خسارت دو میلیارد دلاری به شرکت انی ایتالیا در صورت تحریم نفت ایران

شرکت نفتی «انی» ایتالیا روز پنجشنبه اعلام کرد در صورتی که اتحادیه اروپا تحریم نفتی ایران را به اجرا بگذارد، این شرکت نخواهد توانست طلب دو میلیارد دلاری خود از شرکت ملی نفت ایران بابت فروش فرآورده های نفتی را وصول کند و با این کار با ضرر سنگینی روبرو خواهد شد.

                     خسارت دو میلیارد دلاری به شرکت انی ایتالیا در صورت تحریم نفت ایران 
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «پائولو سکارونی»، مدیر اجرایی شرکت نفتی انی در حاشیه کنگره نفتی در دوحه، پایتخت قطر گفت: «ما نگران بدهی های قبلی شرکت ملی نفت ایران هستیم چون هنوز طلب خود را وصول نکرده ایم.» وی افزود: «ما بابت همکاری ها و قراردادهای پرداخت در موعد مقرر که از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ و طی هشت سال داشته ایم، منتظر دریافت دو میلیارد دلار، حدود یک و نیم میلیارد یورو هستیم.»
 
نوع قراردادی که میان انی و شرکت ملی نفت ایران بوده، به شکلی است که میان دو طرف تضمین برای پرداخت وجود ندارد و دو طرف بر اساس نوع همکاری، یا بیع متقابل یا پرداخت مالی مستقیم داشته و در صورت نیاز و یا توافق، سود و بهره در مقابل خدمات انجام شده می پردازند. ضمن این که دو طرف می توانند به جای دریافت پول، کالا با محصول دریافت کنند که در این مورد خاص، شرکت انی برخی مواقع به جای پول، نفت خام از ایران دریافت کرده است.
 
مدیراجرایی شرکت انی گفته که این نوع قرارداد بر اساس همکاری های بلند مدت و وقتی دو طرف به اندازه کافی اعتبار به دست آوردند، اجرا می شود.
 
آقای سکارونی گفت: «به نظر ما این بهای سنگین هرگونه اعمال تحریم است. به نظر ما بین دریافت نفت خام و واردات نفت خام فرق است و هرگونه تحریم نفتی ایران ممکن است دریافت ما به شکل نفت خام را به خطر بیاندازد.»
 
طبق آمار اعلام شده از سوی آژانس بین المللی انرژی، ایران حدود ۱۳ درصد از نفت خام مورد نیاز اروپا را تامین می کند. آقای سکارونی گفت: « (در صورت تحریم نفتی ایران) مسئله و مشکلی برای پالایشگاه های ما به وجود نمی آیند و توان جایگزینی آن را داریم ولی در بحث قراردادها دچار مشکل خواهیم شد.»
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارشناسان انرژی می گویند در صورت اجرای تحریم نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا، اقتصادهای بحران زده ای مانند یونان، ایتالیا و اسپانیا که از ایران نفت وارد می کنند، با مشکلات دیگری روبرو خواهند شد.
 
طبق اعلام وزارت انرژی آمریکا، ایران پس از عربستان سعودی دومین صادر کننده در میان شرکت های صادر کننده نفت، اوپک است که روزانه ۲.۳ میلیون بشکه نفت تولید می کند و حدود ۴۵۰ هزار بشکه نفت روزانه به خریداران اروپایی صادر می شود.
 
فرانسه پیشنهاد کرده بود به دلیل همکاری نکردن ایران در مورد مسائل برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، تحریم نفت و بانک مرکزی ایران از سوی اتحادیه اروپا اجرا شود. اتحادیه اروپا اعلام کرده این پیشنهاد را در دست بررسی دارد.
 
گونتر اوتینگر، کمیسر انرژی اتحادیه اروپا روز سه شنبه گفت، نظری اجماعی در میان اعضای این اتحادیه شکل گرفته که نیاز است نفت ایران مورد تحریم قرار گیرد. وی از هرگونه جزییات دقیق تر در مورد نحوه برنامه های این اتحادیه در مورد اجرای چنین تحریمی، خودداری کرد.  

+125
رأی دهید
-28

1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
این تحریم را باید خیلی‌ وقت پیش اجرا میکردند تا رژیم آفت الله اسـ... را به زیر بکشند.به امید آن روز
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 20:01
ali81_uk - منچستر - انگلستان
تا وقتی اقتصاد ایران به پشتوانه نفت حرکت میکند؛ کشور ما همینطور جهان سومی خواهد ماند
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 20:48
bahaneh88 - تهران - ایران
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا: حالا چی به توی تازه به دوران رسیده میرسه که مردم ایران فشار تحریم را تحمل کنن،تازه رسیدی تورنتو ؟
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 20:57
bavar88 - آمستردام - هلند
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا. این خود نشون از ....... زیادت حاکمان اروپا و آمریکا است که می‌خواستند نفت ایران را تحریم کنند..خدا مکر خودشان را به خودشان برگردانید...اینها دارند از اقتصاد بیمار نهه نفس می‌افتند هیچ کاری نمی‌تواند بکنند...ههههه
جمعه 18 آذر 1390 - 09:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.