فرانسه چهارمین کشور: مشتریان روسپی‌گری مجازات می‌شوند


Budapest Prostitution


 دویچه وله : بعد از سوئد، نروژ و ایسلند، فرانسه نیز به کشورهایی پیوست که برای خریداران خدمات جنسی مجازات در نظر گرفته‌اند. سوده راد، فعال حقوق زنان درفرانسه می‌گوید در کنار این قانون باید قوانین حمایتی برای تن‌فروشان نیز تصویب شود.
 

 سازمان «جرات فمینیست بودن» و ۳۱ نهاد فمینیستی دیگردر فرانسه از ماه‌ها پیش تلاش‌هایشان را برای تصویب قانون مجازات مشتریان تن‌فروشی آغاز کرده بودند. این قانون در روز ۸ دسامبر به تصویب مجلس فرانسه رسید.
 
 "سوده راد" مسئول کمیسیون بین‌الملل سازمان «جرات فمینیست بودن» از جزئیات این قانون و نیز قوانین مربوط به روسپی‌گری در فرانسه می‌گوید.
 
دویچه‌وله: خانم راد‌! قانون مجازات مشتریان تن‌فروشی در فرانسه به‌تصویب رسید.  بحث برسر این قانون و تلاش‌ برای تصویب آن در فرانسه از چه زمانی آغاز شد؟
 
سوده راد: فرانسه از ۵۰ سال پیش تا به‌حال منع سیستم برده‌داری را تصویب کرده و با هرگونه برده‌داری و بهره‌برداری از انسان‌ها مبارزه می‌کند. ولی در مورد روسپیگری و تن‌فروشی این قانون عملی نشده بود. در واقع فرانسه وضعیت مشخصی در مورد مبارزه یا حمایت از کسی که مجبور است یا به دل خواه خودش دست به تن فروشی می‌زند، نداشت.
سال گذشته، با توجه به این که از سوی دولت فرانسه سال مبارزه با خشونت علیه زنان هم نام گذاری شده بود، یک‌سری کمیسیون‌ها در مجلس فرانسه تشکیل شدند که روی برخی مسائل مربوط به زنان کار کنند. یکی از کمیسیون‌ها کمیسیونی بود راجع به تن فروشی که شروع به کار کرد و تصمیم گرفت نبض جامعه را بسنجند و واقعیت‌های تن فروشی در فرانسه را ببینند و به مجلس ملی فرانسه گزارش دهد تا بتوانند قانونی برایش تصویب کنند. این کمیسیون مأموریت خود را روز ششم دسامبر به پایان برد و گزارش آن را به مجلس ملی فرانسه داد که موجب شد این قانون تصویب شود.
 
گفتید که مدت‌ها این کمیته‌ مسئولیت داشته که نبض جامعه را در ارتباط با قضیه تن فروشی بسنجد. لطفا توضیح بدهید که اصلاً قوانین مربوط به تن فروشی در فرانسه به چه صورت است، آیا تن فروشی در فرانسه جرم محسوب می‌شود؟
 
در فرانسه تن فروشی به تنهایی جرم محسوب نمی‌شود و جریمه و محکومیتی هم برای آن درنظر گرفته نشده ولی واقعیت این است که کسی که دست به تن فروشی زده، معمولاً در کنار تن فروشی کارهای غیرقانونی دیگری هم کرده است. به‌عنوان مثال، اکثریت قریب به اتفاق کسانی که در فرانسه تن فروشی می‌کنند، افرادی هستند که به صورت غیرقانونی وارد کشور فرانسه شده‌اند و معمولاً هم از کشورهای شرق اروپا آمده‌اند. در نتیجه وقتی پلیس به هر علتی، مثلا برای کنترل کارت شناسایی‌ دستگیر می‌کند، نمی‌تواند آن‌ها را به دلیل تن فروشی تعقیب کند. این موضوعی است که تنها در صورتجلسه‌ی آن گفت و گو ثبت می‌شود، ولی به عنوان جرم تا به حال ثبت نشده. ولی به‌هرحال این یک واقعیت است که همین‌جا در پاریس ما می‌دانیم کدام طرف شهر است که این اتفاق‌ها می‌افتد و اصلاً یک معضل برای جامعه است که فرانسه تا کنون نتوانسته قانون مشخصی برایش وضع کند.
 
اتفاقا از دیدگاه ما و از دیدگاه ۳۱ انجمن فمینیستی که فراخوان اولیه برای قانون فعلی را منتشر کردیم، اصلاً نباید کسی که دارد تن فروشی می‌کند جریمه یا محکوم شود. چون آن‌ها خودشان قربانیان روسپی‌گری هستند. به‌جای آن باید شغل‌های جایگزین و سیستم‌های حمایت کننده از آن‌ها برقرار شود که بتوانند انتخاب دیگری داشته باشند. یعنی تنها انتخاب‌ آن‌ها برای زندگی نباید تن فروشی باشد.
 
باید سیستم‌های حمایتی روانشناسی، سیستم‌های سلامتی و بهداشتی و سیستم‌های اسکان در اختیار آن‌ها قرار داده شود تا بتوانند به راحتی انتخاب دیگری داشته باشند و به جامعه برگردند.
 
آیا به صورت علنی تن فروشی در پاریس یا در شهرهای بزرگ فرانسه آن طور که در بیشتر کشورهای اروپا رایج است رواج دارد؟
 
در فرانسه برقراری رابطه جنسی در انظارعمومی ممنوع است و مجازات‌هایی هم در موردش داریم که خیلی هم جدی گرفته می‌شود و مربوط به سال‌های پیش است که همچنان هم اجرایی است. در کشورهائی مثل آلمان یا هلند، تن فروش‌هایی هستند که بدن خودشان را به‌صورت آشکار در اختیار دیگران قرار می‌دهند. چنین چیزی را در فرانسه نمی‌بینید. یا آن طور که طرفداران سیستم تن فروشی اسمش را می‌گذارند، «ارائه‌ی خدمات جنسی» به‌صورت علنی در فرانسه مجاز نیست. اصولاً کسانی هم که مشغول به این کار هستند و تا برقراری رابطه‌ی جنسی پیش می‌روند، کاملاً شخصی و مستقل و آن طور که فعالان حقوق تن فروشان می‌گویند «خود اشتغالگر» هستند.
 
پس از تعداد زنانی که این کار را انجام می‌دهند هم آمار دقیقی نمی‌تواند وجود داشته باشد، درست است؟
 
دقیقا همین طور است.  تمام آمارهایی که در دنیا وجود دارد آمارهای نسبی است. هیچ وقت نمی‌توانیم آمار دقیقی داشته باشیم. همه آمارهای مروبط به تن‌فروشان نسبی‌اند، ولی حتی تخمین تعداد کسانی هم که دارند تن فروشی می‌کنند، واقعا نسبی است.
 

 
سوده راد، مسئول کمیسیون بین‌الملل سازمان «جرآت فمینیست بودن»

 

خانم راد! قبل از فرانسه در سوئد، نروژ و ایسلند هم این قانون تصویب شده بود و  خرید خدمات جنسی در این کشورها ممنوع است. شما به‌عنوان یک فمینیست آیا تصویب و اجرای این قانون در فرانسه را یک موفقیت و پیروزی ارزیابی می‌کنید؟
 
در این مورد به‌عنوان یک فعال فمینیست می‌توانم نظر خودم را بگویم و البته نظر ۳۱ انجمن دیگری که با من هم نظرند. واقعیت این است که حق مالکیت انسان بر بدن خویش در جریان‌های حقوق بشری و جریان‌های برابری جنسیتی به دو سبک توصیف می‌شود. یک، نظری است که من با آن موافق هستم و می‌گوید که مالکیت بدن انسان با خودش است و بدن انسان چیزی نیست که قابل فروش باشد. من به همان میزانی که با فروختن کلیه مخالف هستم، به همان میزان هم با فروختن واژن زن و سایر اعضای بدن مخالف هستم. در واقع فکر می‌کنم که رابطه‌ی جنسی رابطه‌ای نیست که به‌عنوان خدمات به آن برخورد شود و بین کسانی که این رابطه را برقرار می‌کنند، پول رد و بدل شود. چون رابطه‌ی جنسی براساس لذت و براساس تمایل دو طرف است. یک رابطه‌ی انسانی‌ست و نه یک رابطه‌ی تجاری.
 
از طرف دیگر گروه دیگری هم هستند که اعتقاد دارند که مالکیت انسان بر بدن خویش این اجازه را می‌دهد که از بدن خودش هر طور که می‌خواهد استفاده کند. آن‌ها می‌گویند وقتی ما سر کار هستیم یا مثلاً داریم مقاله‌ای می‌نویسیم، داریم مغز خودمان را می‌فروشیم. حالا وقتی در ازای یک رابطه‌ی جنسی پولی دریافت می‌کنیم، در واقع عضو دیگر بدن را می‌فروشیم و خدمات دیگری داریم ارائه می‌کنیم.
 
من جزو آن گروه از فمینیست‌هایی هستم که مدل اول را قبول دارم. ما در مطالبات و فراخوانی که به امضای حدود سه هزار نفر هم رسید، خواستار آن بودیم که همه‌ی جریمه‌ها و محکومیت‌ها علیه قربانیان روسپیگری برداشته شود و همان طور که قبلاً اشاره کردم یک سیستمی باشد که این افراد بتوانند از امکانات درمانی، بهداشتی و اسکان استفاده کنند. به آن‌ها راهکارهای جدید شغلی داده شود، برای این که بتوانند شغل‌شان را عوض کنند و اگر تا به‌حال از راه روسپی‌گری زندگی خودشان را می‌توانستند بچرخانند، حالا بتوانند کار دیگری کنند.
 
چیز دیگری که ما می‌خواستیم این بود که هرگونه عمل جنسی را از حوزه‌ی بازار کنار بگذاریم. یعنی عمل جنسی را خرید و فروش نکنیم. علاوه براین ما خیلی تأکید براین داریم که روی تمایلات و روابط جنسی حتماً باید آموزش‌هایی داده شود. ما فکر می‌کنیم وقتی یک مرد یا یک پسربچه‌ می‌بیند که می‌تواند در قبال پرداخت مبلغی، از ۲۰ یورو تا ۵۰۰ یورو، بدن یک زن را در اختیار خودش قرار دهد و هر طور که دلش می‌خواهد با آن بدن رفتار کند، شأن و منزلت و کرامت انسانی زن در ذهنش پایین می‌آید.
 
به‌هرحال زن موجودی می‌شود که قابل دسترسی با پول است و ما فکر می‌کنیم این نکته حتماً باید آموزش داده شود و به‌هرحال گامی هم در برابری جنسیتی حداقل در اذهان پیش رود.
 
شما اشاره کردید که در فرانسه تن فروشی به صورت علنی انجام نمی‌شود، ممنوع است و به صورت مخفیانه و در حقیقت زیر سقف‌ها انجام می‌شود. حالا این سئوال پیش می‌آید که این قانون چه طور می‌خواهد اجرا شود، وقتی که تن فروشی علنی انجام نمی‌شود؟ مثلاً پلیس چه طور می‌خواهد مشتریان تن فروشی را جریمه کند؟
 
الان هم تن‌فروشی به صورت علنی نباید اتفاق بیافتد، اما اگر شما به یکی از همین جنگل‌های اطراف پاریس بروید، می‌بینید که خانم‌هایی هستند که حتی آنجا چادر زده‌اند. هر روز می‌آیند چادرشان را جمع می‌کنند، اما فردا دوباره برمی‌گردند و چادرشان را پهن می‌کنند، معمولاً شب‌ها.
 
مسئله‌ پلیس تا به‌حال این بود که نمی‌دانست باید چه طور با آن‌ها برخورد کند. یعنی هیچ قانونی نبود که تعیین کند بالاخره چه طور باید با این‌ها رفتار کرد چون خود این‌ها هم قربانیان سیستم هستند. به‌هرحال آن‌ها را می‌بینیم، یعنی این طور نیست که شهرهای فرانسه از این اتفاق کاملاً پاک و منزه باشد.
 
حتی سندیکایی هم دارند به اسم سندیکای مشاغل جنسی.این خانم‌ها هم حقوق خودشان را می‌خواهند و دنبال این هستند که تن‌فروشی به‌عنوان یک شغل در مجموعه مشاغل فرانسه ثبت شود. این واقعیت وجود دارد، ولی پیروزیی که ما الان به دست آورده‌ایم این است که بالاخره فرانسه توانسته جبهه‌ای را برای خودش مشخص کند، یک قانونی را برای خودش مشخص کند که بداند از این به بعد باید با این پدیده چه طور برخورد کند.
 
خانم راد! کسانی که تقریباً مثل شما در مورد قضیه روسپیگری فکر می‌کنند و خواهان مجازات مشتریان تن فروشی هستند، معتقدند که حتی اگر از دید بازار به این پدیده نگاه شود، می‌تواند این طور توصیف شود که کالایی که خریداری برایش نباشد، به فروش نمی‌رود و بعد از مدتی در حقیقت این داد و ستد از بین می‌رود. آیا شما هم همین طور فکر می‌کنید؟
 
بله، البته. من هم همین طور فکر می‌کنم. وقتی شما بدانید که بدن خودتان را نمی‌توانید بفروشید، وقتی جامعه بداند در مقابل یک زن فقیر، اولین راهی که به ذهن‌شان می‌رسد پیشنهاد تن فروشی است، البته که این تفکر عوض می‌شود، البته که وقتی برایش مشتری نباشد یا مشتری جریمه شود، تقاضایی هم نیست.
 
حالا نه این که بخواهیم بگوییم چون تقاضا نیست، پس از این بعد بیاییم آن کسانی که به صورت غیرمستقیم روسپیگری می‌کنند را جریمه کنیم. در واقع ما داریم یک تحولی در جامعه ایجاد می‌کنیم. این یک پروژه‌ی اجتماعی است. برای این که واقعیت است که زن‌ها همچنان دچار تبعیضات اجتماعی و اقتصادی هستند، اما راه حلش نباید این باشد که بدن خودشان را بفروشند.
 
البته این که من این همه تأکید می‌کنم روی زن‌ها، به خاطر این است که اکثریت قریب به اتفاق کسانی که تن فروشی می‌کنند زن‌ها هستند و اکثریت قریب به اتفاق مصرف کنندگان «خدمات جنسی» مردها هستند. در همه‌ی طبقات اجتماعی هم هستند و اصلاً مخصوص یک قشر خاص تحصیلکرده یا اقتصادی نیست. این یک واقعیت جامعه است که در همه‌ی جوامع هم وجود دارد.
 
اتفاقاً کسانی که مخالف این طرح هستند، به این نکته‌ اشاره می‌کنند که روسپیگری جزو یکی از اولین مشاغل تاریخی بوده و ما هرگز نمی‌توانیم آن را از بین ببریم. ولی واقعیت این است که ما در طول تاریخ بشریت سنن و رفتار خیلی خصمانه‌ای داشته‌ایم، ولی توانستیم آن‌ها را عوض کنیم. ما آن طور زندگی نمی‌کنیم که در سه هزار سال پیش زندگی می‌کردیم. ما می‌توانیم شرایط را تغییر دهیم، ما می‌توانیم جامعه را بهتر کنیم.
 
گذشته از این ما اصلا باور نداریم که روسپیگری زنان جزو اولین مشاغل بشریت بوده. ولی باید تأکید کنیم که قانون داشتن برای این که با خشونتی مبارزه شود کافی نیست. آن قسمتی که می‌تواند این قانون را نگه دارد و خشونت را در جامعه کم کند، کار فرهنگی است و حمایت و پوشش دادن آن کسانی که تا به حال قربانی این خشونت بوده‌اند.

+250
رأی دهید
-39

romano - تهران - ایران
ترا بخدا ایندفعه دوستان اسلامی از جمله ساندیسون داد سخن ندهند که بله در اروپا هم فلان و فلان برادر شما پاریس رو با خاک فرج مقایسه نکن اینها کشور قانون دارند و برای اینکار حداقل 10 سال مطالعه آسیب شناسی و پشتیبانی رو فراهم دیدند و متاسفانه خیلی از گارگران جنسی در این کشورها از کشورهای فقیر هستند مخصوصا شمال آفریقا و کشورهای مسلمان بعلاوه بلوک شرق سابق در این کشورها کار می‌کنند مشتریانشون هم همه فرانسوی نیستن خیلیاشون از برادران مکتبی خودمونن که برای امر به معروف در این محله‌ها پرسه می‌زنند. اینها رو برات گفتم freedom-notfreedoom خوب بخونش بعد بجوشون با جوشونده بخور برات خوبه.
جمعه 18 آذر 1390 - 11:50
دنیای وحشی - تهران - ایران
خانم سوده راد ایرانی هستند؟؟؟ بسیار چهره زیبا و نمکین و جذاب و دوست داشتنی دارند.
جمعه 18 آذر 1390 - 12:12
feminism - لندن - انگلستان
چندی پیش فیلم تکان دهندۀ مستندی با عنوان " تن فروشی زیر چادر " از طریق BBC پخش شد ، تهیه کنندۀ این فیلم خانم ناهید سروستانی بود. این فیلم که در یکی از شهرهای استان فارس تهیه شده بود، حکایت از زندگی منقلب کنندۀ دو زن جوان معتاد و تن فروش میکند که صاحب دو فرزند هستند . یکی از آنها زمانی که برای تهیۀ درآمد که همان تن فروشیست میرود، فرزند خود را نیز به همراه دارد :( و حتی پیش روی چشمان فرزندانشان بساط اعتیادشان را میچینند :( آیا هیچ مؤسسه ای ، سازمانی ، و یا گروههای خدماتی اجتماعی از زنان معتاد که زندگی آنها توسط اعتیاد بلعیده شده ، حمایت کرده و یا اینکه جهت بهبود یافتن آنها خدماتی را در اختیارشان قرار میدهند !!؟ آیا فرزندان بی پناهِ این زنان از گزند رفتارهای خشن و ناشایست مادرانِ معتاد خود در امان هستند !!؟ و یا اینکه نمایندگان زن در مجلس فقط نگران ملحفه به سر کردن زندانیان زن میباشند !!!!!
جمعه 18 آذر 1390 - 12:19
klopatra7 - دوسلدورف - آلمان
در اروپا کسی محتاج نان شب نیست چون که اگر بیکار هم باشند کمک های اجتماعی وجود داره زنهایی که روسپی گری میکنند برای این است که با زحمت کمتر پول زیادی به دست می آورند
جمعه 18 آذر 1390 - 13:17
mahson - اسلو - نروژ
تو نروژ میگن جرم ولی‌ از این زنها اینجا اینقدر زیادند که نگو،. ، این نروژ یها خیلی‌ بی‌ شعور هستن باور کنید
جمعه 18 آذر 1390 - 14:31
bavar88 - آمستردام - هلند
در کنار اقتصاد بد اروپا که دیگه نبایستی کار و کسی‌ سرمایه‌دار در و هرزه‌ها را کساد کنید...گند همه جای اروپا را گرفته....هه‌هه‌هه
جمعه 18 آذر 1390 - 14:54
onsore ahriman - مارسی - فرانسه
"فعال حقوق زنان درفرانسه می‌گوید در کنار این قانون باید قوانین حمایتی برای تن‌فروشان نیز تصویب شود"!! بابا این زن ذلیلی دنیا رو برداشته ! اگه مرد بره دنبال روسپی باید مجازات بشه ، ولی زن اگه بخواد روسپی گری کنه نه تنها مجازات نشه بلکه ازش حمایت هم بشه؟!!!! جمع کن لطفا. تمام دنیا روی فروش سکس در مقابل پول می چرخه. کجای کاری عمو؟!!
جمعه 18 آذر 1390 - 15:51
morid - بوشهر - ایران
توی این بحران اقتصادی که اروپا مخصوصا فرانسه دربرگیر آنند اگه زنانشان تن فروشی نکنند که از گرسنگی میمیرند.خانم رِِییس جمهور فرانسه هم که داستانشو شنیدید.؟!!!!!
جمعه 18 آذر 1390 - 17:14
باقلوا - ایرانشهر - ایران
چه خانم روشنفکر و متینی هستند ایشون ! بسیار خوشمان آمد از دیدگاههای انسانی و قشنگشون نسبت به این قضیه ، حالا هی اسلامیون و ضد اسلامیون الکی به هم بپرن و تو فیلماشون همش لنگ و پاچه نشون بدن ، مهد آزادی و تمدن اروپا هم داره به این نتیجه میرسه که زن کالا نیست ...
جمعه 18 آذر 1390 - 18:16
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
mahson - اسلو - نروژ. آی‌ من قربون اون دهنت برم الهی ، ، هیچ تفریح و سرگرمی هم که نیست، واسه مجرد‌ها یا خانواده‌ها ، فقط یکی‌ دوتا سینما و چند تا مرکز خرید . همین و همین ! ! ! میپوسه آدم اینجا از کسلی .
جمعه 18 آذر 1390 - 19:07
sam khode khoda - استکهلم - سوئد
۰این خانم فقط الکی زمان سوزونده، عمرأ کسی بتونه این کار راحت و پر درآمد رو بتونه از روسپیها بگیره۰ چون وقتی که آدم پردهٔ شرم رو پاره کنه، غیر ممکن که بتونه این پردهرو دوباره بدوزه۰
جمعه 18 آذر 1390 - 19:53
elaheh85 - تهران - ایران
از اینا همه جای دنیا هست.همین ایران خودمون ساعت 12 شب برید میرداماد.تازه نزدیک دستگاه نیروی انتظامی هم بساط پن کردن.بعدم اگر پسری مزاحمشون بشه بخواد ازیتشون کنه کافیه زنه یه جیغ بزنه میان پسررو میگرن با زنه کاری ندارن.قیمتشونم بالای 100 تومنه.واجعه است.فقر و فحشا همه جای دنیارو پر کرده.ننگ بر این حکومت ها که جز فساد چیزی برای این مردم به ارمغان نمیارن.البته اینم گفته باشم اگر به معنای واقعی دین رسیده بودن تنفروشی نمیکردن.
جمعه 18 آذر 1390 - 22:48
baas - روتردام - هلند
و در حکومت اسلامی پاداش میگیر ند.!!!
جمعه 18 آذر 1390 - 23:23
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
romano - تهران - ایران. هرچقدر کامنتت رو بالا و پایین کردم متوجه ربطش به خودم نشدم! ولی‌ یه چیزی رو خوب فهمیدم اونم اینکه دقیقا دارم به نقطه درستی‌ میزنم که این شکلی‌ به تکاپو افتادی!.
شنبه 19 آذر 1390 - 13:50
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
romano - تهران - ایران. ولکن بابا این یارو رو ! ! نه قرصاشو میخوره به موقع نه به حرف دکتراش گوش میده ! ! ! اوضاع و احوالش هم خیلی‌ وقته اورژانسی ! ! بیا دعا کنیم خدا هرچی‌ سریع تر به دادش برسه :-)))
شنبه 19 آذر 1390 - 15:45
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ. اون نکاتی که من خودم بهت در مورد بهبودیه وضعیت حدت پیشنهاد کردم رو برای هر کسی‌ منجمله خودم نمیتونی‌ تجویز کنی‌ چون وخامت حالت به جایی‌ رسیده که وقتی‌ میبینی‌ اینجا نمیتونی‌ توهین کنی‌،تهدید میکنی‌ و آدرس یاهو مسنجر میدی که بیا اونجا فلانت می‌کنم و من خیلی‌ قاطیم و....! می‌خوای زنگ آخر که خورد وایسم، جلوی در مدرسه!؟ ؛))).
یکشنبه 20 آذر 1390 - 00:55
asal_white - تهران - ایران
یه سوال دارم , جرا اغلب مردان ایرانی فقط در مورد خبرهای تجاوز و سکس و اخبار جنسی واکنش نشان میدند و کلی نظر می نویسند . این نظرات در مورد مسایل سیا سی کمتر می شود و در مورد موضوعات علمی تقریبا به صفر می رسد.بعد هم می نویسن که مردانی از این سرزمین به علم و دانش می رسند . کجا هستند بس این مردا ,دقت فرمودین که این مردااااااان باهوش !!!!!!!حتی نتونستد یک جایزه نوبل شیمی , فیزیک , بزشکی ببرند , فقط ادعا ادعا ادعا ادعا
یکشنبه 20 آذر 1390 - 10:03
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا. عزیزم شما " مال " تهدید کردن و این حرفا نیستی‌ . وگرنه هرجای دنیا که بخوای در خدمتم :)))) حالا هم که دکترا و بیمارستانت جوابت کردن، باید بری سراغ دعا نویس و فال بین و اینجور آدما ، ، چون ما که نتونستیم برات کاری بکنیم، شاید شاید شاید اونا بتونن ! ! ! ! البته اکثر مشکلات شماها اینکه این روزها شوهر خوب پیدا نمی‌شه ؛)
یکشنبه 20 آذر 1390 - 11:26
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا. دوما ، تو از کجا فهمیدی کامنت من دربارهٔ تو بود ؟ مگه به خودت شک داری ؟ :))))))) میگن حرفو بنداز زمین ، صاحبش خودش ورش میدار ، پس راست میگن ! ! ! اون قضیه آب یخ مثل اینکه دوباره لازم شد :(
یکشنبه 20 آذر 1390 - 11:31
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
asal_white - تهران - ایران. نمیدونم شما این افاضات رو از روی حرص و غرض گفتی یا کامنت کسانی مثل romano که با ذوق مینویسن: "خدا نیوشا ضیغمی هارو زیاد کنه!" یا az mast ke bar mast "که تو کامنت هاش می خواد خانم ها رو ورزش و نرمش خاص بده( که بقول خودش: اقایون بهتر میدونن!) " توی نظرت نقش داشتن!? در هر حال این جمع بستن ها به هر نحوی جالب نیست در موارد علمی هم که واقعا در مورد مرد های ایرانی مغلطه کردی!
یکشنبه 20 آذر 1390 - 15:07
massoudoslo - اسلو - نروژ
باور ۸۸ . برادر قاچاقچی ، تعداد روسبپی ها فقط در تهران که بیشتر از کل فرانسه هستش آقای یی کیو ..ههههه
یکشنبه 20 آذر 1390 - 18:25
freedom-is-not-free doom - ملبرن - استرالیا
az mast ke bar mast ! - سر د - نر و ژ. مال!؟ در خدمتی!؟ فکر کنم تو حاشیه فیلم‌های ناصر ملک مطیعی گیر کردی!! :)))))) در مورد کامنت دوّمت جواب خیلی‌ سادست‌، همه مثل خودت تعطیل رسمی‌ نیستن! romano آخر مطلبش اسم من رو نوشته و تو هم براش نوشتی‌: ولش کن اون یارو رو...(البته تو جامعه و خانواده انقدر بهت "یارو" گفتن که دیگه به گفتن و شنیدنش عادت کردی!) که خوب منظورت من بودم مگر اینکه خود درگیری داشته باشی‌ که ازت بعید نیست!.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 14:22
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.