گاردین: جنگ علیه ایران آغاز شده است

روزنامه گاردین چاپ لندن، در شماره روز پنجشنبه ۸ دسامبر ۲۰۱۱ خود نوشته که عملیات نظامی غرب علیه ایران شروع شده است هر چند شاید علنا اعلان نشده باشد.

                                                      گاردین: جنگ علیه ایران آغاز شده است

شیموس میلن، نویسنده این مقاله با عنوان "جنگ علیه ایران آغاز شده است" می نویسد: "تعداد شواهدی که نشان می‌دهد جنگ مخفی آمریکا و اسرائیل علیه ایران، با حمایت بریتانیا و فرانسه، از هم اکنون آغاز شده، روز به روز افزایش می‌یابد. حمایت مخفیانه از گروه‌های مخالف کم کم به تلاش برای کشتن دانشمندان ایرانی، استفاده از جنگ افزار سایبری، حمله به تاسیسات موشکی، و کشتن یکی از فرماندهان ایرانی از جمله این شواهد است."

نویسنده مقاله گاردین می‌نویسد که هر چند که این حملات مستقیما تائید نشده‌، اما در کنار سر تکان دادن‌ها و چشمک زدن‌های تاییدآمیز منابع اطلاعاتی و رساندن داستان‌های خصمانه‌ در مورد ایران به دست رسانه‌ها– که عجیب‌ترین آن‌ها طرح ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا بود – قدرت‌های غربی هم فشاری بیشتر برای افزایش تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران وارد می کنند.

نویسنده مقاله ادامه می‌دهد که تصمیم بریتانیا به پیشگام شدن برای اعمال تحریم علیه تمام بانک‌های ایران و تحت فشار قرار دادن اتحادیه اروپا برای تحریم صنعت نفت ایران، منجر به حمله عده‌ای به سفارت بریتانیا در تهران در هفته گذشته و متعاقبا اخراج دیپلمات های ایرانی از لندن شد.

او می‌نویسد که این نمونه به خوبی نشان می‌دهد که چنین مناقشه‌ای چگونه می‌تواند به سرعت ابعاد بزرگتری به خود بگیرد؛ همانطور که سرنگون کردن یک هواپیمای جاسوسی آمریکا در خاک ایران در اوایل هفته نشان داد. آنچه که یک مقام اسرائیلی آن را "نوع جدیدی از جنگ" توصیف کرده، می‌تواند تبدیل به جنگی از نوع قدیمی‌تر آن بشود که می تواند برای همه خطرناک باشد.

نویسنده می افزاید که ماه گذشته مقامهای وزارت دفاع بریتانیا به روزنامه گاردین گفتند که چنانچه آمریکا اجرای طرح حمله به ایران را جلو بیاندازد، (که به عقیده آنها همینطور خواهد شد)، در آنصورت از "نیروی نظامی بریتانیا درخواست کمک می کند و این کمک را دریافت هم خواهد کرد."

"شاید این حمله انجام نگیرد. شاید هدف از بحث‌ درباره این جنگ، بیشتر ایجاد بی ثباتی باشد تا دست زدن به یک حمله تمام عیار. اما شکی نیست که کسانی در آمریکا، بریتانیا و اسرائیل هستند که نظر دیگری دارند."

شیموس میلن

در ادامه مقاله گاردین آمده است که صرف نظر از هدف مقامات وزارت دفاع، که می‌تواند آرام کردن افکار عمومی و یا هشدار دادن به آنها باشد، بیان این موضوع خود دارای اهمیتی فوق العاده است: نیروی نظامی بریتانیا موافق است که به حمله بی دلیل آمریکا به ایران کمک کند.

شیموس میلن در ادامه مقاله می‌نویسد شواهد قابل اعتمادی که نشان دهد ایران به دنبال تولید سلاح هسته‌ای است، وجود ندارد.

در ادامه مقاله گاردین آمده است که همانگونه که پیش از آغاز جنگ علیه عراق گفته می‌شد، این بار هم قوی‌ترین ادعاها در رابطه با ایران بر اساس "اطلاعات سری" از طرف کشورهای غربی مطرح می‌شود. اما حتی جیمز کلپر، رئیس اطلاعات ملی آمریکا هم تصدیق کرده که شواهد حاکی از آن است که ایران برنامه خود برای تولید سلاح هسته‌ای را در سال ۲۰۰۳ متوقف کرده و هنوز از سر نگرفته است.

به نوشته آقای میلن، ماجرا در کل بیشتر شبیه داستان "آلیس در سرزمین عجایب" است. ایران، که می گوید برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد، در میان کشورهایی قرار دارد که خود سلاح هسته‌ای دارند: آمریکا، که در کشورهای همسایه یعنی افغانستان و عراق نیرو دارد و در سراسر منطقه هم دارای پایگاه‌های نظامی است، و همچنین اسرائیل، روسیه، پاکستان و هند.

آقای میلن در ادامه مقاله می‌نویسد: "البته ایران یک کشور دیکتاتوری است، هر چند که به اندازه کشورهایی مانند عربستان سعودی سرکوبگر نیست. ایران در ۲۰۰ سال گذشته به هیچ کشوری حمله نکرده است اما خود در دهه ۱۹۸۰ توسط عراق و با حمایت قدرت‌های غربی مورد تهاجم قرار گرفت. این در حالیست که آمریکا و اسراییل در طی ۱۰ سال گذشته به ۱۰ کشور یا اراضی خارج از خاک خود، حمله کرده اند. بریتانیا هم به مدت بیش از یک قرن، خاک ایران را اشغال کرده، دولت‌های آن را برکنار کرده و از این کشور بهره برداری کرده است. پس در اینجا، چه کسی دیگری را مورد تهدید قرار می دهد؟"

روزنامه گاردین می‌نویسد ایهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، اخیرا گفت که اگر او از رهبران ایران بود، "احتمالا" خواهان تولید سلاح هسته‌ای می‌بود. این ادعا که ایران برای "هستی اسرائیل" خطرناک است، هیچ واقعیت ندارد. "حتی اگر ایران توانایی تولید سلاح هسته‌ای را به دست آورد، همانطور که به اعتقاد عده‌ای آرمان واقعی این کشور است، باز هم در موقعیتی قرار ندارد که به کشوری حمله کند که بیش از ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد و از طرف قوی‌ترین نیروی نظامی جهان حمایت می‌شود."

"ایران در موقعیتی قرار ندارد که به کشوری حمله کند که بیش از ۳۰۰ کلاهک هسته‌ای دارد و از طرف قوی‌ترین نیروی نظامی جهان حمایت می‌شود"

شیموس میلن

به عقیده نویسنده مقاله، "حمله آمریکا و اسرائیل به ایران، مناقشه ای منطقه‌ای را به یک توفان آتشین جهانی تبدیل خواهد کرد. ایران قطعا در پاسخ، مستقیما و با کمک متحدانش به اسرائیل، آمریکا و کشورهای عربی متحد آمریکا در حاشیه خلیج فارس حمله خواهد کرد، و مانع از عبور ۲۰ در صد از نفت صادراتی جهان از طریق تنگه هرمز خواهد شد. صرف نظر از کشتار و ویرانی‌های ناشی از این جنگ، تاثیر آن بر اقتصاد جهان غیر قابل تصور خواهد بود."

در ادامه مقاله روزنامه گاردین آمده است که عقل و منطق حکم می‌کند که چنین اقدام خصمانه‌ای نباید صورت بگیرد.

نویسنده سپس می نویسد که تقریبا شکی نیست که دولت آمریکا بسیار محتاطانه در مورد حمله مستقیم به ایران فکر می‌کند. اما در اسرائیل، ایهود باراک گفته است که برای دست زدن به چنین اقدامی کمتر از یک سال وقت هست، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، از اتخاذ "تصمیمی درست در زمان درست" صحبت کرده است.

آقای میلن در پایان مطلب خود می‌نویسد: "شاید این حمله انجام نگیرد. شاید هدف از بحث‌ درباره این جنگ، بیشتر ایجاد بی ثباتی باشد تا دست زدن به یک حمله تمام عیار. اما شکی نیست که کسانی در آمریکا، بریتانیا و اسرائیل هستند که نظر دیگری دارند. اشتباه در محاسبه، احتمال دارد که تعادل را به ضرر ایران برهم بزند. اگر با حمله به ایران شدیدا مخالفت نشود، امکان دارد که این حمله تبدیل به بزرگترین جنگ خاور میانه بشود."

+197
رأی دهید
-66

IRANI AZAD-1361 - اصفهان - ایران
هواپیمای بدون سرنشین الان شده بهترین بهانه
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:03
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
فقط خواهش می‌کنم کاری به ملت ایران نداشته باشید. هر بلایی که به سر این رژیم تروریست پرور بیاورید حقشان هست. همانطور که این عربزاده‌ها ۳۲ سال پدران و مادرها و خواهران و برادران ما را به خاک و خون کشیدن باید تقاص پس بدهند.تا درس عبرتی بشود برای آیندگان. به امید حق پایان نزدیک هست.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:31
oghab - هلسينكي - فنلاند
واقعاً که .اسرائیل از پس حزب الله ٔبر نمیاد کلاهک اتمی برای .... خوبه . اروپا و آمریکا حتا جرات جنگ را ندارند . چون همین حالا از اقتساد فلج سردر گم هستند
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:36
Persianshadow1 - برایتون - انگلستان
خدا به داد این مردم و این مملکت برسه. که نه آخوندهای پلید به فکر جان و مال و ناموس مردم هستند و نه آمریکا و انگلیس و اسراییل
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:37
fdsa60 - تهران - ایران
تا سربازان وطن زنده هستند هیچ دشمنی جرات دست درازی به این مرز وبوم را ندارد.{در جهان فرمان کوروش اولین منشور بود-سر به تعظیمش سراسر بابل و آشور بود-سینه اسپارت را تا قلب یونان چاک کرد-پشت بخت نصر را ساییده بر خاک کرد-ما از اسلاف همان خونیم از آن ریشه ایم-پاسدار نام پاک پارس تا همیشه اییم}. منتظریم کی شب حمله فرا میرسد.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:07
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
قابل توجه اتابکی‌ها و زبل خان ‌ها و آوارگان باکو و خوش باوران مقیم ایران.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:15
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
پس با این تفاسیر:"""""قرار بیقرارانی دو کوهه / به جسم رفتگان جانی دو کوهه"""" رو دوباره باید سر داد.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:18
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
آقای شیمون میلن قطعا از اوضاع ایران اطلاع دقیقی ندارند. ایشان آخوندان را بزرگتر از آن حالت عجز و ناتوانی میکنند که حکومت آخوندی خود را را در آن می‌یابد! هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد. حکومتی که پایگاه مردمی نداشته و همواره به سرکوب و ترور شهروندان خود مشغول بود ه سریع تر از آنچه آقای شیمون و دیگر لابی‌های حکومت جهل و جنایت در مطبوعات غرب فکر میکنند ساقط خواهد شد به امید آن روز.امین
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 22:20
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
میرزاده‌ای عشقی‌ - دوسلدورف - دوسلدورف, اوضاع تاکسی توی دو سل دورف چه طوریه؟کار کاسبی خوبه؟ جیره از سفارت میرسه؟ حیف از آن شهر قشنگ که تو و کسانی‌ مثله تو توش نفس میکشن و هوارو آلوده می‌کنن، حرف نزنی‌ نمیگن سرطان خر خره گرفتی‌. تو را چه در میان حرف بزرگان .....کردن، کلاغ... پیر؟
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:06
fdsa60 - تهران - ایران
سربازان وطن بیشمارند و اجازه دست درازی هیچ دشمنی را به این مرز و بوم را نمی دهند.{ما ریشه ای دیرین در عشق و خون داریم- ما درشب تاریخ تا صبح بیداریم}
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:18
ali1111 - تهران - ایران
خیلی‌ خندیدم از دست بعضی‌ از کامنتها...خدا رو شکر که این سایت هست کلی‌ ما رو به خنده وا دارد. یاد ایران بخیر هر کی‌ یک بس میزد میشد سیاستمدار و تا صبح پای صحبت و حل مناقشهٔ خاور میانه...
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:37
persian_aria75 - شفیلد - انگلستان
مرگ یک بار شیون یک بار ، حمله کن تا یک ویتنام دیگه تو تاریخ ثبت بشه .
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:49
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
ایرانی اسراییلی آمریکایی‌.اوضاع تاکسی تو دوسلدورف هنوز مثل همیشه خوبه.با همکار‌های قدیمیم در ارتباطم.فقط تاثیر چندانی متأسفانه یا خوشبختانه به وضعیت من نداره.آخه به کوری چشم حسود‌ها مدت هاست لیسانس الکتروتکنیکم رو گرفتم و به شکل قراردادی توو شرکتHOCHTIEF مشغولم.راستی‌ شنیدم ایران هم بمب اتم داره هم حسن نصر الله هم خالد مشعل.هم توان انداختن هوپیمای جاسوسی رو داره هم مشتری‌های روسی و چینی‌.هم دولت عراق تحت فرمان ایرانه هم کرزی به آمریکا پشت کرده.تازه با این اوضاع وخیم روابط پاکستان با آمریکا ,ایران میتونه رو حمایت های" علمی‌ اتمی"- نظامی- چریکی پاکستان حساب کنه.چه جالب.نه‌؟
جمعه 18 آذر 1390 - 00:21
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
تو بگو وضعیت اقامت کذایی با پاس آبی‌ یا دلدونگ-‌تحمل- چطوره؟اونم پس از کلی‌ دروغ و آسمون و ریسمون به هم بافتن و سر کج کردن جلوی مامور اداره خارجی‌ ها؟هنوز فعالیت‌های سیاسی توو دنیای مجازی بعد از رد اولیه تقاضا رو توو دادگاه" برای اقامت بده در راه خدا "می‌پذیرن؟ادامه بده شاید بهت دادنش" در راه خدا" این اقامت کذایی فلاکت بار رو!
جمعه 18 آذر 1390 - 00:33
topo0l.mopo0l - کرج - ایران
fdsa60 - تهران - ایران. دمت گرم حال کردم اشکم در اومد با کامنتت حرف دلمو زدی
جمعه 18 آذر 1390 - 03:42
golly47 - فوكشتاد - المان
ملت ایران بایست از حالت نجیب و مظلوم بودن بیرون بیاید در این زمان دیگر این صفات صدق نمی‌کند بلکه آدمرا برده می‌کند همه جا میکشند تا بتوانند بخورند و ب...نند
جمعه 18 آذر 1390 - 05:15
دستان - تهران - ایران
سالی که نکوست از بهارش پیداست .شروعش که خوب بود . ما را از چه میترسانید از جنگ و دفاع کردن .زهی خیال باطل آنانی که سنشان قد میده سال 59 تا 67 یادشون هست که همین کشورها با توسل به الت دستشون صدام با همه توانشون نتونستند یک وجب از خاک ما را تصرف کنند . حالا که ما به این همه پیشرفت و فناوری نظامی و غیره رسیدیم دیگه باید خیلی احمق باشند که فکرش را هم در سر بپرورانند.فعلا این سورپرایز را داشته باشید تا بعد.به هر حال ما آماده ایم
جمعه 18 آذر 1390 - 06:39
شیما بانو - تهران - تهران
این گاردین زیادی دهنشو باز کرده ها. میبندی دهنو یا ببندیمش.
جمعه 18 آذر 1390 - 08:27
muhammad-yousefi - تهران - ایران
به قول معروف "اوتور بابا".فعلا با چندتا عرب حزب ا. بازی کن شیرهای ایران پیشکش.
جمعه 18 آذر 1390 - 08:44
bavar88 - آمستردام - هلند
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان. هیچ غلطی هم نمی‌تواند انجام بدهند. ایرانی‌ اصیل از میهن خویش مثل جان و ناموس خویش دفاع خواهد کرد...مرگ یک بار شیون یک بار...ما برای هرگونه حمله آماده هستیم و اگر کشته شدیم که انشاالله لطف خدا شامل حال ما می‌شه و اگر هم پیروز شدیم که چه بهتر..در هر صورت حق با ما خواهد بود و پیروزی از آن ایران..
جمعه 18 آذر 1390 - 08:53
asemane iran - تهران - ایران
آمریکا و اسرائیل و انگلیس خیلی‌ غلط می‌کنن به ایران حمل کنن. چون در اون صورت حتا با نابودی ایران ، ایرانی‌‌های باقیمانده هر کدوم به یه بمب اتم تبدیل میشن که سراسر خاکشو نو ویران می‌کنن. آقایونی که میگن لطفا به مردم کاری نداشته باشین ؟؟؟ ببینم نکنه فکر کردین خاله خاله بازی؟ یا مثلا سران رژیم همه تو یه ساختمان جم شدن آماده که آمریکا فقط اونا رو بزنه کاریم به کار بقیه نداشته باشه
جمعه 18 آذر 1390 - 09:16
khosh bavar - يزد - ايران
هر جنگی به پول نیاز دارد تا بتوان از عهده آن بر آمد و با توجه باینکه دنیا مشکل به اندازه کافی‌ از لحاظ اقتصادی دارد، پس آنها هوشیار تر از آنند که با دست خالی‌ دست به چنین حماقتی بزنند و همه این مقالات ردگم کردن است که اشخاصی‌ هستند ( چه اشخاص نظامی و چه روزنامه نگاران ) قصد بزرگ کردن خود و فروش بیشتر روزنامه خود را دارند و نباید آنان را جدی گرفت ! ولی‌ چرا دنیا به ایران آخوندی گیر داده که از آخوندها دلخور شدند، شاید یکی‌ دلایل آن " رابطه " نا مشروع آخوندها با چین و روسیهٔ است که این دو کشور به همراه ایرانی‌ که دارای منابع معدنی است، یک قطب مخالف اقتصادی در مقابل آمریکا و اروپا هستند، بدینجهت باعث دلشکسته گی‌‌ آنان شده و سربسر آخوند میگذراند وگرنه آنان دلشان برای دمکراسی و مردم ایران نسوخته و نمیسوزد !
جمعه 18 آذر 1390 - 04:37
asemane iran - تهران - ایران
آقا جون ۱: می‌خواد مرکز هست ائی رو بزنه ، میدونی‌ یعنی‌ چی‌ ؟ یعنی‌ می‌خواد فاجعه درست کنه ، یه چیزی مثل هیروشیما یه کم کمتر .. ۲؛ شک نکن تمام زیر سخت همونو ویران می‌کنه طوری که خیالش راحت باشه تا سالها کمر راست نمی‌کنیم ، و در تمام این جریانات میدونی‌ چند میلیون آدم بی‌ گناه کشته میشن ؟ بهت قول میدم هیچ کدوم از سران هم خطی‌ به بدنشون نمیافته . مگه تو ۸ سال جنگ چند نفر از آقازدها کشته شدن؟
جمعه 18 آذر 1390 - 09:23
asemane iran - تهران - ایران
ضمنا اونا قصد ندران رژیم رو از بین ببرن ، اونا این رژیم رو لازم دارن ، بهترین حکومت از نظر اونا بی‌ کفایت‌ترین حکومت است ، فقط میخوان یه کم رامش کنن ، برا منافع خودشون . عزیزا تنها راه رسیدن ایران به عزتی که لیاقتش رو داره فقط تو دست من و شماست ، چون به جز ما هیچ کس قلبش برای ایران به تپش در نمیاد ، هیچ کس به جز ما برای خاکه ایران دلتنگ نمی‌شه ، هیچ کس به جز ما برای کشته شدن ایرانیها از صمیم قلب گریه نمی‌کنه
جمعه 18 آذر 1390 - 09:33
mohd1975 - دبی - امارات
سلام،،،. از آمریکا و اسرائیل و فرانسه و بقیه قدرتها خواهش می‌کنم ما رو ببخشید....تو رو خدا ما رو ببخشید... ما مردم میهن دوست و انسان دوستی‌ هستیم،،،نمیدونم چرا شما ما رو دوست ندارید. شما حتی اون ایرانیها یه وطن فروش رو هم دوست ندارید. تٔف با وطن فروش. جنگ جنگ تا پیروزی.
جمعه 18 آذر 1390 - 11:38
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
میرزاده‌ای عشقی‌ - دوسلدورف - دوسلدورف ، زدم توی خال؟ خیلی‌ داری میسوزی از حرفم! عیب نداره پیرتر میشی‌ یادت میره . نظرم در مورد تو و بقیه مزدوران حکومت جهل و جنایت وقیح غیر قابل تغییر هست. بی‌ سوادی ، عقده حقارت و بی‌ کلاسی‌ از کامنت‌هات می‌باره. همان طور که گفتم برا آلمان متأسفم که آدم‌های بی‌ سوادی مثل تو اجازه دارن هواشو آلوده کنن!.
جمعه 18 آذر 1390 - 12:23
paya55 - ارومیه - ایران
fdsa60 - تهران - ایران. نفست ازجای گرم بلند میشه ؟ الان این مردم مثل زمان بیداد شاهان ساسانی دارن به دشمنانشون بیشتر اعتماد میکنن تا به حاکمین خود...
جمعه 18 آذر 1390 - 12:52
m.noor - شارجه - امارات
با درود . دوستانی‌ که میخواهند آمریکا رو شکست بدن اهلاً و سهلاً ما که نیستیم جمعیت ۲۹۰۰۰۰۰۰ رو میگم لطفا رو ما دیگه حساب نکنید گول اول انقلاب رو دیگه نمیخوریم بای بای ذوب در ولایت‌ها م.ن
جمعه 18 آذر 1390 - 14:29
danial nabi - استكهلم - سوئد
این کشورها خود مملو از پرابلم هستند، فقر مالی در فرانسه انگلیس آمریکا بیداد می‌کنه، بهتره به جای دل‌ سوزی ملت ایران، به فکر مردم گرسنه خود باشید، که برای ۱ لقمه نان شهر‌ها و کشورشون رو غارت کردن. ایران با وجود تحریم نیمی از دنیا سر پاست و یکه تاز منطقه، دلشون ر الکی‌ خوش کردن.
جمعه 18 آذر 1390 - 16:57
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
فدسا۶۰ - تهران - ایرانdanial نبی - استکهلم - سوئدasemane ایران - تهران - ایرانpersian_aria۷۵ - شفیلد - انگلستان. تمام بدبختیهای دنیا از همین رژیم تروریست پرور سر چشمه میگیره. از ترریستهأی پاکستان گرفته تا افغان و حزب الله و الشباب همه از آفت الله خ....م...ج.. پیروی میکنند و تمام پول نفت ملت ایران هم برای این گروه‌ها خرج میشود.اگر فقط بیت فحشأ رهبری و پایگاه‌های سپاه و مجلس و حوزهای علمیه با خاک یکسان کنند ملت بقیه کار را تمام خواهند کرد.1
شنبه 19 آذر 1390 - 02:28
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
+ISRAEL+USA 4EVER به سر تو و مامور اداره کار محله تون اینقدر سوختم و میسوزم هنوز که نگو و نپرس!
شنبه 19 آذر 1390 - 12:17
امیر40 - باکو - اذربایجان
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف اخه .... کدوم مهندس الکترونیکی میره مسافر کشی شاید .... جابجا میکنی روت نمیشه اما تو پرروتر از این حرفایی معلومه که ادم فروشه سفارتی...
شنبه 19 آذر 1390 - 14:55
imanfaz - تهران - ایران
امریکا عرضه نداره طالبان رو سرکوب کنه حرف مفت میزنه نگنه صهونیستها که از خنده میمیرم نه چی انگلیس هه هه هه هه/
یکشنبه 20 آذر 1390 - 03:46
MIRZADEH I ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
امیر با این نظرت فهمیدم چقدر از دنیا دوری و از مرحله پرتی.خیلی‌ از راننده تاکسی‌ها خصوصأ ایرانیها مدرک تحصیلی‌ دانشگاهی دارن.
یکشنبه 20 آذر 1390 - 13:31
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.