ژاپن بر شدت تحریم‌ها علیه ایران می‌افزاید

یوکیو ادانو
 

دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرد که در مقابله با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، تحریم‌ها علیه ایران را افزایش می‌دهد. بر این اساس نام ۱۰۶ موسسه، یک شخص و سه بانک، به فهرست قبلی تحریم‌های ژاپن افزوده می شود.
 
با این‌حال تحریم‌های جدید ژاپن شامل خرید نفت خام از ایران نمی‌شود و یوکیو ادانو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاین می‌گوید «ژاین باید در مورد هرگونه توقف واردات نفت خام مراقب باشد».

ایران از لحاظ میزان فروش نفت به ژاپن در جایگاه چهارم قرار دارد.
 

در حال حاضر با فشار روزافزون آمریکا، نقل و انتقال مالی به ایران با دشواری روبرو است و گونتر اوتینگر، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا نیز گفته است که نظری اجماعی در میان اعضای این اتحادیه شکل گرفته که نیاز است نفت ایران مورد تحریم قرار گیرد.

جمهوری اسلامی هشدار داده است که تحریم نفت ایران موجب افزایش شدید قیمت نفت در بازار جهانی خواهد شد.

چین، هند، ژاپن، ترکیه و اتحادیه اروپا از خریداران اصلی نفت ایران هستند.

ژاپن سال گذشته تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشت و اموال اشخاص و سازمان‌هایی را که با برنامه هسته‌ای ایران در ارتباط بودند، مسدود کرد. توکیو همچنین محدودیت‌های بیشتری برای نقل و انتقال مالی با ایران به اجرا گذاشت.
 
 
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر بازرگانی ژاپن روز جمعه اعلام کرد که نام ۱۰۶ موسسه، سه بانک ایرانی و یک فرد حقیقی، به فهرست قبلی تحریم‌ها افزوده می شود. بدین ترتیب تحریم‌های ژاپن در مجموع  ۲۶۷ موسسه، ۲۰ بانک ایرانی و ۶۶ نفر را در بر می‌گیرد.

ایران که با انتقادهای شدید بین المللی بر سر موضع سرسختانه هسته‌ای خود روبرو است، اخیرا، پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هدف دور تازه تحریم‌های مالی و بانکی آمریکا، بریتانیا ، کانادا و استرالیا قرار گرفته است.
 
 
 
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماه نوامبر خود تصریح کرده است که ایران بر روی برنامه‌هایی که هدف آن می‌تواند تولید سلاح اتمی باشد کار کرده و خواستار همکاری تهران برای راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ایش شد.
 
 
 
اتحادیه اروپا نیز اخیرا فهرست تازه‌ای از افراد و شرکت‌های تحت تحریم ایران را منتشر کرد که ۱۸۰ شخصیت حقیقی و حقوقی را در بر می‌گیرد.
 
 
جمهوری اسلامی ایران تاکنون چهار بار از سوی شورای امنیت هدف تحریم قرار گرفته است و کشورهای غربی و آژانس بارها از تهران خواسته‌اند تا برنامه غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق در آورد و ثابت کند که فعالیت‌های اتمی‌اش اهداف نظامی ندارند.
 
 
 
ایران می‌گوید که این فعالیت‌ها ماهیت صلح‌آمیز دارد و غنی‌سازی اورانیوم را حق خود می‌داند.

+128
رأی دهید
-25

danial nabi - استكهلم - سوئد
نوکران آمریکا به وق وق افتادن، بمب اتم را چه زود فراموش کردند، گویی چنین اتفاق شومی از سو‌ی آمریکا هرگز در ژاپن رخ نداده. این ۱ نوع خیانت به مردم ژاپن و دیگر کشور‌ها محسوب میشود. ننگ بر شما خیانت کاران بشری.
جمعه 18 آذر 1390 - 11:22
sepehr79 - وین - اتریش
دانیال نبی ، میگم تو شدی کاسه داغتر از آاش؟ ژاپنیها به قول خودت نوکر آمریکا هستند و دارند علیه ایران وق وق می‌کنن. بعد تو می‌ای قسه اونا رو می‌خوری؟.
جمعه 18 آذر 1390 - 15:11
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.