سواد هایی که خود را جای سیاستمدار در ایران جا زده اند !! باید آنها را یا به بیمارستان بورد یا به زندان ! میرن یه سفارتخانه رو آتیش میزنند و بعدش از انگلیس هم اخراج میشن اونوقت دوباره میرن حافظ منافع درست میکنن !!
جمعه 18 آذر 1390 - 16:44
شنقول - ساتهمپتون - انگلیس
خاک بر سرمون که با یه تیپپا انداختندمون بیرون :(
جمعه 18 آذر 1390 - 17:03
sevim - مونترال - کانادا
میشه یکی به من بگه این مسایل کنسولی یعنی چی؟؟؟ چرا ما تو این همه سال یه بار هم نرفتیم سفارت ایران در کانادا؟؟ همه مشکلات فقط تو انگلیس هست؟!!!!
جمعه 18 آذر 1390 - 17:03
katrina - لندن - بريتانيا
حتما گینه بیسائو حافظ منافعش می‌شه ..
جمعه 18 آذر 1390 - 17:20
saiedsahand - لندن - انگلستان
بابا همه جور حکومت اسلامی تو بی‌ ابرویی اول.تو پروها تک.موفق باشید
جمعه 18 آذر 1390 - 20:02
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. واسه ایرانیهایی که تو اروپا و انگلیس هستن خیلی‌ دلم میسوزه،،،واقعا که تحقیر میشن...مخصوصا تو این دوره و زمونه... خواهش می‌کنم یا برگردید ایران یا برید جایی که تحقیر نشید اینقدر... آخه واسه خوردن ۱ نون و گوشت...عدم باید اینقدر تحقیر بشه.....واسه خوردن ۱ لقمه اضافی؟؟؟. عدم باید جایی بره که تحویلش بگیرن... واستون ناراحتم.
جمعه 18 آذر 1390 - 20:12
خودتى - دبى - امارات
احتمالا افغانستان ونزیلا سوریه سودان لبنان باشه چندتاکشورتروریست پرور
جمعه 18 آذر 1390 - 21:37
feminism - لندن - انگلستان
mohd1975 / حاج عمو شما دلت برای خودت بسوزه که حتی فارسی نوشتن رو چون عربها از ته حلقت مینویسی ، (عدم ) نه آدم یه ریزه سواد داشته باشه بد نیست ، پودر پُر پشت کنندۀ سواد بخر !!!!!!!
جمعه 18 آذر 1390 - 22:14
amoo uk - ليدز - انگليس
مهد۱۹۷۵ - دبی - امارات/ این لقمه نان اینجا سگش شرف داره به سوسک خوری عرب ها ،اونجا که تو داری زندگی‌ میکنی‌ اربابش دارن کفش‌های اروپا یها رو واکس میزنن حالا بماند رفتگرها مثل تو که دارن ایرانی‌ خریدو فروش می‌کنن ،،در ضمن برو فارسی تو درست کن بیسواد
جمعه 18 آذر 1390 - 22:37
amoo uk - ليدز - انگليس
کاترینا لندن انگلیس سلام ،اگه گینه بیسائو قبول کنه بد نیست اون هم باج می‌خواد چه کسی‌ بهتر از آخوندها و حکومته بیسواد اونهارو هم سیر کنه از خون مردم ،،راستی‌ رفتی‌ لندن به سلامتی‌ کریسمس خوش بگذره :)
شنبه 19 آذر 1390 - 03:48
shabhaye-barani - اکلند - نیوزلند
مهد ۱۹۷۵. من اروپا زندگی‌ نمیکنم ولی‌ خیلی‌ بچگانه حرف میزنی. معلم می‌شه که هیچ وقت پات و از امارت انور تر نگذاشتی.
شنبه 19 آذر 1390 - 04:31
ali1111 - تهران - ایران
مهد۱۹۷۵ - دبی - امارات. ما تا حالا تو این ۲۷ سال حس حقارت نکردیم ولی‌ هر وقت رفتیم کشور زادگاه از همان داخل شدن به فرودگاه و رفتارشون حس تحقیر کردیم تا پایمان به داخل هواپیمای برگشت رسید...نمیدونم برداشتت از تحقیر چی‌ است؟ ظاهراً خودت هم ایران نیست؟
شنبه 19 آذر 1390 - 09:41
katrina - لندن - بريتانيا
amoo uk - لیدز - انگلیس. -سلام از ماست عزیزم ..آره مدتی هست move کردیم ..مرسی‌ پیشاپیش merry christmas..
شنبه 19 آذر 1390 - 19:03
saiedsahand - لندن - انگلستان
.... مگه دلم داره.من تصمیم دارم برای ساله دیگه برم ایران حتما برای یه ساعت شده میام دوبی‌ اول ..... دوم نون گوشت میارم دیگه انقدر ملخ نخورید.
شنبه 19 آذر 1390 - 20:35
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.