افسر سابق سیا: احتمال شکار جانور قندهار با رخنه سایبری

هواپیمایی که ایران می گوید متعلق به آمریکا بوده اما در آسمان خود آن را به دام انداخته است

محمد منظرپور
بی بی سی، واشنگتن

با خوداری مقامات آمریکایی از اظهار نظر پیرامون تصاویر پخش شده از هواپیمای تجسسی ساقط شده آن کشور، بازار گمانه زنی پیرامون نحوه شکار این پرنده توسط ایران در رسانه های آمریکایی داغ شده است. ایران می گوید هواپیمای تجسسی بدون سرنشین رادار گریز RQ 170 – موسوم به جانور قندهار – را با حمله سایبری وادار به فرود کرده است، اما پیشتر منابع بی نام در وزارت دفاع آمریکا در گفتگو با خبرنگاران این ادعای ایران را "بی اساس" و "غیر ممکن" توصیف کرده بودند.

برای بررسی صحت و سقم ادعای دو طرف، گفتگویی انجام دادم با رابرد بــِر، افسر سابق آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا، سیا که متن آن در ذیل آمده است:


س: به نظر شما هواپیمای تجسسی بدون سرنشین RQ 170 چطور توسط ایران شکار شده است؟

رابرت بـِـر: تقریبا به نظر من می رسد که این پرنده در ایران به زمین نشانده شده، با کنترل از راه دور، یعنی کنترل آن توسط آمریکایی ها را خاموش کرده اند و هدایت آنرا در دست گرفته اند. اگر شما تصاویر هواپیماهای بدون سرنشین ساقط شده را دیده باشید، می دانید که آنها مثل هر هواپیمای دیگری در اثر سقوط متلاشی می شوند، اما به نظر می رسد که این یکی شاید در یک فرودگاه یا یک دشت فرود تقریبا ً نرمی داشته است. من واقعا ً از اینکه خسارت بیشتری ندیده بود متعجب شدم.

س: اگر واقعا ً چنانکه شما می گوئید و ایران هم پیش از این اعلام کرده بود، ایران موفق شده با رخنه سایبری به سیستم ناوبری این پرنده تجسسی، کنترل آنرا به دست بگیرد، آیا این یک ضربه عظیم امنیتی به ارتش آمریکا محسوب می شود؟

رابرت بـِـر: قبلا هم این هواپیماهای تجسسی بدون سرنشین هک شده اند و ارتش شواهد آنرا طی سالهای اخیر مشاهده کرده. مشکل از نرم افزارهای بد است که می شود از راه دور به آن رخنه کرد. من تصور می کنم ایرانی ها برای این کار کمک هم گرفته اند، سوال این است که آیا نیروی کمکی روسها بوده اند یا نه، چون آنها می توانند به این پرنده ها رخنه کنند. من فکر می کنم اگر به این هواپیما رخنه سایبری شده باشد که شواهد قویاً ً به آن اشاره دارند، ما با مشکل بزرگی مواجه هستیم.

س: علاوه بر بهره تبلیغاتی، آیا ایران می تواند اطلاعات حساس دیگری از این پرنده تجسسی استخراج کند؟

رابرت بـِـر: من فکر می کنم این یک ضربه امنیتی عظیم است چون این هواپیماهای تجسسی از پرتو نگاری حرارتی، انواع دوربینهای پیشرفته که در عملیات ابیت آباد علیه مخفیگاه اسامه بن لادن استفاده شد. این دوربینها بسیار دقیق هستند و تصاویر سه بعدی تولید می کنند. این هواپیماها می توانند در ارتفاع 50 هزار پایی پرواز کنند که آنها را از تیر رس آتش بارهای ضد هوایی خارج نگاه می دارد. من تصور می کنم ایرانی ها بتوانند از آن بهره برداری کنند. اگر آنها توانسته اند این پرنده را بنشانند، قاعدتا ً می توانند از آن بهره برداری هم بکنند. این شکار به آنها اجازه می دهد آنچه ما از آسمان رصد می کنیم را ببینند، همانطور که به روسها و چینی ها این امکان را می دهد. فن آوری به کار رفته در این هواپیما در حقیقت برای مدتهای مدیدی زیربنای جنگ ما در عراق و افغانستان بوده.

س: بر اساس گزارشی که روز پنج شنبه در روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، آمریکا چهار سال است که از این نوع هواپیماهای تجسسی بدون سرنشین برای رخنه به حریم هوایی ایران استفاده کرده است. آیا با این تحول، دوره این رخنه ها به پایان رسیده است؟

رابرت بـِـر: نه این پایان هواپیماهای تجسسی بدون سرنشین نیست. آنها تدابیر امنیتی این پرنده ها را تقویت خواهند کرد. ایالات متحده برای جاسوسی از ایران می تواند از ماهواره یا این نوع هواپیماها استفاده کند و بخش اعظم عملیات جمع آوری اطلاعات ما در ایران به صورت فنی انجام می شود. آمریکا پرواز آنها را متوقف نخواهد کرد. یا امنیت پرواز آنها را تقویت می کند یا یک سیستم خود انهدامی بر آنها نصب خواهد کرد. آمریکا و غرب برای تعقیب برنامه هسته ای ایران به این هواپیماهی بدون سرنشین نیاز دارند. بدون آنها ایران برای ما تنها یک سیاهچاله تاریک خواهد بود.

س: به نظر شما این ماجرا چقدر می تواند به وجهه دولت آقای اوباما صدمه بزند؟

رابرت بـِـر: به نظر من اصلا مایه شرمساری نیست، اتفاقا نشان می دهد که دولت اوباما در برخورد با ایران خشن است، برای لابی ضد ایران اطمینان بخش خواهد بود چون ثابت می کند ما داریم آنجا فعالیت می کنیم، می دانیم چه خبر است و پرنده های تجسسمان آنجا پرواز می کنند. البته دولت هیچ چیزی را تائید نخواهد کرد اما این روشی است که امروزه جاسوسی انجام می شود، با هواپیماهای بدون سرنشین، با دوربینهای از راه دور و با شنود مکالمات.

+178
رأی دهید
-42

danial nabi - استكهلم - سوئد
قابل توجه مخالفین که ایران را کشور بی‌ علم صنعت میخوانند، این هم از دسته گًل رزمند گان پر توان ایران. دخل آمریکا رو میارند با همین سیستم خودشون. تبریک به ایرانیان وطن دوست، ننگ بر خاین جاسوس وطن فروش.
جمعه 18 آذر 1390 - 11:05
romano - تهران - ایران
چرت و پرت اگر ایران توانایی رمز گشایی داشت از زیمنس شنود موبایل نمی‌خرید. اگر ایران توانایی رمز گشایی داشت پروتکل ssl بانکهای را هک و پول خویش را از چنگ ابر قدرتهای .. پس می‌گرفت. اگر این دیوایس از افغانستان تا دل ایران در ارتفاع 50 هزار پا می‌یاید روسیه براحتی از مرز خود یا در مرز آبی آنرا هک می‌کند و نیازی هم به ایران آمدن ندارد. اگر ایران رمز شکن بود اسکایپ را هک می‌کرد که مکالمات خصوصی دشمنانش را شنود کند. اگر ایران رمز شکن بود برای انتقام سپر موشکی آمریکا را منحرف می‌کرد که بمراتب سیستم ساده‌تری دارند. اگر ایران رمز شکن بود مکالمات بیسیم واحدهای مرزی آمریکا را ردر مرز ایران و عراق کور می‌کرد تا یکشون رو بچنگ بیاره و خوب استفاده تبلیغاتی بکنه. اگر ایران رمز شکن بود بیسیمهای آمریکا را در عراق هک می‌کرد تا خوب در جاده‌ها کمین آنها کند (زرشک) ادامه...
جمعه 18 آذر 1390 - 11:43
romano - تهران - ایران
اگر ایران رمز شکن بود تجهیزات ده 70 روسیه را کپی نمی‌کرد. اگر ایران رمز شکن بود ویکی لیکز و سایت پنتاگون و . هک می‌کرد. اگر ایران کد شکن بود دکودر برنامه‌های سیما از ریپابلیک آف چانگن می‌خرید ! اگر ایران کد شکن بود بیسیم موتورولا در تمام ارگانهای نظامی از جمله بیت معظم و اله استفاده نمیکرد (لول!) اگر ایران رمز شکن بود گواهی ssl بدزدی نمی‌خرید ایمیل مردم رو بدزده! اگر ایران کد شکن بود خلاصه خیلی غلطها می‌کرد که دریغ در یک چیز سر آمدست دورغ و گنده گ... آیا واقعا شکستن کد یک وسیله سری با حداقل کلید 256 بیتی که احتمالا آنرا هم چندبار عوض می‌کنند و تازه باز هم آنرا در چند فرکانس رندم در طول زمان مخابره می‌کنند اینقدر الکی شده که سربازان ولایت از پای قلیان و نوحه هلالی آنرا هک کنند و تازه با آن سرعت مخابره اطلاعات بسرعت تمامی حرکات هواپیما را در دست قرار بگیرند و روی فرکانس خود امریکایی ها دستور نشستن در ایران را بدهند (تازه بماند باید دستور ایرانی باید اولویت داشته باشد) بیخود نیست این مامور سابق سیا بوده احتمالا از کار انداختنش بیرون
جمعه 18 آذر 1390 - 11:45
Babak4004 - کوالالامپور - مالزی
زنده باد جوون های ایرانیوزنده باد ایران.اینم از این.اون وطن فروشانی که تو کف آمریکا و اسرائیل هستند و فکر کردند که آمریکا و اسرائیل دوستشونه کجان که باز بگن ایران قدرت نداره و از این حرفهای مفت.مرگ بر اسرائیل
جمعه 18 آذر 1390 - 12:45
danial nabi - استكهلم - سوئد
دیگه آهان پارش رو هم بهتان نمیدان، خوردید حسابی‌ هم خوردید، حالا دیگه برای همه جا افتاد که ایران امروز با ایران پکیده زمان شاه فرق از زمین است تا هوا. ایران آن موقع جهان سومی بود، ولی‌ امروز با جهان اولیها سر به سر شده. بسوزید که ما جشن میگیریم این روز بزرگ را.
جمعه 18 آذر 1390 - 13:19
Azadikhah - تكسل - هلند
چیزی که در مورد این موضوع باعث ناراحتی من میشه اینه که این اتفاق به دست یه رژیم سرکوبگر افتاده که برای مردم خودش قدرت نمایی میکنه و اونها را به خاک و خون میکشه. وگرنه نشوندن این پهپاد به دست یه حکومت دمکراتیک باعث افتخار میبود. قدرت نمایی یه ارگان خونخوار و تروریست مثل سپاه دل هر آزادی خواهی رو به درد میاره.
جمعه 18 آذر 1390 - 14:13
fdsa60 - تهران - ایران
فقط یک جمله در خطالب وطن فروشان=ما میتوانیم.
جمعه 18 آذر 1390 - 14:16
Azadikhah - تكسل - هلند
اگه ایران توانسته باشه کنترل این هواپیما رو در دست بگیره شک نکنید که بجای چنین تصویری از لحظه به پرواز در آوردن آن در باند فرودگاه در خاک ایران در صدا و سیما پخش می کرد.بنظر میاد که این هواپیما کمی تعمیر شده است تا ظاهری شیک و دستنخورده داشته باشد.اینکه قسمت چرخ های هواپیما کاملا پوشیده است می تواند این احتمال را تقویت کند که به ناحیه چرخ ها و زیرین هواپیما صدمات زیادی وارد شده است
جمعه 18 آذر 1390 - 14:20
best-1350 - پاریس - فرانسه
romano - تهران - ایران:این کارشناس آمریکایی و دیگر کارشناسان یادشون رفته بود قبل مصاحبه با شما مشورت کنن و هماهنگ باشن که سوتی ندن،شما ببخش.نمیدونستن همچین آدم پر و با اطلاعاتی !! مثل شما وجود داره.
جمعه 18 آذر 1390 - 14:37
m.noor - شارجه - امارات
خدایا لطفا زمان فروپاشی حکومت کثیف ضد ایرانی‌ دست منو به این ذوب در ولایت‌های نفهم برسان امین.م.ن
جمعه 18 آذر 1390 - 15:01
koroush007 - نهران - ایران
جناب danial nabi - استکهلم - سوئد. بنظر من یک توطئه است .امریکا دنبال بهانه برای جنگ میگرده ودلیلی برای توجیه افکار ملتش داره برنامه ریزی میکنه .هنوز توطئه داشتن انرژی هسته تمام نشده .من یک ایرانی داخل ایرانم نه در سوئد یا هرجایی دیگر خارج از کشور. آقای danial nabi انرژی هسته که باحمایت پاکستان وروسیه به ما دادند.کشور مارا بدبخت کردند.میزان تولید انرژی برق با نیروگاه بوشهر اندازه یک سد خاکی کوچک با دهانه سد بطول63 متر .نیروگاه هم نسل دوم مدت استفاده نهایت 4 سال البته در سال 1974 میلادی . ولی آنقدر مسئله رو بزرگ کردند ما هم که جوگیر شدیم بزرگنمایی در افسانه . در مورد این هواپیما نیز همین سناریو تکرار میشه .اگر همچین قدرت داشتیم ویکی لیس اسناد که چاپ کرده گویایی این حرفاست. ا زیاد جو گیر نشو . از وینستون چرچیل پرسیدند : شما تمام دنیا رو گرفتید ولی حریف ایرلنده نشدید چرا؟ گفت : مابرای گرفتن هر کشور به دو گروه نیاز داریم . 1-اقلیت خائن و دانا . 2- اکثریت احمق و نادان. من بمیرم ایران ترک نمیکنم ولی شما حق تصمیم گیری نداری چون تو کشور نیستی
جمعه 18 آذر 1390 - 15:11
سلام منم - مشهد - ایران
اگه هک کردن و کنترلشو بدست گرفتن خداییش بیان یک بار دیگه پروازش بدن ...نه اصلا فقط روشنش کنن .... مگه هک کردن کشکه
جمعه 18 آذر 1390 - 16:42
روشنگر - تهران - ایران
بنظر من کشف حقیقت تقریبا ساده است . هواپیما همونطور که مشخصه متلاشی نشده این یعنی با زبون خوش پایین اومده پس یا آمریکا خودش اینکارو مخصوصا کرده یا از طرف ایران و عوامل کمکیش هواپیما رو زمین نشوندن مطرح کردن نام روسیه و چین توسط ایران (در زمینه احتمال همکاری با این دو کشور بمنظور انتقال کپی سازی تکنولوژی ). این فرضیه رو تو ذهن قویتر می کنه که احتمالا با کمک این دو کشور ایران موفق به فرود اجباری و نا خواسته این هواپیما شده ! اما اگه این طور نباشه اسم این دیگه هواپیما نیست بلکه اسبه . "اسب ترووا "!!
جمعه 18 آذر 1390 - 17:04
morid - بوشهر - ایران
korosh007 -تهران-ایران=تو دیگه خیلی دایی جان ناپلؤنی.دانیال نبی منظورش جاسوسهای ایرانی مقیم خارج بود نه تو که جاسوس خارجی ها درداخل ایرانی.
جمعه 18 آذر 1390 - 17:08
koroush007 - نهران - ایران
morid - بوشهر - ایران. من جاسوس نیستم هیچ وقت نمیشم . ولی اگر شما بخاطر تحریم جامعه جهانی شغل وکار تو از دست میدادی همین حرف میزدی . اگر با مدرک کارشناسی ارشد الکترونیک با 7 سال سابقه 36 سال سن صبح تا شب دنبال کار میگشتی همین میگفتی؟ اگر شرکت زیمنس مرا تحریم کرد شرکت تعطیل شد و شرکت های زعیم و .. متعلق به سپاه پاسداران نقش دلال وارد شدند و تمام شرکت مستقل را بدبخت کردند! بعد هر چی خواستی بگو
جمعه 18 آذر 1390 - 19:30
azarbayjan362 - تهران - ايران
یک هفته صبر کردن تا ماکتش رو درست کنن فکر کردند مردم خرند بلانسبت بعضیا
جمعه 18 آذر 1390 - 19:35
Azadikhah - تكسل - هلند
کسانی‌ که در این سایت به بقیه انگ میزنن،حرفایی زشت و رکیک میزنن،و چیزهایی رو که خودشون ندارند به بقیه نسبت میدهند همه از طرفداران این رژیم ضدّ ایرانی‌ اسلامی هستند!ادب و عفت کلام داشته باشید!
جمعه 18 آذر 1390 - 21:17
shahnam hash - قزوین - ایران
دوستان باور کنید این یه تاکتیک بود واسه ایران که بدون آمریکا از همچی‌ خبر داره. تا به دنیا هم ثابت کنه چیزایی که از ایران داریم همش با این هواپیما عکس برداری شده. اگه نمی‌خواست به دستشون بیفته می‌تونست با یه دکم منفجرش کنه!
جمعه 18 آذر 1390 - 22:09
garfield - تهران - ایران
آخه چقدر آدم میتونه خر باشه؟! وقتی گند این اسب تروا در اومد قیافه این ساندیس خورا دیدنیه! بازم میگم: هممون سر کاریم.
شنبه 19 آذر 1390 - 04:29
morid - بوشهر - ایران
koroush007 -تهران-ایران هموطن عزیز اگه واقعا اینجوریه که میگی.من شرمنده ام با تمام وجود از جنابعالی معذرت میخوام.ولی من کشورم را با جوانان خلاقش وکار گران سخت کوشش صرف نظر از نوع حکومت آن دوست دارم.
شنبه 19 آذر 1390 - 06:02
romano - تهران - ایران
best-1350 - پاریس - فرانسه تشکر از محببتون حالا که فهمیدید بهشون بگو مشکل شما چیز دیگست خودتونم خوب می‌دونید. مشکلتون اینه ایرانی داخل رو خیلی اهه فرض می‌کردید و خلاصه دلتون به مسافرت عید خوش بود که هی بپرسن خارج چه خبر خلاصه الان می‌بینید دنیا اینطوریها هم نیست و یکم ..تون میاد. ح.. نکن برادر best is east باز هم سپاسگذارم. ایرانی برای برخی ایرانیها دو چیزش خوبه توسرش خوب بزنی خوب براش قیافه بگیری که اینطوریها هم نیست.
شنبه 19 آذر 1390 - 08:02
koroush007 - نهران - ایران
morid - بوشهر - ایران . به خدا قسم من ایرانیم ایران دوست دارم .امثال من زیادند .نصف دوستانم رفتند خارج - انرژی هسته باعث تحریم ما شد من همه مثل من بیکار واقتصاد فلج شد. چو ایران نباشد تن من مباد
شنبه 19 آذر 1390 - 12:51
دستان - تهران - ایران
بعضی ها همان مصادیق قوم بنی اسرائیلند اما با فاصله زمانی متفاوت .اگه هواپیمایی را که دلیر مردان سرباز جانبرکف ایران با مهارت در خور تحسینشان با کمترین خسارت نشاندند پس از بدست تمام اطلاعات ناوبری با لای سر این جماعت به پرواز در بیارن باز میگویند که این آن هواپیما نیست بلکه یک کایته بدون سرنشینه.عدم درک و قبول شما هیچ چیز از بزرگی این کار کم نمیکنه .نظرات شما آدمو یاد اون کوتوله گالیور میندازه که همیشه نا امید بود و تکه کلامش این بود ومی گفت : من میدونم...هاهاهاها
شنبه 19 آذر 1390 - 17:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.