ایران شاید فن‌آوری هواپیمای جاسوسی آمریکا را به روسیه یا چین بفروشد

نمایی از هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا در ایران

روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که شاید ایران فن‌آوری هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا را به چین، روسیه یا کشورهای علاقه‌مند به داشتن این فن‌آوری بفروشد.

این روزنامه چاپ آمریکا گفته است که هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا که ایران در اختیار دارد، از نوع استیلث و متعلق به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، بوده است.
 
سیا چگونگی سقوط این هواپیما را به مدت چند روز پنهان نگاه داشت اما یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنج‌شنبه هشتم دسامبر (۱۷ آذر) به شبکه خبری فاکس نیوز گفت که تصویر نمایش داده شده در تلویزیون جمهوری اسلامی همان هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا است که هفته گذشته در شرق ایران سرنگون شد.
 
براساس گزارش نیویورک تایمز دو مقام آمریکایی که نام‌شان فاش نشده، گفته‌اند که آمریکا درنظر داشت این هواپیمای سرنگون شده را با وارد کردن نیروهای خود به خاک ایران پس بگیرد یا آن را نابود کند اما به‌نظر می‌رسید که عملیات پس‌گیری یا نابودی آن خطرناک باشد و از این کار منصرف شد.
 
حال این سوال مطرح شده که آیا ایران می‌تواند قطعات این هواپیما را جداسازی کند تا به طرزکار آن پی ببرد یا بتواند از روی آن شبیه‌سازی کند.
 
امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در بخش خبری تلویزیون جمهوری اسلامی از یک هواپیما رونمایی کرد که به گفته او، همان هواپیمای جاسوسی آمریکایی است که در هفته جاری توسط نیروهای مسلح ایران در این کشور فرود آورده شده است.
 
این مقام ارشد سپاه پاسداران ایران گفت که این هواپیما «ویژگی‌های خاص، استیلث و رادارگریز» و «اطلاعات تکنولوژیکی ذی‌قیمتی» دارد.
 
پی دبلیو سینگر، کارشناس مطالعات رباتیک نظامی در «انستیتو بروکینگز»، گفته است که احتمالا در چند روز گذشته پروازهای مسکو و پکن به تهران بسیار زیاد بوده است.
 
این کارشناس تاکید کرده است: حس‌گرهای این هواپیما که شامل رادار پیچیده و پیشرفته‌تر از تمام هواپیماهایی است که چین یا روسیه از آن استفاده می‌کنند، مهم‌ترین فن‌‌آوری است که دیگر کشورها درصدد دست یافتن به آن هستند.
 
دنیس گورملی، کارشناس موشک و هواپیمای بدون سرنشین در دانشگاه پیتزبورگ، اما گفته است که جداسازی قطعات این هواپیما حتی برای پیچیده‌ترین ارتش‌ها کار بسیار دشواری است.
 
روزنامه اصولگرای ملت، چاپ تهران، در شماره روز پنج‌شنبه از احتمال انتقال اطلاعات سیستم‌های موجود در این هواپیما به سوریه و حزب‌الله لبنان خبر داد.
 
گفته می‌شود این هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا از نوع RQ170 است که برای کشتن بن لادن، رهبر سابق القاعده در ابیت‌آباد پاکستان مورد استفاده قرار گرفت.
 
ماموریت جاسوسی از ایران
 
مطبوعات و رسانه‌های آمریکایی نوشتند هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکایی که در اختیار ایران است، از مراکز اتمی و نظامی ایران سال‌ها اطلاعات جمع‌آوری می‌کرده است.
 
به نوشته نیویورک تایمز ازجمله ماموریت‌های این هواپیما در ایران جست‌وجو در تونل‌ها، تأسیسات زیرزمینی و دیگر مکان‌هایی است که ایران می‌تواند در آن مکان‌ها قطعات سانتریفیوژ یا تجهیزات غنی‌سازی اورانیوم بسازد.
 
واشنگتن پست نیز در این زمینه به نقل از مقام‌های آمریکا نوشته است که این هواپیما از سال‌ها پیش از یک پایگاه هوایی آمریکا در «شینداد» افغانستان و دیگر پایگاه‌های آمریکا در منطقه (خاورمیانه) از ایران جاسوسی می‌کرده است.
 
کارشناسان می‌گویند که یک ماهواره تجسسی تنها می‌تواند به مدت چند دقیقه یک مکان را ردیابی کند اما یک هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی می‌تواند چندین ساعت یک سایت را ردیابی کند و ویدیویی را ارسال کند که تردد افراد مشغول به کار، ماهیت نوع کار، تجهیزات به‌کار رفته  و تعداد نیروی کار در آن سایت را نشان می‌دهد.
 
به گفته کارشناسان هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی RQ170 رادارگریز هستند، می‌توانند گفت‌وگوهای تلفنی را شنود کنند، دوربین‌های بسیار قوی دارند و تشعشعات رادیو اکتیو را از مسافت بسیار دور اندازه‌گیری می‌کنند.
 
کارشناسان و مقام‌های آمریکا درعین حال گفته‌اند که هیچ‌گونه مکانیسم خودتخریبی در این هواپیما وجود ندارد. به گفته آنها، سیا و ارتش آمریکا از آن برای ماموریت‌های محرمانه جاسوسی و به‌دست آوردن اطلاعات استفاده کرده و می‌کنند.

+239
رأی دهید
-56

morgan123 - واشینگتن - امریکا
وقتی میگن هیچ‌گونه مکانیسم خودتخریبی در این هواپیما وجود نداره یعنی داره . مردیم اینقدر دروغ از همه طرف شنیدیم!
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:29
persian_aria75 - شفیلد - انگلستان
میشه معامله خوبی سر موشکهای اس 300 روسیه کرد ، امیدوارم کمال استفاده را از تکنولوژی آن بکنند و با مهندسی معکوس بتوانند از کار کردش سر در بیارند .
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:37
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
همین فروش این هواپیما میشود بلای جانتان.خط پایان نزدیک است.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:13
pull.over - دوحه - قطر
ایول ایوله،RQ170 ما یله:-))
جمعه 18 آذر 1390 - 00:45
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
زنده باد پدافند ایران.دست تک تک مرزبانان عزیز رو باید بوسید.این گل اول استیلی بود.تو اون بازی‌ هم دفاعی بازی کردیم تا ضربه خلاص رو یک جوون غیور ۲۱ ساله بزنه.مهدوی کیا‌ها توو راهن و در انتظار فرصت مناسب.
جمعه 18 آذر 1390 - 00:47
pashmakjon - عالمو - آمریکا
خاک تو سرتون میگه سالهاست که داره از تجهیزات فیلمبرداری می‌کنه اینها تازه فهمیدن ،،بعد می‌خوان در برابر آمریکا بأیستند زرشککککککککک
جمعه 18 آذر 1390 - 01:36
khodesham - بودا - مجارستان
حالا برو ببین چه غلطی کردی ۱س. ۳۰۰ رو ندادین :)
جمعه 18 آذر 1390 - 01:59
romano - تهران - ایران
اینها همش چرت و پرته و potias دوستمان در مقاله ویدیو دار دیگری حرفهای درستی در اینباره که ما حتی توانایی ساخت ترانزیستور نداریم زدند که همه درست است. در اینکه ایران و ایرانیها توانایی فنی خوبی دارند شکی نیست ولی متاسفانه مدیر همیشه مخصوصا در این انقلاب از نالایق ترین بی سوادترین و . است که عوض اینکه مشکل را از راه تیم مهندسی و فنی بردارد دقیقا بار اضافه بر روی تیم می‌شود و توان و ابتکار را از تیم میگیرد تا حدی که کار تیم را به جنون می‌کشد. من خیلی زودتر دراینباره گفتم این تنها شکلش بدرد ایران می‌خورد و آنرا به روسیه یا چین می‌فروشند و این هواپیما با این شکل سقوط کرده احتمالا آذرخش خورده و داستان جنگ الکترونیک و .. حرفهای بی ربطی است چون مبحث کدینگ اطلاعات به قدمت تاریخ بشریت و جنگهای ایران و یونان بر می‌گردد و رمزهای روی این اطلاعات دارای طول بسیار زیاد و یکتا هستند که شکستن آنها کار یکروز و دو روز نیست ادامه..
جمعه 18 آذر 1390 - 03:35
romano - تهران - ایران
تازه بعد از این هم اگر بر فرض محال که شکست شما نمی‌توانید کنترل یک وسیله را بدست بگیرید این کار حتی برای آمریکا هم متصور نیست و اصولا اینجا بحث تداخل فرکانس از دو منبع برای یک وسیله پیش می‌آید که کدام منبع ارسال فرمان اصلی را می‌دهد که ابتدا در یک جنگ الکترونیکی واقعی مثلا برای آمریکا اول سعی در کوری فرستنده طرف مقابل می‌شود (که اینکار برای روسها هم در دهه هشتادآب خوردن بود) دوم هر وسیله الکترونیکی اینچنین دارای یک بخش نرم افزاریست که اطلاعات کنترل را بصورت فرامین گسترده پرواز و فاکتورهای محیطی و .. می‌گیرد چون طبیعتا نوشتن و پیاده سازی یک نرم افزار برای هر تیم مهندسی مانند اثر انگشت می‌ماند (یعنی همه تیمهای مهندسی نرمافزاری را می‌نویسند ولی در ترتیب و ارسال فرامین و پردازش اطلاعات اختلافهایی وجود دارد ) بنابر این تیم جمهوری ولایت باید در حین پرواز تمامی کدهای ارسالی را در چند ثانیه رونویسی و اجرا کند (که زرشکا حتی برای تکنولوژی 50 سال بعد آمریکا غیر ممکن است ایران راست می‌گوید پارازیت انداز از روسیه نخرد) و آنرا دقیقا در همان حوزه و تحت همان سیستم کدینگ ارسال نماید (زرشکا). ادامه...
جمعه 18 آذر 1390 - 03:35
romano - تهران - ایران
ضمنا مکانیزم خود تخریبی در این سیتمها وجود دارد من تنها فکر می‌کنم دارند هیاهویی ایجاد می‌کنند که کار دیگری انجام دهند شاید در سوریه در این سیستمهای جاسوسی که آمریکا کار آنها را از دهه 50 شروع کرد امنیت ، لو نرفتن اطلاعات جزو الف ب کار هستند. همچنین اینها برای ایران طراحی نمی‌شود بلکه برای توان نظامی چین روسیه و اتحادیه اروپا طراحی می‌شوند که توانایی کور کردن را از ماهواره دارند و نه تنها ایستگاه زمینی!؟!! یعنی این سیستم باید از تست کیسهای مشابه تجهیزات اروپایی و روسی و چینی برای نتیجه و تولید انبوه بگذرد نه ملا قمیها. اما حدس من چیست حدس این است که یا روسیه در شرق ایران دارای یک سپر موشکیست که برای جلوگیری از حمله احتمالی امریکا به ایران و تجهیزات جنوبی روسیه است یا اینکه آمریکایی ها به ارزیابی یک فرودگاه در شرق ایران می‌پردازند و بقول معروف تست کرنومتر گرفتن برای یک نقطه حیاتی می‌خواهند چه فاکتورهایی را در حد دهم ثانیه دارد (که نمی‌دانم کجاست یک فرودگاه سالم و دست نخورده که پس از تسخیر امن باشد چون تیررس هواپیماهای امریکایی هم اکنون از روی قم به هدف رشت است!).
جمعه 18 آذر 1390 - 03:35
romano - تهران - ایران
در عملیات نظامی در برخی از موارد تستهای اینگونه داریم مثلا برای حمله برق آسا یا عملیات کماندویی و ضربه زدن به یک مرکز زیر بنایی که در این مورد من فکر می‌کنم طراحان آنها می‌دانند که ایران دارای کویر بزرگیست که فاصله هر شهرش به 120 کیلومتر در نزدیکترین نقطه می‌رسد(کویریها می‌دونند چی می‌گم) و نقطه ضعف ایران در از دست دادن قسمت بزرگی از خاک در این نقطه است و اصولا با گرفتن یک فرودگاه و پشتیبانی از روی اقیانوس هند صدمه زدن به ایران از این مسیر خیلی آسان و کم خطر است تدارکات هم از افقانستان و پاکستان براحتی می‌رسد همانطور که گفتم سالمی این هواپیما حکایت از یک تست کرنومتر احتمالی دارد. خلاصه برخی از دوستان اینجا بنشینند و هی بگند شیره اینجا حرف تخصص و تجربه یک کشور ابر قدرت است که رباتهایش روی مریخ دارند اکتشاف می‌کنند. ما ادعای سواد نداریم ولی هموطنمون عوض دستت درد نکنه فحاشی می‌شنویم خلاصه ساده لوهی آسانترین فرمول برای خوشبینیست. من شک ندارم که تغییر رژیم ایران بدون گرفتن توان نظامی ایران برای 20 سال آینده همراه باشد و متاسفانه این کار را در همان هیاهو تغییر سیستم قدرت انجام خواهند داد.
جمعه 18 آذر 1390 - 03:36
پدرام توکلی - تهران - ایران
اول میگفتین که بلوف داره میزنه الن که ضایع شدید میگین که میخاد به چین روس بفروشه . به نظر من با کمک این دو کشور در سال بعد ایران ار کیو 2020 میسازه. دم ایرانیا گرم ما رو روسفید کردین. یان آمرکاییا هم تو چند وقته زدن به خاکی دارن توهم میگن. من که اصلا حرفاشونو جدی نمیگیرم . خلاصه تبریک میگم.
جمعه 18 آذر 1390 - 05:24
دستان - تهران - ایران
با عرض تبریک به مدافعان حریم کشورمان و آرزوی موفقیتهای دیگر برای آنان.امیدوارم شاهد شکستهای دیگر و سرافکندگیهای بیشمار دیگری برای دشمنان ایران و ادامه هایشان در داخل و خارج از کشور باشیم .راستی از خود فروختهای داخلی و خارج نشین خبری نیست شاید هم از شرمساریست.تا باشه از این شرمندگیها.بازم به اربابانتان که اظهار شکست و اعتراف به درماندگی در مقابل غیوران ایرانی کردند.
جمعه 18 آذر 1390 - 06:05
massoudoslo - اسلو - نروژ
این ماکت چیه !!؟ مگه نگفتن هو آ پیما رو ساقط کردن پس چطوری خوشگل و صدمه ندیده میخان جهاز به چین بدن !!؟ ههههههه شما فعلا به گریه و زاری خودتون ادامه بدید که امریکا و اسرائیل نقاط نظامی تون رو کوبید بعد بیاد آفتابه لگن ساقط کنید .
جمعه 18 آذر 1390 - 06:07
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
البته مهندسانِ ایران، بسیار باهوش و توانا هستند و حتما میتوانند از رموز این هواپیما سر در بیاورند! اما افسوس که این فکر و توانایی در خدمت خامنه‌ایِ جلّاد می‌باشد!
جمعه 18 آذر 1390 - 06:22
haji5800 - تهران - ایران
دمه هرچی ایرانی گرم. خوشم اومد روی این امریکایی های پر مدعا را کم کرد.
جمعه 18 آذر 1390 - 08:07
مهدیار - تهران - ایران
نیویورک تایمز به روح پدرانش خندیده . کشوری که جنگال به این قویی داره که می تونه بنشونتش . می تونه تکنولوژیشو هم بدست بیاره و بهترش رو بسازه نیاز به روس ها فاحشه سیاسی و چینی های اشغال ساز نیست
جمعه 18 آذر 1390 - 07:19
ItsMeWT - کلن - آلمان
شاید؟
جمعه 18 آذر 1390 - 08:48
bavar88 - آمستردام - هلند
اگر بتواند که امتیازی از اونا بگیره که خیلی‌ خوب اشکالی‌ نداره..کار بجای هم انجام میده...کجا هستن مگسانی که میگفتن که ایران خالی‌ بسته و اصلا هواپیما کجا بود...ظاهراً توی شک عظما باقی‌ ماندند..هه‌هه‌هه
جمعه 18 آذر 1390 - 08:48
feminism - لندن - انگلستان
به گفتۀ یک مقام نظامی، واحدهای جنگ الکترونیکی و پدافند هوایی ایران موفق شدند که هواپیمای جاسوسی آمریکائی را سرنگون کنند !! این دستگاه چطور سرنگون شده که آکبند مونده !!
جمعه 18 آذر 1390 - 09:14
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
بدست آوردن این پرنده گوشه ایی دیگر از اقتدار ایران بود.غرب زده هایی که سعی در کم جلوه نشان دادن این پیروزی بزرگ دارن و آن را به چوپانان دم مرز و...نسبت میدهند و آیا آنقدر عقل ندارید درک کنید همان علم و اراده ایی که هواپیما را نشاند،همان خواهد توانست تا نمونه ای از آن را بسازد.
جمعه 18 آذر 1390 - 03:47
golly47 - فوكشتاد - المان
آمریکا یا ۵ +۱ بایست روش خود را نسبت به ایران عوض کنند تمام تحریمها و تهدید‌ها و غیره بر دوش ملت است رژیم از این حالت‌ها برای سرکوب کردن مردم استفاده می‌کند شماها با این همه پول و نوفوس و کنفرانس و سیاست و غیره چطور نمیتوانید فرهنگ ایرانی‌ را که چی‌ بود چی‌ هست چه میخواهد بفهمید با تحریم تهدید جنگ و زور حتا اگر ۹۰۰ سال هم طول بکشد حریفه ایران نمیشوید با دوستی تفاهم تعادل مهربانی کمک شاید
جمعه 18 آذر 1390 - 08:11
بهلول برمینگهام - برمینگهام - انگلستان
تاریخ تکرار میشود.اسب چوبی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
جمعه 18 آذر 1390 - 10:13
soheil220 - آرهوس - دانمارک
romano بابا ... اول که می گفتند ایران نمی تونه کنترلش رو درست بگیره حالا هم که گرفته تو زرت و پرت میکنی
جمعه 18 آذر 1390 - 09:55
romano - تهران - ایران
ساندیسیها لطف بفرمایید شما در همون ساخت پارازیت انداز به خودکفایی برسید و از رسیه نخرید و جزیره مجنون میدون آزادی رو در مقابل چندتا زن و بچه فتح کنید و در مورد چیزهایی که سواد تکرار می‌کنم به سوادتون نمی‌خوره قدقد اضافه نکنید که من خودم الان داخلتونم و سیر تا پیاز تونو می‌دونم. شما بدون مردم و پول...دو روز دماغتونم نمیتونید بالا بکشید انگار همه چیز عرو تیزه از پس صدام نتونستید بر بیاید هواپیمای مسافر بری مونو زدن هم نتونستید بخورید آخه یکی ور بزنه که تو سرا سری باشه واقعا اینقدر شاندیس سکر آوره؟ اقتدار قدرت عظمت توانایی همه صفاتی هستند که به تن رهبرتون قواره نیست چه برسه چهارتا بیسواد مثل شما . 1 میلیون به خامی شما به آن دنیا رفتند سیر نشدید خون سیری ندارید بزودی سیراب میشید منتها این خون خونه خودتونه از این ببعد تو خیابون که می‌رید خوب تو چشمهای مردم مخصوصا جوونها نگاه کنید خودتون خوب می‌دونید چی می‌گم اینها انکار شمایند. مردید راست می گید مملکت رو برگردونید به سال 60 نه به 60 که هیچ به 5 سال قبل بچه پدر مادرش نیست هرکی اینکارو نکنه.
جمعه 18 آذر 1390 - 10:18
Babak4004 - کوالالامپور - مالزی
دم جوون های ایرانی گرم.اسرائیل بعد از شکست جنگ 33 روزه هم گفته بود ما 20 ساله اون منطقه را کاملاً زیر نظر داشتیم و فکر نمیکردیم چنین ضربه ای بخوریم.هرچند واقع بینانه ما توان ساخته همچین هواپیمایی را نداریم ولی وسیله ای ارزشمند برای معامله ای گرانبهاست.زنده باد ایرانی
جمعه 18 آذر 1390 - 12:52
Azadikhah - تكسل - هلند
پس مطمئنا"همونجور که پنتاگون گفته بحث کنترل هواپیما و به زمین نشوندن اون فقط یه جوک مسخرست،در هیچ عملیاتی ضریب خطا و شکست صفر نیست و همیشه با درصدی ولو کم احتمال ناکامی و زمینگیر شدن پروژه وجود داره. خدمت برادران دهان کف کرده ی بسیجی و حافظ نظام باید عرض کنم در یک برآورد بیطرفانه و سطحی متأسفانه توان نظامی ایران در قیاس با آمریکا مثل مقایسه ی یک اسباب بازی پلاستیکی با بلدوزر D12 هست.
جمعه 18 آذر 1390 - 13:58
Azadikhah - تكسل - هلند
مسلما این هواپیما الان در ایران هستش و آمریکا هم از این امر ناراحته و حاکمان ایران هم خوشحال از این پیروزی!. اما نکته اینه که مطمئنا رقابت وجنگ تکنولوژیکی میان ایران و آمریکا در این جریان شکل نگرفته،که اگر گرفته بود نتیجه اش مشخص بود!اصلا صحبت از تفاوت تکنولوژِیک روسیه و آمریکا خنده داره(چه برسه به ایران!). همه ما ها ایران رو دوست داریم،اما این روزها به قول میرحسین این شیر غران حال و روز خوبی نداره؛چه سیاسی،چه نظامی،چه اجتماعی،چه فرهنگی و چه اقتصادی در وضعیت خطرناکی قرار داریم!
جمعه 18 آذر 1390 - 13:43
Azadikhah - تكسل - هلند
اول اینکه مطمئنا" همین هواپیماها در شناسایی و انهدام(انهدام غیر مستقیم) مرکز اصلی ساخت و نگهداری موشکهای شهاب 3 در پادگان بیدگنه سپاه نقش داشتن. انهدام مرکز موشکی پادگان علی ابن ابیطالب لرستان هم به همین شکل بوده و انفجار اصفهان ماهیت مشابهی داشته که اون هم به زودی روشن میشه.یعنی اینکه این هواپیما و امثال اون تا الان هزاران مأموریت شناسایی و جاسوسی رو با موفقیت انجام دادن و حالا یک مورد هم موفق نبوده که طبیعیه. دوم اینکه این هواپیما هم از طریق مرکز کنترل واقع در نوادا و هم مقر ایساف در افغانستان از طریق ماهواره کنترل میشه. این هواپیماها جوری برنامه ریزی شدن که در صورت نقص فنی و قطع ارتباط با مرکز کنترل به صورت خودکار در نزدیکترین محل و با حداقل آسیب دیدگی فرود بیان.
جمعه 18 آذر 1390 - 13:52
پدرام توکلی - تهران - ایران
soheil220 - آرهوس - دانمارک. درود بر تو
جمعه 18 آذر 1390 - 14:58
Azadikhah - تكسل - هلند
اگر میتونستند شبیه سازی یا مهندسی معکوس کنند الان از قطر نمیخواستند که هواپیما بیاره از روی C130 یا Airbus یا Boeing شبیه سازی میکردن
جمعه 18 آذر 1390 - 16:04
danial nabi - استكهلم - سوئد
مطمئن باشید ۱ سال دیگر نمونه ش توسط محققان ایرانی‌ ساخته خواهد شد، به کوری چشمه آنها.
جمعه 18 آذر 1390 - 16:35
red mist-37 - اصفهان - ایران
وای بعضی هاتون چقدر ساده هستید؟. بذارید یه کم زمان بگذره میفهمید قضیه چی بوده. این هواپیما فقط یه ماکته. چرا باور نمیکنید که نمیشه هکش کرد مگه ماشین کنترلیه؟ اگه واقعا سپاه کنترلش رو به عهده گرفته چرا دوباره بلندش نمیکنه تا دنیا ببینه که حرف سپاه درسته؟. اصولا یک تیم 180 نفری کنترل یک چنین هواپیمایی رو برعهده دارن با تجهیزات فراوان که طی چندسال ساخته شدن.. پس بحث کنترل اون به دست سپاه کاملا چرته.. می مونه بحث کپی که نه چین و نه روسیه درحال حاضر نمیتونن از روش بسازن مگه اینکه خیلی روش کار کنن..حالا هی بیایید به من بگید وطن فروش اما خداییش بذارید زمان بگذره بعد وطنم وطنم بکنید من ایران رو دوست دارم اما حقیقت رو بیشتر. پاینده باشید
جمعه 18 آذر 1390 - 18:43
garfield - تهران - ایران
اولا: هواپیمایی که از چشم سیستم های فوق سری روسیه نامرئیه، چطوری با رادار ایران ردیابی شده که فهمیدن حریم هوایی رو نقض کرده؟ دوما: کنترل این هواپیما بر فرض هم که با پارازیت به طریقی ارتباطشو قطع کنن، ممکن نیست چون حتما از کدهای اینکریپت شده فوق پیشرفته استفاده میکنه. سوما: حتما در مواقع اضطراری میره روی خلبان خودکار و برمیگرده اگر ممکن نباشه مطمئنا مجهز به سیستم سلف دیستراکشن هستش. چهارما: اگر سیستم سلف دیستراکشنش کار نکرده و منفجر نشده پس حتما ایراد اساسی توش بوجود اومده و در این شرایط نشوندنش قطعا غیر ممکنه پس سقوط کرده. - . نتیچه: این عکس، عکس یه هواپیمای سقوط کرده از ارتفاع بالا نیست. و این یعنی یا ما سر کاریم یا دولت!
شنبه 19 آذر 1390 - 04:02
garfield - تهران - ایران
ضمنا یه زوم روی جلو پنجره (!) این ماسماسک بکنید، متوجه میشید که پیکان پیشش سالاره! هیچکدوم از المانهای عمودی اون، در امتداد هم نیستند. اگه یه دمپایی ساخت امریکا رو تا حالا دیده باشید(!) متوجه میشید که این قطعا یه ماکته. نه یک محصول فوق سری و ساخت 2009 ارتش امریکا.
شنبه 19 آذر 1390 - 04:05
garfield - تهران - ایران
Azadikhah - تکسل - هلند، دقیقاً !
شنبه 19 آذر 1390 - 12:51
danial nabi - استكهلم - سوئد
آی‌ که بعضی‌‌ها چقدر سوختند. آب بریزید آتیش نگیره.
شنبه 19 آذر 1390 - 13:25
imanfaz - تهران - ایران
ها ها خوبه ایرانو تو فشنگ هم تحریم کردن تحریم نبودیم آمار یخچال خونه ابواما هم داشتیم اینم آمریکا امریکا اونایی که میگن بدون آمریکا نمیشه زندگی کرد هه هه هه.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 03:42
alosak - تهران - ایران
. اقا اینو از من داشته باشین امریکا اگه یه درصد احتمال میداد که میتونه در برابره. ایران پیروز شه مگه خر مغزشو جوئیده به ایران حمله نکنه شبونه حمله میکردو. میگرفت اینقد ازین خاکبرسرا نترسین هیچی نیسن این امریکا اگه خیلی بارش. بود این هواپیمارو راحت دسته ایرانیا نمیداد فقط گنده گوزی میکنه. یه مشت ساده مثه شماها یا دیدن چن تا فیلمه تخیلی ازشون خودشونو میبازن
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:14
alosak - تهران - ایران
روانی اگه ماکت بود اولین نفر سازمان سیا صداش در میومد دیدی که هیچی نگفت میسوزم ازین همه خنگ گری
یکشنبه 20 آذر 1390 - 19:16
garfield - تهران - ایران
alosak - تهران - ایران مثل اینگه یادت رفته کارتر 150 میلیون دلار مستقیما به خمینی پرداخت وقتی توی اروپا بود؟! این دولت هنوز برای امریکا سود آوره. به موقعش هم عوض میشه. چیزی دست ایران نیست. تا بوده همین بوده. مطمئن باش.
دوشنبه 21 آذر 1390 - 09:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.