قدرت خرید جامعه کارگری ۵۰ درصد کاهش یافته است

علی قنبری، عضو سابق شورای عالی پول و اعتبار گفت قدرت خرید جامعه کارگری ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، علی قنبری، عضو سابق شورای عالی پول و اعتبار و استاد دانشگاه تربیت مدرس گفت: "در حال حاضر نرخ خط فقر در کلان‌شهرهای کشور بیش از ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است. این در حالی است که میزان پایه حقوق دریافتی کارگران ۳۵۰ هزار تومان است."

                                                     قدرت خرید جامعه کارگری ۵۰ درصد کاهش یافته است

وی با تأکید بر این‌که "با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها مشکلات کارگران بیشتر از گذشته شده است"، اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را منجر به افزایش بی‌رویه نرخ تورم اعلام کرد.

قنبری گفت: "در حال حاضر یارانه‌های دریافتی تنها جوابگوی هزینه‌های آب و برق خانواده‌های کارگری است."

علی قنبری افزود: "به‌رغم ادعای وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حفظ قدرت خرید هشت دهک جامعه ما هم‌اکنون شاهدیم قدرت خرید این دهک‌ها بیش از گذشته کاهش یافته است."

دهک شاخص سنجش توزیع درآمد است. برپایه این سنجش، مردم یک کشور را به ده گروه جمعیتی مساوی از درآمد از کمترین به بیشترین سطح درآمد تقسیم می‌کنند؛ دهک نخست که ۱۰ درصد کشور را تشکیل می‌دهد کم‌ترین درصد درآمد ملی و دهک دهم بیشترین را داراست.

شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران روز ۱۲ آذرماه جاری در حاشیه همایش تبیین طرح تحول مالیاتی گفت یارانه نقدی در روند اجرای هدفمندی یارانه‌‌ها قدرت خرید دهک جامعه را کاملاً حفظ کرده است. وی اظهار داشت: "محاسبات ما هم این مسأله را تأیید می‌کند و طبقات ۹ و ۱۰ همواره قدرت خرید خود را جبران می‌کنند."

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، اثرات مستقیمی بر توزیع درآمد بر جای گذاشته است. مسئولان اقتصادی ایران این بازتوزیع درآمد را به نفع خانوارهای دهک‌های پایین و به زیان خانوارهای دهک‌های بالا می‌دانند.

این در حالی است که چند ماه پیش تارنمای تابناک از شرایط بد اقتصادی حاکم بر ایران نوشته و گفته بود: "اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و تحریم‌های اقتصادی و تنش‌هایی که در سطح منطقه حاکم است، باعث شده که زندگی مردم با مشکلاتی روبه‌رو شود و نمی‌توان منکر وجود این مشکلات شد."

به گفته تابناک "قدرت خرید مردم روزبه‌روز کاهش می‌یابد و فشار بر مردم بیشتر می‌شود. گرانی و تورم بر اقشار ضعیف و کم‌درآمد فشار دوچندانی وارد می‌کند و دولت وظیفه دارد پیش از ایجاد مشکل چاره‌اندیشی کند."

+133
رأی دهید
-22

parsa.pj - کوالالام پور - مالزی
بد باخت‌های بی‌چاره هیشکی به هاشان کمک نمیکنه.
جمعه 18 آذر 1390 - 22:34
amoo uk - ليدز - انگليس
مگه کاری یا منبع در آمدی موند تا قدرت خریدی مونده باشه ؟؟؟؟؟؟؟ این آمار‌ها کلا غلط و دروغه
شنبه 19 آذر 1390 - 04:06
Azadikhah - تكسل - هلند
یکی‌ از آشناها که داره ساختمان می‌سازه بهم گفت دیگه کارگران افغانی که براش کار میکنند میخواهند برگردند کشورشون چونکه براشون دیگه نمیصرفه کار کنند هر چیزی در میارند باید خرج غذا خوردنشون کنند
شنبه 19 آذر 1390 - 04:57
farhad352 - تهران - ایران
کشوری که آخوند سردمدار و گرداننده آن باشد و دکتر مهندس ابلهی نژاد هم رئیس جمهورش از این بهتر نمی شود بهتر است رتبه 171 ایران را از نظر پایین بودن رتبه اقتصادی در لنک زیر ببینیدو بدانید که تا آخون کفن نشود این وطن دیگر وطن نشود. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ir.html
شنبه 19 آذر 1390 - 10:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.