ایران: ایجاد سفارت مجازی آمریکا اعتراف به اشتباه است

ایران سفارت مجازی آمریکا را مسدود کرده است. آمریکا این واکنش را نشانه عدم اعتماد مقامات جمهوری اسلامی به مردم خود می‌د‌اند. جمهوری اسلامی در مقابل ایجاد سفارت مجازی را "اعتراف آمریکا به اشتباه بزرگ خود" تعبیر می‌کند.

 
 

 

کاخ سفید از فیلتر شدن «سفارت مجازی آمریکا» در ایران به شدت انتقاد کرد. این سفارت‌خانه مجازی که سه‌شنبه (۱۵ آذر/ ۶ دسامبر) برای برقراری ارتباط با ایرانیان افتتاح شده بود، ساعاتی بعد از دسترس کاربران ایرانی خارج شد.

انتقاد آمریکا از «حصار الکترونیکی» به دور ایران

 کاخ سفید چهارشنبه مسدود شدن تارنمای سفارت‌خانه مجازی خود در ایران را نشان دیگری از «تعهد (مقامات) ایران به کشیدن حصاری الکترونیکی نظارت و سانسور به دور مردم ایران» خواند.

سخنگوی کاخ سفید، جی کارنی جمهوری اسلامی را با اشاره به «تلاش سازمان‌یافته (مقامات ایرانی) برای کنترل آنچه مردم ایران می‌بیند و می‌شنود، آن‌هم در قرن بیست‌ویکم که تکنولوژی موجب توانمندی مردم سراسر جهان شده است»، این تلاش را محکوم به شکست دانست.

جی کرنی، سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفید تأکید کرد که آمریکا به برقراری ارتباط بر پایه احترام متقابل با مردم ایران مصمم است.
 
او در ادامه افزود: « دولت ایران باید به مردمش توضیح دهد چرا از توانایی دسترسی آنها به اطلاعات دلخواه‌شان هراس دارد.»
 

موضع‌گیری ایران پس از مسدود کردن سفارت مجازی

 در مقابل سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ایجاد سفارت مجازی آمریکا در ایران را«اعتراف دولت آمریکا به اشتباه بزرگ قطع روابط دو ملت و پشت کردن به ملت ایران» دانست.

رامین مهمانپرست پنج‌شنبه (۱۷ آذر/ ۸ دسامبر) گفت: «توسل دولت آمریکا به این اقدام، قبل از هر چیز در واقع اعتراف به اشتباه بزرگ دولت آمریکا در قطع روابط دو ملت و پشت نمودن به ملت ایران است.»

وی در ادامه تأکید کرد: «ابتکارات مجازی جبران کننده این اشتباه یا آنگونه که اعلام شده است، انتقال دهنده پیام آمریکا به مردم ایران نخواهد بود.»

سخنگوی وزرات خارجه جمهوری اسلامی ایران به دولت آمریکا توصیه کرد که «با پند گرفتن از گذشته صادقانه بدنبال تغییر رویه و رویکرد خود در قبال ملت بزرگ ایران» باشد.

سخنان رامین مهمانپرست در حالی در رسانه‌های ایران منتشر شده است که حکومت جمهوری اسلامی ایران همواره به دشمنی خود با آمریکا به‌عنوان «شیطان بزرگ» تأکید داشته اشت.


 
سفارت‌ فیلتر شده ۳۰ سال پس از سفارت اشغال شده


 
روابط دیپلماتیک آمریکا و جمهوری اسلامی ایران در پس اشغال سفارت این کشور در تهران در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ قطع شد. طی حمله به سفارت‌خانه آمریکا در تهران ۵۲ دیپلمات و کارمند سفارتخانه از نوامبر ۱۹۷۹ تا ژانویه ۱۹۸۱ به مدت ۴۴۴ روز به گروگان گرفته شدند.

با گذشت بیش از ۳۰ سال از این تاریخ، دولت باراک اوباما «سفارت‌ مجازی در تهران» برای  اطلاع‌رسانی به شهروندان ایرانی راه‌اندازی کرد. این سایت اینترنتی بیشتر خدمات اطلاعاتی یک سفارت‌خانه را عرضه می‌کند تا خدمات مرسوم کنسولی.

وزیر خارجه آمریکا، هیلاری کلینتون در پیامی ویدیویی به مناسبت گشایش سفارتخانه مجازی خطاب به ایرانیان گفت: «از موقعی که روابط سیاسی میان ایالات متحده و ایران قطع شد، ما فرصت‌های مهمی را برای گفت‌وگو با شما از دست داده‌ایم».

وزیر خارجه آمریکا افزود: «این پایگاهی برای ماست تا آزادانه با همدیگر ارتباط برقرار کنیم، به راحتی و بدون بیم درباره ایالات متحده، سیاست‌های ما، فرهنگ ما و مردم آمریکا با هم گفت‌وگو کنیم».

متهم کردن آمریکا به نقض "حقوق بین‌الملل"

حمله به سفارت برتیانیا در تهران به دلیل نقص کنوانسیون وین، از سوی سازمان ملل محکوم شد

 

افتتاح تارنمای سفارت‌مجازی آمریکا برای ایرانیان با واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی همراه شد.
 
درحالیکه شماری از نمایندگان مجلس شورای افتتاح این تارنما را «تلاش تازه آمریکا برای جاسوسی  خواندند»، نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی چهارشنبه (۱۶ آذر/ ۷ دسامبر) پیش‌بینی کرد که این سایت «حداکثر شش ماه تا یکسال فعالیت خواهد کرد.»

خبرگزاری فارس نیز یک روز پس از این تاریخ آمریکا را به «نقض حقوق بین‌الملل» متهم کرده است.
 
این خبرگزاری در توجیه اتهام خود با اشاره به ماده ۲ کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در مورد حقوق دیپلماتیک و ماده ۲ کنوانسیون ۱۹۶۳ وین در مورد حقوق کنسولی، تأکید کرده است که "برقراری روابط کنسولی و دیپلماتیک" باید بر اساس رضایت متقابل صورت بگیرد.

در ادامه آمده است: «دولت آمریکا هم اکنون بدون رضایت و حتی علی رغم مخالفت جمهوری اسلامی تارنمای را تاسیس کرده است که رسما با عنوان حقوقی سفارت، خدماتی را ارائه می‌کند که کار ویژه‌کنسولگری است.»

در حالی‌که آمریکا هدف از افتتاح «سفارت‌خانه مجازی درتهران» را اطلاع‌رسانی مستقیم به شهروندان ایرانی اعلام کرده است خبرگزاری فارس «فراهم کردن هر گونه امکاناتی هر چند حداقلی و در حد راهنمایی یا مانند آن» را  در حوزه خدمات کنسولی دانسته که باید تابع مقررات کنوانسیون ۱۹۶۳ وین باشد.

حمله سه‌شنبه (۷ آذر/ ۲۹ نوامبر) به سفارت بریتانیا در تهران به دلیل "نقض آشکار کنوانسیون وین" از سوی شورای امنیت سازمان ملل محکوم شد.

+62
رأی دهید
-121

mehr47 - تهران - ایران
جمهوری اسمالی اعصابش خرد شده چون نمیتونه از دیوار این سفارت بره بالا... آورین آورین
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 14:10
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
خاک بر سرتان که اینقدر ترس از یک سایت اینترنت دارید. دولتی که ترس از ملت خود ندارد و دروغ نمی‌‌گوید. ترس از خبر هم ندارد. سربازان امام حسین به چه روز مفلوکی افتاده‌اند. که از ترس در شلوار تر می‌‌کنند .اسمش را گذارند مبارزه با استکبار. و اینها می‌‌خواهند حکومت جهانی‌ را بیندازند.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 14:30
بابک - سبزوار - ایران
فیلتر یک چیز قدیمی است الان همین سایت ایرانیان انگلستان فیلتر است راحت دسترسی داریم رژیم دیکتاتوری هم نمی تواند کاری بکند فقط دارد خودش را ضایع می کند دسترسی به سایت سفارت امریکا و هر کشور دیگری نیز بسیار اسان است 55 میلیون ایرانی ماهواره نگاه می کنند پارازیت هم کاری نتوانست بکند تلویزیون های دولتی بدون بیننده هستند.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 15:24
بابک - سبزوار - ایران
آمریکا با این کار پوزه رژیم ایران را به خاک مالید دیگر لاشخورها نمی توانند بالا بروند هواپیما های بدون سرنشین هم همه ایران را گشت می زنند.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 15:26
morid - بوشهر - ایران
امریکا داره با زبون بی زبونی به ایران التماس میکنه بیا با ما رابطه بر قرار کن والا امریکا صدها سایت وده ها تلوزیون برای ایرانی ها درست کرده خوب سفارت مجازی هم روش. خودشان به این رسانه هاشون امیدی ندارند.اوباباما و کلینتون هر وقت بخواهند با ایرانیها صحبت کنند میرن با bbc مصاحبه میکنند.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 16:15
Mohsen2012 - فرانکفورت - آلمان
آیا تا حالا میدونستید که آمریکائیها زمان شاه برای انجام ماموریت‌هاشون در کشورمون ایران به جز حق ماموریت هایی مثل بعدی آب و هوا و غیر از دولت ایران حق توحش دریافت میکردن، که این پول از جیب مردم ما پرداخت می‌شده.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 17:50
پدرام توکلی - تهران - ایران
آمریکا اگه میخواد رابطه ایجاد کنه تحریم نمیکرد به نظر من این چند تا دلیل داره. 1 برای اینکه به دنیا بگه ما خواهان صلح هستیم( اگه خواهان صلح بودید اولا تحریم نمیکردین بعد از وضعی که برای پاکستان؛ افغانستان، عراق و... معلومه چه قصدی دارین. 2 میخوان بدونن که در ایران چند نفر خواهان آمریکا هستن تا بتونن سر فرصت مناسب حمله کنن. رابطه با آمریکا بد نیست ولی کسی که در اوایل بدست گرفتن قدرت (هیلاری کلینتن)گفت: ایران باید از روی نقشه نیست بشه. این عجیب اره حالا دلت برای ایرانیا سوخته. هنات دیگه رنگ نداره.
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:08
parmida_alman - فرانکفورت - آلمان
اگر می‌خواهید فیلتر نشود یک سا یت‌ به ناا م امام زمان بسازید تا جمهوری اسلامی شیرجه بزنه روش.. اسم علی‌ خامنه‌ای یادتون نره ...که آنها بتونند برادران و خواهران همدیگر را صیغه و نهایت استفاده را بکنند ...میخ اسلام را بکوبند ...درد بر خآمنه‌ای ملالی نیست جز مرگ ایشان....خداوند که انشالله آرزوی مرا برا وارد کنده کند ووجود ایشان را از کرهٔ زمین پاک نمایند....امین....از طرف ملت ایران.....
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 18:47
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
پدرام توکلی - تهران - ایران. مزدورانی مثل تو حق ندارند کشور عزیز ایران من را با هیچ کشوری مقایسه کند.چون اگر این آخوندها نبودند در ایران.سرزمین کهن پرست ایران یکی از زیباترین و پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا بود.خود ابر قدرتها هم بارها و بارها اذان کردند. به وسیله این دین ما را همیشه به عقب میکشند به تاریخ نگاه کنید.1
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 20:49
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
درود بر شما دوست عزیز (۱کیلو آدم صادق_تورنتو‌کانادا)...قبل از آغاز اگر مرا قابل بدانید .می‌ خواهم چند لحظه‌ی مزاحم وقت عزیزتان بشوم.و لطفا مباحثه نه‌ مجادله...نور چشمان من همین امریکایها .آقای کارتر بود که به حساب خمینی به مبلغ یه چیزی حدود ۱۲۰ میلیون واریز کرد ...همین‌ها بودند که پشت شاه را خالی کردند...برای اثبات این متن در یتوب کافیست که فقط بنویسی...شاه ایران و یا اخرین مصاحبه شاه .......
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:46
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
درود بر شما دوست عزیز (۱کیلو آدم صادق_تورنتو‌کانادا)...قبل از آغاز اگر مرا قابل بدانید .می‌ خواهم چند لحظه‌ی مزاحم وقت عزیزتان بشوم.و لطفا مباحثه نه‌ مجادله...نور چشمان من همین امریکایها .آقای کارتر بود که به حساب خمینی به مبلغ یه چیزی حدود ۱۲۰ میلیون واریز کرد ...همین‌ها بودند که پشت شاه را خالی کردند...برای اثبات این متن در یتوب کافیست که فقط بنویسی...شاه ایران و یا اخرین مصاحبه شاه .......
‌پنجشنبه 17 آذر 1390 - 23:47
پدرام توکلی - تهران - ایران
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا. اولا اگه با سواد داشتی این حرف نمی زدی کسی که یه ذره تاریخ بخونه میفهمه که آمریکا قصدش چی بوده .میدونی کشور عزیز عقب مونده نیست این تو هستی که این جور فکر میکنی 30 سال که انقلاب شد تا سال 68 که جنگ بود با اینکه بیشتر کشورها ایران تحریم کردن ایران به این تکنولوژی ها رسیده، غنی سازی ساخت ماهواره ،و.... دیروزم اگه شنیده باشی دیدی که آمریکاییا گفتن ایرانیا امکان نداره ایرانیا هواپیمای جاسوسی رو هک کنن. حالا دیدی. در ضمن از کشورهای خلیج فارس نیست که سرشون پایین باشه . ایران یه کشور که سرش بالا کسایی مثل جیره خوار آمریکا سرشون در مقابل زورگوها پایین که این اوج ذلته. داستان کشور غرب با ایران مثل داستان حضرت یوسف با برادراشه. موقعی که برادراش یوسف تو چاه می انداختند. فکری اینو نمی کردن که یه روزی باید سر تعظیم به یوسف فرود بیارن.اندکی صبر سحر نزدیک است. اندکی صبر.
جمعه 18 آذر 1390 - 05:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.